• BIST 4.778,74
 • Altın 1157.654
 • Dolar 18.8235
 • Euro 20.5169
 • İzmir 4 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Antalya 4 °C
 • Ankara -5 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 

Beklentileriniz 2019 da gerçek olsun

ÇİĞDEM DİNÇ

Değerli okuyucularım;
2018 in son ayına girerken; 2019’dan da beklentilerimiz ve umutlarımız daha da artıyor. Bu yazımda daha önceden değindiğim ve yeniden yazmakta fayda gördüğüm birkaç konu başlığından ibarettir. 2019 yılından Turizm sektörü adına beklentilerimin en kısa sürede gerçek olması ve keyif ile okumanız dileği ile … 
2019 da gerçek olsun …. 

TÜRK GECESİ; Ülkemizde turistik hizmetler veren otellerin, restaurantların, lokantaların, müzelerdeki yiyecek içecek mekanlarının, içkili ve içkisiz olarak ayrılmaması, ülkemize gelen turistlerin ve yerel halkın özgürce her istedikleri yerde her istediklerini yiyip içerek Türk kültürünü öğrenebilmeleri ve yaşayabilmeleri sağlanabilinmelidir. Özellik ile kongre ve etkinlik amaçlı olarak ülkemize gelen ve turizm gelirleri açısından da yüksek gelir bırakabilen turizm gruplarımızın ülkemizde geçirdikleri güzel zamanları kendi kültürleri ile harmanlayarak onlara sunabilecek aktivitelerde kaliteli yasaksız yiyecek ve içeceklerde o grubun ülkemizden mutlu ayrılmasına neden olabilmektedir. 5 duyu ile beraber 6. Duyu hissetme, 7. Duyu : haz alma ve 8. Duyu anı birktirme gibi insanı insan yapan duyulara hitap edebilmek turizm mottomuz  TÜRKİYEYİ 8 DUYU VE DAHA FAZLASI İLE YAŞA olabılır. Kalıteli 8 duyuda hizmet veren TÜRK GECESI yapan mekanlar artırılabilsin, Türk mutfağı ile Türk müziği ile harmanlanmış Türk Gecesi vazgeçilmez bir konsept olarak tüm yabanci misafirlere sunulabilir. 

ÜNİVERSITE EGITIM; Ayrıca üniversitelerin gastronomi derslerinde içki tadım derslerinin yeniden seçmeli olarak konulmasında fayda vardır. Herkesin özgür olduğu ülkemizde, uluslararası eğitim kurumlarının müfredatlarına uygun olabilinsin.

SAATLER GERİ; 2016 yılında ilk kez yapılan bir uygulama ile saatlerin geriye alınmaması, yaz saatinin sabit kalması beraberinde birçok sorunu getirdi. Sabah geç saatte havanın aydınlanması, küresel borsalarla senkron zorluğu yaşanması gibi, çalışan emekçilerin, öğrencilerin, genç, yaşlı tüm nüfusun, gün aydınlanmadan, gece ışıkları ile yollara düşmesi gibi bir çok sorunla birlikte şikayetler arttı. Elektrik tüketimi geçtiğimiz yıllann en yüksek düzeylerine ulaştı. Halk gündüz saati olsada gece gözü ile  evden çıkıp, gece gözü ile  eve girmekten mutsuz bir ruh hali ile yaşamaya başladı.Diğer yandan da Üçüncü havalimanı, Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alana yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli olacak şekilde geçtiğimiz ay hizmete açılan Yeni İstanbul Havalimanı tüm bölümleri açıldığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacaktır. Yaz saati uygulamasının kalıcı olarak devam etmesi durumunda bu sorunlar ekonomik alanlarda da ülkemize zarar verebilecektir. Yurtdışından ülkemize gelecek turistler içinde saat farklılıklarının artması, bağlantılı uçuşlardaki bekleme sürelerinin uzaması veya havayollarının rotalarında değişiklik yapamaması durumundan dolayı planlanan kapasitedeki yolcu hacmine ulaşılamaması verilecek tüm servislerin ve hizmetler için zorlu ve sorunlu bir sürecin başlangıcı olabilecektir.  Ulaşımı sorunlu olan bir destinasyona da turist çekmek zor olacağı gibi bu durum turizmimize negatif yönde etki edecektir, Ülkemize gelen turistlerin sabah erken başlayacak turlarında da havanın aydınlanmamış olmasından dolayı sıkıntılar yaşanacağı büyük bir gerçektir. Bir dileğim de saatler tekrar geri alınabilsin ve hayatlar yaşam saatleri normale geri dönülebilinsin.

EĞİTİM ENSTİTÜLERİ; Köylerden kasabalara eğitim enstitüleri yeniden açılmalı laik ortamda verilecek mesleki eğitimlerle, çiftçilik, hayvancılık, Türk El Sanatları teşvik edilmeli, kadınlar ve kızların okuma yazma düzeyleri artırılmalıdır. Okuma Yazma bilmeyen kimse kalmamalıdır. Köylerde mesleki eğitimlerle köy hayatı teşvik edilerek, üretim artırılmalıdır. Yerli Yabancı turistlere karşı yöre halkının ürünlerinin tanıtımı satışı, turiste Türk misafirperveliğini gösterebilme ile ilgili farkındalık eğitimleri verilmeye başlanabilir. 

TURIZM POLITIKASI; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının sürdürülebilir turizm politikası ön plana çıkarılmalıdır. Sanatın gücünün tekrar farkına vararak ülkemizdeki sanat etkinliklerinin sayılarının artırılması ve Sanat konusunda tanıtım pazarlama projelerinin hayata geçirilmesi için tüm kaynakların seferber edilmesi gereklidir. Turizm Birliklerinin, STK’ların ülkenin turizmine katkı sağlayacak artı değer katacak projeler üretilsin. Destinasyonların marka değerlerinin oluşabilmesi için; destinasyon Belediyeleri ve Ticaret Odaları ile ortak hareket ile destinasyonların ürünleri pazarlanabilinmeli ve sürdürülebilir projelerle örnek destinasyonlar yaratılabilinsin. Mesela; 2019-2020 yıl takvimi için Formula1 yarışlarının İstanbul’a geri gelmesi için tüm girişimlerin başlaması ve takvime girmeye hak kazanabilsin.

MILLI SERVETIMIZ; Güzel ülkemizin ekonomik alt yapısını oluşturan ve ülkeyi kalkındıracak kaynaklardan üç temel unsurun 1-Tarım ve Hayvancılık 2-Turizm 3-Madenler ve Yeraltı Kaynakları üzerine önemle ve çözüm odaklı olarak eğilinmesinin zamanı geldi de geçiyor bile…. Bu yıl bu konular ekonomik kalkınmada en ön sıralarda yer alsın. Bu üç unsur birbirinin içinde olan en büyük milli servetimizdir.

TURIZM PLATFORMU; 2019 yılında kurulabilecek; Türk Turizm Platformu veya Konseyi ile birlik beraberlik güçlü Türk Turizmi etkisi sağlanabilir. Türk Turizm STK’ların, Birliklerin tek bir çatı altında toplanarak Kültür ve Turizm Bakanlığına kanun ile bağlı bir Türk Turizm platformunda ortak hareket etmeleri sağlanabilsin.

TRAVEL BOND; Travel Bond sistemi Türkiye’de uygulanmaya başlansın. Türk Seyahat Acentalarıda tüketicilerde, tedarikçilerde, yabancı misafirler, tur operatörleri de bu sayede devlet destekli güvenli turizme başlasın. Travel Bond Sistemi ile; firmanın büyük veya küçüklüğü ile değil, tamamen güvenirlilik, işgücü ve elbette şirketin kapasitesi kadar teminata dayalıdır. Tüm kaynakların bir arada kullanıldığı havuz sitemi ile; Sigorta şirketinin %100 mağduriyete karşı şirketi ve tüm yolcularını güvenceye alabilir. Bu konunun Türk Turizmcileri Platformu çatısın ilk projelerinden birisi olması verimli olabilsin.

GÜMRÜK KAPILARI; Ülkemize yurtdışından karayolu ile girişlerde; tüm gümrük kapılarının modern, teknolojik alt yapı ile donatılmış, Türkiye’ye yakışan bir standartta getirilebilsin, diğer bir dileğimdir.

CRUISE TURIZMI; Cruise gemilerinin tekrar limanlarımıza geri dönmelerini sağlamak amaçlı gemilerden ve yolculardan alınan tüm harç ve vergilerin tekrar gözden geçirilerek cazip hale getirilmesini sağlanmalıdır. Türk Cruise Gemi markalarının aynı yerli tur operartörü mantığı ile uluslararası sularda Türkiye’ye turist getirmesi için teşvikler sağlanabilsin.

SANAT TURIZMI bir turizm çeşidi olarak tüm Türkiyeye yayılsın, yapılan ve yapılacak tüm sanat etkinliklerinin takvimleri ile GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SANAT DOLU … Türkiye bir başka turizm mottomuz olsun. 

SAĞLIK TURIZMI denince akla ilk gelen ŞİFA VEREN, İYİLEŞTİREN ülke TÜRKİYE olsun, sadece MEDIKAL değil, TERMAL ve WELLNESS ile de aranan marka ülke konumuna gelebilsin. 

GASTRONOMI TURIZMI ile son 3 yılda yapılanların geri dönüşleri kar topu gibi büyüyerek artıyor, bu bir başarıdır, emek veren, zaman harcayan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorm. 

KÜLTÜR TURİZMİ, ve dünyaca ÜLKEMİNİZİN tanınmasına vesile olan tüm insanlık tarihi için önemli olan  GÖBEKLİ TEPE başta olmak üzere geçmişten günümüze topraklarımızdaki sayısız tarihi ve değerlerin korunmasına hassasiyet ile yaklaşan ve bu değerleri gün ışığına çıkartılması için gerekli sermayeyi sağlayan tüm sermayedarlarımıza ve devlet büyüklerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 

TEKNOLOJI TURIZMI, teknolojik yenilikleri ile sektöre bir çok değerler katabilen yazılım geliştiriciler ile sektöre artı değer katacak tohum projelerin 2019 yılında hayata global anlamda geçebilmesi dileği ile...   

2019 yılı tüm Türkler için fırsatlar yılı olsun. 
Türk Turizmine ve Türkiye ye gelen turistlere sahip çıkma yılı olsun…
Bizler her zaman iyimser düşünülelim, çevremize olumlu mesajlar verelim,                 
Birlik, Beraberlik içinde sağlıklı musmutlu güzel günlerle dolu nice yıllar geçirelim…
  
Her yeni başlangıcın umut dolu olması gerekir…Umudunuz bol olsun. . . 
Sevgi ile kalın; Çiğdem Dinç 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21