• BIST 102.715
 • Altın 224,767
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İzmir 5 °C
 • İstanbul 3 °C
 • Antalya 5 °C
 • Ankara 0 °C
 • ‘İyilik Koşusu’ Global Run, Barselona’da gerçekleşti
 • EMITT Turizm Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 23. kez kapılarını açtı
 • Kaya Demirer’in 5’inci Dönem TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi
 • ‘İyilik Koşusu’ Global Run, Barselona’da gerçekleşti
 • EMITT Turizm Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 23. kez kapılarını açtı
 • Kaya Demirer’in 5’inci Dönem TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi

İLKELİ VE PRENSİPLİ YÖNETİM

İLKELİ VE PRENSİPLİ YÖNETİM
Türk turizminin en önemli markalarının başında yer alan Eresin Hotels, kalitesiyle fark yaratmaya devam ediyor

TURİZMİN SESİ


MÜBERRA ERESİN:Eresin Crown Hotel, Eresin Taxim Premier ve Best Western Eresin Taxim Hotel'le konaklama alanında yarattıkları farkı, The Hideout İstanbul Restaurant'la lezzet konusunda da sürdüren grup, yeni yatırımlar da planlıyor. Başarının temel prensibinin, 'İnsan odaklı' hareket etmek ve her alanda ilklere imzaatmak olduğunu söyleyen Eresin Hotels Satış ve Pazarlama Direktörü Müberra Eresin, bu görkemli başarıyı ekibine mal ediyor. Müberra Eresin, tam bir yönetim dersi nitelikli değerlendirmelerini, Turizm Aktüel Dergisi'ne anlattı...

HASAN ARSLAN:Grubunuz bünyesinde Eresin Crown Hotel, Eresin Taxim Premier ve Best Western Eresin Taxim Hotel bulunuyor. Bu 3 oteli ana hatlarıyla anlatır mısınız?

Eresin Crown Hotel – Sultanahmet, eski şehrin özellikleri de dikkate alınarak tarihin içinde, gerçek bir müze otel olarak tasarlanmıştır. Özel belgeli, deluxe otelimiz bölgenin önde gelen konaklama tesisi olmasının dışında aslında, inşaat kazıları sırasında çıkan 49 parça, 2.3.5. ve 9 yy.ait Arkeoloji müzesine kayıtlı tarihi eserlerin sergilendiği Türkiye'nin ilk ve bildiğim kadarıyla tek müze oteli olma özelliği ile öne çıkıyor. Otelin genel mekanlarında sergilenen bu tarihi eserler dışında Eresin Crown'da Osmanlı, Roma ve Bizans yaşam tarzınının anlatıldıgı 168 parçadan oluşan özel resim kolleksiyonu ve yine otel oda ve genel mekanlarında sergilenen Osmanlı Çini koleksiyonuda ayrıca dikkat çekiyor.


Eresin Crown'da ağırlıklı olarak kültür amaçlı gelen misafirleri ve iş nedeniyle gelip çok az zamanı olan misafirlerimizi ağırlıyoruz, otelin Topkapı Sarayı, Sultanahmet Cami, Ayasofya ve daha bir çok önemli tarihi yerlere yürüme mesafesinde olması ve tabiiki Marmara Denizinin kıyısında şahene manzarası misafirlerin seçimlerinde önemli bir tercih sebebi oluyor. Yoğun programları olan misafirler için şehrin en önemli tarihi mekanlarını 1-2 saatlik bir yürüşle keşfetmek önemli bir ayrıcalık yaratıyor.


Eresin Taxim & Premier, Eresin Crown'dan farklı olarak modern dekarasyonuyla dikkat çekiyor. Şehrin içinde her türlü konforun misafirlerine sunulduğu, yine önemli mekanlara yürüme mesafesinde olan otelimiz özellikle verilen kişiye özel hizmet anlayışımızla yerli ve yabancı misafirler tarafından öncelikle tercih ediliyor. Otellerimizin Sultanahmet ve Taksim gibi iki merkezde olmasının yanısıra, otellerimizin odalarının konforu yada özel dekarasyonları veya jakuzili banyoları gibi fiziki özelliklerinden ziyade kişiye özel servis anlaşıyımızın getirdigi ayrıcalık misafirlerimizin bizi tercih etmelerinde en önemli etkenlerden biri. 2001 yılında Sultanahmet'te hizmete soktuğunuz Eresin Crown Hotel ile bölgeye kalite getirdiniz. Var olan tesisler oteliniz hizmete girdikten sonra kendilerine çeki düzen getirdiler. Yeni yapılan otellerin çoğu da sizi örnek gösterdiler. Buradaki farklılıklarınız nelerdir, bu kaliteyi nasıl oturttunuz ve nasıl koruyorsunuz?

Eresin Crown Hotel yukarıda da bahsettiğim gibi şu anda Türkiye'de hiç bir otelin sahip olmadığı bir takım özelliklere sahip ama bunların dışında içinde bulunan tarihi eserlerin dönemlerine ait yapılan özel dekarosyonuyla da bölgede ilk ve tek. Otelimizin açılışıyla bölge kendi yapısına uygun hale geldi ve belkide kişiler emek verildiğinde karşılığının nasıl alınabileceğini ve gelenlerin nasılda tercihlerini bu emeklerden yana kullandıklarını gördü.

Biz otelin açılışı için özellikle kazılar sırasında binbir zahmetle çıkarılan bu tarihi eserlerin otelde tutulması konusunda çok kararlıydık ve çok uzun süren prosüdürler sonunda bu izinleri gerekli yerlerden edindik ve otelin içinde sergilenebilmesi için normal bir butik otel için yapılması gerekenden çok daha ciddi yatırımlar yaparak bölgede ilk ve tek olmayı başardık. Gördüğüm kadarıyla bizim bu çalışmalarımız bölgedeki yatırımcılara güç verdi ve tarihi eserlere olan duyarlılığın artmasındada büyük katkı sağladı. Sizinde belirttiğiniz gibi herbiri bizim yolumuzdan gelmeye çalışarak bölgeye ayrıca değer kattılar.


Sizin söylediğiniz gibi hem Eresin Crown'u, hem de Eresin Taxim Premier'ı açtıktan sonra otelleri gezdirdiğim yatırımcı arkadaşları düşünürseniz, otellerimizin getirdiği bir çok yeniliklerin diğer yeni yatırımlara nasıl olumlu yansıdığını görmek mümkün. Sultanahmet bölgemizde artık fiziki olarak çok düzgün otellere sahibiz ama tabii Eresin Crown hala bölgemizdeki tek tescilli müze otel olma özelliğini koruyor ve bölgede bulunan iki deluxe otelden biri olması nedeniyle bölgenin en popülar oteli olma özelliğinide koruyor.


Aslına bakarsanız otelin lüks jakuzili odaları yada bahsettiğim diğer özellikleri veya şahane deniz, adalar, daha doğrusu şahane İstanbul manzarasının yanında ödün vermediğimiz hizmet anlayışımızla Eresin Markas'ının tanınmışlığı bizim farkımız diyebilirim. Hizmet kalitemizi, çok uzun yıllardır birlikte çalıştığımız arkadaşlarımıza borçluyuz. Bizim zincirimizde çok fazla personel sirkülasyonu olmaması, hem yerli hem yabancı misafirlerimizi memnun ediyor ve regular misafirlerimizin sayısını arttırıyor.

Temelde bu kaliteyi korumak için tek söyleyecegim bir doğru var aslında, biz bugüne kadar bizim için önemli ve otellerimize katkı sagladığına inandığımız hiçbir arkadaşımızdan ayrılmak zorunda kalmadık, onlarla çalışmaya devam etmek için karşılıklı fedakarlıklarda bulunarak bize ait bu takımı hiç bozmadık. Bu takımla birlikte yıllardır çalıştığımız diğer arkadaşlarımızın eğitimleri ve gelişimleri için de, elimizden gelen gayreti sarfettik ve bugün ödüllerini alıyoruz.

Taksim Talimhane'de, Eresin Taxim Hotel'in hemen bitişiğine yeni Eresin Taxim Premier'i 2 yıl kadar önce hizmete açtınız. Açıldıktan bu yana misafirlerinizde ne gibi tepkiler aldınız? Bugün çok iddialı konuşuyorum ama Eresin Taxim Premier'de Taksim bölgesinde bir ilk oldu ve 5 yıldız konforunda odalarıyla, küçük alanlarında büyük çözümler yaratarak çok beğeni topladı. Zaten Premier'in talebi o kadar arttı ki, Eresin Taxim odalarımızında tamamını Nisan 2009 itibarıyla Premier halinde tamamlamış olacagız. İki oda tipi arasında yine ufak farklılıklar yaratarak, misafirlere iki ayrı seçenek sunmaya devam edeceğiz. Eresin Taxim odalarımız Jakuzi, DVD player ve banyodan televizyon seyredebilme konforu hariç Eresin Taxim Premier odalarımızla birebir aynı olacak.


Kendi yıldızlamalarını, kendileri yapan yabancı Tur Operatörleri ve IDS kanalları, Eresin Taxim odalarımızı çok iyi bir 4 yıldız kategorisinde, Premier odalarımızıda 4 yıldız superior kategorisinde satışa sunuyorlar. Tabii resmi yıldızı 4 olan bir şehir merkezi otelinin odasında çogu kişi, Jakuzi'li banyoları, Çay&Kahve makinalı , Pantalon ütülü, DVD player'lı ve daha birçok özellikli odaları görünce çok şaşırıyor. Gelen misafirin hemen begenisini kazanmış oluyorsunuz, bunu hizmet anlayışınızlada bütünleştirdiğinizde Eresin Taxim & Premier'in bugünkü başarısının nedenide ortaya çıkıyor.


Eresin Hotels'in kalite anlayışı nedir? Diğer otellere göre sizin artılarınız nelerdir?

Temel unsur insan…Takım ruhu ve bu ruhu hep canlı tutmak için yönetici olarak bunun gereklerini yapmaya çalışmak ve her türlü yeniliklere açık olup, dünyadaki gelişimleri takip edip, bunları takımınızla paylamak ve onların gelişiminede katkı sağlamak. Bizimle çalışan arkadaşlar, yıllardır gelen alışkanlık sonucunda yeniliklere çok açıklar. Yeniliklerin öğrenilmesi ve yeni programların uygulanması onların kendi gelişimlerinede katkı sağlıyor ve bundan büyük keyif alıyorlar, bu keyfi de doğal olarak hizmete yansıtıyor ve gelen misafirlerin pozitif olarak, memnun bir şekilde otelden ayrılmalarını sağlıyorlar.


İşte bugünlerde baksanız, biz Türkiye'de otel sistemi olarak ilk opera kullanımına geçen ikinci oteliz. Eresin Taxim'in otel odaları yenileniyor, son teknolojiler geliyor diye tüm çalışanlar super keyifli ve çok mutlular. It deparmanına yada muhasebeye gitseniz, onların da Türkiye'de ilk defa Sanal Server'a geçen işletme olmanın mutluluğunu yaşadıklarını görürsünüz. Şunu belirtmem lazımki biz hep ilk olmaya çalışıyoruz ve bunun bedeli hem yatırım olarak hemde uygulama safhasında ağır görünse de, ancak günün sonunda baktığınızda sizin bahsettiginiz Eresin Kalitesi bunların bir bütününden oluşuyor.

Eresin Hotels'in ileriye dönük ne gibi projeleri var?

Yeni projeler var ancak henüz karar safhasında. Dolayısıyla şimdilik çok fazla detay vermem doğru olmaz. Tabii ki şartlar elverdiği sürece turizm sektörüne yatırımlarımıza devam edeceğiz. Taksim Talimhane'de The Hideout İstanbul Restaurant'ı hizmete açtınız. Burayı biraz anlatır mısınız? Burada ki hedef kitleniz nedir, daha çok kimler restaurantınızı tercih ediyor. Talimhane bölgesine nasıl bir renk kattı?

Sizin de bildiginiz gibi Talimhane'de uzun yıllardır, otelleri, restauarantları, magazaları vs. ile özel bir bölge yaratmaya çalışıyoruz. İstanbul'un en önemli turizm merkezi olarak, İstanbul'un görünen parlak yüzü olmaya gayret sarfediyoruz. Bölgenin yatak kapasitesine baktığınızda zaten 10.000 yatağıyla İstanbul'a gelen yabancıların, büyük bir bölümünü burada ağırlıyoruz. Bu yapılan çalışmalar çerçevesinde bizde bölgeye yeni bir restaurant kazandırmak amacıyla, The Hideout-İstanbul'u açtık. Yine bir ilk olarak geleneksel Ocakbaşı'nı modernize edip bu hoş mekanda misafirlerimizi ağırlamaya başladık. Mutfak seçimini yaparken aslında konaklayan misafirlerimizin önerilerini ön planda tutuk ve gelen talep dogrultusunda Türk mutfagında karar kıldık.


The Hideout – İstanbul'da hedefimiz, geleneksel lezzetleri markalaştırmak, konuklarımıza bir kültürel olgu, bir yasam biçimi sunmak ve tarihi damak tadını yaşatmak aslında. Güneyin lezzet geleneğini Türk kebabının ve ızgaralarının keyfini seçkin bir hizmet anlayışıyla misafirlerimize sunmaktayız. Burada yemeklerimizi geleneksel tariflere bağlı kalarak hazırlayıp hem yerli misafirlerimizi memnun etmeye çalışıyor, hem de gelen yabancılara gerçek Türk mutfak tadlarını test ettirmek istiyoruz.

Bu konuda da çok iddialıyız, The Hideout – Istanbul, meze ve et yemekleri çeşitleri ve lezzetleriyle şehirdeki en iyi 10 et lokantasının içinde yerini şimdiden aldı. Aslına bakarsanız Talimhane'de The Hideout-Istanbul'un yanısıra, sonrasında bir çok farklı mutfakları olan hoş restaurantlarımız açıldı. Sadece The Hideout – Istanbul için değil, Talimhane'de bulunan tüm diğer mekanlarımız için yerli ve yabancı konuklarımızı bekliyoruz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21