• BIST 4.976,55
 • Altın 1165.83
 • Dolar 18.8054
 • Euro 20.418
 • İzmir 5 °C
 • İstanbul 3 °C
 • Antalya 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim 2022 44'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim 2022 44'ncü Sayısı Yayında 

Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Yapılır?

Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Yapılır?
Dünya, ekosistemi içerisindeki kaynaklarıyla binlerce yıldır insanlara ev sahipliği yapar

TURİZMİN SESİ


Halbuki bu cömert gezegende “Geri dönüşüm nedir ve neden geri dönüşüm yapılmalıdır?” gibi sorular, yalnızca 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. En temel anlamı ile geri dönüşüm, yeniden değerlendirilebilir atıkların toplanıp ayrıştırıldıktan sonra çeşitli süreçlerden geçirilerek üretime tekrar dâhil olmasıdır. Geri dönüşüm süreci, çöp ve atıkların birbirinden doğru şekilde ayrılmasıyla başlar.

Herkesin uygulayabileceği ve atıkların efektif şekilde dönüştürülmesine katkı sağlayacak bazı temel kurallar bulunur. Bunun için evlerde cam, metal, kâğıt ve karton ambalajlar ayrı olarak biriktirilebilir. Bu materyaller içerisinde sıvı ve yiyecek artıklarının olmamasına dikkat edilmelidir. Kullanılmış giysi ve diğer tekstil ürünleri de geri dönüştürülebilir atıklar arasında bulunur. Belediye ve çeşitli kuruluşlar, pek çok kamusal alana farklı atıklara özel olarak tasarlanmış etiketli konteynırlar yerleştirir. Kişisel olarak ayrıştırılmış tüm materyallerin bu konteynırlara bırakılarak geri dönüşüm sürecine katılması kolaylıkla sağlanabilir.

Gelecek Nesiller İçin Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

Geri dönüşümün ekosistem ve ekonomiye büyük katkıları bulunur. Fakat bu eylemin efektif hâle gelmesi için yalnızca sınırlı bir topluluğun değil, neredeyse tüm dünya nüfusunun katkısı ve farkındalığı elzemdir. Kullanıldıktan veya ömrünü tamamladıktan sonra çöp olarak adlandırılan materyallerin fiziksel ve kimyasal işlemler uygulanarak ham maddeye dönüştürülüp yeniden imalata sokulması, sürdürülebilirliği sağlar. Sınırlı kaynakların verimli kullanımını sağlayan bu döngü, geri dönüşüm faydaları arasındadır. Büyük kitlelerin rutin olarak katkı sağladığı bir geri dönüşüm süreci, atık miktarını azaltarak çöp depolama ve bertaraf işlemlerini kolaylaştırır. Kalıcı bir alışkanlığa dönüşecek bu eylem, doğanın kendini yenilemesine olanak tanır. 

Geri Dönüşüm Yapmanın Gelecek Nesillere Etkileri Nasıldır?

Geri dönüşüm, sanayileşmeyle birlikte gündeme yerleşmiş bir mesele olsa da insanlık tarihinde de bu eylemin örneklerine rastlamak mümkündür. Plato zamanında malzeme kıtlığı çekilirken insanların kırılmış çömlekler ve el aletlerini yeniden kullandıklarından bahsedilir. Günümüzde yalnızca sınırlı bir coğrafyayı değil tüm ülkeleri etkileyen kaynak sıkıntısı, çevre kirliliği ve iklim krizi gibi büyük meselelerin çözümlenmesinde geri dönüşümün rolü büyüktür.

Yaşamın sürdürülebilir olması için geri kazanım elzemdir. Geri dönüşümün global bir harekete dönüşmesi, gelecek nesillerin nasıl bir dünyada yaşayacakları konusuyla yakından ilişkilidir. Geri dönüşüm, yararlı atıkların çöpe gitmesini önler. Bu eylem, çöp miktarına paralel olarak hava ve çevre kirliliğine sebep olan etkenlerin de azalmasını sağlar. Böylece gelecek kuşaklar da bizim şu anda tüm duyularımızla deneyimlediğimiz masmavi ve yemyeşil dünyada yaşama şansına sahip olur.  

Gelecek Nesiller İçin Green Petition’un Sağladığı Katkılar Nelerdir?

Teknolojik gelişmeler, her geçen gün daha fazla atığın geri kazanımına olanak tanımaktadır. Green Petition, geri kazanılmış tekstil ve plastik atıklarından elde edilen ipliklerle ürettiği ürünleriyle dünyamızın korunmasına önemli katkılarda bulunur. Geri dönüşümden yapılan eşyalar, sürdürülebilir bir ekosistem ve yaşam için büyük önem taşır. Green Petition’un tasarladığı plaj havlusu çeşitleri, %100 geri dönüştürülmüş materyallerle üretilir. Çevreye duyarlı bu özel ürünlerin üretiminde boya ve kimyasallar kullanılmaz. Her biri 5000 litre su tasarrufu sağlayan Green Petition havlular, kullanıcısının da bu sorumlu hareketin bir parçası olmasına vesile olur. Üstelik bunu yaparken şıklık ve konfordan ödün vermeniz de gerekmez. Bugün kendiniz ve sevdikleriniz için tercih edeceğiniz Green Petition ürünleri, gelecek nesillerin de tertemiz denizlerde yüzmesine katkıda bulunmanızı sağlar.       

 

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21