• BIST 4.752,83
 • Altın 1184.564
 • Dolar 18.8176
 • Euro 20.7183
 • İzmir 4 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Antalya 7 °C
 • Ankara -5 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 

Mobbing ! O da Ne

BORA ÖZGEN
Türkiye gündeminin yeni tanıdığı bir kavram bezdirme  tanımlaması olmasına rağmen çok eskilerden gelen bir  alışkanlıktır. Günümüzde işyerlerinde bu tür durumlar çok sık yaşanıyor. Hele ki çalışanların çoğu kadın ise vay halinize. Ooooo harika iyi geçinirler iş yükünü hafifletirler diye düşünebilirsiniz. Dışarıdan bakınca öyle gözüküyor olsa da bu durum hiç öyle değildir.   İşinde çok çalışkan, üretken olan, diğer çalışma arkadaşlarından farklı, orijinal fikirler üreten insanlar genellikle kıskançlıklarının verdiği duygu ile ezme bastırma işlemine tutuluyor.
 
Kurumsal sürecin gerçekten var olduğu şekilde işlemesini isteyen, hakkını arayan insanlar entrikalara Ali Cengiz oyunlarına  muhatap ediliyor. Bir yandan kahve içip mesai saatinde fallar bakıp, insanları çekiştiren,özel hayatlarına giren diğer yandan ise Üreten Yükselten Değerlendiren bir iş tanımı içinde  orijinal fikirler üreten insanlara,  yatarak zaman geçiren rahatının bozulacağını düşündüğü bir anlayışla baskı bezdirme sistemine gitmesidir.
 
Kıskançlık uygulayanların çoğunda kişilik bozuklukları yatıyor. “Kıskançlığın sebebi de insanın kendisini diğer insanlarla karşılaştırması” dır. Bu tür insanların her alanda olduğunu  sektör fark etmediğini söyleyebilirim.
 
Peki nedir bu kıskançlığın  eş anlamı  bu davranışın adı “Mobbing” evet “Mobbing” Buda ne ya Mobbidik Gubbidik diyebilirsiniz ama  tanımına da bir bakalım  içeriğinde ne varmış.
 
“Mobbing Türkçe kelime anlamı olarak iş yerinde bezdirme, yıldırma olarak tercüme edilmiş. İş yerinde planlı, sistematik olarak bir kişi veya bir grup tarafından yapılan duygusal taciz, baskı, işini aksatma gibi psikolojik ve duygusal şiddet türlerinin düzenli olarak yapılmasına mobbing deniyor”
 
İşyerinde gerçekleşen, sistematik hale gelen, kasıtlı olarak yapılan ve süreklilik gösteren, yıldırma ve işten uzaklaştırma amacı taşıyan, kişinin kişiliğinde, sağlığında ve mesleki durumunda zarar doğuran davranışlar ‘mobbing’ olarak ifade ediliyor. Mobbing’i yani bir nevi psikolojik tacizi, sadece işverenin değil aynı zamanda çalışanların başka bir çalışana veya bir grup çalışanın başka bir grup çalışana uygulaması da mümkün. Kişiyi yıldırarak, arkadaşlarının yanında küçük düşürerek, sürekli yıpratarak istifaya zorlamak bu kapsamda mobbing olarak değerlendiriliyor.
 
Mobbing  çok çalışkan  ve üretken olan diğer çalışma arkadaşlarından farklı olan insanlar genellikle mobbinge maruz kalıyorlar.
 
Bir yönüyle çalışkan olan farklı olan üretici olan, orijinal olan, orijinal fikirleri olan insanlar mobbinge maruz kalıyor.  Kültürel olarak sosyal olarak diğer insanlardan farklı olanlar, kadınların çoğunlukta çalıştığı yerlerde erkekler, erkeklerin çoğunlukla çalıştığı yerde olan kadınlar gibi bir şekilde bir farklılık var.
 
Çok demokrat, demokratik görünen, başkalarını ezmeyen, kendini de ezdirmeyen, kurumsal sürecin gerçekten var olduğu şekilde işlemesini isteyen, hakkını arayan insanlar mobbinge maruz kalır.
 
Mobbing uygulayanların çoğunda kişilik bozukluğu oluyor. Bir şekilde kişiliklerinde hasar özür var. Paranoya kişilik, anti sosyal kişilik, hiçbir sebep olmadan da baskı olabilir. Kıskançlığın sebebi de insanın kendisini diğer insanlarla karşılaştırması. Kendi işini, eğitimini, yaşantısını diğer bireyle karşılaştırıp, diğer bireyi tehdit olarak algılaması. Kendi statüsüne bir tehdit olarak algılaması.
 
Mobbing hep üstten aşağıya doğru olmuyor. Bazen de alttan yukarı yöneticilere de oluyor. Bir grup eleman çeşitli suni gündemle üstteki yöneticiyi de yıldırabilir, bıktırabilir. İş yerini çalışılmaz hale getirebilir. Üst yöneticinin yıldırıldığı vakalar da çok ya da eşit statüdeki insanlar arasında da olabilir”
 
Kadınların ve erkeklerin gördüğü mobbing türleri biraz farklı. Kadınlar daha çok duygusal şiddet, cinsel şiddet ve bu gibi şeylere maruz kalıyor. Avrupa ülkelerinde genel olarak görülen mobbing oranı yüzde 8 ile yüzde 10 arasında. Çalışan her 100 kişiden 10 kişide mobbinge maruz kalma görülüyor. Mobbing iş yerinde görülen şiddete çok benziyor ama iş yerindeki şiddetten biraz daha farklı. Mobbing olabilmesi için haftada en az bir defa tekrar etmesi gerekiyor ve belli bir süre devam etmesi gerekiyor. Sistematik ve organize olması gerekiyor. Bir kişinin çok spesifik olarak hedef seçilmesi gerekiyor. Bezdirmek, yıldırmak için işinden soğutmak için yapılan sistematik bir girişimdir.
 
'Mobbing ' Varsa Tazminat da var 
İşyerinde, “yıldırma amaçlı psikolojik taciz” olan mobbing konusunda, son 2 yılda 6 bine yakın şikâyet yapıldı. Delillerle mobbing’i kanıtlayanlar, ihbar, kıdem ve manevi tazminat alabiliyor
 
Ama unutulmaması gereken bir şey vardır Keser döner sap döner gün gelir hesap döner .
 Hoşçakalın 
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21