• BIST 4.772,87
 • Altın 1159.799
 • Dolar 18.8193
 • Euro 20.517
 • İzmir 4 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Antalya 4 °C
 • Ankara -5 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 

HAYAT TARZI DAHİL PAKETLERE GEÇİŞ

ÇİĞDEM DİNÇ

HAYAT TARZI DAHİL PAKETLERE GECİŞ:  LIFE STYLE INCLUSIVE – CITY BREAK INCLUSIVE  
Sonbahar mevsimine merhaba dediğimiz Eylül ayı, aynı zamanda turizm sektörünün gelecek sezonları için yeni stratejilerinin, planlanması ve uygulamaya alınabilmesi için uygun zaman dilimidir. Ülkemize özellikle paket tur satın alarak gelen misafirlerin hemen hemen hepsi tesislere ‘’HERŞEY DAHİL’’ sistem üzerinden geldiğinden, ülkemizin turizm gelirlerinin sonucu, ülkemize turist gönderen ülkelerden daha az turizm geliri ile sonuçlanmaktadır. 

Senelerdir süregelen bu üzücü tabloda; kaynaklarımız, insan gücümüz ve tesislerin üst ve alt kullanımları ve diğer tüm servis ve hizmetlerimiz, gelen turist tarafından yoğun bir şekilde tüketilmekte ve gelen gelir ile gider arasındaki dengesizlik açık olarak gözükmektedir. Bunun sonucunda ucuz eleman çalıştırarak ve düşük maliyet ile elemanların ihtiyaçlarını karşılayarak bu açık kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu durumda da turizm sektörüne yeterli kalifiye eleman sağlanamamaktadır. Nedeni ise düşük maliyetlerin insan gücü üzerinden yürütülmeye çalışılmasıdır. 

HERŞEY DAHIL üzerinden ülkemize gelen misafirler uçaktan transfer otobüsüne binerek konaklayacakları tesise geçmekte ve kalacakları süre sonunda da tekrar transfer otobüsüne binerek havalimanına transfer olarak ülkemizden ayrılmaktadırlar. Çoğu misafir ev uçak otel uçak ev sarmalında olduğundan hangi ülkeye hangi destinasyona geldiğini bile doğru düzgün bilememektedir. 

Turizmde amaç gelen kişi sayısının artması ile doğru orantılı olarak turizm gelirinin arttırılması ise ve HERŞEY DAHİL sistemden de vazgeçilemiyorsa o zaman gelirlerimizi doğru orantılı olarak artırabilmek adına yeni sistem çözümü ile yeni sezona hazırlık yapmalıyız. Teknolojinin gelişmesi ile kendi imkanları ile seyahat eden turist sayısında önemli bir artış olduğu aşikardır. Bu turistler özellikle seyahat ettikleri destinasyonlarda yaşayan halkın yaşam tarzını yakından tanıyabilmek istemektedirler. Bu deneyim aslında onların da seyahat amacı halini almış durumdadır. 

O yüzdendir ki; kaldıkları oteli seçtikten sonra o destinasyondaki toplu taşıma araçları ile seyahat etmek, yerel restoranlar da yöresel yiyecek içecekleri tatmak, sanat ve spor etkinliklerine katılmak gibi deneyimler yaşayarak ülkelerine mutlu bir şekilde dönmektedirler.   

HERŞEY DAHİL üzerinden gelir artırabilmenin en sağlıklı yolu işinde uzman turizm paydaşları ile iş birliği yapılarak olabilecektir. Bu konuda iki ayrı çözüm önerim var. 


1-    LIFE STYLE - HERŞEY DAHİL sistem üzerinden satış yapan oteller – Resort otelleri ağırlıklıdır. 
2-    CITY BREAK & LIFE STYLE - Oda kahvaltı veya yarım pansiyon satış yapan oteller – Şehir otelleri ağırlıklıdır. 

HERŞEY DAHİL İÇİN GELİR ARTIRICI YENİ MODEL: LIFE STYLE INCLUSIVE 

Bu model daha çok resort oteller için geçerli olabilecektir; Eğer yabancı tur operatörleri ile anlaşmalı olan otellerimiz bu sene itibarı ile bölgelerindeki konusunda uzman seyahat acentaları ve misafirlere servis verebileceklerine inandıkları esnaflar ile görüşerek şimdilik aklıma gelen 5 ayrı grupta; ESNAF & ÖREN YERLERİ & TURLAR & GURME & SANAT & SAĞLIK DAHİL MODELİNE GEÇİŞ İLE HERSEY DAHİL – GURME , HERSEY DAHİL – GEZGİN , HERSEY DAHİL – KAŞİF , HERŞEY DAHİL-SANAT, HERŞEY DAHİL – SAĞLIK paketleri adı altında yapılabilecek yeni ürünler ile bölgede faaliyet gösteren esnaflar, restoranlar, ve ilgili tüm paydaşların turizm gelirlerine katkı  sağlayabilmesi adına teknolojik portalda kurulacak  büyük bir pazar yeri ile her katılımcı ürününü ve misafirlerine sunacağı promosyonlu servisini sergileme imkanına kavuşacaktır. Cep telefonuna gönderilecek kod ile alınan servisden avantaj sağlanabilecektir. 

HAYAT TARZINI KEŞFET MODELI : CITY BREAK & LIFE STYLE EXPOLORE 
Bu model ise daha çok şehir otellerini tercih eden ve vaktini şehrin yaşam tarzını keşfetmek üzere harcamak üzere gelen turistlere verimli bir imkan sunacak olan teknolojik portal da ki bir başka pazar yeri ile şehirdeki gastronomik noktalardan, toplu taşımaya , sanat etkinliklerinden, her türlü aktivite imkanına rahatlıkla ve güven ile ulaşabileceği bir araç olarak yerli yabancı tüm misafirlere bir klavuz rehber olabilecektir. City Break daha çok Perşembe – Pazar veya Cuma -Pazar gibi hafta sonunu kapsayan program ürünler ile desteklenebilir. City Break & LIFE STYLE modelleme  için önemli olan tüm zamanlarda şehre gelen turist veya turistlerin en kısa zamanda en verimli şekilde para harcayarak şehri yakından tanımasını sağlayacak güvenilir güncel programları, ürünleri, aktiviteleri etkinlikleri  ve hizmetleri  sunabilmesi   ve gerekiyorsa anında arzı misafire temin edebilmelidir. 

Bu iki model için turizm paydaşlarının belli hijyen, mekan düzeni, servis edilen ünün kalitesi ve eleman müşteri iletişim standartlarını belirlenen kriterlere uygun olarak sağlayabilmiş olmaları bu Pazar yerlerine girmeye hak kazanabileceklerdir.  Ve bu sağlanan standartların da belli aralıklar ile düzenli  kontrolü ile sistemin sürdürülebilirliği sağlanacaktır. Bu sistem aynı zamanda rekabet ortamını da yaratacağı için tüm paydaşalar kendilerini geliştirerek farklı ürünler üzerinde uzmanlaşamaya da yoğunlaşmış olabileceklerdir. Pazar yerinde bulunan tüm paydaşlar kendi ürün sayfalarını kendileri yönetmekte özgür olacakladır. Pazar yeri vasıtası ile gelen gelirlerinin belli bir kısmını belli komisyon oranında portalın hayata kalabilmesi ve sürdürülebilir olması için portalın üyelik ücreti gibi ödeyebilirler ve bu da sistemin gider kaynağının büyük bölümünü karşılayabilecektir.   

Bu uygulama sayesinde her zaman şikayet konusu edilen otellerin çevrelerinde veya yakın mesafelerde alt yapı ve üst yapı olarak  yetersiz veya kalitesiz faaliyet gösteren mekanların, dükkanların  belli bir standartta servis verebilmeleri içinde kaynak, olanak ve en önemlisi motivasyon sağlanmış olacaktır. Naçizane olarak bu konun uygulanabilmesi adına da bir görüşümü paylaşmakta isterim; İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde kurulması planlanan Turizm Platformu İstanbul’da bir pilot uygulamayı CİTY BREAK için başlatarak ve Antalya Büyük Şehir Belediyesi ile anlaşma sağlanarak ilgili paydaşlar ile birlikte ‘’HERSEY DAHIL’’ sistemde ağırlıklı faaliyet gösteren bölgelerden biri için pilot çalışma yapılabilinir ve yapılan çalışmanın sonuçları doğrultusunda proje sürdürülebilir programlar çerçevesinde diğer bölgelere de yayılabilir görüşündeyim. 

Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine hali hazırda belli konularda uzmanlaşmış teknolojik portallar; ‘’Etkinlik bileti satan siteler, restoran rezervasyonu yapan siteler, müze bileti temin eden STK’lar etc’’ ile de’’ White Label’’ modeli üzerin den de destek alınabilir.Bu model uygulamalarının hayata geçirilebilmesi ile sektörümüzün ve ilgili paydaşların gelirlerini artıracağını düşünmekteyim, en kısa sürede uygulanmaya alınması dileği ile… 
 


 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21