• BIST 10864.08
 • Altın 2479.304
 • Dolar 32.6731
 • Euro 35.3664
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 

İş Gücü ve Enerji de Teşfik Bekliyoruz

İş Gücü ve Enerji de Teşfik Bekliyoruz
Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, 15 Milyon Euro ile 27 delikli golf yatırımını yapacağız
TURİZMİN SESİ- CANAN ÖZGEN

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, 2017 yılında yapımına başlanması planlanan 27 delikli golf alanı için15 Milyon Euro yatırımla gerçekleştirecek Golf Sporu için gelen turistin konaklama süresi 7 gün olarak hesaplanıyor. Bu yüzden golf sporu, turizmdeki sadece niceliği değil, niteliği artırmak için de önemli bir şans olarak görülüyor. Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, yeni yatırım planıyla Dalaman-Ortaca bölgesini, Türkiye’nin golf turizmi alanında yeni Belek’i yapmak için ilk adımı atmaya hazırlanıyor. Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa,  Genel Müdür Tunç Batum, 27 delikli golf yatırımı için golf yatırımında profesyonel iş geliştirme firmalarıyla görüşmeye başladıklarını açıkladı

hilton-dalaman-sarigerme-resort--spa,-tunc-batum,,6.jpg
 
Kazandığı uluslararası ödüllerle sadece Türkiye’de değil, Avrupa çapında iddialı bir yapıya sahip olduğunu kanıtlayan Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, sezona iddialı bir giriş yaparken, yeni yatırım planlarıyla da turizmi çeşitlendirmek, sezonu uzatmak ve istihdamı artırmak açısından önemli bir adım atacağını ortaya koydu. Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, bölgede planladığı golf tesisi yatırımıyla Türkiye’ye ikinci bir Belek daha kazandırmaya kararlı görünüyor.
 
hilton-dalaman-sarigerme-resort--spa,-tunc-batum,2.jpg
 
TURİZM 12 AYA ÇIKAYACAK
Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, öncelikle, Antalya ile kıyaslandığında daha üst segmente hitap eden, daha sağlıklı bir iklim bölgesine sahip olan ve doğal-tarihi güzellikleriyle daha özel zevklere hitap eden Dalaman-Ortaca bölgesinde turizmin gelişmesi için kurum ve kuruluşların kendi adlarına çok ciddi çaba gösterdiklerini belirtti. Ancak, tüm çabalara rağmen turizmin yıllardır yedi aya sıkıştığı bölgede doğal güzelliklerin korunarak yat ve golf turizminin desteklenmesi halinde pek çok olumlu sonucun bir arada doğacağını kaydeden Tunç Batum, “Turizmin bu şekilde desteklenmesi halinde daha az sayıda ancak daha üst gelir grubuna hizmet verilebilir. Böylece bölge, hem aşırı yatırım kirliliğinden korunacak hem de daha verimli bir gelir kapısını aralayacaktır. Golf turizmi, sezonu otomatik olarak yedi aydan 12 aya uzatacak, bölgede isdihtam artacak, tüm oteller ve hava yolu şirketleri 12 ay üzerinden planlamalar yapacak, golf ile birlikte futbol ve benzeri spor aktiviteleri de kamp amacıyla bölgeye gelmeye başlayacaktır.”
 
hilton-dalaman-sarigerme-resort--spa,-tunc-batum,5.jpg
 
15 MİLYON EURO’LUK YATIRIM
Bu noktada doğru planlama ile orta ve uzun vadeli bir büyüme stratejisinin çizilmesinin ve bu strateji doğrultusunda STK, özel sektör, birlik, odalar, resmi kurum ve kuruluşların aynı hedefte birleşmesinin son derece önemli olduğunun altını çizen Batum, “Dolayısıyla ortak bilinci sağlamak çok önemli. Bu konuda biz yatırımcılar kendimize düşen her şeyi yapmaya hazırız ve yapmaya devam ediyoruz” dedi.Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa olarak Dalaman-Ortaca bölgesinin turizmdeki geleceğine yatırım yaparak 27 delikli bir golf sahası yapmayı düşündüklerini açıklayan Tunç Batum, golf yatırımında profesyonel iş geliştirme firmalarıyla görüşmeye başladıklarını belirterek, yatırımın tahmini olarak 13-15 milyon euro civarında olacağının fizibilite raporlarında öngörüldüğünü kaydetti. Tunç Batum, şöyle devam etti: “Bu yatırımdan Dalaman, Ortaca, Fethiye Bölgesi’ndeki yaklaşık 20 otel de yararlanacaktır. Bu golf sahası bölgede yapılacak ilk golf sahası. En yakın golf tesisi yaklaşık 250 kilometre uzakta. Bu projenin bölgenin gelişimi için çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu konuda özellikle Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Turizm Bakanlığı’nın yakın ilgisine teşekkür ediyor ve desteklerinin devamını bekliyoruz.”
 
hilton-dalaman-sarigerme-resort--spa,-tunc-batum,,3.jpg
 
İÇ PAZARIN TURİZM İÇİNDEKİ PAYI ARTACAK
Tunç Batum, turizm sektörünün topyekün yaşadığı kriz çerçevesinde Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa’nın izlediği strateji hakkında da konuştu. Kriz karşısında kuvvetli kalabilmenin en önemli faktörlerinden biri olarak tanıtım ve pazarlamaya devam edilmesini gösteren Batum, “Biz, bu konuda hiçbir kısıntıya gitmeden hatta geçtiğimiz yıllara göre daha da kuvvetli bir bütçe ile tanıtım pazarlama aktivitelerimizi devam ettiriyor ve alternatif bir çok yeni pazarda da tanıtıma ağırlık veriyoruz” dedi.Diğer yandan, turizm sektörünün yaşadığı krizle iç pazar misafirlerinin turizm içindeki payının çok daha kuvvetli hale geleceğinin altını çizen Tunç Batum, bu noktada erken rezervasyon döneminin yarattığı fırsatları da son derece önemli bir etken olarak değerlendirdi. Batum, şöyle devam etti: “Bu gelişimi, erken rezervasyon kayıtlarımızdan da izliyoruz. Erken rezervasyon yerli turist tarafından da çok ciddi bir şekilde tercih edilmeye başladı. Nihayetinde vatandaşlarımız erken rezervasyon aracını kullanarak yüksek sezon fiyatlarına oranla ciddi indirimlerle taksit avantajını da kullanarak yararlanabilmenin tadına varmaya başladı. Erken rezervasyonda Hilton Dalaman’ın da oda fiyatları karşılanabilir bir seviyede. Bu yıl iç pazar için özel olarak planlanmış indirimli ve taksitli paketler de mevcut.”
 
hilton-dalaman-sarigerme-resort--spa,-tunc-batum,,34.jpg
 
TURİZM ELÇİSİ OTELLERE DESTEK BEKLENTİSİ
Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum’un dikkat çektiği bir diğer konu, özellikle beş yıldızlı otellerin ciddi tanıtım bütçeleriyle Türkiye’nin turizm elçisi gibi rol almalarına rağmen, yaratılan değerin tam olarak algılanmaması oldu. Türkiye’de sayısı 500’ü aşan beş yıldızlı otellerin yurtiçi-yurtdışı tanıtım ve pazarlama faaliyetleri için yaklaşık 200 milyon dolar harcadıklarını belirten Batum, “Aslında bu otellerin yaptığı bir anlamda Türkiye’nin turizm elçiliğidir. Sadece bu açıdan bakıldığında bile otellerin Türkiye’nin tanıtımı için ayırdığı son derece büyük bir bütçe söz konusu” dedi.
Resmi kayıtlara göre sektörün yarattığı 890.000 kişilik istihdam gücüyle SGK’ya kayıtlı sigortalı sayısının yüzde 6.7’sini oluşturduğunu, GSMH içindeki ölçülebilir payının ise yüzde 4.3 civarında olduğunu, ancak, gerçek katkının, bu yüzdenin çok daha üstünde olduğunu belirten Tunç Batum, şu çağrıda bulundu: “Bu bağlamda otelci ve yatırımcı olarak beklentimiz istihdam vergileri üzerinde belli oranda dönemsel teşvikler ve benzer modelde enerji teşvikleri. Bu ve benzeri teşviklerin hayata geçmesi bizleri bu tür kriz yıllarında daha az kırılgan ve daha çok mücadeleci yapacaktır.”
Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21