• BIST 11064.85
 • Altın 2556.417
 • Dolar 33.0765
 • Euro 36.0512
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 

Kanada’ya göç fırsatı

BORA ÖZGEN
2015’te 285 bin göçmen alınacak olan Kanada’da özellikle mühendislik, finans, sağlık ve pazarlama alanında işgücü açığı bulunuyor. Dünyada 65 ülke arasında yapılan araştırmaya göre İngilizce konuşulan ülkeler içinde en iyi eğitimin verildiği Kanada’ya Türkiye’den göç oranı arttı. 1998-2013 tarihleri arasında 6 milyona yakın göçmenlik başvurusuna onay veren Kanada, bu tarihler arasında Türkiye’den de 18 binin üzerinde toplam başvuruyu kabul etti. 
 
Dünyada yaşanılabilecek en iyi şehirler araştırmasında Kanada’nın 5 şehri ilk 30 arasında yer aldı. Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunmayı düşünenlere yepyeni bir fırsat. Dünyanın refah ve eğitim düzeyi en yüksek olan ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Kanada'ya göçmenlik artıyor. Türkiye’den de göç başvurularının arttığı Kanada, ülkeye gelen göçmenlere diğer ülkelere oranla pek çok avantaj sunuyor.“Öncelikle diğer ülkelere farkla göçmenlik başvurusu kabul edilen herkes Kanada'ya adım attığı andan itibaren ömür boyu yaşama hakkına sahip oluyor. 
 
Diğer tüm ülkeler önce geçici oturum vermekte, belirli bir süre o ülkelerde yaşadıktan sonra size daimi oturum hakkı sunmakta. İngiltere’de bu süre en az 4 yıl, Amerika’da 5 yıldır. Kanada’da 3 yıl yaşadıktan sonra ise elde edilen Kanada vatandaşlığı hakkı ile birlikte Kanada pasaportu sahibi olunuyor. Böylece seçimlere katılma, hatta milletvekili adayı olma şansı bile edinilebiliyor. Kanada vatandaşlığı dünya genelinde en hızlı alınan vatandaşlıklardan birisidir. 2014 yılında 290,000 kişi Kanada vatandaşı olmaya hak kazandı.
 
Bir diğer önemli avantaj ise ekonomik yarardır. Kanada’ya ilk yerleşen bir kişi yıllık ortalama $45,000-$50,000 civarında bir gelir elde edecektir. İş tecrübesi ve mesleğine göre bu rakam daha da yukarı çıkabilir. Birkaç yıl içinde bankalardan kredi çekerek kendi evini alabilmekte, Kanada’nın yüksek refah düzeyinden yararlanabilmektedir. Kanada'ya göçmen olarak giden kişiler ülkeye giriş yaptıkları ilk günden itibaren tüm sosyal imkanlar, sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden Kanada vatandaşları ile eşit olarak yararlanırlar. Göçmen olarak giden kişiler anne ve babalarını da Kanada’ya alabiliyorlar.”
 
 
 “Kanada yaşam standartları en yüksek ülkelerden biri konumunda. Kanada göçmen nüfusu kültürel yapının bir parçası olarak görmekte ve resmi olarak da buna paralel bir politika izlemektedir.  2010 yılında Mercer Human Resource Consulting tarafından gerçekleştirilen dünyada yaşanılabilecek en iyi şehirler araştırmasında Kanada’nın 5 şehri ilk 30 arasında yer almıştır. Bu araştırmada Vancouver 4. Ottawa 14. Toronto 16. Montreal 21. Calgary 28. sırada yer almıştır. Aynı araştırmada İstanbul ise 121. sırada gelmektedir. Ayrıca daha da önemlisi Kanada ekonomik olarak refah vaat eden bir ülkedir. Kişi başına 48,000 USD’nin üzerinde ortalama gelire sahiptir. Ortalama bir Kanadalı ailenin mal varlığı 363,000 USD’dir.”
 
İLGİLİSİ İÇİN İŞTE GÖÇMENLİK PROGRAMLARI
Kanada’nın 2015 yılında tüm dünyadan 285,000 kişiye göçmenlik hakkı vermeyi planladığını belirten Şevki Akaydın, “Bu rakamın 186,000'ı ekonomik göçmenlik programlarına ayrılmıştır. Kalan rakam ise aile birleşimi, insan hakları gibi farklı alanlardaki göçmenlik başvuruları içindir. Yeni Bir Hayat olarak profesyonel ve uzman kadromuzla başvuruda bulunanlar için çok titiz bir çalışma gerçekleştiriyoruz” dedi.
 
“Ekonomik Göçmenlik Programları beş başlık altında toplanır. 
Nitelikli Göçmenlik Programı: 2015 yılında her meslek grubundan 51 bin başvurunun değerlendirileceği bu programda en az 2 yıllık üniversite mezunu olmak, mezun olunan alanda en az bir yıllık iş tecrübesine sahip olmak ve iyi düzeyde İngilizce veya Fransızca bilmek şartları aranıyor. 2014 yılında sadece 50 meslek dalından başvurular kabul edilirken, 2015 yılında tüm meslek gruplarında çalışan kişiler başvuru yapabilecek. 
 
Quebec Nitelikli Göçmenlik Programı: İyi düzeyde Fransızca bilen, en 2 yıllık üniversite mezunu olan ve belirli bir iş deneyimine sahip olan adaylar Kanada'nın Quebec eyaletine başvurmak için başvuru yapabilir. 
 
Quebec Girişimci Programı: Bu program Quebec eyaletinde iş kurmak isteyen işadamlarına ve girişimcilere yöneliktir. $300,000 CAD mal varlığı veya nakdi bulunan ve Quebec eyaletinde en az $100,000 CAD tutarında sermaye ile iş kurmak isteyen kişiler başvuru yapabilirler. İngilizce veya Fransızca bilgisi ve 2 yıllık girişimcilik deneyimi aranmaktadır. 
 
Quebec Yatırımcı Programı: Quebec eyaletinin sunduğu ve Kanada'da çalışmak veya iş kurmak istemeyen varlıklı kişilere hitap eden bir göçmenlik programıdır. $1,600,000 CAD tutarında mal veya nakdi olan kişiler başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra 800,000 CAD tutarında 5 yıl süreli, faizsiz devlet garantili bono veya tahvil alınarak da başvuru yapılabilir. 5 yıl sonunda ise yatırılan tutar faizsiz olarak kişiye iade edilir. Bu program için Fransızca veya İngilizce bilme şartı aranmamaktadır. Ancak Fransızca bilen kişilere öncelik tanınmaktadır.
 
Bölgesel Göçmenlik Programları: Kanada'nın birçok eyaleti özel bölgesel göçmenlik programları sunmaktadır. Bu programların kriterleri her eyalette farklılık göstermektedir.Kanada Self Employed Göçmenlik Programı: Sanat, kültür ve spor alanlarında serbet olarak çalışan ve iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip kişiler bu programa başvurabilir. Ses sanatçıları, yapımcılar, yönetmenler, radyo, televizyon ve sinema alanında çalışanlar, spor eğitmenleri gibi çok farklı meslek gruplarında kişilere açık bir programdır.
 
Tarım Alanında Göçmenlik Programı: Çiftçilik tecrübesine sahip olan, orta üstü İngilizce bilen ve Kanada'da bir tarım arazisi alarak veya kiralayarak bunu işletmek isteyen kişiler bu programa başvurabilirler.
 
Kanada Tecrübesi Göçmenlik Programı: Kanada'da en az bir yıllık sertifika, diploma gibi yüksek öğrenim gören kişiler öğrenimleri sonunda bir yıl ve üzeri bir çalışma iznine sahip olurlar. Kanada'da en az bir yıl full time olarak çalıştıktan sonra Kanada'ya bu program çerçevesinde göçmenlik başvurusu yapabilirler.
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21