• BIST 1.391
 • Altın 499,025
 • Dolar 8,7189
 • Euro 10,3378
 • İzmir 29 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Antalya 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • Turizmin Sesi Haziran 2021 28'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Mayıs 2021 27'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi NİSAN 2021 26'ncı Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Haziran 2021 28'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Mayıs 2021 27'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi NİSAN 2021 26'ncı Sayısı Yayında

“TÜRSAB ROTA” Projesi’nin yazılımına şimdiye dek 750 bin TL harcandı, 1 milyon TL’yi bulacak

“TÜRSAB ROTA” Projesi’nin yazılımına şimdiye dek 750 bin TL harcandı, 1 milyon TL’yi bulacak
TÜRSAB’ın kâr amacı gütmeyip, acentaların kârlılığını ve verimliliğini hedeflediği “TÜRSAB ROTA Projesi”nin lansmanı 31 Ekim 2019 tarihinde, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti

TURİZMİN SESİ


TÜRSAB, bir ilke daha imza atarak, iç turizm pazarını hareketlendirmek için ezberleri bozacak dev bir dijital projeyi hayata geçiriyor. Tek tuşla Türkiye genelinde binlerce acentaya ulaşmayı sağlayacak “TÜRSAB Rota Projesi” başlıyor. TÜRSAB üyesi bölge acentalarına büyük katkı sağlayacak proje, seyahat severlere TÜRSAB güvencesiyle güvenilir, uygun ve çok farklı tur paketleri sunulmasına aracılık edecek ve yepyeni imkânlar sunacak. Turizm sektörünün en köklü kurumu olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), turizm sektöründe büyük ses getirecek dev bir dijital projeye imza atarak, ‘TÜRSAB Rota’ projesini hayata geçirdi.

 

tursab-rota-projesitursab-baskani-firuz-baglikayatursab-yonetim-kurulu-uyesi-orkun-tekinselcuk-boynuegri-ali-bilir-ceylan-pirinccioglu-halil-ibrahim-kalay-bedirhan-bayka.jpg

“TÜRSAB ROTA” Projesi’nin yazılımına şimdiye dek 750 bin TL harcandı, 1 milyon TL’yi bulacağı öngörülüyor.

TÜRSAB Rota; asli görevi kaçak acenta faaliyetlerine karşı mücadele ederek haksız rekabeti önlemek ve turizm sektörü ile seyahat acentalığı mesleğine kâr amacı gütmeksizin katkı sağlamak olan TÜRSAB tarafından tasarlandı. Turizmde kayıt dışı ekonomiyi bitirecek olan bu dijital hamle, seyahat severlere binlerce farklı tur paketi seçeneğini TÜRSAB güvencesiyle sunacak ve minimum 3 yılda yurtdışına da açılacak. Beş farklı dilde hizmet sunacak. 2020 yılının Şubat ayında mobile taşınacak.

TÜRSAB Rota ülke ekonomisine 5 milyar TL ek katkı sunacak

TÜRSAB Rota projesi; dijital dönüşüm çağında, gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmayı daha da kolaylaştırmak için eşsiz güzelliklere sahip olan ülkemizin her köşesindeki farklı ve özgün tur ve seyahat seçeneklerini üyeleri aracılığıyla tüketicilere sunacak. Proje kapsamında, binlerce acenta, Türkiye’nin her bölgesinden birbirinden farklı binlerce tur paketini platform üzerinden paylaşmış olacak. Kayıt dışını bitireceğine inandığımız bu projeyle çok kısa vadede ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde ek katkı sunulması hedefleniyor.

 

tursab-rota-projesitursab-baskani-firuz-baglikayatursab-yonetim-kurulu-uyesi-orkun-tekinselcuk-boynuegri-ali-bilir-ceylan-pirinccioglu-halil-ibrahim-kalay-bedirhan-bayka-004.jpg

Tek tıkla binlerce acentanın ürününe ulaşma imkânı

Son iki yılda birçok önemli projeyi hayata geçiren TÜRSAB, paket turlardan oluşan adeta bir pazar yeri kuracak ve “TÜRSAB Rota” projesi ile üyelerine büyük imkânlar sağlayacak. TÜRSAB üyesi acentalar, tek tıkla Türkiye’nin her tarafından binlerce acentanın sağladığı tur paketi seçeneklerine ulaşabilecek. Tüm acentalarımıza açık olan bu sisteme giren acentalar, inanılmaz çeşitlilikteki tur paketi seçeneklerini bu platform üzerinden yerli müşterilerine sunabilecek. Özellikle iç pazarda hareketlilik yaratmak ve üyelerine yeni iş alanları açmak için birçok çalışma yürüten TÜRSAB’ın geliştirdiği TÜRSAB Rota projesi, 31 Ekim 2019 itibariyle start aldı. Sektöre yeni bir soluk getirecek olan ve “Turizmin Yeni Rotası” sloganıyla hayata geçirilen projenin basın lansmanı ise aynı gün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Tüketiciye; şeffaf, adil, güvenli ve birçok yeni rotanın keşfedilebilmesi için olanak sağlayacak

TÜRSAB güvencesi ve tamamen yerli ve milli ilkesiyle uygulamaya geçirilen TÜRSAB Rota projesi, seyahat acentalarının kendi yörelerine özgün tur paketlerini yükleyebileceği ve B2B hizmet değişimi ve paylaşımı sağlayabileceği bir online platform olacak. Aynı zamanda seyahat severlere, uygun ve binlerce tur paketi seçenekleri sunulmasına aracılık edecek olan TÜRSAB Rota uygulamasıyla tüketiciye; şeffaf, adil, güvenli ve birçok yeni rotanın keşfedilebilmesi için olanak sağlanması hedefleniyor. Acentaların karşılıklı üye ilişkilerini güçlendirecek olan uygulama, aynı zamanda ürün çeşitliliğinin de artmasına vesile olacak. TÜRSAB Rota sistemine kolay giriş sağlamak amacıyla Türkiye geneline yayılan 36 TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu aracılığıyla TÜRSAB Akademi tarafından acentalara eğitim verilecek.

Turizmde kayıt dışı ekonomiyi bitirecek olan bu dijital hamle; iç turizm dinamiklerini canlandıracak

Turizmde kayıt dışı ekonomiyi bitirmesi hedeflenen bu dijital hamle; asli görevi kaçak acenta faaliyetlerine karşı mücadele ederek haksız rekabeti önlemek ve turizm sektörü ile seyahat acentalığı mesleğine kâr amacı gütmeksizin katkı sağlamak olan TÜRSAB tarafından tasarlandı. Sürdürülebilir turizm ekseninde, bölge esnafını güçlendirerek yerel kalkınmanın ve ekonominin canlanmasına katkı sağlamak da TÜRSAB Rota projesinin en temel amaçlarından biri olarak belirlendi.

tursab-rota-projesitursab-baskani-firuz-baglikayatursab-yonetim-kurulu-uyesi-orkun-tekinselcuk-boynuegri-ali-bilir-ceylan-pirinccioglu-halil-ibrahim-kalay-bedirhan-bayka-001.jpg

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: İç turizm açısından çok önemli bir proje

TÜRSAB Rota tanıtım toplantısında bir konuşma gerçekleştiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, hayata geçirdikleri projenin iç turizm dinamiklerini canlandıracak çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Dijital dönüşüm çağında, gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak için son derece başarılı çalışmalara imza atan TÜRSAB’ın projesi TÜRSAB Rota, sektöre yeni bir soluk kazandıracak

Bağlıkaya; “Türkiye seyahat endüstrisine yeni bir soluk getirecek olan ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inandığımız “Turizmin Yeni Rotası” TÜRSAB Rota projesinin lansmanına hepiniz hoş geldiniz.  Bu toplantı vesilesiyle hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Dünyamızın son derece hızlı bir dönüşümden geçtiği bu dönemde, dijital çağa ve akla uygun yatırımlarla turizm sektörünün canlanmasına katkı sağlıyoruz. Üyelerimizin ve sektör paydaşlarının gelişimine yönelik olarak yoğun çabalar sonucunda hazırlanan projelerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz. TÜRSAB Rota projesi ile sektörümüzün uzun yıllardır hayalini kurduğu ve iç turizm açısından son derece önemli olan bu dev dijital projenin ilk tohumlarını sizlerle birlikte atmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. TÜRSAB ailesinin altı aylık çalışması sonucu milli ve yerel anlayış ilkesiyle ortaya çıkan ve bizler açısından büyük heyecan uyandıran TÜRSAB Rota projesi ile değişen ve gelişen dünyada ülkemizin ve sektörümüzün menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi hedefledik. Bugün, dünyada bir benzeri olmayan bu dijital dönüşüm projesi ile birlikte iç turizm dinamiklerini canlandırmak açısından çok önemli bir adım atmış oluyoruz” dedi.

Online B2B turizm platformu TÜRSAB Rota; Türkiye’de iç turizmi canlandıracak, ülkemizin saklı kalmış güzelliklerinin yer aldığı yeni rotalar geliştirecek ve üye acentalarımız arasındaki bağları güçlendirecek

Bağlıkaya konuşmasında şunları ifade etti: “Projemiz, TÜRSAB aile üyelerinin birbirleriyle olan bağlarını güçlendirirken, seyahat severlere kültür turizminden yat turizmine, sağlık turizminden doğa turizmine, gastronomi turizminden kış turizmine kadar ülkemizdeki tüm turizm türlerinde en iyi hizmeti sunmalarına da fırsat yaratıyor. Türkiye ekonomisinin öncü sektörlerinden biri olan turizm sektörünün temsilcileri olarak, ülkemize karşı büyük sorumluluklarımız var. Sektörümüzü güçlendirmek, yerel kalkınmayı ve ekonominin canlanmasını sağlamak da bu yolda boynumuzun borcudur.”

Turizmin yılın 12 ayına ve ülke geneline yayılması amacıyla tasarlanan TÜRSAB Rota ile yerel turizmi geliştireceğiz, bölge ekonomisine katkı sağlayacağız

Turizmin 12 aya ve ülke geneline yayılması için gösterdiğimiz çalışmaların bir neticesi olarak ortaya çıkan TÜRSAB Rota Projesi hem üyemiz seyahat acentalarının kendi aralarındaki iş birliği olanaklarını arttıracak hem de tüketicilere acentalarımızın programları aracılığıyla yepyeni turizm rotaları sunacak.

Birlik olarak lokal acentalarımıza büyük bir imkân sağlamış olduk

Tüm acentalarımıza açık olan TÜRSAB Rota projesi ile Birlik olarak lokal acentalarımıza büyük bir imkân sağlamış olduk. Bu platforma dâhil olan üyemiz, tek tıkla binlerce acentanın tur paketine ulaşabildiği gibi kendi ürünlerini de bu platforma yükleyebilecek. Türkiye geneline yayılan 36 Bölge Temsil Kurulu’muz aracılığıyla sisteme kolay ulaşım sağlanması amacıyla TÜRSAB Akademi tarafından üyelerimize eğitim verilecek.

TÜRSAB Rota projesinin temelleri; ülke turizmine 12 ay boyunca, 81 ilimizin her köşesine farklı turizm ürünleri ile kâr amacı gütmeksizin, en iyi hizmet anlayışıyla atıldı

Birlik olarak, kaçak acenta faaliyetlerine karşı mücadele ederek haksız rekabeti önlemek ve turizm sektörü ile seyahat acentalığı mesleğine kâr amacı gütmeksizin katkı sağlamak asli görevlerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda TÜRSAB Rota projesinin temelleri; ülke turizmine 12 ay boyunca, 81 ilimizin her köşesine farklı turizm ürünleri ile en iyi hizmet anlayışıyla atıldı. Türkiye; Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a kadar dört bir yanındaki tarihi, kültürel ve doğal turizm değerleri ile eşi benzeri olmayan bir potansiyele sahip. Bu topraklar, Anadolu’nun cömertliği ve misafirperverliği ile taçlandırıldığı zaman, daha da özgün bir destinasyona dönüşüyor. Bu zenginliği halkımızın hizmetine sunmak, en iyi şekilde anlatmak ve yaşatmak biz seyahat acentalarının asli görevlerinden biridir.

Bu rota aynı zamanda keşfe açılan bir pusula!

Projemiz, TÜRSAB aile üyelerinin birbiriyle olan bağlarını güçlendirirken, seyahat severlere de kültür turizminden yat turizmine, sağlık turizminden doğa turizmine, gastronomi turizminden kış turizmine kadar ülkemizdeki tüm turizm türlerinde en iyi hizmeti sunma fırsatını tanıyor. Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olan turizm sektörünün temsilcileri olarak ülkemize karşı büyük sorumluluklarımız var. Sektörümüzü güçlendirmek, yerel kalkınmanın ve ekonominin canlanmasını sağlamak da bu yolda boynumuzun borcudur.

TÜRSAB şeffaflığı ve güvencesi ile üyelerimize ve tüketicilere adil, doğru ve en iyi hizmeti sunacağız

TÜRSAB Rota uygulamasında, yerel ve kültürel değerlerimize, doğal güzelliklerimize vurgu yaparak, acentalarımızı her bütçeye uygun farklı turizm ürünlerini sunmaları noktasında buluşturmayı hedefliyoruz. Bu projede, TÜRSAB şeffaflığı ve güvencesi ile üyelerimize ve dolayısıyla tüketicilere adil, doğru ve en iyi hizmeti sunacağız. Bu yolda en büyük motivasyonumuz; bölgesel acentaların birer tur operatörüne dönüştürülmesine destek olarak istihdam artışına katkı sağlamak ve uzak yakın demeden TÜRSAB ailesindeki her ferdin birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirmek oldu.

Ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde ek katkı sunmayı hedefliyoruz

TÜRSAB Rota projesi, bir yandan vatandaşlarımızın seyahatlerini acentalar aracılığı ile gerçekleştirmesini teşvik ederken diğer yandan esnafımızın canlanmasına ve bölgesel iş hacminin artmasına destek olarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor. Kayıt dışını bitireceğine inandığımız bu projeyle çok kısa vadede ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde ek katkı sunmayı hedefliyoruz.

Bağlıkaya sözlerini sonlandırırken; “TÜRSAB olarak, başından beri, üyelerimizle omuz omuza asli görevimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemiz turizmine değer ve katkı sağlayacak TÜRSAB Rota’nın ekonomik bakımdan gelişen ve büyüyen, gelecek nesillere sürdürülebilir bir turizm sektörü bırakmamıza vesile olacağına yürekten inanıyorum. Rotası geleceğin dinamikleriyle belirlenen, sektörün lokomotifi konumundaki Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, her zaman olduğu gibi turizm sektörüne ve ülke ekonomisine canla başla hizmet vermeye devam edecektir. Sözlerime son verirken, bu platformun hayata geçirilmesinde büyük emeği bulunan başta TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Boynueğri olmak üzere; Vakfımıza, çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Yerelden küresele rotamızla turizmin geleceğine uzanan yolumuzda bizi geleceğe taşımada atılan önemli adımlardan biri olan TÜRSAB Rota projesinin, ülkemiz ve sektörümüz adına hayırlı olmasını diliyor, hepinizi bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

 

tursab-rota-projesitursab-baskani-firuz-baglikayatursab-yonetim-kurulu-uyesi-orkun-tekinselcuk-boynuegri-ali-bilir-ceylan-pirinccioglu-halil-ibrahim-kalay-bedirhan-bayka-002.jpg

TURDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Tekin; “Türsab Rota günlük ve paket tur pazarlayan bir platformdur. Bu bir teknoloji ama bu proje sadece bir teknolojiden ibaret değil. Değerli yönetim kurulu üyelerimizin son 2 senedir yapmış oldukları yöresel ve bölge ziyaretleri sonucunda çeşitli talepleri ve ihtiyaçları acentalarımızdan topladılar ve bu taleplerin bir kısmını, önemli kısmını tek bir proje ile, tek bir platform ile nasıl giderebiliriz diye bizleri görevlendirdiler ve uzun uğraşlar sonucunda nihayet bugününü projeyi sizlere sunabilmenin kıvanç ve mutluluğunu yaşıyoruz. Burada çeşitli noktalara önem verdik. Özellikle yerli ve milli unsurlarını her zaman için ön planda tutalım diyerek yola çıktık. Ve bütün projenin iş ortaklarını ve paydaşlarını bu unsurları dikkate alarak seçtik. Bugün bizlerle birlikte bu projenin hayata geçmesinde gerçekten çok önemli kıymetleri olan değerli iş ortaklarım bugün yanımızdalar. Yazılım firması bir yazılım ödeme sistemi olan İyzico, bulut ve alt yapı barındırma sistemleri noktasında yani tamamen öz sermayesi yerli sermayeden oluşan iş ortaklarımızla bugün bu projeyi hayata geçirmeyi hedefledik ve zamanında yetiştirdik” dedi.

Tek platform, tek tıkla ticaret yapma olanağı

Projeyi aslında üç fazda değerlendirmek lazım belli bir zaman dilimlerine yaymak suretiyle. Bugün itibari ile bu B2B odaklı pazar yeri projesi 11 binin üzerinde acentanın kullanımına sunulmuş durumda ve bilgisayar ekranları üzerinden artık tüm acentalar hem üretici sıfatıyla, hem satıcı sıfatıyla burada ürünlerine yer verecekler. Ardahan’dan Kütahya’ya, Edirne’den Mardin’e birbirleriyle günlük hayatta belki de bir araya gelmesi mümkün olamayan fakat aynı iş kolunda faaliyetlerini sürdüren paydaşların tek bir platformda ve birkaç tıkla çok büyük kıymetlerde ticaret yapma olanağı artık bu platform sayesinde mümkün olacak.

Alışıla gelmiş günlük ve paket turların çok daha ötesinde özgün, hiç deneyimlenmemiş yöresel bir takım kıymetlerin çok daha ön plana çıktığına şahit olacağız

Birazda seyahat severler endeksinde ifade etmek gerekirse bugüne kadar alışıla gelmiş günlük ve paket turların çok daha ötesinde özgün, hiç deneyimlenmemiş yöresel bir takım kıymetlerin çok daha ön plana çıktığına şahit olacağız. Bu kıymetlere birkaç örnek vermek gerekirse Karadenizli bir çay toplama turundan Bozcaada‘da bağ bozumuna, Ayşe teyzenin meşhur kıymalı böreğinden Ahmet ustanın el işi oyma sanatlarına kadar erişebileceğiniz özgünlükte ya da bir yamaç paraşütünün sadece 2 dağda değil, 12 dağda yapabileceğimizi öğrendiğimiz bir gerçeklikle bir araya geliyor olacağız.

tursab-rota-projesitursab-baskani-firuz-baglikayatursab-yonetim-kurulu-uyesi-orkun-tekinselcuk-boynuegri-ali-bilir-ceylan-pirinccioglu-halil-ibrahim-kalay-bedirhan-bayka-003.jpg

Tüm turlar TÜRSAB güvencesinde

Tabi nihai kullanıcı ve seyahat sever dediğimiz noktada aslında burada önemli bir güvencenin altını çizmek lazım. Bundan sonra bu platform üzerinden icra edilecek tüm seyahatlerin yanında artık bir TÜRSAB güvencesi imzası olacak ve hiçbir mağduriyet bu platform üzerinde söz konusu olmayacak, olan mağduriyetlerde derhal TÜRSAB güvencesi ile gideriliyor olacak.

En büyük hedefimiz çok kısa vadede bu değerleri bütün dünya ile paylaşmak ve bu muhteşem organizasyonu yerelden küresele taşımak

Böyle bir projeyi hayata geçirmek tek başına teknoloji ile olmaz demiştim. Bunu birazda açmam istiyorum. TÜRSAB gibi bir meslek örgütü yani bünyesinde 10 binden fazla acentayı barındıran başka bir organizasyon olmadığını da düşünürsek ancak böyle büyük çatı altında böyle bir projeye imza atılabilirdi. Bu karar alındıktan sonra büyük bir şevk ile bizlerde bu yola baş koyduk ve nihayet sonucuna getirdik. Tabi merkezi sistemli ticari olarak baktığımızda kâr amacı gütmeyen bir meslek örgütü tarafından böyle bir organizasyonun ve böyle bir platformun hayata geçirilmesi paydaşlar nezdinde de çok rahat bir serbest ekonomiye dayalı ticari dayanışmanın ortaya çıkmasını da sağlıyor olacak. En büyük hedefimiz bugün yerel başladığımız yani bugün yöresel kıymetleri kendi halkımıza kendi vatandaşlarımıza sunmak adına yola çıktığımız bu noktada çok kısa vadede bu değerleri inşallah bütün dünya ile paylaşmak ve bu muhteşem organizasyonu yerelden küresele taşımayı amaçlıyoruz. En kısa zamanda bunu başarmayı ümit ediyoruz. Turizmin yeni rotasında en kısa zamanda buluşmak üzere…

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21