• BIST 119.595
 • Altın 395,685
 • Dolar 6,8561
 • Euro 7,7297
 • İzmir 32 °C
 • İstanbul 30 °C
 • Antalya 30 °C
 • Ankara 34 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin HAZİRAN  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Dergimizin HAZİRAN  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  

İstanbul Turizm Platformu'nun İstanbul turizmi ve Türkiye turizmine önemli katkı sağlayacak

İstanbul Turizm Platformu'nun İstanbul turizmi ve Türkiye turizmine önemli katkı sağlayacak
İstanbul Turizm Platformu'nun Yöneticisi ve Koordinatörü Cumhur Güven Taşbaşı; Ekrem İmamoğlu’nun Seçilmesiyle Barış ve Özgürlük Rüzgârları Esmeye Başladı

TURİZMİN SESİ


İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan İstanbul Turizm Platformu'nun Yöneticisi ve Koordinatörü Cumhur Güven Taşbaşı İstanbul Kongre Merkezi’nde 18 Kasım tarihinde gerçekleştirilen “İstanbul Turizm Platformu” toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

cumhur-guven-tasbasi-ozcan-bicer-kaya-demirer-sedat-bornovali-oya-narin-muberra-eresin-firuz-b-baglikaya-dr-sengul-altan-arslan-dr-mehmet-cakilcioglu-ekrem-imamoglu-001.jpgDünyanın Merkezi İstanbul, İstanbul Turizmde Hak Ettiği Yerde Değildir
İstanbul’u anlatmaya kelimeler yetmez, İstanbul dünyada eşi benzeri bulunmayan bir kenttir. Dünyada iki kıtayı birleştiren, ortasından deniz geçen başka hiçbir kent yoktur. Geçmişte çok büyük medeniyetlere başkentlik yapmış, dünyanın en önemli kentlerinden bir tanesidir ancak buna rağmen İstanbul turizmde hak ettiği yerde değildir.

İstanbul İçin Gerçekten Mücadele Edip, Birlikte Çalışmalıyız
İstanbul geçmiş yıllara baktığımızda 2016 ve 2017 yıllarına göre, 2018 ve 2019’da göreceli olarak sayısal anlamda daha üst düzeydedir. Çünkü o yıllarda gelen ziyaretçi sayısı ile karşılaştırdığımızda bugün 14 milyona yakın bir ziyaretçi istatistiklerde görülmektedir. İyi gözükmektedir ama 2014 yılı ile rakamları karşılaştırdığımızda İstanbul’un bugün çok daha iyi yerlerde olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü 2014 yılında bu rakamları neredeyse İstanbul yakalamıştır. Gelir bakımından da aynı şekilde bugünlerde kişi başı harcamaya bakınca 2014 yılına göre İstanbul daha geridedir. O dönemlerde otel konaklama bedelleri 180 Euro civarındayken şimdi 60-70 Euro. İstanbul için gerçekten mücadele edip, birlikte çalışmalıyız.

Kongre Turizminde İstanbul 7. Sıradaydı
Kongre turizmde İstanbul 2013-2014 yıllarında dünyada ilk 7. sırada olan bir kentti. Kongrelerde dünyada ilk 3’e girmiş bir kentti. Şimdi baktığımızda kongre turizminin hiç esamesi okunmuyor. 

Galataport’un Açılmasıyla Kruvaziyer Seferleri Artacak
İstanbul Kruvaziyer turizminde yine ciddi sıkıntı içerisinde. Bu sene Nisan ayında Kruvaziyer seferleri başlayacak. Bu da İstanbul için önemli bir turizm kaynağıydı. Galataport’un açılmasıyla kruvaziyer seferleri artacak ve günübirlikte olsa İstanbul’a gelen ziyaretçi profilinde ve sayısında ciddi bir artış görebileceğiz.

Ziyaretçi Profilini Değiştirmeliyiz
İstanbul’a gelen turist, ziyaretçi profili değişmiştir, daha az gelir durumuna sahip ziyaretçiler gelmeye başlamıştır. Bunu daha üst gelir düzeyi olan ziyaretçiye çekmemiz ve profili değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Sağlık Turizmi Denetimli Yapılırsa 15 Milyar Dolar Gelir Getireceği Öngörülmektedir
Sağlık turizmi bugünkü haliyle yılda 3,5 milyar dolar gelir getirmektedir. Kendileriyle görüştüğümüz Sağlık turizminin bileşenleri bunun ciddi denetimli ve düzenli yapılması halinde 15 milyar dolar gibi bir gelir getireceği öngörülmekte ve ciddi bir istihdam yaratacağı söylenmektedir.

Turizm Sektöründe Trendler, Kararlar ve Davranışlar Çok Hızlı Değişmektedir
Seyahat ve tatil kararları artık geleneksel yöntemlerle yapılmamaktadır. İnsanlar, sosyo-ekonomik, jeo-politik koşullar, çevre, kültür mirası, insan hakları, özgürlükler, hukuk, ulaşım kolaylığı ve dijital gibi parametrelerin önemini vurgulamaktadırlar. Seyahat ederken bunlara çok dikkat etmektedirler. Karar vericilerin bu parametreleri önemsemeleri yakın dönemde turizmde hizmet veren bazı destinasyonların bu parametrelerin çoğunluğunu veya bir kısmını yerine getirmeleri nedeniyle bunların ziyaretçi sayılarında ve turizm gelirlerinde çok ciddi artışlara sebep olduğunu görmekteyiz.

Ekrem İmamoğlu’nun Seçilmesiyle Barış Ve Özgürlük Rüzgârları Esmeye Başladı
Bu gelişmelerin ışığında İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesiyle birlikte, İstanbul’da bir Özgürlük ve barış rüzgârı esmiştir. Bu özgürlük ve barış rüzgârının dünyaya doğru estiği görülmektedir. Bu rüzgarın önümüzdeki yıllarda İstanbul turizmi ve Türkiye turizmine önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyim. Başkanımız Bize Turizmde Demokratik, Katılımcı, Adil ve Şeffaf Bir Yapı Oluşturmamız Konusunda Talimat Vermiştir Bu yapının alacağı kararları da bu yapıyla uygulamamız gerektiğini söylemiştir. Bunun üzerine bizde İstanbul Turizm Platformu’nu oluşturmak üzere harekete geçtik. Ağustos ayı itibariyle çalışmaya başladık. Öncelikle kendi aramızda bir literatür taraması yaptık. Turizm ile ilgili Dünya Turizm Örgütü, Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi, UNESCO ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanının daha önce yapmış olduğu arama konferansları, Kadim İstanbul Projeleri ve buna benzer birtakım literatürdeki eserleri inceledik. İstanbul ile ilgili yapılan çalışmaları göz önüne aldık ve bunlar üzerinde notlar çıkardık.  

İBB Tanıtım Ve Bilgilendirme Merkezi’nde Bir Ofis Oluşturduk 
Eylül ayında İBB Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde bir ofis oluşturduk. Kamu kuruluşları, sektör örgütleri, meslek odaları, üniversiteler, uzman kişiler, uluslararası kuruluşlar, kültür, sanat ve turizm ile ilgili vakıf ve dernekler ile yerel halk temsilcilerinden oluşan katılımcı bir havuz oluşturduk. Başta İstanbul Valiliği olmak üzere, bazı kamu kurum ve kuruluşlarıyla, meslek odaları, İTO, Deniz Ticaret Odası Birliği, Şoförler Odası Birliği gibi meslek kuruluşlarıyla, 30 civarında turizm sektörüne ait kuruluş, dernek ve sivil toplum örgütü ile, 4’den fazla üniversite ile, sağlık turizminde emeği geçen 3’ten fazla kuruluşla ve kültür, sanat ve turizm alanında uzman diyebileceğimiz 60’dan fazla kişi ile toplantılar ve birebir görüşmeler yaptık. Yapmış olduğumuz bütün görüşmeleri ve onlardan çıkan sonuçları not altına alarak İstanbul için bir kısa dönem planı hazırlamak için bir kenara koyduk. Yaptığımız literatür araştırmaları, kurum ve kuruluşların getirdikleri raporla, elde edilen bu belge ve bilgilerin değerlendirilmesi için acil eylem planını hazırladık. Bu platformdaki üyelerle ilk toplantımızda paylaşacağız. Bugün İtibariyle Resmi Olarak İstanbul Turizm Platformu Kurulmuştur ve Platform Olarak Çalışmaya Başlamıştır Platformumuzun kurulmasında başta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere, Belediyemizin ilgili birimlerine ve bize destek veren bütün paydaşlara, sivil toplum örgütlerine, meslek kuruluşlarına, herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum, İstanbul Turizm Platformu’nun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İstanbul senin, Turizm geleceğin… diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İhracatı arttırmak için güç birliği yaptı25 Haziran 2020 Perşembe 12:16
 • Hangi Burç Nasıl Tatil Planlamalı?25 Haziran 2020 Perşembe 11:45
 • Pamukkale Antik Havuz Basın Açıklaması24 Haziran 2020 Çarşamba 18:53
 • Turizmcinin umudu iç pazarın hareketlenmesinde24 Haziran 2020 Çarşamba 11:40
 • Model Ayvalık Harekete Geçti21 Haziran 2020 Pazar 12:25
 • Kısa çalışma ödeneğinden 3 milyon kişi yararlandı20 Haziran 2020 Cumartesi 10:04
 • O vatandaşlar sokağa çıkma yasağından muaf olacak20 Haziran 2020 Cumartesi 09:50
 • COOP TRR'den, "Yasak Kalksın" eylemleri19 Haziran 2020 Cuma 14:01
 • UEFA’dan turizmciyi sevindiren karar19 Haziran 2020 Cuma 13:14
 • Peki Bu Tutulma Bizim İçin Neden Bu Kadar Önemli?17 Haziran 2020 Çarşamba 12:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21