• BIST 10491.97
 • Altın 2415.648
 • Dolar 32.5521
 • Euro 34.9327
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

KAMUDA TATİL ÖDEMESİ

AV. MESUT KAVAK

İZİNLERİ İPTAL EDİLEN KAMU PERSONELİ TATİL BEDELLERİNİ GERİ ALABİLECEK Mİ?
T.C. Başbakanlık tarafından 18 Temmuz 2016 tarih ve mükerrer 29774 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Genelge ile tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinlerinin kaldırıldığı bildirilmiştir.Turizm sezonun en yoğun dönemlerinden olan Temmuz ve Ağustos ayları için kamu personelleri de aylar öncesinden tatillerini planlamış ve ödemelerini yapmıştır.  Ancak 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimi ve sonrasında yaşanan süreçte ise tatil için plan yapan ancak yıllık izinleri iptal edilen kamu personelleri, aileleri ile birlikte mağduriyet yaşadığı ve ödediği bedelleri geri alabilmek üzere seyahat acentalarını ve otelleri telefon yağmuruna tutmaktadır.Darbe girişimi ve sonrasında kamu personelinin yıllık izinlerinin Genelge ile kaldırılması, mücbir sebep niteliği taşımaktadır.Ülkemizin son günlerde yaşadığı olağanüstü durum sebebiyle kamu personelinin mağdur olmaması için kamu kurumları, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) gibi sektörel kuruluşlar tarafından büyük bir gayret gösterilmektedir ve iadelerin hızla gerçekleştirilmesi için önlemler alınmaktadır.

MÜCBİR SEBEBE KARŞI TÜKETİCİLERİN HAKLARI NELERDİR?
PAKET TUR:    Eğer bir seyahat acentasından ulaşım, konaklama ve bunlara yardımcı hizmetlerin bir arada sunulduğu bir paket tur alındıysa Tüketicilerin iade hakkı Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği tarafından kısıtlanmaktadır.Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 14. Maddesinde “sorumluluktan kurtulma” başlığı altında mücbir sebep nedeniyle paket turun, hiç yada gereği gibi yerine getirilememesi durumunda seyahat acentasının sorumlu olmayacağı düzenlenmektedir. Ancak seyahat tarihine 30 günden daha fazla bir süre varsa seyahat acentası eksiksiz olarak iade yapmakla yükümlüdür. Seyahat tarihine 30 günden az bir süre kala yapılan iptallerde ise seyahat acentası, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir.

UÇAK BİLETİ :Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) tarafından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nezdinde yapılan girişim doğrultusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün havayolu şirketlerine yazı gönderdiği duyurulmuştur. Bu doğrultuda da seyahat acentalarından yada havayolu şirketlerinden uçak bileti alan kamu personelinin uçak biletlerini iptal ettirmek istemeleri durumunda ödemiş oldukları bedel, hiçbir kesinti olmaksızın iade edilecektir.

OTEL REZERVASYONU: Kamu personeli tarafından ödemesi yapılan ancak izinlerin iptal edilmesi nedeniyle gerçekleştirilemeyecek otel rezervasyonları doğrudan otelden yapıldı ise otelden, seyahat acentası vasıtası ile yapıldı ise seyahat acentasından iade talep edilebilir. Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) tarafından yapılan duyuruda da herhangi bir kesinti yapılmaksızın iade yapılacağı bildirilmiştir.

İADE ALINAMAMASI DURUMUNDA NEREYE BAŞVURULABİLİR?
Kamu personelinin zarar görmemesi için alınan tüm bu önlemlere rağmen ödemiş oldukları bedelin iadesi yapılmayanlar ise Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemesi gibi yasal yollara başvurabileceği gibi seyahat acentalarından aldıkları ürünler için TÜRSAB’a da yazılı olarak şikayette bulunabilecektir.

Av. Mesut KAVAK
Turizm Hukuku Uzmanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21