• BIST 10491.97
 • Altın 2415.648
 • Dolar 32.5521
 • Euro 34.9327
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB adaylığını açıkladı

Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB adaylığını açıkladı
Detur CEO'su Firuz Bağlıkaya, alışılmadık bir yol izleyerek, adaylığını acentalara mektup göndererek açıkladı
TURİZMİN SESİ

"Değişim olmadan çözüm olamaz"

Aday olup olmayacağı uzun zamandır tartışılan Detur CEO'su Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB Başkan adaylığını açıkladı. TÜRSAB üyesi acentalara hitaben bir mektup yazan Firuz Bağlıkaya, "Hep aynı şeyi tekrar ederek farklı bir sonuç çıkmasını beklemek mümkün değildir. Bizi mutsuz eden bir sonuca katlanmak istemiyorsak, sebepler zincirinde bir şeyleri, bazen de her şeyi değiştirmeye mecburuz. Bu evrensel bir kural, değişmez ilahi bir kaidedir. Değişim olmadan çözüm olamaz" dedi.
 
"Mevcut yapı, sorunlarımızı çözmede yetersiz kalıyor"
 
Mektupta, TÜRSAB'ın mevcut kimliğinin "demokrasi ve sivil toplum kültürünün henüz olgunlaşmadığı zamanlardan kalma anlayışlar" tarafından belirlendiğini ileri süren Firuz Bağlıkaya, bu kimliğin rekabeti ve sorunları çözmede yetersiz kaldığına dikkat çekti.
 
"Yönetimi değiştirmek yetmez; yeni bir vizyon gerekli"
 
“Başaramayanlar gitsin, yapabilecek olanlar gelsin” demek, ilke olarak doğru gözükse de, yeterli görülemez" diye devam eden Firuz Bağlıkaya, sorunun sadece yönetenlerin değişmesiyle aşılamayacağını belirterek yeni bir vizyona ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.
 
"Nitelikli çözümler üretmek gerekir"
 
Acentaların sorunlarının önemli bir kısmının hukuk yolu ile çözülebileceğini ileri süren Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB'ın açtığı davalara gönderme yaparak, "bir dava dilekçesi ile mahkemelerin önüne gitmeden önce, nitelikli bir çözüm paketi ile yasa koyucunun önüne gitmek gerekir" dedi.
 
"Yükünü acentalara yıkan değil, acentaların yükünü taşıyan TÜRSAB..."
 
Acentaların birlik olarak sorunları çözebileceğini savunan Firuz Bağlıkaya, "yükünü acentelere yıkan bir birlik olmaktan çıkıp, acentaların yükünü taşıyabilen bir TÜRSAB için birlik olmalıyız" dedi.
 
"Tecrübem ve çözüm önerilerim var "
 
Başkan adayı olarak 40 yıla yakın bir tecrübeye sahip olduğunu vurgulayan Firuz Bağlıkaya, sorunları aşabilecek çözüm önerileri olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Sektörümüzün her kademesinde, 40 yıla yakın bir süredir emek vermiş bir meslektaşınız olarak, bunca yılın birikiminden çıkardığım yol ve yöntem önerilerim var. İletişim kurabildiğim pek çok meslektaşımızın da benzer değerde önerileri, çözümleri var. Ben, sorunlarımızı aşabilecek çözümlerin var olduğuna ve eğer samimi bir iş birliği içinde olursak mevcut sorunları çözmekten daha ileri adımlar atabileceğimize inanıyorum. Bu amaç ile sorunlarımızı kalıcı olarak çözmek için TÜRSAB başkanlığına adayım."
 
"Turizm sektörü öncülük etmemizi bekliyor"
 
TÜRSAB'ın sadece acentalar için değil, tüm turizm sektörü için lokomotif görevi üstlenebileceğini belirten Firuz Bağlıkaya, mektubunu şöyle tamamladı: "Tüm sektör bizim birliğimize bakıyor. Sorunların çözümünde bizim öncülük etmemizi bekliyor. Bu, hem sektörümüz hem de ülkemiz için çok önemli. Durmak, yerinde saymak, gerilemek, kendini sürekli aynı cümleler ve formüllerle tekrarlamak hem kendimize zarar vermek hem de ülkemize olan borcumuzu ödememiş olmaktır. Unutmayalım ki biz ilerlersek, turizm ilerlerse, Türkiye de ilerler"
 
 
Firuz Bağlıkaya'nın acentelere yazdığı mektup şöyle:
 
Değerli Meslektaşlarım;
 
Sorunlarımız artıyor, sektörümüz nefes, mal ve kan kaybetmeye devam ediyor! Kurumlar, onu yönetenlerin benimsedikleri yönetim kültürü ile kimlik kazanırlar. Demokrasi ve sivil toplum kültürünün henüz olgunlaşmadığı zamanlardan kalma anlayışların TÜRSAB’a giydirdiği mevcut kimlik, bugün karşı karşıya bulunduğumuz sorunları aşmak bir yana, mensuplarını ve hatta tümüyle sektörümüzü, rekabet ettiğimiz ekonomiler karşısında destekleyecek anlayış ve kapasiteden ne yazık ki çok uzakta kalmaktadır.
 
Hep aynı şeyi tekrar ederek farklı bir sonuç çıkmasını beklemek mümkün değildir. Bizi mutsuz eden bir sonuca katlanmak istemiyorsak, sebepler zincirinde bir şeyleri, bazen de her şeyleri değiştirmeye mecburuz. Bu evrensel bir kural, değişmez ilahi bir kaidedir. Değişim olmadan çözüm olamaz.
 
“Başaramayanlar gitsin, yapabilecek olanlar gelsin” demek, ilke olarak doğru gözükse de, yeterli görülemez. Artık ihtiyaç duyulan sadece yönetenlerin değişmesi değil, yeni bir vizyonla, Sorunlarımızın önemli bir bölümü tabi ki hukuk yolu ile çözülebilir, ancak; bir dava dilekçesi ile mahkemelerin önüne gitmeden önce, nitelikli bir çözüm paketi ile yasa koyucunun önüne gitmek gerekiyor. Birlik olmanın gücünü, yasa koyucu önünde çözümlerle göstermek, birlikten kuvvet doğurmak gerekiyor.
 
Yükünü Acentelere yıkan bir birlik olmaktan çıkıp, Acentelerin yükünü taşıyabilen bir TÜRSAB için birlik olmalıyız.
 
Üyelerinin ticaretini kolaylaştıracağına, yönetenler ve yakın çevrelerinden başka hiç kimseye faydası olmayan ticari faaliyetler yapan anlayış, alıştığımız ve katlandığımız bir anlayış olmaktan çıkmalıdır. Sektörümüzün her kademesinde, 40 yıla yakın bir süredir emek vermiş bir meslektaşınız olarak, bunca yılın birikiminden çıkardığım yol ve yöntem önerilerim var. İletişim kurabildiğim pek çok meslektaşımızın da benzer değerde önerileri, çözümleri var. Ben, sorunlarımızı aşabilecek çözümlerin var olduğuna ve eğer samimi bir iş birliği içinde olursak mevcut sorunları çözmekten daha ileri adımlar atabileceğimize inanıyorum. Bu amaç ile sorunlarımızı kalıcı olarak çözmek için TÜRSAB başkanlığına adayım.
 
TÜRSAB, sadece bizim için değil tüm turizm sektörü için bir lokomotif görevi üstlenebilir. Tüm sektör bizim birliğimize bakıyor. Sorunların çözümünde bizim öncülük etmemizi bekliyor. Bu, hem sektörümüz hem de ülkemiz için çok önemli. Durmak, yerinde saymak, gerilemek, kendini sürekli aynı cümleler ve formüllerle tekrarlamak hem kendimize zarar vermek hem de ülkemize olan borcumuzu ödememiş olmaktır. Unutmayalım ki biz ilerlersek, turizm ilerlerse, Türkiye de ilerler.
 
On binlerce kardeşimizin emeğini ve güzel vatanımızın kıymetlerini, güvensizliğe ve önyargıya heba etmeyelim. Gelin birlik olalım, birlikte kazanalım... Yakında mübarek Ramazan'ı bitirip bayram günlerine geçeceğiz. Kutlu olsun diyor ve daha güzel, daha ışıklı ve umut dolu bayramlar diliyorum.
 
Sevgi ve saygılarımla,
Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21