• BIST 9814.19
 • Altın 2435.362
 • Dolar 32.3524
 • Euro 34.3983
 • İzmir 23 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Antalya 26 °C
 • Ankara 20 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 

NEREDEN ÇIKTI BU PARPALİ

BORA ÖZGEN

Nedir bu Parpali...

Kulağa hoş gelen bu kelime Lazcada Kelebek demek.

Bir kelebeğin hafifliğinde, zarifliğinde ve neşesinde olsun diye başlıyorum bu yazıma.

Bir sofranın etrafında güzel bir zamanı yaşayalım ve bu anların “kelebek etkisi” gibi her yere yayılsın dostlarla. Kelebek kelimesi ise Türkçe’dir (Türkmence kelebek, Kazakca köbelek, Özbekce, Uygurca kapalak, Kırgızca köpölök, Tuvanca xovagap, Hakazca xubaĝan) (Latince Lepidoptera, Almanca Schmetterling, İngilizce Butterfly, İspanyolca Mariposa, Fransızca papillon, İtalyanca Farfalla, Hollandaca Vlinder) Lazca Parpali’dir. Kelebeklerin 1 gün yaşadığı bilgisi yıllardır duyulur. Peki kelebekler gerçekten 1 gün mü yaşar? Kelebeğin ömrü kısadır diye söylense de hayatları birkaç mevsim sürenler, kış uykusuna yatar veya daha sıcak bölgelere göç ederler. Her kelebek türünün yaşam süresi farklıdır. Ancak bugüne kadar 1 gün yaşayan bir kelebek türüne rastlanmamıştır. Kelebeklerin yanı sıra Mayıs sineği çoğunlukla sadece 1 gün yaşar. Bu sebeple isimleri 'birgün sineği' olarak da bilinir. Dış görünüşleri nedeniyle kelebekler ile karıştırılabilen mayıs sineklerinin kelebekler 1 gün yaşar iddiasının ortaya çıkmasına neden olduğu düşünülmektedir. Yani kelebekler bir gün yaşar kelimesi doğru değildir. 

Kelebekten biraz bahsetmişken bizim esas konumuz Gezgin Parpali’ye gelelim

Lazca Kelebek demek olan Parpali; yani Gezgin Parpali adıyla nam salan Şennur Enginler’den bahsediyorum. Onun sosyal medyada yansıyan yüzü ise Gezgin Parpali’dir. Sevecen sempatik aranılan bir kişiliktir. Kendinden emin ve özgüveni yüksek, mantık yürütebilme kabiliyeti, öncü, lider, sanatsal yönleri yüksek ve  hassas, duygusal sezgisel bir kişiliğe sahip. Tabi Gezgin Parpali’yi biz dışardan tanıdığımız kadarıyla biliyoruz. Bir de eniştemiz var ona Gezgin Parpali nasıl diye en yakın zaman da soracağım. Son yıllarda herkes bir sosyal medya fenomeni olurken o mütevazi haliyle tamamen doğruyu söyleyen, beğenmediysem bak söylerim diyen yürekli bir kadın. Tadım etkinliklerinin aranan yüzü haline gelen Gezgin Parpali etkinliklerde de interaktif sunum tekniği ile göz kırpıyor. Evet doğada bazen sessizliğin sesini dinleyebiliyoruz iç sesimizle. Dostlarımızla gittiğimizde, onlarla birlikte attığımız kahkahalar doğanın seslerine karışıyor, dostlar ve doğa her zaman bir ahenk oluşturuyor ruhumuzda. Dinlediğimiz seslere bir de midemizin sesleri ekleniyor, yemek hem bir istek, hem de bir keyif haline geliyor. Yemek yemeyi çok sevenler de, sevmeyenler de yemekle barışıyor çünkü doğa bizi mutlu edecek ne varsa  onu yapmamızı kulağımıza fısıldıyor.

Ona adıyla sanıyla Gezgin Parpali derler. Yani gezgin kelebek

İnteraktif sokak lezzetleri söyleşisi modoretörlüğü yapan Şennur Enginler'in konukları Burak Kurufasulye  sahibi  Metin Dinçer ve  Kasap Burger sahibi Mustafa Pehlivan oldu. Sokak lezzetleri tanıtımında interaktif moderatörlük yeni bir akım olacaksa mimarı da Şennur Enginler yani namı diğer Gezgin Parpali  olmalı .  Öyle ki sadece konuklarını değil dinleyicilerini de dinamik tutarak keyifli bir sohbet gerçekleştiriyor. Sunumu hitap şekli ses tonuyla ve kendi mütevazi ve samimi tavrıyla yıldızları kendi hanesine toplayarak aranan isimler arasında yer alıyor. Panelleri dikkat dağılmadan keyifli geçen ender kişiliklerden bir tanesi.Son yönettiği Sokak lezzetleri moderatörlüğünde bir yanında Kasap Burger diğer yanında da  Türk halkının çok sevdiği Fasulyeci Metin Dinçer vardı. Sohbet konusu ayrıca önemli “Restoranlar ve Gurmeler “ Şennur Enginler  gayet güzel bir konu seçmiş  ve kendi tabiriyle aslında bugünkü “Gastronomi gelişimine katkı sağlayan paydaşlar” . 

Metin Usta  Burak Kurufasulye sahibi  Kendini Söyle Tarif Etti

Küçük yaşta  kendi isteğim ve doğaçlama olarak genel insanların sevdiği lezzetleri yarattım. Hiç ustam olmadı. Kendi yeteneklerimle güzel tatlar çıkardım. Ben yaşadıklarımla hayat sahnemi kendim yarattım. Benim için yemek yapmak büyük bir eserdi ve ben de başrolünü oynadım bugünlere geldim. Unutayalım ki; Türk mutfağı damaklara hitabın da ötesinde, İstanbul, tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış kadim bir kent. Zengin mutfağıyla dünyaca tanınan Osmanlı İmparatorluğu’na da bir dönem başkentlik yapan şehir, kozmopolitik yapısı nedeniyle dünya mutfağına da kucak açmış durumda. Bir başka ifadeyle mega kent İstanbul’da, hemen her ülkenin mutfağından lezzetlere rastlamak mümkün. Şehrin dört bir yanında irili ufaklı büfelerden kafelere, kebapçılardan balıkçılara ve sokak lezzetleri için çeşitli seyyar tezgahlara kadar geniş yelpazede pek çok lezzet durağı bulunuyor. Ama Burak Kurufasulye ise damaklarda bir başka tat bırakıyor.

Yemek gurme ve lezzet  üçlemesi ne demek 

Ben gurmeleri bulayım reklamım olsun gibi bir düşüncem yoktu. Lezzetli yemeği onlar buldu. Mesela Gurmemagazin Ufuk Güngör. Ben Ufuk'un karekterini seviyorum o da benim yemeklerimi  seviyor.  Uzun zamandır dostum oldu.  Gurmeler restaurantlara ücretsiz gidiyor yiyor içiyor çekip gidiyorlar. Ama birde saygın bu yemekleri sayfalarına dergilerine taşıyan gazeteci dostlarımız var.1dk insagrama çekip sonra bir daha bulamadığınız yemek tadı bilmeyen ne versen yiyen adı sanı belli olmayan insagram işletenlere söylüyorum. Ben bugünden itibaren ücretli gelen gurme davet etmeyeceğim. Benim sofram Metin Dinçer Burak Kurufasulye sofrasıdır. Misafirperver, cömert yardımsever ve paylaşımcı bir sofradır. Kim gelirse bir tabak yemek yer ihtiyacı olanın karnını doyurduğu bir sofradır dedi.

Lezzetlerimizi geliştirmemizde “Ne bekliyoruz” 

Bizim eksik taraflarımızı söylemeleri. Aynı tatları oluştururken bazen ufak bir ayrıntıyı gözden kaçırmış oluyoruz, onu telafi etmek gurme benim tabirimle tadımcı sayesinde olabilir.  Ben yeni bir değişik  yemek yaptığımda başta Ufuk bey'i arıyor ve gel diyorum o da   tadıma gidiyor espirisi yaptı.

ŞENNUR ENGİNLER 

Ben Metin ustayı bir dernek toplantısının sonunda tanıdım. Bana seni şaşırtacağım yediğin en iyi fasulye ve sütlaç  Burak Kurufasulye’ de olacak  demişti. Metin Usta'ya gittim ve Metin Usta'daki sütlacı hiçbir yerde yemedim diyebilirim. Metin usta ben bir lezzeti değiştirdiğim zaman reçetede bir değişiklik yaptığım zaman müşterime soruyorum nasıl beğendiniz nasıl olmuş diye . Eğer müşterim beğeniyor ve tekrar tekrar geliyorsa ben o zaman mutlu oluyorum. Hele de bu tabii lezzetli yemek için Pendik çok uzak değil. Beylikdüzü'nden de gelebilir Adapazarı'ndan da gelebiliyorlar Kadıköy’den gelebiliyorlar. Lezzetli yemek için sınır yok diyorum.

Şennur Enginler’in diğer konuğu ise  Kasap Burger Mustafa Pehlivan oldu

Kasap Burger Mustafa Pehlivan; Gurmeler aracıyla restaurantlardaki müşteri sayısını arttırmak amaç bunun yanında lezzetli yemekleri sunmak da çok önemli. Ben Gurme zedelerden bir  tanesiyim. Beni çok kötü  çarptılar. Şennur Enginler'in cevabi ise; asıl ayırmamız gereken Sosyal Medya Etkileyicileri diğer adıyla İnfluencer Youtuber‘lar ve damak tadı gelişenleri  tabiri uygunsa Gurme ‘ leri ayırıp amacımız reklam çalışmasıyla o yönde araştırıp tercih yapmalıyız oldu. Çünkü Her sosyal medya etkileyicisinin Gurme olarak tanımlanması sanki problem yaratıyor gibi. 

Peki İyi bir hamburger nasıl olmalı Mustafa Pehlivan

Burger her ne kadar bizim kültürümüzün bir yemeği olmasa da lezzeti ve içeriği ile kesinlikle üzerine düşülmesi gereken bir lezzet. "Burger eti nasıl olmalı?" sorunuza ise ; Aslına bakarsanız Burger  köftenin başka bir çeşiti. Her damak farklı beklenti içinde olduğundan pişen burgeri dış soslarla tatlandırıyoruz. Burger biraz diri, suyu hapsedecek şekilde iri çekim olmalı İçi sulu sulu mükemmel bir köfte yapmak istiyorsanız doğru eti seçmelisiniz. Karabiber tuz başka bir şey gerekmez. Burger köftesi de aşırı pişirilmemeli. Tamam etteki gibi yoğun pembelik olmasın ama bence yine pembe kalmalı. Kasap Burger’de Burgeri burger yapan et dışı unsurlar da var. Ekmek çok önemli. İçinde kullandığınız karamelize soğan ve dış soslar önemli. Birde bizim farkımız var. Kasap Burger özelliği ve tecrübemiz ile lezzetli burgerler damakları çatlatıyor. Mustafa Pehlivan biz lezzeti yakaladık şimdi lezzetseverleri bekliyoruz dedi.  Benim gördüğüm kadarıyla bu konular çok uzun zaman tartışılacak gibi görünüyor. Sokak  lezzetleri sohbetleri moderatörü Şennur Enginler konukları ile birlikte alanı gezerek interaktif bir söyleşi işe  stantlardaki işletme sahipleri ve gelen misafirlerin tadım deneyimlerini aldı . Aslında herkesin bir sevdiği tat lezzet olduğunu anlatarak konuklarına teşekkür etti ve herkesin sempatisini kazandı.

Bir kelebeğin hafifliğinde, zarifliğinde ve neşesinde Gezgin Parpali ile güzel söyleşiler bir sofranın etrafında güzel dostluklar olsun. Bende buradan Gezgin Parpali’yi  Şennur Enginler’i tebrik ediyorum.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21