• BIST 10748.39
 • Altın 2493.09
 • Dolar 32.7826
 • Euro 35.0775
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

ÖNCE SAĞLIK

BORA ÖZGEN

KALP VE KARACİĞER NAKLİNDE 1 NUMARA

Cumhurbaşkanı Turgut Özal"ın doktoru ve  Dünya"da bir çok liderin de doktoru olan kalp cerrahlarından Prof. Dr. DeBakey Turgut Özal Tıp Merkezi"ne gelerek kuruluşunda bulunmuş. Ramazan Özdemir,İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi"nin  çıkış felsefesi kalp ve organ nakli olarak benimsenerek kurulduğunu ifade etti.

Turgut Özal Tıp Merkezi 24.000 m2 toplam kapalı alanı 124.000 m2 dir.
Tüm kapalı alanlarda ısıtma, ameliyathanelerde hijyenik klimatizasyon, soğutma ve havalandırma klima santralleri, soğutma grupları ve aspiratörlerden oluşan modern bir iklimlendirme ile sağlanmaktadır. 16 katlı hasta yatak kulesinde 880 yatak kapasitesi vardır. Dikine kurulu hastanede transport 27 adet son derece modern Kone asansörlerle sağlanmaktadır.

Hasta odaları, en rahat ortam içerisinde hizmet verecek şekilde projelendirilmiştir.Buna rağmen 12 ay mevsim şartlarına göre hasta için en iyi iklim ortamı sağlayan merkezi havalandırma, iklimlendirme ve klimazitasyon sistemi mevcut. Odalarda çağırma sistemi, merkezi oksijen ve vakum sistemleri, her hastanın ayrı telefonları, her odanın müstakil tuvalet ve banyoları bulunuyor.

Turgut Özal Tıp Merkezi"nde 120 Yoğun Bakım yatağı ve 26 adet son teknolojiyi içeren ameliyathane bulunmaktadır. Her klinikte müstakil derslikler ve her katta hasta sahipleri için özel dizayn edilmiş bekleme ve dinlenme salonları mevcuttur. Turgut Özal Tıp Merkezi"nde , planda mevcut olan, tam otomasyon sistemine geçilmiştir. Hastaya ait Slide-Fotoğraf Merkezi ve poliklinik katında 4 adet toplantı ve ders salonu bulunuyor.

Sıhhi tesisatta ses yapmayan ve mikrop barındırmayan özel borular kullanılarak hasta sağlığı da düşünülmüştür.Amerika Birleşik Devletlerinin Texas Eyaleti"ne bağlı Houston Kenti"nde bulunan Baylor College of Medicine ile yapılan eğitim sözleşmesi ile Tıp Merkezi´nde görev yapacak elemanların Houston/Texas´ta eğitimlerine olanak sağlanmış


Kalp ve karaciğerde Türkiye üstünde Türkiye"nin sınırlarının dışında hizmet veriyor . Sağlık turizmine aday bir merkez civar illerden  112" yi ararsanız saatlerce trafik nedeniyle hastaneye gelemiyorsunuz Turgut Özal Tıp Merkezi"nde helikopter pisti var  20 dk da hastayı merkeze getiriyor hastaya müdahalede bulunuyorlar.Hastaya erken müdahale çok önemli olduğundan hasta  ne kadar gecikirse risk o kadar artıcağının bilincindeler

HOUSTON"DAN FARKIMIZ YOK
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp merkezi Houston benzeri bir hastane. Turgut Özal Tıp Merkezi"nin Houston"la arasındaki farkı otel projesinin hazır olması.Malatya civarında da 5 yıldızlı oteller yapıldı. Anemon 5 yıldızlı otel yaptı, yakında Garden Hilton geliyor,Ramada bir yer aldı, otel yapacak. O yüzden yatak problemi yok . Dünya"da medikal turizm gelişmekte olduğundan sistem de değişti, turizmcilerle işbirliği yapılıyor. Sağlık turizmi dünyada değişti, biz değişime ayak uyduruyor ve değişimi yakalayıp farklılık yaratıyoruz. Burada muayenecilik yok, poliklinik yok, burada ne zaman gelirseniz mutlaka bir hekim bulabilirsiniz.

SAĞLIK BAKANI ÇOK ETKİLENDİ
Turgut Özal Tıp Merkezi ,Türkiye"nin en fazla karaciğer ve kalbe müdahale  yapan birimi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ziyarette bulunmuş ve çok etkilenmiş.

Ramazan Özdemir,bu sistemi biz kurduk, 5 dk da kalp ameliyatı yapıyoruz.Krizin süresi arttıkça kalp ölüyor, ne kadar çabuk müdahale yaparsanız o kadar verimli oluyorsunuz.  Yani müdahale çok önemli. Damarı açıyoruz, kalp ameliyatı yapıyoruz, bu yaptıklarımızı insanlara anlatmak çok zor, bu konuda çok profesyonel olarak adım atıyoruz dedi.

5 DAKİKADA MÜDAHALE
5 dk da stent takıp direk müdahale yapıyoruz .Dünya"da en fazla kalbe müdahale eden ve Dünya"da en fazla karaciğer nakli yapılan bir merkeziz.Canlıdan canlıya nakil yapıyoruz ,karaciğer kendini yenileyen bir organ olduğundan organ veren hastanın ve takılan hastanın da iyileşmesi çabuk oluyor. Burada üst düzey hizmet veriyoruz. Hastane iyi ama  otelciliğinde  iyi olması gerekiyor. Hastane  odalarındaki hizmet ise   5 yıldızlı otelden farksız.5 yıldızlı hizmetin dışında gündelik hizmetinde iyi olması gerekiyor.

MALATYALI İŞADAMLARINA 5 YILDIZLI ODA YAPTIRDIK
Ramazan Özdemir,burada bir proje başlattık. Malatyalı işadamlarımıza hastanemizin odalarını 5 yıldızlı oda haline getirtiyorum ,yeni baştan yapılıyor diyebilirsiniz. Yataklar ve oda içindeki konfor ve her odaya bir televizyon koydurdum, 5 yıldızlı otel odasında ne varsa burada da o var . Hayır yapan işadamımızın adını yapılan odanın üzerine yazdırıyorum, bu sayede kendilerini de  onure ediyorum. 5yıldızlı hizmetin yanında gündelik hizmette iyi olmalı bunda da kendimizi zaten kanıtladık.

TÜRK CUMHURİYETLERİ"NDEN  HASTA ALIYORUZ
Sudan, Azerbaycan ve Bosna"dan hasta geliyor, yakın civarlardan hasta  alıyoruz.  Vizelerin kalkmasıyla Avrupa Birliği Ülkeleri"nden de hasta kabul edeceğiz .Azerbaycan, Bosna ve İtalya"dan doktorlar buraya geliyor, biz oraya gidiyoruz. Dönüşümlü olarak konferans veriyoruz.Aynı zamanda Türk Kardiyoloji Derneği üyesi olmamla birlikte ders de veriyorum dedi.

BURADA FARK ÖDEMİYORSUNUZ
Hastanemizde SSK ve Emekli Sandığı ne veriyorsa biz onu alıyoruz, ekstra bir fark almıyoruz. Hastanın cebinden ekstra bir kuruş çıkmıyor. Büyük bir özveri ile çalışıyoruz, hastane fark almıyor doktor fark almıyor. Bundan daha güzel bir şey olabilirmi hasta devletin verdiği güvence ile geliyor bununda farkında olduğundan bir maddiyatı düşünmüyor.

Malatya kayısıdan 300 milyon dolar civarında gelir elde ediyor. Tıp Merkezi"miz yılda 100 milyon tl gelir elde ediyor. Turizme açarsak geliri 3 katına çıkarabilirsiniz,alt yapımız buna müsait. Neden olmasın?
HASTANEMİZ İSO BELGESİNE SAHİP
Hastanemize İSO Belgesi aldık. Eksiklerimiz var, bunları biliyoruz ve en yakın zamanda eksiklerimizi tamamlarız, diğer belgeleri de alırız.

EKİPMAN SIKINTISI ÇEKMEDİK
Kriz bizi hiç etkilemedi, dönerler ödeniyor, performanslar ödeniyor ve kendi gelirimizle hastanemizi yönetiyoruz. İlaç firmalarına ödemelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bazı hastanelerde kardiyoloji servisleri kapanma noktasına geldi ama bizde bir sıkıntı yaşanmadı.

İSTANBUL"DA UZMAN DOKTOR SIKINTISI VAR SİZDE DE VARMI?
Uzman doktor sıkıntısı her yerde yaşanıyor .İyi doktor her yerde aranıyor hastanenin adı önemli değil  hasta doktora geliyor, onu arıyor .Biz tıp merkezi olarak  yapılamayanları yaptık ve farklı bir konsepte hizmet veriyoruz.

SAĞLIK TURİZMİ İLE İRAN"DAN HASTA BEKLİYORUZ
İran"da medikal turizm çok yaygın ve çok sayıda Türk vatandaşı var. Bize de çok yakın ama biz oraya daha gidemedik, çalışmalarımızın içine aldık .İran"dan Avrupa"ya tedaviye gidiyorlar, biliyoruz yakınlığımız ve iyi durumda olmamız tercih sebebimiz olacaktır.

OKUL BİRİNCİSİNE ARABA HEDİYE ETTİK
Ramazan Özdemir,İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi kendi mezunlarını yetiştiriyor. Dışarıdan da  doktor alıyoruz . Bu sene Türkiye 1.si bu üniversiteden çıktı, bir araba ile ödüllendirdik . Botanik bahçeli anfi yaptık.Kampüse Mado"yu getirdim, burada yaptıklarımızı görenler bizlere teklifte bulunuyorlar ama biz burada mutluyuz. Akşam yattığımda, yastığıma başımı koyduğumda rahat uyuyorum, dua alıyorum. Ben Malatya"da Turgut Özal Tıp Merkezi"nde bulunmaktan çok mutluyum dedi.

PARAMIZ YOK AMA NAMIMIZ VAR
Anlatacak o kadar çok başarımız var ki anlatmakla bitmez .Hastalarımız bize ulaşamaz değil sabahları her hasta bana ulaşabilir ve derdini söyleyebilir.Yakında Kemik iliği nakli başlayacak, böbrek nakli yapacağız, 1-2 yıl içinde de kalp nakli yapacağız . Bir de kanser araştırma merkezi kurabiliriz. Bölgemizde yetişen kayısının kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerini azalttığı söyleniyor.Malatya"da yetişen kayısının özelliğinden, havası, suyu ve toprağından kaynaklanıyor.13 fare üzerinde deney yapıldı, kayısının kalp üzerinde faydasını gördük ama daha da geliştirip  o zaman medya ile paylaşacağım. Büyük şehirlerden ters yöne hasta akmaya başladı ve büyük şehirlerden hasta kabul ediyoruz. Bizim Houston"dan hiçbir farkımız yok. Sadece biz Türkiye"deyiz o Amerika"da fark bu.


Amatör ruhla profesyonel eğitim veriyoruz. Herkes sağlıkla yaşasın ama kontrolü elden bırakmasın diye...

TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ
TEL : 444 1996 - 0422 341 06 60
FAKS : 0422 341 07 28
E-POSTA : [email protected]
        : [email protected]

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21