• BIST 8039.18
 • Altın 1680.862
 • Dolar 27.1357
 • Euro 28.8574
 • İzmir 29 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Antalya 33 °C
 • Ankara 23 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ağustos 2023 54'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Temmuz  2023 53'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2023 52'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ağustos 2023 54'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Temmuz  2023 53'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2023 52'nci Sayısı Yayında 

Yeni dış hatlar terminaline 336 milyon Euro

Yeni dış hatlar terminaline 336 milyon Euro
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş (İSG), havalimanı işletme devrinin alınmasını takiben, havalimanı işletmesi ve yeni dış hatlar terminali inşası için 336 milyon Euro tutarında proje finansmanı kredisi sağladı.
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş (İSG), havalimanı işletme devrinin alınmasını takiben, havalimanı işletmesi ve yeni dış hatlar terminali inşası için 336 milyon Euro tutarında proje finansmanı kredisi sağladı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 20 yıllık işletme hakkını 1 Mayıs 2008'de devralan ISG, ABN AMRO Bank N.V. ve Yapı Kredi bankaları ile 336 milyon Euro proje finansman kredi sözleşmesini imzaladı.

Toplam 454 milyon Euro tutarındaki kredi paketinin 336 milyon Euro'luk nakdi kısmı için ABN AMRO Bank N.V. ve Yapı Kredi Bankası'nın ortak eş düzenleyici olarak ilk beş yılı ödemesiz, 13.5 yıllık bir finansman yapısı kurulurken, bakiye 118 milyon Euro'luk gayri nakdi kısım ise Bank Asya A.Ş. tarafından sağlandı.

Kredi sözleşmesi için düzenlenen imza törenine ABN AMRO Bank N.V. Yönetim Kurulu Başkanı ve Ülke Müdürü Douglas Kennedy, Yapı Kredi Bankası Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt, Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Buket Gereççi, Limak Holding ve ISG Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, Limak Holding Yatırım CEO'su ve ISG Yönetim Kurulu Üyesi Murat Dedeoğlu, ISG Yönetim Kurulu Üyesi ve GMR Türkiye CEO'su Cenk Alpsoy ile ISG CEO'su Yetik K. Mert katıldılar.

Törende söz alan Yetik K. Mert, düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Bu kredi ülkemizin büyümesine, İstanbul'un potansiyeline ve İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın geleceğine duyulan uluslararası güvenin bir sonucudur. Özellikle global finansal piyasalarda yaşanan tüm gelişmelere rağmen bu büyüklükte bir kredi paketini, operasyonu devir aldığımız tarihten sonra iki aydan kısa bir süre içerisinde imzalayabilmemiz ayrıca bizler için gurur vericidir."


ABN AMRO Bank N.V. Yönetim Kurulu Başkanı ve Ülke Müdürü, Douglas Kennedy "İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı projesi her yönüyle, Türkiye'nin ulaşım ve altyapı sektörlerinde meydana gelen gelişmeler adına bir dönüm noktası ve ileride meydana gelecek gelişmeler adına da bir kanıt teşkil etmektedir. Biz ABN AMRO Bank N.V. olarak, bu işlemde eş düzenleyicilerden biri olarak yer almaktan gurur duymaktayız. Bu uzun vadeli ve yüksek miktarlı kredi, bizim Türk ekonomisine ve İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı konsorsiyum üyelerine olan güven ve bağlılığımızın bir göstergesidir.

Yapı Kredi Bankası Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt Türkiye'de bugüne kadar verilen en uzun vadeli kredilerden birinin altına imza atmaktan dolayı gururlu olduklarını belirtti. Dünyanın gerek ticari gerekse de kültürel anlamda en önemli mega kentlerinden biri olan İstanbul'un, her geçen gün artan yolcu yükünü büyük ölçüde rahatlatacak bu projenin içinde yer almış olmaktan ayrıca mutululuk duyduklarını belirtti. Yapı Kredi olarak özelleştirme ve her türlü satınalma projelerini son iki yıldır yoğun bir şekilde finanse ettiklerini belirten Bayazıt, Yapı Kredi'nin güçlü sermayesi ve hissedarı UniCredit Grubu'na bağlı bankalar ile işbirliği neticesinde benzer büyük projelerin finansmanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. Hakkında

Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden Limak Holding, Hindistan'ın önde gelen altyapı gruplarından GMR Infrastructure ve 1991 yılından bu yana havalimanı işletmeciliği yapan Malaysia Airports Holdings Berhad ortaklığında kurulan ISG, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın mevcut ve yeni inşa edilen terminallerin yanı sıra otopark işletmesi, yer hizmetleri, kargo, uçak yakıt ikmal operasyonlarını ve havalimanı oteli ile CIP-VIP tesislerini 20 yıl süre ile işletme hakkına sahiptir. Havalimanının yıllık yolcu kapasitesini toplamda 25 milyona çıkartacak olan yeni terminal ve mütemmimlerinin inşaat çalışmaları sürmekte olup, 29 Ekim 2009 tarihinde hizmete alınması planlanmaktadır.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21