• BIST 10491.97
 • Altın 2415.648
 • Dolar 32.5521
 • Euro 34.9327
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

UMUT VERİCİ

BORA ÖZGEN

“Mucizeler yaratmak için sadece istemeye cesaret etmemiz gerekir. Önce Roma, ardından Bizans ve en son Osmanlı İmpatatorluğuna başkentlik yapan İstanbul, geçmişin ihtişamını gururla korurken modern bir geleceğe doğru ilerliyor.“İstanbul’un kazandığı ivmenin 2013 yılında da artarak devam edeceği düşüncesindeyim. İstanbul artık büyük bir marka kent. Senelerdir turizm örgütleri yurtdışı pazarlarda pazarlama faaliyetlerinde bulunuyor.

 

Bu tanıtım ve pazarlama faliyetleriyle turizmciler meyvalarını almaya başladı. İstanbul  izlenilen takip edilen bir destinasyon oldu.Tüm dünya ülkeleri gelişen Türkiye ile birlikte değişik destinasyonları izlemeye başladı. İstanbul herkesin merakını dikkatini çeken bir kent oldu.Turizm sürdürülebilir, kurumsal bir hale gelmesi için sektör el ele gelerek çalışmalarına hız verdi. 2012 yılında yakalanan büyüme 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinde gerçekleştirilen tanıtımlar sayesinde büyüme yakalandı. İstanbul'da % 16 seviyesinde bir artış yakaladık. Bu memnuniyet verici bir artış.Turist sayısını üst seviyelere çıkararak turizm gelirini de üst seviyelere çekmeliyiz. İstanbul ülke turizminin lokomotifi olarak yükselişiyle her kesimi mutlu edecektir.Türkiye'nin 2003 yılında 12-13 milyon civarında bir yabancı ziyaretçi ağırlıyordu, 2012 sonu itibariyle bu sayının 32 milyona yakın bir düzeye çıktı. Kongre turizmindeki başarımız dünya ülkeleri arasındaki yükselişimiz tesadüf değil çalışmanın sonucudur.

 
GEZDİREN DOLAŞTIRAN KART
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müze ve ören yerlerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sunan Müze kart uygulaması ilgi gördü. 2.5 milyonu aşkın kişi Müzekart aldı. Müze ziyaretinde % 20 civarında bir artış yakalandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ün üzerinde müzeye sınırsız giriş imkanı tanıdı. Ayrıca Geleneksel El Sanatları Kurumu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Rezan Has Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Santralistanbul, TÜRVAK Sinema Tiyatro Müzesi, İKSV, Balat Kültür Evi, Bilkent Kültür Girişimi, İstanbul Akvaryum gibi kurumların bazılarını kimi zaman ücretsiz, bazılarınıysa % 40’a varan indirimlerle ziyaret etme olanağı tanıyor. Bu indirimleri, kurumların kafelerine ve hediyelik eşya dükkanlarında da kullanabiliyor. Devlet Tiyatroları’ndaki temsilleri % 40, Devlet Opera ve Balesi’ndeki etkinlikleri % 20 indirimle izlemeye olanak tanıyan kart, her geçen gün yeni avantajlar ve indirim olanakları sağlıyor. Otellere rezervasyon yapıp oteline daha yerleşmeden müze kart turistin kullanımına sunulmak üzere otel resepsiyonuna iletiliyor.1 Ekim 2012 tarihinden itibaren Müzekart sahibi olanlar 1 yıl boyunca Zurich Sigorta ferdi kaza sigortası yapıldı. Bu dev işbirliğine ait anlaşma, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Zurich Sigorta CEO'su Yılmaz Yıldız ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un katılımıyla gerçekleşti.Hatay'da kütüphaneye üye olan en çok kitap okuyan üç kişiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından Müze Kart  hediye edildi. Türsab bu konuda çok titiz çalışıyor. Gelen turist  misafirlerimiz  restoranları, transferi tüm tamamlayıcılarıyla ürüne bir paket olarak bakıyor. 
 
İSTANBUL YÜKSELİŞTE
İstanbul Avrupa'nın en çok ziyaret edilen 3 şehrinden biri olurken dünyada en çok ziyaret edilen 5 şehirden biri oldu. İstanbul 500'den fazla katılımcısının olduğu kongreler dikkate alındığında, İstanbul kongre turizminde, dünya çapında birinci sıraya yükseldi. Türkiye 500'den fazla katılımcısı olan kongrelere ev sahipliği yapan ülkeler arasında ise ilk 10 sıraya yükseldi. 2012 yılı itibariyle İstanbul'a en çok turist gönderen ilk 5 ülke; Almanya, Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa oldu. 
Biz gelen her misafire en iyi konukseverliği göstermek istiyoruz. 73 bin yatak kapasitesine ulaştığımız turizm belgeli tesislerin yanında 51 bin civarı belediye belgeli tesislerimiz var. Bunların da belli bir düzeye gelmesi gerekiyor. İstanbul'un tanıtımı bizim için çok önemli. Tanıtım noktasında daha farklı etkinlikleri ortaya koymalıyız. İstanbul Alışveriş günleri gibi yapılan çalışmaları çeşitlendirmeliyiz. İstanbul'a yeni destinasyonlar katmalıyız. Kongre turizminin kruvaziyer turizminin getirdiği artılar var. İstanbul, İzmir ve Kuşadası kruvaziyer turist akınına uğruyor. Kruvaziyer turizminde liman ücretleri ve ayakbastı parasında iyileştirilme yapılması gerekiyor.“Fiyat – kalite dengesi açısından otellerimiz son derece başarılı .Otelcilik anlamında çok üst noktalardayız. İstanbul’da yatak kapasitesi gittikçe artıyor .
 
YABANCI ZİNCİRLER İSTANBUL’DA
 İstanbul Otel yatırımları revaçta açılan oteller uluslararası bir marka  ve zincirin ismini taşıyor . Yabancı zincir markalarının iştahını kabartan İstanbul her cadde üzerinde bol yıldızlı otellere ismini veriyor.Her yabancı zincir İstanbul’a birden fazla markasıyla geliyor. İstanbul’a gelen bu zincir  otel markaları kaliteli hizmet vererek konaklayan turisttin memnun ayrılmasına sağlıyor.Oteller arası transferler de dikkati çekiyor. Bu durum sektör içinde eleman dolaşımını da artırıyor. Bu arada eleman yetiştiren bir sektörü de beraberinde büyütüyor. Kalifiye eleman, lisan bilen eleman sıkıntısını da ortadan kaldırıyor.
 
ULAŞIM AĞI GENİŞLEYECEK
Taksim’de süren çalışma oteller bölgesini etkilese de proje bittiğinde bölge mutlu sona ulaşacak.  İstanbul’un metro ağı çok daha genişletilmeli, gidilebilen her yere metro ile gidilmeli. Metro, metrobüs ve deniz ulaşımına uygun bir konumdayız. İBB deniz taşımacılığının ve genel anlamda toplu taşımanın artırılmasını hızlandırması gerekmektedir.   Medeni dünyanın gereği bu, Avrupa’da kimse kendi arabasıyla kent merkezine girmeye çalışmıyor. Bunu bizde örnek almalıyız.”
 
VALİ MUTLU HANUTÇULAR AYAĞINI DENK ALSIN
National Geographic'te yayınlanan program sektör temsilcilerini harakete geçirerek Vali Hüseyin Avni ilk adımı attı devamı gelmeli diye düşünüyorum ortalık hanutçuların eline bırakılmamalı. İstanbul'da hanutçuluk yapan 5 işletmeyi kapattıklarını söyleyen Vali Hüseyin Avni Mutlu, "Hanutçuluğa bulaşmış her türlü işletmeyle ilgili tedbirlerimizi aldık ve sonuna kadar takip edeceğiz. Herkes bu konuda ayağını denk alsın" dedi. “İstanbul birçok Avrupa kentinden çok daha temiz ve güvenli bir şehir olacak.  
 
BAŞBAKAN ERDOĞAN  PROJELERİNİ AÇIKLADI
Başbakan Erdoğan bu yıl 29 Ekim’de Marmaray’ın açılışına hazırlandıklarına belirterek, “2015’te biraz daha güneyinde çift katlı tüp geçitin açılışı olacak. Aynı yıl yetiştirmeye çalışacağız, üçüncü köprüyü bitireceğiz. Yıllık kapasitesi 100 milyon olan İstanbul havalimanını bitireceğiz. Bu yıl içinde ilk çeyrekte yetiştirmeye çalışıyoruz, Kanal İstanbul projesinin hazırlıkları yapılıyor, onun da ihalesini yapacağız. Bütün bunlar bir geniş ufkun, birilerinin tahayyül edemediği ufkun gerçekleştirilmesidir, bunun atılan adımlarıdır” diye konuştu. İstanbul  hak ettiği turizm potansiyeline ulaşacak.
 
“BAKAN GÜNAY”  YILDIRIM’DAN İKİ YENİ HAVAALANI İSTEDİ
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a sektör  adına özel bir sorunumuzu aktarmak istiyorum dedi. Akdeniz'e havaalanı ihtiyacımız var. Biz kitle turizminden daha farklı, butik bir  turizme geçmeye çalışıyoruz. Ege'ye ve Anadolu'ya verdiğimiz yön doğayla iç içe, daha tabiatla bağdaşık oteller içeriyor. Ancak Türkiye kitle turizminden vazgeçemez. Kitle turizmi için de yeni alanlar açmamız gerekiyor. Çünkü rakiplerimiz bunların hepsini bir arada yapıyorlar. Biz artık İstalya, İspanya ve Fransa ne yapıyorsa hepsini daha iyi yapmamız gerekiyor. Tarsus'ta 7 bin 800 yataklı bir projemiz var. Adana  - Mersin arasındaki havaalanı ihale edildi ancak 5 yıldır işin başında. Ancak o havaalanı yetmez bence. Bizim Mersin'den Gazipaşa'ya kadar olan bölgede inanılmaz bir potansiyelimiz var. Coğrafya, bitki örtüsü ve tarih güzel. Antalya kadar zengin bir bölge. Ancak bakir duruyor. Çünkü ulaşım yok.""Karayolu yapılıyor, iyileştiriliyor. Ancak havayolu olmadan dünyadan ziyaretçi gelmiyor. Anamur'a ulaşmak, Silifke'ye ulaşmak mümkün değil.  Gazipaşa çalışmaya başladı ama Gazipaşa ile Mersin Havaalanı arasında bir alan daha yapmamız gerekiyor. Artık deniz mi doldurulur, dağ mı düzleştirilir bilmiyorum ama bu bizim kitle turizmi açısından sizden en büyük talebimizdir. İkinci olarak da Antalya'nın batısına bir havaalanına ihtiyaç var. Şu anda Dalaman ve Bodrum - Milas alanları büyük ölçüde yükümüzü kaldırıyor. Ancak  Dalaman  Havalimanı ile Antalya Havalimanı arasında 500 kilometre var. Arada Kaş gibi, Kalkan gibi önemli turizm destinasyonları var. Demre'de yatırımlarımız var ancak kimse çivi bile çakmıyor. Çünkü Antalya ve Dalaman'a 3'er saat uzaklıkta. Turizm sektörü ve Türkiye'nin vizyonu adına rica ediyorum lütfen 2015 vizyonu içine bu taleplerimizi alın. Antalya kadar potansiyeli olup Antalya'nın 10'da biri kadar bile turist çekemeyen bu bölgede yeni bir destinasyon yaratma şansımız olabilir." 
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21