• BIST 117.357
 • Altın 397,645
 • Dolar 6,8597
 • Euro 7,8030
 • İzmir 31 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Antalya 32 °C
 • Ankara 29 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin HAZİRAN  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Dergimizin HAZİRAN  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  

Hestourex 4.Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Hestourex 2-4 Nisan’da Antalya’da

Hestourex 4.Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Hestourex 2-4 Nisan’da Antalya’da
Türkiye’nin Sağlık Turizmi’nde 2023 hedefi 1,5 milyon sağlık turisti, 10 milyar dolar gelir elde etmek

TURİZMİN SESİ


2-4 Nisan’da Antalya’da gerçekleşecek olan Hestourex 4.Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı öncesi 16 Ocak tarihinde TÜRSAB Genel Merkez’de basın toplantısı düzenlenerek TÜRSAB - Hestourex Fuarı İşbirliği Sözleşme toplantısı gerçekleşti.

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek olan Hestourex 4.Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı, 2-4 Nisan 2020 tarihlerinde, Antalya Anfaş Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

hestourex-danisma-kurulu-baskani-emin-cakmaktursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-barbaros-baglikaya.jpgTÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya, Hestourex Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak ve Aktüel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okan Kaya Hestourex Fuarı İşbirliği Protokolü imzaladılar.

hestourex-danisma-kurulu-baskani-emin-cakmaktursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-barbaros-baglikaya-001.jpg

Söz konusu toplantıya; Aktüel Expo Uluslararası Fuarcılık Şirket Direktörü Arzu Yüngül, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bilir, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Soner Bacaksız, TÜRSAB Genel Sekreteri Melike Ertekin, TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever, TÜRSAB Doğa, Gençlik ve Alternatif Turizmi İhtisas Başkanı Ayfer Kuralay ve TÜRSAB Spor Turizmi İhtisas Başkanı Recep Şamil Yaşacan katılım sağladılar.

hestourex-danisma-kurulu-baskani-emin-cakmaktursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-barbaros-baglikaya-002.jpgTÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya; “Hestourex Fuarı’nın Değerli Yöneticileri, Saygıdeğer Basın Mensupları, Sağlık, spor ve alternatif turizmini buluşturan Hestourex Fuarı öncesinde, atacağımız çok kıymetli işbirliği adımı için sizlerle birarada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek, hepinize hoşgeldiniz diyorum” diyerek sözlerine başladı.

Alternatif Turizm Çeşitlerini Desteklemeye Devam Edeceğiz
TÜRSAB olarak sektörün gelişmesi, turizmin 12 aya ve yurdun dört bir yanına yayılması için çalışıyoruz. Bu amaçla ana turizm çeşitlerimizin yanı sıra alternatif turizm çeşitlerinin desteklemeye devam edeceğiz.

4.Hestourex Fuarı’nın Teması Aktif Turizm
Bu doğrultuda bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan spor, sağlık ve alternatif turizmi kapsayan Hestourex Fuarı ile işbirliğine gitmekten büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Hestourex Fuarı’nın, marka bir destinasyon konumuna yükselen Antalya'da gerçekleşiyor olması da ayrıca önem taşımakta.

hestourex-danisma-kurulu-baskani-emin-cakmaktursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-barbaros-baglikaya-005.jpgTürkiye’nin Turizm Zenginliğini Ortaya Koyan Fuar Her Yıl Güçleniyor
Türkiye sağlık, spor ve alternatif turizm alanlarında da çok önemli bir potansiyel barındırıyor. Hestourex Fuarı da katılımcı ve ziyaretçi bileşenleriyle bu potansiyeli bir çatı altında buluşturuyor. Bu özellikleriyle fuar Türkiye'nin sağlık, spor, inanç, kültür, doğa, gastronomi ve etkinlik gibi alanlardaki turizm zenginliğini ortaya koyan çok önemli bir platform olarak her geçen yıl daha da güçleniyor.

Sağlık Turizmi Geliri, 2019’un 9 aylık döneminde 1 milyar Dolar seviyesini aştı
Ürün çeşitlemesi ve turizm gelirlerinin arttırılması noktasında önde gelen alanlardan biri sağlık turizmi. Ülkemiz son yıllarda sağlık turizminde önemli adımlar atarak, bu alandan aldığı payı yıllık ortalama yüzde 25 arttırmakta. Sadece sağlık ve tıbbi nedenlerle gelenlerden elde edilen sağlık turizmi geliri, 2019’un 9 aylık döneminde 1 milyar Dolar seviyesini aştı. Saç ekimi, diş tedavisi, termal tesislerden faydalanmak gibi amaçlarla Türkiye’ye gelen ziyaretçileri de düşündüğümüzde bu rakamın çok daha yüksek seviyelere çıktığını ifade edebiliriz.

2023 hedefi 1,5 milyon sağlık turisti, 10 milyar dolar gelir
Türkiye’nin sağlık turizminde 2023 hedefi 1,5 milyon sağlık turisti, 10 milyar dolar gelir elde etmek. TÜRSAB olarak bu rakamlara ulaşılması için biz de elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

Spor Turizmi turizmin 12 aya yayılmasında önemli bir rol oynuyor
Hestourex Fuarı’nda temsil edilen bir diğer alan olan spor turizmi de son yıllarda hızlı bir gelişim gösteriyor. Spor turizmi; turizmin 12 aya yayılması ve ülkemizin bu alanda elde ettiği gelirleri artırmak noktasında büyük önem taşıyor.

hestourex-danisma-kurulu-baskani-emin-cakmaktursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-barbaros-baglikaya-008.jpgSpor turizminde öne bir diğer önemli alan Golf Turizmi
Antalya’da bu yıl kış sezonunda 3 bine yakın futbol takımın kamp yapmasını ve spor kamplarını bekliyoruz. Spor turizminde öne çıkan bir diğer önemli alan ise Golf turizmi. Türkiye’de 20 golf tesisi bulunuyor. 2019 yılında sadece Belek bölgesinde yabancı ziyaretçiler 560 binin üzerinde oyun oynadı. Bu Belek bölgesi açısından da rekor anlamına geliyor. Hestourex’in, golf turizmindeki büyüme trendine katkı sunacağına inanıyorum.

Bağlıkaya; “TÜRSAB ve Hestourex arasında bugün burada imzalayacağımız iş birliği sözleşmesi ile sağlık, spor ve alternatif turizm alanlarındaki çalışmalara değer katacağına inanıyorum. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, iş birliğimizin Türk turizmine hayırlı olmasını diliyorum. Değerli vaktinizi ayırarak geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

hestourex-danisma-kurulu-baskani-emin-cakmaktursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-barbaros-baglikaya-003.jpgHestourex Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak; “Sayın Başkanımızın da ifade ettiği üzere burada ana hedef ve ana amacımız Hestourex’in başlaması 2016 yılında Rus uçağının düşürülmesiyle birlikte ciddi bir turizm krizinin başlaması ve ülke sathına ekonomik olarak da yayılması nedeniyle Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir projesi olarak deniz, kum, güneş üçgenine sıkışmış olan turizm sektörünün tüm alternatif çeşitliliğine yayılması ve tüm Türkiye sathına yayılması noktasında bir proje başlatılması yönünde bizlere talimatları oldu. Bizde Sivil Toplum Örgütleri ile beraber STK‘larımız ile birlikte Spor Turizmi ve Sağlık Turizmi Dernekleri ve diğer Alternatif Turizm Dernekleri ile birlikte tüm TÜRSAB, TÜROFED, AKTOB gibi birçok ana kuruluşların da destekleri ile birlikte 2017’de 1. sini Dış İşleri Bakanlığımız himayesinde gerçekleştirdik. 2018’de ve 2019 yılında 2017’de elde etttiğimiz yüksek başarıdan dolayı Cumhurbaşkanımızın himayesine geçti ve bu yıl da yine Cumhurbaşkanımızın himayesi devam ediyor. Elbette Dış İşleri Bakanlığımız, bölge bakanımız ve bölge milletvekilimizin olması vesilesiyle desteklerine devam ediyor. Ancak bunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığımızla geçen yıl ki spor temamızdan dolayı yanımızda yer aldılar ve yanımızda yer almaya devam edecekler. Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliğimiz devam ediyor. Dolayısıyla bu anlamda tüm sektör paydaşlarını bir araya toplayan ve birlikte istişare ettiğimiz ve ortak akılla yönettiğimiz bir Danışma Kurulu Başkanlığımız mevcut ve bu Danışma Kurulu Başkanlığını 3 yıl yürüttüm ve 4. yılda yürütmeye devam ediyorum” dedi.

hestourex-danisma-kurulu-baskani-emin-cakmaktursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-barbaros-baglikaya-004.jpgBu senenin teması: Aktif Turizm
Arkadaşlarımızla birlikte aldığımız kararlarla her yıl bir tema belirliyoruz. Bu senenin teması Aktif Turizm. Dolayısıyla unutulmaya yüz tutmuş birçok aktif turizm temamızı yeniden hayata geçireceğiz.

Geçen Yıllarda Spor Turizmi ve Sağlık Turizmi temalarını işledik
Geçen sene Spor Turizmini işledik. Bir önceki sene Sağlık Turizmini işlemiştik ve bu sene de inşallah Aktif Turizmi işleyeceğiz. Buna Doğa sporları dahil olmak üzere Aktif turizmin her türlü çeşitliliğini ön plana çıkarmaya çalışacağız. Ama fuarın genel konseptinde her yıl Sağlık, Spor ve Aktif Turizmin tüm çeşitlerini platform olarak tanıtmaya çalışıyoruz.

Dünyadaki Trendler Değişiyor
Birçok Kalkınma Ajansımız bölgedeki paydaşlarla birlikte fuarımıza iştirak ederek bölgelerindeki Alternatif Turizm çeşitliliğini, Sağlık ve Spor Turizm çeşitliliğini tanıtıyorlar. Önemli bir platform haline geldi. Dünyadaki trendler değişiyor artık fuarcılık, biraz ikili görüşmelere ve B2B platformlara doğru yöneliyor. Biz işin başlangıcından beri bu platform ile başladık.

165 ülkeden, 5 bin profesyonel delege Fuarımızda ikili görüşmelere katıldı
Yılda en az 55 bin ikili görüşme gerçekleştiriyoruz. Geçen sene 165 ülkeden, 5 bin profesyonel delege fuarımızda ikili görüşmelere katıldı ve bunların tüm uçak biletleri ve konaklaması dahil olmak üzere tüm lojistik ağırlamalarını Hestourex olarak paydaşlarımızın destek ve sponsorluklarıyla birlikte gerçekleştiriyoruz.

TÜRSAB Ana Paydaşımız
Malumunuz TÜRSAB 1972 yılında, 1618 sayılı kanunla kurulmuş önemli bir lokomotif, turizm sektörünün lokomotif oyuncusu ve lideri. Bu anlamda bizim için Hestourex olarak TÜRSAB ile ana paydaşlık ve işbirliğimizi güçlendirmek adına bugün sizlerin huzurunda bir protokol imzalayacağız ve TÜRSAB bu yıl itibariyle daha önceki katılımlarımız ve organizasyonlarımızda da destek vermişti, beraber olmuştuk. Ancak bu sene birlikteliğimizi pekiştirdik ve ana paydaşımız konumuna geldi.

Turizmin 12 aya yayılması ve ülkemizin tüm 81 il sathına yayılması için TÜRSAB’la Kolkola Çalışacağız
TÜRSAB’la beraber kolkola verip, ülkemizin turizminin 12 aya yayılması ve ülkemizin tüm 81 il sathına ve destinasyonlarına turizm ekonomisinin genişlemesi ve gelişmesini katkısını ve katılımını sağlamak adına birlikte yürüyeceğiz ve çalışmalarımızı yöneteceğiz.

hestourex-danisma-kurulu-baskani-emin-cakmaktursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-barbaros-baglikaya-007.jpgEmin Çakmak; “Bugün imzalayacağımız protokolümüz gerek sektörümüze, gerek ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyor ve TÜRSAB Başkanı ve Yönetim Kurulu’na da özverili bu paydaşlığı kabul ettiği ve üstlendiği için teşekkür ediyorum. Birlikte inşallah güzel projeler ve güzel sonuçlar elde edeceğimiz işbirliği olacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21