• BIST 11064.85
 • Altın 2582.234
 • Dolar 32.9774
 • Euro 35.9804
 • İzmir 36 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Antalya 30 °C
 • Ankara 28 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 

Corona Virüs Nedeniyle Tur İptali

AV. MESUT KAVAK

Son yıllarda hızla artan yurtiçi ve yurtdışı hareketleri corona virüs salgını ile önemli bir sorun haline geldi. Birçoğumuz yurtiçi-yurtdışı seyahat planlarımızı aylar öncesinden planlıyor, tur operatörlerine veya havayolu şirketlerine ödemeleri yapıyoruz. Peki corona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle yapılmış olan paket tur ödemeleri geri alınabilir mi? Bu konuya farklı tarihlere göre cevap vermek faydalı olacaktır. Ancak bunlardan önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11/03/2020 tarihinde corona virüs olarak bildiğimiz Covid-19 virüsü pandemi olarak ilan edilmiş ve küresel risk seviyesi “çok yüksek” olarak belirlenmiş olduğunu bilmekte fayda var. Ülkemizdeki mevzuat düzenlemelerine göre;

PAKET TURUN BAŞLAMASINA 30 GÜNDEN DAHA UZUN BİR SÜRE VARSA:

Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre seyahat tarihinize 30 günden daha uzun bir süre varsa herhangi bir sebep dahi göstermeksizin sözleşmeyi feshetme yani turu iptal etme hakkınız bulunmaktadır. Yönetmeliğe göre 30 günden daha uzun süre kala yapılan iptallerde ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir.

Yani tur operatörü tarafından herhangi bir hizmet bedeli, otel, uçak bileti adı altında tarafınızdan kesinti yapılması mevzuata aykırı olacaktır.

PAKET TURUN BAŞLAMASINA 30 GÜNDEN DAHA KISA BİR SÜRE VARSA:

Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre seyahat tarihinize 30 günden daha kısa bir süre kaldıysa ve paket tur sözleşmesinde belirlenmiş bir kesinti oranı varsa, tur operatörünün bu oranda kesinti yapma hakkı saklıdır.

Ancak fesih sebebi corona virüsü gibi mücbir sebebe dayanıyorsa Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 16/4 maddesine göre;

“…Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir…”

Eğer bir mücbir sebep ile paket tur sözleşmesi feshediliyorsa bu halde 30 günden kısa bir süre kalmış olsa dahi(hatta seyahat yarın olsa bile) ödenmesi gereken vergiler ile belgelendirilebilen diğer giderler oranında kesinti yapılıp bakiye bedel iade edilecektir. Bu durumda tur operatörünün hizmet bedeli yada sair isimlerle bir bedel kesintisi yapma hakkı bulunmamaktadır.

Yine önemle belirtmek gerekir ki corona virüs salgının uluslararası bir hal almış olması sebebiyle havayolu şirketleri, yurtiçi-yurtdışı konaklama tesisleri de iptal konusunda gerekli esnekliği göstermektedir. Paket turu iptal etmek yada ileri bir tarihe ertelemek de yine tüketicinin seçimlik bir hakkı olacaktır.

CORONA VİRÜS (COVID-19) MÜCBİR SEBEP MİDİR?

Corona virüsün hızla yayılması karşısında ülkelerin aldığı önlemler günden güne farklılık göstermektedir. Bu nedenle seyahat edeceğiniz ülkenin ve ülkemizin güncel durumunu değerlendirerek paket turu iptal etmek faydalı olacaktır. Örneğin Türkiye’de corona virüs vakası görülmediği dönemde dahi Çin, İtalya, Güney Kore ve İran ile uçuşların durdurulmuş olması paket tur ile seyahat edecek kişiler açısından mücbir sebep oluşturacaktı.

Ancak devam eden süreçte corona virüsün ülkemizde de hızla yayılmaya başlaması, kamu makamları tarafından yurtdışına çıkılmaması gerektiği yönündeki bilgilendirmeleri ile evde kalınarak sosyal izolasyon sağlamak konusundaki önerileri dikkate alındığında corona virüsün seyahat edilecek ülkeden bağımsız olarak bir mücbir sebep haline geldiği değerlendirilmektedir. Bu nedenle de corona virüs mücbir sebep midir? sorusuna yanıt olarak evet corona virüs mücbir sebeptir diyebiliriz.

ÖDEDİĞİM BEDELİ KAÇ GÜNDE GERİ ALABİLİRİM?

Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre seyahat acentasına iptal bildirimi yaptıktan sonra ödediğiniz bedelin 14 gün içerisinde iade edilmesi yasal yükümlülüktür.

PAKET TUR ŞİKAYETLERİ NEREYE YAPILIR?

Paket tur ile ilgili yaşadığınız ihtilaflarda idari ve yasal başvuru haklarınız bulunmaktadır. Konuyla ilgili olarak “Turizm Şikayetlerinde Başvuru Yapılabilecek Merciler” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21