• BIST 110.418
 • Altın 326,283
 • Dolar 6,1779
 • Euro 6,7870
 • İzmir 18 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Antalya 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • Turizminsesi Dijital Dergi Kapağını kırmızı fon üstünde anahtarlı kalp ve gül ile süsledik
 • Turizminsesi Dijital Dergisi Ocak 2020 Sayısı Yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergi Aralık Sayısı Yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergi Kapağını kırmızı fon üstünde anahtarlı kalp ve gül ile süsledik
 • Turizminsesi Dijital Dergisi Ocak 2020 Sayısı Yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergi Aralık Sayısı Yayında

Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort, Sapanca’da “ilk”lerin öncüsü oldu

Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort, Sapanca’da “ilk”lerin öncüsü oldu
Türkiye’nin en hızlı büyüyen yerel otel zinciri olan Elite World Hotels, Sapanca’da gerçekleştirdiği 650 milyon TL’lik yatırım ile Türkiye’nin en büyük wellness ve spa alanına sahip oteli Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort’un kapılarını açtı

TURİZMİN SESİ


İstanbul başta olmak üzere; Marmaris ve Van’da yer alan toplam 8 oteliyle hizmet veren, Türkiye’nin en hızlı büyüyen yerel otel zinciri Elite World Hotels, Sapanca’da bir ilki gerçekleştirerek bölgenin en donanımlı ve en yüksek kapasiteli otel yatırımını tamamladı.

unsal-sinikcoskun-elik-emel-elik-bezaroglu-2.jpg

44 dönüm arazi içinde 650 milyon TL yatırım ile hayata geçirilen 500 oda kapasiteli Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort, Sapanca’da “ilk”lerin öncüsü oldu. Bölgenin ilk ve tek biyolojik göleti, Türkiye’nin ilk tuzlu su ısıtmalı açık havuzu, 8 bin 500 metrekare ile Türkiye’nin en büyük wellness ve spa alanı, çocuklara özel spa alanı, 3 bin kişi kapasiteli toplantı salonları ile birçok ayrıcalık bir arada sunuluyor.

unsal-sinikcoskun-elik-emel-elik-bezaroglu.jpg

Elite World Hotel CEO’su Ünsal ŞINIK; Tecrübelerimizi Management ve Franchise olarak pazarlayacağız
Management ve Franchise işlemlerinde önemli bir adım var. Zinciri kırmak yani alt marka yaratmak veya üst marka yaratmak. Bizim ilk adımımız franchise ve management adımlarımızla birlikte bir alt marka yaratmak şeklinde olacaktır. Bir alt seviyede bir marka muhakkak olacaktır. Elite World Economy mi olur Elite World Business mı olur bilmiyorum. Bir alt seviyede marka yaratılması gerekir. Bunun 5 yıllık bir süreçte olması gerekir. Franchise ve managementa gelince bunun artık kartopu gibi önüne geçemiyorsunuz. Aşamalar kendi kendine gelecektir. Ekonomik sınıf bir zincir 3 ve 4 yıldız olmak üzere alt marka düşünüyoruz.

unsal-sinikcoskun-elik-emel-elik-bezaroglu-2-002.jpgArtık trend oteli sadece konaklama amacıyla kullanmaya kayıyor
Seyahat eden insanlar genelde artık çok lüks veya çok pahalı şeyler beklemiyorlar. Odam temiz olsun, güzel bir kahvaltı alayım istiyorlar. Çok daha basit şeyler istiyorlar otelde fazla vakit geçirmiyorlar, otelde sadece konaklıyorlar. Oradan ayıracağı bütçeyi dışarıyı, şehri gezerek, en güzel yeme içme alanlarında vakit geçirerek bütçesini değerlendirmek istediğinden trend o tarafa kayıyor.

unsal-sinikcoskun-elik-emel-elik-bezaroglu-002.jpg

Şehir otelciliğinde Management ve Franchise olarak ilerleyeceğiz
Bizim ana iştigal konumuz ilerde bu zincir resortlara buradan başlayarak girecektir ama bizim asli çalışma alanımız şehir otelciliği. Hal böyleyken her zincir kendi uzmanlık alanında ilerlemeli. Bizim ilk aşamada franchise ve management vereceğimiz alanlar şehir otelciliğinde olacak. Bu da Türkiye’nin büyük kentlerinden başlamak üzere olacaktır. Şehir otelciliğinde de verimli şehirlerden başlayacağız. İlk önemli hedefimiz İstanbul’dur, sonra da Türkiye’nin büyük kentleri.

unsal-sinikcoskun-elik-emel-elik-bezaroglu-001.jpg

Sapanca otelimizin yatırımı nasıl ortaya çıktı?
Sapanca’ya yatırım yapma fikri yönetim kurulu başkanımız Coşkun Elik’in bir Sapanca ziyaretinin ardından ortaya çıktı. Sapanca’nın potansiyelinin yeterince değerlendirilmediğini ve yeni yatırımlara ihtiyaç duyduğunu belirten Coşkun Bey konuyu yönetim kuruluna getirdi ve yönetim kurulumuz gurubumuzun 2015 yılının yarısından itibaren yaşanan terör olaylarının etkisi ile şehir otelciliğinde meydana gelen gerileme ve turizm sektöründe yaşanan krizi fırsata çevirmek amacı ile otelciliğin farklı alanında büyüme planlarında idi.

 

Yapılan araştırmalar ve fizibilite çalışmalarının ardından gurubumuz Sapanca’da yatırım yapma kararı aldı. Otelimizin konumlanacağı arsaya karar verme aşamasında İtalyan işçilerinin Sapanca’da kaldıkları kamp bölgesinde oluşan bir alan keşfettik. Daha doğrusu Coşkun Bey keşfetti. Sapanca’nın coğrafi ve fiziki yapısını değerlendirirken İtalyan kamp alanı bölgesinin otelimizin lokasyonu için en uygun yer olduğuna karar verdik. Yatırım bölgemizle ilgili riskleri belirlemek ve bölgeyi daha avantajlı hale getirebilmek için Couriers İnternational şirketinden danışmanlık aldık. İyi bir etüt ve fizibilite yaptırdık. Onlarda yaptıkları araştırmalar sonucunda bizim için en doğru yatırım modelini oluşturduktan sonra harekete geçti. Orman kaplı arazi çevresinde oluşan bu kamp bölgesini en verimli şekilde kullanabilmek üzere efektif bir projenin hayata geçirilmesi için araştırma yaptık. Mimari guruplarımız ön çalışma gerçekleştirdi. Biz de ağırlıklı olarak kuzey ülkelerinin yapı örneklerini inceleyerek bazı değerlendirmeler yaptık. Onlarca proje incelemesi sonucu araziye uygun en doğru modellemeleri gerçekleştirdik. Hem Sapanca’nın hem arazimizin uygun olduğu konumu değerlendirerek doğayla iç içe bir konsept belirledik.

Uluslarası Yeşil Bina Sertifikası aldık
Doğayı koruma ve çevresi bir yapı oluşturma amacı ile LEEDS olarak tabir edilen Uluslarası Yeşil Bina Sertifikasını bu tesisime aldık. Türkiye’de bilinmese de çok önemli birşey bu. Artık dünya doğayla iç içe, doğaya uygun, doğayı zedelemeyen yapılara doğru gidiyor. Çevre uzmanı ekipler arazimizi incelemeye başladı. Bu proje oluşumu süresince bizimle entegre çalışmaya başladılar. 7 ay boyunca önceliğimiz doğa olacak şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Bir buçuk yıl sonra ise projelerimizi tamamlayarak temel atma aşamasına geldik.

unsal-sinikcoskun-elik-emel-elik-bezaroglu-003.jpg

Yapıyı 22 ayda tamamladık
Yatırım kararı ve ön çalışmaları ile inşaat faaliyetlerinin gerçekleşmesi sonucunda 3,5 senelik çalışmaların sonucunda Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort bugünkü halini aldı. İnşaat sürecinde bölgede bir tane bile ağaç kesilmediğini belirtmek isterim ve peyzaj çalışmaları sonucunda ilaveten de 600’ün üzerinde ağaç bölgeye dikildi. Toplam 44 dönüm tahsis edilen arazi 136 bin metrekare kapalı alana sahip. 93 bin metrede boya ve duvar kağıdı benzeri malzemeler içeriyor.

Türkiye’nin en büyük SPA’sına sahibiz
8 bin 500 metrekarelik Türkiye’nin en büyük SPA’sına sahibiz. Kadın, erkek, karışık ve çocuk olmak üzere 4 ayrı SPA alanımız var.

Kongre turizminde iddialıyız
Kongre turizmi için iddialı olan Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort’un toplam 2 bin 200 metrekarelik sütunsuz kongre salonu ile yaklaşık 3 bin kişiyi her türlü organizasyon için bir araya getirebiliyoruz. 18 tane toplantı salonumuz var.

Türkiye’de bir ilk olan 4 bin 800 metrekarelik biyolojik gölet oluşturduk
Otel arazimizin içinde 4 bin 800 metrekare büyüklüğünde Türkiye’ de bir ilk olan biyolojik gölet oluşturduk. Göletimiz oluştururken ve temizlerken hiçbir kimyevi madde kullanılmadı. Tamamen biyolojik yöntemlerle kendi kendini temizlemesi üzerine tasarlanmış olan gölet üzerinde ve çevresinde gerçekleştireceğimiz aktivitelerle misafirlerimizin doğayla iç içe bulunmasını sağlayacağız.

coskun-elik.jpg

Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Elik; Ülke sevdası ağır bastı yurtdışı yatırımları askıya aldık önceliği ülkemize verdik
Yurtdışı yatırımları olarak St. Petersburg’da çok güzel iki yer aldık. Akabinde Bozkovske jeskyne meydanında aldık. Ama önceliği ülkemize verdik buradaki yatırımlarımızı tamamladık.

coskun-elik-001.jpg

650 milyon TL yatırım yaptık, 420 kişiye istihdam sağladık
Elite World Sapanca olarak toplam yatırım maliyetimiz 650 milyon TL olarak gerçekleşti. Otelimizde 420 kişiye istihdam sağlıyoruz. İstihdamın %90’ı başta Sapanca olmak üzere Kocaeli, Sakarya’yı da kapsayan bölgede yaşayan çalışanlarımızdan oluşuyor. Ağırlıklı turizm ve otelcilik öğrencileri ve yeni mezunları ile çalışıyoruz. Dolayısıyla otelimiz her şeyden önce bölgeye istihdam desteği sağlıyor. Ayrıca tedarikçilerimizin büyük bir bölümü bölgeden olduğundan yatırımlarımız onlarında ekonomik açıdan gelişmesine katkıda bulunacak. Aynı şekilde otelimize gelecek misafirlerimizde bölgedeki diğer esnaf ve tedarikçilerine ekonomik katkı yaratacak.

unsal-sinikcoskun-elik-emel-elik-bezaroglu-2-003.jpgYatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz
Türkiye’nin en hızlı büyüyen yerel otel zinciri olarak Türkiye ekonomisinin mevcut dinamiklerine ve gelecek potansiyeline inanıyor ve güveniyoruz. Bu güven ortamının pozitif etkisi ile de yatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz. 2023 yılında yurtdışı yatırımı olarak St. Petersburg’daki otel yatırımımızı devreye geçirmeyi planlıyoruz
Uluslararası bir otel zinciri olma yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyoruz. Bu süre zarfında farklı yatırım kanalları gündeme gelirse elbetteki değerlendireceğiz. Önümüzdeki yıl itibariyle management, franchise sistemi ile zincirimizin halkalarını da genişletmeyi planlarımız arasına aldık. 2020 yılı dahilinde kongre turizmi ve wellness alanında gerçekleştirmeyi düşündüğümüz planlarımız bulunuyor.


coskun-elik-002.jpg

Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu;8 otelimiz, 2100 odamız, 4200 yatak kapasitemiz var
Turizm sektörü olarak kötü bir dönemden geçtik. Fakat 2018 yılı itibariyle toparlanmaya başladık.

 

Zincir genelinde %70 doluluk oranına ulaşacağız
Turizm sektöründe herkesin konuştuğu tek bir konu var. Önemli olan doluluklar değil, gelen misafirlerin yapacağı harcama bizler için önemli. Biraz daha üst segmenti hedefliyoruz. Türkiye turizm sıralamasında ilk 10’a girerken dünyadaki büyüme trendi kişi başı harcamalarda çok ciddi gerilerde kaldı. Bizde özellikle fiyat ortalamaları kısmında hedeflerimizi belirliyoruz. Bugüne kadar da hep öyleydi ama belli bir süre belli nedenlerden dolayı fiyat ortalamalarını çok hedefleyemedik. 2018 yılı itibariyle bu fiyatlar yükselmeye başladı. Tabiki biz 2014-2015 yıllarını henüz yakalayamadık. Fakat şu anda turizm yükselen bir ivme gösteriyor. 2020 yılında çok daha iyi bir yıl geçireceğimizi düşünüyoruz. 2021 yılında uluslararası bir kongre konfirme oldu. Bunlar iyi gelişmeler daha da iyi olacağını hedefliyoruz. Yani bizim bütün çalışmalarımız dolulukla birlikte gelen misafirin yapacağı harcama doğrultusundaki fiyat ortalamalarımız. Hedeflerimizi zincir olarak tutturuyoruz. Bundan sonraki yıllarda da herhangi bir ekstrem durum olmadığı müddetçe hedeflerimize ulaşacağımıza eminim.

coskun-elik-003.jpg

Turquality marka destek programına giren konaklama sektöründeki ilk yerli zinciriz
Markamızın ilklerinden birisi Turquality. Türkiye’de bugüne kadar Turquality marka destek programı hep üretim bacağında firmalara verildi. Konaklama sektörü yaklaşık 2 yıl önce açıldı. Biz de hemen bu doğrultuda çalışmalarımızı başlattık. Akabinde de Temmuz ayında Turquality marka destek programına giren konaklama sektöründe ilk yerli zincir olarak kabul edildik. Turquality’nin bir çok başlıkta destek programları var. Turquality bugüne kadar projelendirildiğinde üretime dayalı destek programları yapılmış. Konaklama da biz ilk olduğumuz için başlıkların altını doldurmada biraz zorluk çekiyoruz. Çünkü hizmet sektörü ile üretim sektörünün bağdaşmadığı ve uyuşmadığı noktalar var. Biraz da açıkçası galiba bize göre veya bizimle birlikte ve bizden sonra gelecek markalarla birlikte konaklama sektöründeki destek programları farklılaşacak. Fakat biz yoğunlukla pazarlama alanında çok ciddi destek alacağız. Çünkü turquality’nin özü Türk markalarını yurtdışında belirli bir yere getirmek ve bilinirliğini arttırmak için verilen bir destek programı. Bu anlamda biz pazarlama bacağında yoğunlukta turquality’den faydalanacağız. Aslında Sapanca’yı destinasyon olarak pazarlayacağımız zaman yurtdışı pazarlarında turquality bize çok ciddi destekler verecek. Onun haricinde normal Elite World markasını hedef pazarlarımızda pazarlamak istediğimizde oradan çok ciddi destekler alacağız. Fakat onun yanında teknolojiyi destekleyen programları var. Türkiye’yi ön plana çıkaracak birçok başlıkta destekleyen programları var. Biz maksimumda turquality’den bu anlamda destek alacağımıza inanıyoruz. Çünkü baktığınızda biz bugüne kadar bunları yapmıyor muyduk? Yaptık ama daha fazlasını yapmak için turquality bize bu anlamda çok ciddi destek vermiş olacak.

coskun-elik-004.jpg

16 aylık bir süreçten sonra turquality’e hak kazandık
Biz 16 aylık bir çalışma sürecinden sonra turquality’e hak kazandık. Bizim zincirimiz altyapı olarak sağlam bir zincir. 2008 yılından bu yana Ünsal Bey ile birlikte ekip arkadaşlarımızda biz çok ciddi çalışmalar yapmıştık. Turquality’de biz tüm bu çalışmaları tek çatı altında topladık. Tabiki o uyuşma noktasında, başlıklarda zorluklar oldu. Ama günün sonunda güzel bir ekiple 16 aylık ciddi bir çalışma süresinde turquality denetimlerine girdik. İki tam gün denetlendik ve turquality programına hak kazandık.

Konaklama sektöründe ilk olmanın gururunu yaşıyoruz
Turquality marka destek programına girdik bizim amacımız bir üst programımız turquality. Önümüzdeki 1 yıllık süreçte de eksik olan kısımlarımızı tamamlayıp, bir üst programa girmeyi hedefliyoruz. Onda da hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.

Fiyat gözetmeksizin misafirlerimize hafta içi bu sakinliği ve güzelliği yaşatmayı hedefliyoruz
Birçok segmente hizmet ediyoruz. Kongre, toplantı, hafta sonu gelen misafirlerimiz ve kurumsal konaklamalarımız var. Tamamen tanıtıma yönelik bir zaman içerisinde olduğumuz için biraz daha misafirlerimizi çok fiyat gözetmeksizin, fiyatları bir tık altında tutarak, tanıtıma yönelik yaptığımız çalışmalardan dolayı maksimumda insanları buraya getirip, tesisimizi göstermek istiyoruz. Şu anda web sitemizde de görebileceğiniz açılışa özel 850 TL’den başlayan fiyatlar sunuyoruz. Fakat fiyatlar çok değişkenlik gösteriyor. Masaj dahil olan paketlerimiz, gruplara özel hafta içi fiyatlarımız var. Bizim amacımız hafta içi Sapanca’nın sakin olduğu bir dönem olduğu için bizim çalışmalarımız grupları buraya hafta içi çekmek. Açıkçası biraz fiyat gözetmeksizin misafirlerimize hafta içi bu sakinliği ve güzelliği yaşatmayı hedefliyoruz. Sapanca otelimiz için 2019 ve 2020 yılı bizim yoğunlukla pazarlama yılımız olacak. Bizim asıl sapmayı hedeflediğimiz ve otelimizi konumlandırdığımız fiyatımız 2020 yılının 2. yarısından sonra başlayacak ve devam edecek.

coskun-elik-005.jpg


Bizim amacımız olan pastadan pay almaktan ziyade biz buraya yeni pazarları nasıl kazandırabiliriz
Sapanca yoğunlukta iç pazarın tercih ettiği bir bölge. Biz zaten sunmuş olduğumuz özelliklerle varolan pastadan bir pay alacağız. Fakat bizim amacımız olan pastadan pay almaktan ziyade biz buraya yeni pazarları nasıl kazandırabiliriz, yabancı destinasyonlarda Sapanca’yı destinasyon olarak nasıl pazarlayabiliriz? Tamamen çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Çünkü bizim kapasite anlamında beklentimiz yüksek. Çünkü oda sayıları ve toplantı salonları anlamında kapasiteler çok yüksek.

2020 yılı bizim tanıtım yılımız olacak
Buraya iç pazara artı olarak yabancı pazarlardan turist getirmeyi hedefliyoruz. Başta Avrupa ülkeleri, Rusya, Ortadoğu’lu misafirlere hizmet etmek istiyoruz. 2020 yılı bizim tanıtım yılımız olacak. 2021-2024 yılları arasında biz otelimizde %70 dolulukları hedefliyoruz ve ben yapacağımız çalışmalarla bu doluluklara geleceğimize inanıyorum.

elite-world-sapanca-convention-wellness-resort-sapanca.jpg

Bölgede en yüksek oda ve toplantı salonu kapasitesine sahibiz
Biz Sapanca bölgesinde en yüksek oda kapasitesi ve toplantı salonu kapasitesine sahip olan bir tesis olarak konumlandık. Otelimiz iki binadan oluşuyor. 450 odanın bulunduğu ana binamız ve butik otelimizde de 50 odamız olmak üzere toplamda 500 oda ile hizmet veriyoruz. Bununla birlikte sutunsuz ve 2 bin 200 metrekarelik kongre salonumuz bölgenin en büyük kongre salonu.

Başka illerde gerçekleşen kongreleri Sapanca’da hayata geçirmek istiyoruz
Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort’da yüksek kapasiteli toplantı ve kongre salonları yaptık. Sapanca da olmayan bir segmenti hayata geçirmek istiyoruz. Başka illerde gerçekleşen kongreleri biz Sapanca’ya getirmek istiyoruz. Antalya’da Kıbrıs’ta kongre olurken neden Sapanca’da olmasın. 2020 yılı itibari ile kongre turizmine hizmet vereceğiz. Toplantı salonlarımız ve oda kapasitelerimizle alt yapımız buna uygun. Kongre turizminde iyi olan birkaç acenta yetkilileri ile bir araya gelerek onların fikirleri ile salonlarımızı tasarladık. Bu kongreye vermiş olduğumuz önemi gösteriyor. Toplamda 2 bin 200 metrekare sütunsuz 1 kongre ve 18 farklı büyüklükte 3 bin kişi kapasiteli toplantı salonlarımız bulunuyor. Farklı illerde gerçekleşen kongreleri ve büyük etkinlikleri Sapanca’ya kazandırmayı amaçlıyoruz. Otelimizde her misafirimizin isteği için özenle düşünülmüş farklı tasarım ve konseptlere sahip yeme-içme alanlarımız bulunuyor.

unsal-sinikcoskun-elik-emel-elik-bezaroglu-2-001.jpg

Otelimizde aktivite alanlarımız da mevcut
Aktivite alanlarımız ise; Game Arena, bowling, Kids Club, biyolojik gölet, tenis kortları, basketbol sahası, açık havuz, macera parkları ve Aquapark’tan oluşuyor.

elite-world-sapanca-convention-wellness-resort-sapanca-001.jpg

Türkiye’de ilk defa otelimizde deneyimlenebilecek çok özel uygulamalar yarattık
Özel olarak tasarlanmış kneipp yürüyüş havuzları, yağmur koridorları, saman terapi odaları, açık havada sıcak tuzlu su lagünleri ile açık hava sauna ve açık hava buhar odaları sunuyoruz. Masaj ve cilt bakımının ötesinde; wellness ve spa programları sunan bölgemizdeki ilk ve tek otel olmakla beraber programlarımızda bütünsel bir yaklaşımla oluşturduğumuz Watsu, ses şifası ve meditasyonlar yer alıyor. Spa’mızın bünyesinde yine Türkiye’de bir ilk olan 5-15 yaş aralığındaki çocuklara hizmet veren ‘Kid’s Own Spa’ bulunuyor. İçeriğindeki programlar sayesinde çocuklar ebeveynleriyle keyifli vakit geçirebiliyor. Bunların yanı sıra bünyemizde yer alan ‘Medi-spa’ ile sağlık ve beslenmeye entegre edilmiş vücut şekillendirme ve yaşlanma karşıtı tedavilerden yararlanılabilir diye açıklama yaptı

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21