• BIST 9312.12
 • Altın 2023.535
 • Dolar 31.0172
 • Euro 33.6939
 • İzmir 14 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Antalya 11 °C
 • Ankara 11 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin ARALIK 2023 58'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2023 57'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin ARALIK 2023 58'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2023 57'ncı Sayısı Yayında 

ERKAN EKEN VE MODA

BORA ÖZGEN

Her bayanın ayrıştığı özellikler olduğu gibi, birleştiği ortak özellikleride vardır.“ERKAN EKEN” 1975 Yılında adana’da doğdum.İlk ve orta öğrenimimi adana’da tamamlamış. İngilizce eğitimimi Bilkent Üniversitesinde aldıktan sonra, OF THE AMERİCAN HOTEL & MOTEL ASSOCIATION ( Hotel yönetimi eğitimi ) aldıktan sonra, Kuzey Kıbrıs' ta  Lefke Avrupa Üniversitesinde BACHELOR OF ARTS IN BUSINESS ADMINISTRATION ( İşletme yönetimi )  ' den mezun olduktan sonra , İSTANBUL'DA  İSTASYON  SANAT AKADEMİSİ'NDE Özel statüde stilistlik eğitimi aldı. Akabinde Saygıdeğer rahmetli VİTALİ HAKKO ile tanışır ve tasarımlarını çok beğendiğini ve bu yolda ilerlemesi gerektiğini söyler. Buda bana o dönemde sektöre adım atması için için büyük bir motive olur. Böylece 2004 yılında ERKAN EKEN Moda evimi açmamla birlikte ilk expozisyon defilesini de  gerçekleştirir.

 
Siz haute couture bir tasarımcısınız. Neden haute couture ?
Her insan ayrı bir bireydir. Her insanın kendine göre özel bir duruşu vardır. Bende tasarımlarımı oluştururken, bu unsuru ön planda tutup her bayanın ayrıştığı özellikler olduğu gibi, birleştiği ortak özellikleride vardır. Hayattaki duruşlarını ve vizyonlarınıda göz önünde bulundurarak kişiye özel çalışmayı bu nedenden dolayı tercih ediyorum. Maddi gücün dışında Haute couture tasarımı herkes taşıyamaz. Bu anlamda kişinin kültürü, hayattaki duruşu, tarzı  ve vizyonu giydiği tasarımla paralel olmalıdır . Kolleksiyonumu oluştururken Erkan Eken kadınları hayalimde asil, marur biraz gizemli dekolteyi, olmuş olması için değilde,  gerekli görülen yerlerde kullanmayı ön planda tutarım. Sıradışı ve romantizimin ortaya çıkması benim  çok önemlidir.
 
Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki tasarım farkını nasıl buluyorsunuz ?
Ülkemiz açısından En önemli fark toplumumuzun  kültür yapısından kaynaklanmaktadır. Özgür ve yeniliğe geç adepte olunmasıyla birlikte moda, tekstil sektöründe yeterince destek ve ilgi görmemektedir. Maalesefki ülkemizde tasarım giyinmek bir özellik, bir farklılık değilde bir uzaylı görmüş gibi algılanması söz konusu.oluyor. Avrupada ise yeniliğe ve sanatsal çalışmalara daha farklı yaklaşıldığından dolayı kişiler bir tasarım gördüklerinde büyük bir saygı ve beğeni ile bakarak tarasımcının yaratıcığılını  tebrik etmektedirler. Bu yüzdende tasarımcıların kendilereni Türkiye'de çok rahat ifade edemediklerini düşünüyorum.
 
“ Genelde gece çalışırım “
Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alırsınız ?
Genelde gece çalışırım. Bazen dinlediğim bir müzikten bazense estetik bulduğum bir objeden esinlenebiliyorum.Türkiyede ve Yurt dışında örnek aldığınız veya kendinize yakın bulduğunuz tasarımcılar varmı ?Türkiyede yok Fakat yurt dışında Jean Paul gaultier’in çalışmalarını taktir ederim.
 
Son çalışmalarınızdan bashedermisiniz ?
En son 7 kasında bir defilem oldu. Özel kostümlerle hazıladığım bir koleksiyondu. Prensenseslerin masalı konseptimin özelliği tüm kostümlerin maskeli olmasıydı. Hem Bay hem bayan kostumler vardı. Bu maskelerin bir çoğuyla sürrealist akımın ifadesiydi ve bazı şeyleri vurgulamak istedim. Günlük hayatta insanlar hayatı maskeli gibi yaşamayı tercih ediyorlar gerçek yüzlerini gizliyorlar onlar için bir gönderme nitetiliğindeydi bu koleksiyonum son defilemde özellikle noname ama profesyonel mankenlerle çalıştım.
 
Sizi diğer modacılardan ayıran özelliğiniz nedir ?
Ben Türkiye’de bu mesleği yapan tüm isimlere saygı duyuyorum. Kendimi profesyonel anlamda bugüne kadar hiç kimseyle kıyaslamadım. Heskese saygım sonsuz, fakat birileriyle yarışır gibi yaşamak benim tarzım değil. Motivasyonum daha çok içten gelen bir yaratıcılıkla besleniyor ama bu demek değilki modayı ve farklı bakış açılarını takip etmiyorum. Elbette hem Türkiye hemde dünya Modasıyla  yakından ilgileniyorum. Eğer birisiyle özleşirseniz orijinal kalamazsınız. O zaman yaptığınız şey taklitten öteye geçemez. O yüzden bunu önemsiyorum. Kişinin yaşantısı bugüne kadar hayatta edindiği tecrübelerden tutunda sosyal çevresine kadar her şey o kişinin yaratıcılığına etkide bulunur, bu sebepten ötürü yaptığınız işte orjinalleşir ben kimsenin yada hiçbir tasarımcının etkisinde kalmadan üretmeye çalışıyorum. Böyle oluncada  çizginiz çoğunluktan ayrılıyor ve farlılaşıyorsunuz.
 
Sizce modada dikkat edilmesi gereken şey nedir ?
Neyin nerede ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmek önemli bence bundan yola çıkarak
Hareket ediyorum. Benim en büyük özelliğim çoğunluğun kullanabileceği şeyleri tasarlamayı tercih etmemdir. Hiçbir zaman hiç giyilmeyecek sadece konsept bir şeyi show olsun diye tasarlamadım.
Bazı defilerlerde öyle kostümler  varki bunları gördüğümüzde bu tasarımları giymeye kimin cesareti olur diye düşünüyorum, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Nerede giyilir diye görmüş olduğunuz tasarımlar istenirse bir reklam filminde özel bir marka tanıtımında, klip çalışması, kısa metrajlı film yada özel bir davette kullanılabilir. Ancak sizinde dediğiniz gibi günlük hayatta yada normal bir gecede kullanılması zor tasarımlardır. Tasarımcı kendi ruhundan ve  içinden geleni ifade eder ama küçük küçük değişikliklerde daha sadeleştiren bir elbise giyilebilir hale getirilebilir.Şu anda TV dizileri ve dönem filmlerini izliyoruz, görüyoruzki her biri özel kostüm tasarımcıları ileçalışıyor. Sizde bu şekilde bir dizi yada film için kostüm tasarlamak istermiydiniz ?Kendi mesleğimle ilgili farklı şeyler yapmayı seviyorum. Elbette yaptığımız defilelerde bizde özel çalışmalar yapıyoruz ama bir sinema yada film çalışması yaratıcılığıma katkıda bulunur diye düşünüyorum. Saygı duyacağım bir projede olmak ve o içine geçmek ve o ruhu yaşamak gerçekten farklı bir deneyim olurdu.
 
Klip stylingi yapıyormusunuz ?
Aslında en çok yapmak istediğim şeylerden bir tanesi klip için özel kostumler hazırlamak klip yönetmenleriyle paralel çalışmak ve klibi çekilecek kişinin imaj çalışması oldukça keyifli olur diye düşünüyorum. Ayrıca kısa metrajlı film çalışmalarında tasarım hazırlamak istiyorum.
 
Kimleri şık buluyorsunuz ?
Bayanlarda Demet Sabancı Çetindoğan hanımefendiyi çok şık buluyorum. Ender Mermerci, Genç kuşaktan Derin Mermerci, İş kadını olarak  Ahu Aysal, Arzu Sabancı, Nevbahar Koç, Hülya Kalyoncu, Sanatçı olarakta Ajda Pekkan’nın tarzını çok beğeniyorum. 
 
Basında yer alan ikoncanlar için ne düşünüyorsunuz ?
Örnek alınacak kişinin öncelikle orijinalliği yansıtması gerekiyor. Yurt dışındaki yIldızların giydikleri özel tasarımları yada benzerlerini Türkiye’de davetlerde giymek moda ikonu oldukları anlamına gelmiyor. Bana göre Türkiye’nin ikoncanı  AJDA PEKKAN’ dır.Son dönemde TV’ de jüri üyesi yada eleştirmen olan hanımları başarılı buluyormusuz ?Bence herkes kendi bildiği ve üzerine eğitim gördüğü yada meslek edindiği kendisini geliştirdiği işi yapmalıdır. Birkaç davette şık göründü, medyada yer aldı diye dekolte sınırlarını zorlayarak tv de moda ve benzeri konularda söz sahibi olamaz. Çünkü bu işin tekniğinin biliniyor olaması ve gerçekten içinde yetişerek tecrübe edinerek profesyonelleşmiş hatta en önemlesi bu konuda eğitim alınmış olması gereklidir. Ancak şık giyindi ve iyi fizikli diye birini ekrana çıkarmak ve moda otoritesi konumuna getirmek büyük bir sorumsuzluktur. Yapılan işi ciddiye almak gerekirse sadece kendi zevkinize göre insanları yönlendirmek doğru değil. Bunun için modayı bilmek ve tasarımcı olmak gerekir. Aksi takdirde insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz.
 
Size göre 2013 Kış Modasında neler öne çıkıyor ?
Klasik olacak ama tavsiyem bence her kış olduğu gibi gardolabınızda siyah olmalı. Siyah kalem etek, ceket yada düz bir elbise daima kurtarıcıdır. Ayrıca aksesuarlar , deri pantolonlar, metal zımbalı kıyafetler ,özellikle erkeklerde kareli gömlekler, bayanlarda   yakasız yada küçük yakalı kısa ceketler ve canlı renkler bu kışa damgasını vuracak. Burada önemli olan kişinin kendine yakışanı bulması ve üzerine giyeceği şeyler arasında bütünlük olmalıdır.
 
Yeni yıldaki çalışmalarınız nasıl olacak ?
Ocak- Şubat ayı yurtdışı projelerimiz var. Ayrıntıları şu anda vermek istemiyorum ama büyük bir organizasyon olacak. Bu organizasyon Tüm basında yer alacak zaten. Şimdilik yoğun bir şekilde bu organizasyona hazırlanıyorum. Osmanlı koleksiyonumuz, erkek giyim üzerine çalışmalarımız, show konseptlerimiz, maskeli ve kostümlü bir dönem çalışmamız ve özel markalar için yaptığımız çalışmalar var. Bunların bir çoğu devam eden projeler elbette, buna yenileride eklenecek.
Size nasıl ulaşabilirler ?
www.erkaneken.com  veya  [email protected] adresinden ulaşabilirler.
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21