• BIST 4.962,48
 • Altın 1048.151
 • Dolar 18.6348
 • Euro 19.2395
 • İzmir 14 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Antalya 16 °C
 • Ankara 8 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim 2022 44'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Eylül 2022 43'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim 2022 44'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Eylül 2022 43'ncü Sayısı Yayında 

MİRASIMIZIN PEŞİNDEYİZ

BORA ÖZGEN
Türkiye sevdalısı olarak Tutap yönetimi ile kolları sıvadık, çok ciddi araştırmalar gerçekleştik.Türkiye tanıtımı için daha çok uzun yolumuz var, bu tanıtımları gerçekleştirirken öncelikle kendi TürkiyeTanıtım portalımızdan (http://www.turkiyetanitma.com/) Türkiye kültürel mirasını hazırlayıp yayına aldık. İl bazında gezilecek görülecek tarihi mirasımızı ön plana çıkardık. Çok ciddi çalışmalarla, doğru bilgilerle, il,  şehir, kasaba ve köyleri gezerek gönüllü ekibimizle haritayı oluşturduk. Bu yeter mi hayır yetmez  daha çok çalışmalıyız. Ülkemize gelen turist sayısı bu kültürel değerlere bakıldığında bizleri memnun etmemektedir. Bu yüzdendir ki Türkiye’nin  tüm güzelliklerini kültürel değerlerini önce kendi halkımıza sonra yurt dışından gelen turistlere doğru olarak tanıtmalı ve aktarmalıyız
 
Türkiye'de 300’ü aşkın Açık Hava Müzesi, Antik Kent ve Örenyerinden oluşan Anadolu toprakları, Antik çağlardan itibaren sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bereketli diyarlardır. Günümüzde bu medeniyetlerden bizlere kalan miras kelimenin tam anlamıyla bir kültür hazinesi. Tatilin, seyahatin ve gezmenin anlamı sizin için yalnızca deniz ve güneş değil; insanoğlunun bu topraklardaki binlerce yıllık serüvenine de tanık olmaksa, TUTAP Türkiye Tanıtım portalı (http://www.turkiyetanitma.com/)’u ziyaret edebilirsiniz. 
 
Biz sizinle birde Müzekart ile hangi müzeleri gezebilirsiniz diyerek; Müzekart nedir, nerelerde kullanılır gibi sorularınıza yanıt olması için (http://www.muzekart.com/tr/muzekart), Müzekart hakkında detaylı bilgi edinebilmeniz için (http://www.muze.gov.tr/tr/muzekart), Müze ve Örenyerleri 2016 yılı bilet ücretlerine ulaşabilmeniz için (http://dosim.gov.tr/assets/documents/2016muzegiris.pdf) bazı linkleri sizinle paylaşmak istedik. Birde İl Bazında Müze ve Örenyerlerine  http://dosim.kulturturizm.gov.tr/muzeler linkinden bakabilirsiniz.
 
Türkiye’nin En İyi  Açık Hava Müzesi olan ören yerlerini de aktarmak istiyorum aslında. Her biri dünya harikası olmakla beraber içlerinden seçtiklerimi sıralıyorum ama sizin tamamına gitmenizi öneririm. Türkiye’nin En İyi  Açık Hava Müzesi olan örenyerleri birbirinden değerli ve farklılık göstermektedir. Ben sizlere bu ören yerlerini gezmeniz için öneriyorum. 
 
Efes Antik Kenti, Bergama Antik Kenti, Afrodisias Antik Kenti, Perge Antik Kenti, Hierapolis Antik Kenti, Hattuşaş Antik Kenti, Göreme Açık Hava Müzesi, Milet Antik Kenti, Sardes Antik Kenti, Nemrut Dağı’nı gezdikten sonra diğer örenyerlerini de ziyaret ediniz. 
 
Türkiye’nin "Müze Müze Gezdiren" kartı Müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve örenyerini ücretsiz gezebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu örenyerlerini gezerken ise MÜZEKART (http://www.muzekart.com/ ) sitesinden bilgi alarak, sahip olmanızı  öneririz. 
 
Dünya’da Türkiye Açık Hava Müzesi niteliğindedir. Bir yandan bu tarihi kültürel değerlerimizi tanıtırken bir yandan da harap olup, gitmesine göz yumanlarla mücadele ediyoruz. Tekirdağ Kalkınma Ajansıyla görüşmemizde, Edirne de çok eski zamanlara dayanan bir külliyenin olduğunu ama bu tarihi mirasa sahip çıkılmadığı için harap olduğunu belirttiler. Bir bölümünün yıkılıp, bir kısmının ayakta durduğunu, tarihi hamamların içinde olduğunu ve Unesco  asıl listeye alınacak bir kültürel mirasımız olduğu söylenince hem sevindik, heyecanlandık hem de üzüldük. 
 
Hep söylediğimiz gibi bölgenizin tarihi kültürel değerlerine öncelikle sizler sahip çıkmalı korumalısınız. Bizler tanıtım için kurulan önemli ve söz hakkı olan güçlü bir STK’yız, biz üzerimize düşenin fazlasını yapmak için varız. O bölgelere daha çok turist çekme çabasındayız. Tutap portalında dünya mirası Türkiye listesini oluşturduk. Bu çalışma 3 sene kadar sürdü. Dünya mirası Türkiye kültürel tanıtım yazılarımızı resimleriyle zenginleştirdik. Gücümüzü insanlarımızın gerektiğinde tek vücut olabilme özelliğine olan inancımızdan alıyoruz. Türkiye'nin yurt dışında en iyi şekilde ve en etkili biçimde tanıtılması amacına hizmet ederek Türkiye’nin Dünya'nın bir incisi olduğunu ve ne kadar büyük marka değerine sahip olduğunu projeleri ve faaliyetleri ile duyuruyoruz.
 
Türkiye'nin tarihsel, kültürel ve doğal güzellikleri ile sahip olduğu mirasın ne kadar zengin olduğunu tüm dünya insanlarına anlatarak, ülke turizmine katkı sağlamakta olup, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı tanıtım Projesi olan “Dünya Mirası Türkiye” Projesi’ni yürütüyoruz. Türkiye sevdası ile ülkemizin tanıtımına katkı sağlanacak bir birlikteliğin oluşmasına öncülük yapmanın onurunu yaşıyoruz.
 
Türkiye’nin tanıtımının etkisinin artırılması ve hedef kitlelere ulaşmasına yönelik çalışmaları TUTAP başlatmış bulunuyor. 
 
İnsanlığın somut olmayan Kültürel Mirası, Dünya Miras Geçici Listesi ve Dünya Mirası Asıl Listeye giren unsuru kitapçık şeklinde ve  tanıtım broşürlerini hazırladık. Bu tanıtım için iller bazında tanıtım Cd’leri ve broşürlerini de hazırladık.  
 
Kolay olmuyor tek çatı altında böyle bir misyonu üstlenmek ama hedefçi ve bilinçli yönetim ve  gönüllülerimizle amacımıza ulaşacağımıza inanıyorum.  
 
Ülkemizi öncelikle kendi insanımızın çok iyi tanımasını sağlamak, daha sonrada Dünya insanlarının tanıması adına projeler üreterek, Türkiye’nin değerlerini tanıtmak için materyalleri  hedef kitleye aktarıyoruz.
 
Turizm Sektöründen nemalanan ve en büyük payı alan özel sektörün tanıtıma yönelik isteksiz olmaları ve her şeyi Devletten bekleme mantığında hareket etmeleri Ülke tanıtımında çok yetersiz kaldığımızı ve rekabet ettiğimiz ülkelere karşı çok geride olduğumuzu ortaya koymaktadır. 
 
Oysaki ülke için gelen turist o otelde konaklıyor, dışarı çıkınca taksiye biniyor, restorana gidiyor, yemek yiyor, gezerken dondurmasını alıyor, Hediyelik eşya mağazalarını geziyor, gün içinde müzeleri dolaşıyor,  akşam da eğlenceye katılıyor. Bunlarla sınırlanmayan bir dizi hareket içinde bulunan turistler herkesi nemalandırıyor. Bu anlamda Otelci, Acentacı, Taksici, Restorancı, Hediyelik Eşyacı ve Eğlence Merkezleri nemalanıyor. Kim nemalanıyorsa  Türkiye Tanıtımı için destek olmalıdır. 
 
Özel sektörün de elini taşın altına koyma zamanıdır. Kendileri istekli olmalıdırlar. Dünya Mirası Türkiye Projesi’nin biz içinde var olmak istiyoruz diye bizlere ulaşmalılar ve ya bizim ulaştıklarımız, projeye destek vermelidirler. Ne yazık ki bu hassas dönemeçte  kendilerinden çok az destek görmekteyiz.
 
TUTAP (Türkiye Turizm ve Tanıtma Platformu)  olarak Ülkemizin İmajına katkı sağlayacak ve toplumumuzun etik değerlerine faydası olacak her türlü organizasyonun ve işbirliğinin içerisinde bulunmaya özen göstererek, gerektiğinde öncülük yapacak ve bu gün olduğu gibi bundan sonra da duyarlılığını bizim gibi sürdürecek turizm gönüllüleri ile yola devam edeceğiz.
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21