• BIST 5.132,62
 • Altın 1163.506
 • Dolar 18.8095
 • Euro 20.4467
 • İzmir 10 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Antalya 11 °C
 • Ankara 4 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim 2022 44'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim 2022 44'ncü Sayısı Yayında 

KRİZ TÜRK TURİZMİNE YARAYACAK

KRİZ TÜRK TURİZMİNE YARAYACAK
Berlin'de gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Fuarı'na katılan turizmciler ve medya üyeleri, küresel ekonomik krizin Türkiye için avantaj olacağı görüşünde.

TURİZMİN SESİ


Küresel ekonomik krizin, Türkiye sabır gösterdiği sürece, Türk turizmine yarayacağını söyleyenler, sadece Türk turizmcileri değil. Yabancı medya mensupları, DRV gibi turizm kuruluşları ve büyük turizm şirketleri bir konuda hemfikir: 2009 yaz sezonunda, Türkiye sadece Alman turistlerin gözdesi olmayacak.

Berlin'de düzenlenen 43. Uluslararası Turizm Fuarı'na (ITB) aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 187 ülkeden yaklaşık 11 bin firma ve kuruluş katılıyor. Türkiye, fuarda dikkat çeken ülkeler arasında yer alıyor. Turizm alanında her geçen yıl gelişme kaydeden Türkiye, bu sektörde dünyanın ilk 10 ülkesinden biri.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye turist sayısı ve sağlanan gelir açısından 2008 yılında rekor kaydetti. Türkiye'ye gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 13 artarak, 26 milyon 300 bine ulaştı. Geçen yıl turizmden 22 milyar dolar civarında gelir elde edildi.

 

2009'dan beklentiler
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, 2009 yılında bir önceki yılın rakamlarını aşmayı hedeflediklerini belirtti. 2009 yılında da ilk 10 ülke arasında yer almayı beklediklerini dile getiren Müsteşar Yılmaz, "bu kadar rekabetin olduğu bir alanda ilk 10'da kalmak büyük bir başarı. Türkiye bu başarıyı yakalamış ve sürdürmektedir. Türkiye kendi imkânlarının, kendi potansiyelinin yüzde birini kullanarak ilk 10'a girmiş durumdadır" dedi.

Alman turistlerin tercihi Türkiye
Turizm alanında Türkiye için önem taşıyan ülkelerin başında Almanya geliyor. 2008 yılında Türkiye'ye yaklaşık dört buçuk milyon Alman turistin geldiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Yılmaz, 2009'da sayının düşmesini beklemediklerini söyledi. “Türkiye rakamlarında yüzde 15'lik bir artış söyleniyor. Biz bir rakam vermiyoruz. Ama sayısı dört buçuk milyon olan, Türkiye'ye gelen Alman misafirimizin 2009 yılında da artacağını düşünüyoruz. Çünkü kendi ödeyecekleri ücretin kat kat daha fazlasını alabilecekleri bir ülke" diyen Yılmaz kalitesiyle, hizmetiyle, kültürel değerleriyle Türkiye'nin Alman turistler için cazip olduğunu, dolayısıyla Alman turist sayısında artış beklediklerini kaydetti.

Krizin Türkiye'ye etkisi
Avrupa-Türk Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner de, müşterilerin bütçelerine uygun, ödeyebilecekleri tatilleri tercih ettiğini belirtti. Dünyayı sarsan ekonomik krizin turizm sektöründe de olumsuz etkilerinin görüldüğünü belirten Baraner, ancak bu krizin Türkiye için avantajları da olduğunu söyledi. Krizin eksilerinin bulunduğunu belirten Baraner, "Kimsenin cebinde şirketini istediği şekilde işletecek kadar işletme sermayesi bile kalmadı" diyen Baraner, bunun krizin olumsuz yönü olduğunu söyledi. Baraner, krizin olumlu tarafını ise şu şekilde ifade etti: "Zamanında Türkiye ile ilgilenmemiş olanlar, yani hem turizmciler, hem de turistler daha çok ilgilenmeye başladı. Çünkü en iyi satılan yer Türkiye olduğu için yani kötünün iyisi Türkiye olduğu için müşteriler, seyahat acenteleri, uçak şirketleri, tur operatörleri Türkiye'ye yöneldiler."

2010'un konuk ülkesi Türkiye
Türkiye'nin son yıllarda turizm alanında kaydettiği gelişme sayesinde Türkiye önümüzdeki Uluslararası Turizm Fuarı'nın konuk ülkesi olacak. İlgili anlaşma Berlin'de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz ile ITB Fuar Direktörü David Ruetz arasında imzalandı. Berlin Fuar İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Raimund Hosch, konuk ülke olarak Türkiye'yi tercih etmelerinin nedenini şu sözlerle açıkladı: "Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda turizmin gelişimini yakından takip ettik. Türkiye uluslararası çapta önem kazanan bir ülke oldu. Gelecek yıl Türkiye'nin konuk ülke olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'yi seçmemizin bir nedeni de İstanbul'un önümüzdeki yıl Avrupa Kültür Başkenti olması. Almanya ile Türkiye arasında sıkı bağlar mevcut. Türkiye'nin Uluslararası Turizm Fuarı'nda konuk ülke olma imkânını kullanmasını memnuniyetle karşıladık."

Türk Bakan katılmadı
Türkiye, Uluslararası Turizm Fuarı'na son yıllarda büyük önem veriyor. Bu nedenle, geçtiğimiz yıllarda fuara Kültür ve Turizm Bakanı da katılıyordu. Bu yıl da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın fuara katılması bekleniyordu. Bakanlık Müsteşarı Yılmaz'ın verdiği bilgilere göre, Bakan Günay, Türkiye'de yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Berlin'e gelmedi.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21