• BIST 119.589
 • Altın 310,268
 • Dolar 6,0628
 • Euro 6,5578
 • İzmir 17 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Antalya 18 °C
 • Ankara 9 °C
 • Turizminsesi Dijital Dergi Kapağını kırmızı fon üstünde anahtarlı kalp ve gül ile süsledik
 • Turizminsesi Dijital Dergisi Ocak 2020 Sayısı Yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergi Aralık Sayısı Yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergi Kapağını kırmızı fon üstünde anahtarlı kalp ve gül ile süsledik
 • Turizminsesi Dijital Dergisi Ocak 2020 Sayısı Yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergi Aralık Sayısı Yayında

Taş ocaklarında Çeneli kırıcı ile büyük maden parçaları sıkıştırma yöntemi ile kırılıyor

Taş ocaklarında Çeneli kırıcı ile büyük maden parçaları sıkıştırma yöntemi ile kırılıyor
Maden ve taş ocaklarında büyük kaya parçalarının istenilen ölçülere getirilebilmesi için kırma işlemlerinden geçirilmesi gerekir

TURİZMİN SESİ


Bu işlemler için konkasör tesisleri kurulur. Çeneli kırıcı sayesinde büyük maden parçaları sıkıştırma yöntemi ile kırma işlemlerinin gerçekleştirmektedir. Fabo bu tesislerin verimli çalışabilmesi ve yüksek verimlilik sağlaması için çene aparatlarını krom alaşımlı çelik ya da magnezyum dökümler yaparak üretiyor. Bu maddeler parçaların daha sağlam ve dayanıklı olmasını sağlıyor. Kırıcı tesis üzerinde hareketli ve sabit çeneler bulunur. Bu çeneler büyük parçaların kırılmasını ve küçük parçalara ayrılmasını sağlar.

Kırma Eleme Tesisleri

Taş kırma işlemlerinden sonra kırılan parçaların eleme sisteminden geçirilmesi ve parçaların büyüklüklerine göre ayrılması gerekir. Fabo kırma eleme tesisi kurulumlarında sabit ve mobil tesis olarak iki türde kurulum yapıyor. Kendilerinden tesis kurulumu ve makine desteği isteyen firmalara mobil tesisleri kurmayı tercih ediyorlar. Çok büyük ve uzun süreli iş yapılacak olan alanlara ise sabit tesisleri kurarak daha büyük işlerin yüksek verimlilikle yapılmasını sağlıyorlar. Sabit tesislerin kurulumu için alt yapısının hazırlanması ve kurulum işlemleri uzun zaman aldığı için firmalar kendilerinden mobil tesisleri talep ediyorlar. Mobil tesislerin, nakliyesi, kurulumu ve kullanımı daha kolaydır.

Kırma Makinelerinin Elek Yapıları

Taş kırma tesislerinde kırılan her parça taşıma bantlar aracılığı ile elekler üzerine taşınır ve burada elenerek büyüklüklerine göre ayrılır. Sabit ve mobil kırma tesislerinin elek yapıları eğilimli ve yatay elek olarak oluşturulmuştur. Elekler dairesel dönme hareketi ve titreşimli olarak çalışır. Eğimli elekler 20 derece eğimle yerleştirilir. Tüm tesislerin elek sistemlerinin daha verimli çalışabilmesi için titreşim dahil tüm ayarları yapılabilmektedir.

Mobil Kırma Tesisleri

Fabo sektördeki öncülüğünü sürdürüyor ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni ve kullanışlı tesisler üretiyorlar. Kullanım alanlarına göre tüm tesislerin sabit ve mobil modelleri bulunuyor. Tersiyer kırıcı ve çeşitli darbeli kırıcı çeşitleri makineleri müşterilerine uygun fiyatlarla satış ya da kiralama yapıyor. Kullanım alanlarına göre kırma işlemleri çeşitli aşamalardan geçiriliyor. En büyük kayalar aşama aşama kırılarak kum haline kadar getirilebiliyor. Maden ocakları ya da taş ocaklarına kurulacak tesislerin belirlenmesini Fabo mühendisleri yapıyor ve tüm tesislerin kurulumlarını gerçekleştiriyorlar. Ayrıca kendi tesisleri ile ilgili kurulum sonrası tüm bakım ve onarım hizmetlerini talep edildiği zaman hemen veriyorlar. Firma iletişim bilgileri üzerinde müşterilerine bilgilendirmeler yapıyorlar.

Mobil Tersiyer Kırıcılar

İnşaat ve çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere kaya parçaları çeşitli ölçülerde parçalara ayrılır. Her kullanım alanı için taş ölçüleri farklıdır. İnşaat sektöründe kullanılabilmesi için kum haline getirilmesi gerekir. Büyük kaya parçalarının kum haline getirilmesi kırma tesislerinde üçüncü aşama işlemi olarak görülmektedir. Üçüncü aşama işlemleri ise mobil tersiyer kırıcılar ile yapılmakta ve taş parçaları kum haline getirilir. Tersiyer kırıcı tesislerin darbe gücü yüksektir ve çarpma etkisi ile büyük parçalanmalar oluşturmaktadır.

Kullanım Alanları

Kondansatör ve tersiyer kırıcı tesisleri madencilik alanında kullanılan ve kullanım alanlarına göre avantajlar sağlayan makinelerdir. Özellikle tersiyer kırıcılar üçüncü işlem tesisi olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Fabo bu tesisleri, maden firmalarına ve kırıcı ihtiyacı olan tüm sektörlere temin ediyor. Kırıcılar genel olarak, konkasör üreticileri, maden firmaları, kırıcı üreticileri ile tesis ekipmanları üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Fabo tüm sektörlere tesis temini ile birlikte tesis kurulumlarını ve destek hizmetlerini sağlıyorlar. Kırıcılar her kullanım alanında avantajlar oluşturmaktadır. Firmalar sistemin daha kolay kurulabilmesi ve istedikleri zaman tesis yerini değiştirebilmek için mobil kırıcı tesisleri tercih ediyorlar. Mobil kırıcıların taşınması kolay olduğu ve kısa sürede kurulabildiği için firmalar tarafından avantaj olarak görülmektedir.

Konkasör Tesisleri

Madencilik sektöründe zor şartlarda çalışmalar yapılabilmesi ve verimlilik oranının yüksek tutulabilmesi için konkasör tesisi kurulumları yapılmaktadır. Bu kurulumlar için ülkemizde yurtiçine ve yurtdışına Fabo hizmet veriyor. Web sitesi üzerinden tüm müşterilerine bilgilendirme yapıyor ve hangi tesisin neler yapabildiğini gösteriyorlar. Konkasör tesisleri madencilik sektörünün kalbidir ve olmazsa olmazıdır. Çıkartılan büyük ölçülerdeki kaya parçalarının parçalanması ve küçük parçalar haline getirilmesi gerekir. Tüm bu işlemler konkasör tesisleri tarafından yapılabilmektedir. Tesis kurulumları sabit konkasör ve mobil konkasör şeklinde yapılabiliyor. Ülkemizde Fabo tarafından tüm sektörler için kurulumlar yapılıyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21