• BIST 1.519,250
 • Altın 549,58
 • Dolar 9,4986
 • Euro 11,0441
 • İzmir 20 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Antalya 17 °C
 • Ankara 8 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim2021  32'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Eylül 2021 31'inci Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Ağustos 2021 30'uncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim2021  32'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Eylül 2021 31'inci Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Ağustos 2021 30'uncu Sayısı Yayında 

Sağlık Sektörü ATO’da masaya yatırıldı

Sağlık Sektörü ATO’da masaya yatırıldı
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara’da hizmet sunan özel sağlık hizmet sunucularının 40 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığını bildirdi
TURİZMİN SESİ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO’nun sağlık alanında hizmet veren çok sayıda üyesi bulunduğunu belirterek, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından her yıl yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’nin hazırlanma sürecine dahil olmak istediklerini söyledi. ATO Sağlık Özel İhtisas Komisyonu’nun düzenlediği “Sağlık Uygulama Tebliği ve Genel Sağlık Sigortası Stratejilerinin 2017 Yılı Öngörüleri” konulu toplantıda konuşan Baran, Ankara’da hizmet sunan özel sağlık hizmet sunucularının 40 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığını bildirdi. Devletin sağlık hizmetlerine ilişkin belirlediği fiyat tarifelerinin tüm sağlık sektörü açısından hayati önem taşıdığını vurgulayan Baran, şunları kaydetti:

 
saglik-sektoru-,ankara-ticaret-odasi-(ato)-yonetim-kurulu-baskani-gursel-baran,-.jpg
 
“Maalesef bu denli hayatiyet içeren bu fiyatlar son 10 yıldır neredeyse hiç değişmedi. Enflasyon, eskalasyon, döviz ya da asgari ücret artışları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen ödenek bedellerini etkilemedi. Hizmet sunucularının gayretleri, yatırımları karşılığını bulamadı. Elbette konu iktisadi bir konu ve kamu alanında alınan iktisadi tedbirlerden de etkilenecek. Ancak unutmamak gerekir ki, sağlık hizmeti de bir kamu hizmeti ve aksatmadan sürdürülmesi gerekiyor. Bunun için de hizmet veren kurum ve kuruluşları ayakta tutacak iyileştirmeleri yapmak gerekiyor.”
 
Özel sağlık işletmelerinin son 10 yıl içinde personeline ortalama yüzde 200 zam yaptığını, mal, cihaz ve hizmet alımlarında yüzde 100’den fazla artışlar ile karşı karşıya kaldığını anlatan Baran, “Bütün bu maliyet artışlarına karşın gelir kalemlerindeki fiyatları sabit bırakıldı hatta bazı kalemlerde geriye gitti. Sektördeki işletmeler 10 yıl önce hangi fiyata film çekiyor ya da ameliyat yapıyor ise bu gün aynı fiyata yapıyor. Bu konularla ilgili olarak, sağlık sektöründe hizmet veren üyelerimiz adına yardım ve hassasiyetinizi bekliyoruz” diye konuştu.
 
Baran, kamu hastalarına hizmet veren özel hastaneler ve tıp merkezlerinin önemli bir kısmının SSK ve vergi borçlarını ödemeyecek hale geldiğine de dikkati çekti. Özel sağlık sektörünün ayakta kalmasının sağlık turizmi açısından önemli olduğunu belirten Baran, “Ankara Ticaret Odası yönetimi olarak, ilimizin sağlık turizminde markalaşması için tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmaya, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” dedi.
 
Son 15 yıl sağlık alanında yapılan reformlardan da söz eden Baran, gelişmiş ülkelerin 30 yılda ulaştığı hedeflere Türkiye’nin 10-15 yılda ulaştığını bildirdi.
 
“TİCARET ANKARA TİCARET ODASI’NDA KONUŞULUR”
 
Baran, ATO yönetimine geldikleri ilk gün Oda’nın varlık sebebi olan ticaretin geliştirilmesi ve büyütülmesi, istihdamın ve kalkınmanın genişletilmesi için karar aldıklarını ve “Ticaret Ankara Ticaret Odası’nda Konuşulur” sloganıyla yola çıktıklarını söyledi. “Bu slogan ile özelde Ankara’nın genelde ise Türkiye’nin ticaretini, tüccarını, istihdamını, kalkınmasını ilgilendiren her konunun odamızda konuşulmasını, tartışılmasını, tarafların bir araya gelmesini hedefledik” diyen Baran, Türkiye’nin içinden geçtiği kritik süreçte, daha çok üretmek ve kalkınmak için sorunları konuşarak çözüm yolları bulmayı ve tüm engelleri aşmayı ilke edindiklerini bildirdi.
 
-ŞAHİN: “ÖZEL SAĞLIK SEKTÖRÜ DESTEKLENMELİ”-
 
ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Dr. İhsan Şahin de konuşmasında sağlık sektöründe sürekli artan maliyetlere karşılık SUT fiyatlarının hem reel hem de nominal olarak düştüğünü söyledi. Bu durum karşısında yatırımcıların ve hastane sahiplerinin katma değeri düşük ürün ve cihazları tercih etmek ve deneyimsiz personel istihdam etmek zorunda kaldığını vurgulayan Şahin, “Buna bağlı olarak da tedavi süreleri uzamakta, kalite azalmaktadır” diye konuştu. Özel sağlık sektörünün desteklenmesi gerektiğini ifade eden Şahin, uygulanan fiyat politikalarının sağlık reformunu olumsuz etkileyeceğini kaydetti.    
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı da konuşmasında sağlık sektöründe bütün paydaşların birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Kamu hizmeti sunulması için kâr edilmesi gerektiğini belirten Bağlı, “Dünyada hekimlik ve hâkimlik meslekleri parayla yan yana gelmemeli ama sektörlerin hayatta kalmaları için en azından zarar etmemeleri gerekiyor” diye konuştu. Bağlı, Sağlık Uygulama Tebliği’nde güncelleme yapılması ve daha okunabilir hale gelmesi gerektiğini, 2017 yılında fiyatlar konusunda çalışma yapacaklarını belirtti.
 
SGK Başkan Yardımcısı Op. Dr. Orhan Koç ise sağlığa ayrılan pay artmadığı sürece sorunların temelden çözülemeyeceğini söyledi.
 
Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar, SGK İl Müdürü Tuncay Cevheroğlu, SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Gazi Alataş, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, özel sağlık sektörü temsilcileri, ATO Meclis, komite ve komisyon üyeleri katıldı.
 
Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21