• BIST 2.795,06
 • Altın 1030.113
 • Dolar 17.9197
 • Euro 18.2712
 • İzmir 25 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Antalya 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Temmuz 2022 41'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2022 40'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2022 39'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Temmuz 2022 41'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2022 40'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2022 39'nci Sayısı Yayında 

Atatürk Kültür Merkezi Sanatseverlerle Buluştu

Atatürk Kültür Merkezi Sanatseverlerle Buluştu
Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın yanı sıra sanat ve siyaset dünyasından önemli isimlerin katılımıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açıldı

TURİZMİN SESİ


Sanatseverlerin büyük bir özlemle beklediği İstanbul Atatürk Kültür Merkezi sanata yeniden “Merhaba” dedi. İstanbul’un yeni simgesi olarak Türkiye’de sanatın kalbinin atacağı Atatürk Kültür Merkezi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, kapılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı  görkemli bir törenle sanatseverlere merhaba dedi.

ataturk-kultur-merkezi-akm-cumhurbaskani-recep-tayip-erdogan-kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy.jpgAKM'nin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sinan operasının gösterimi öncesi yaptığı konuşmada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak, "Gururu ve coşkusu asla eksilmeyen istiklal mücadelemizin zafer nişanı, aziz milletimizin en görkemli eseri olan Cumhuriyet'in 98'inci yıl dönümünde böylesi bir açılışı gerçekleştiriyor olmaktan dolayı son derece heyecanlıyım.

ataturk-kultur-merkezi-akm-cumhurbaskani-recep-tayip-erdogan-kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-001.jpg

Bu duygular içerisinde sizlerin ve yüce milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle, saygıyla, minnetle anıyorum." dedi.

ataturk-kultur-merkezi-akm-cumhurbaskani-recep-tayip-erdogan-kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-002.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi Açılışı Töreni'ndeki konuşmasında katılımcıları selamlarken, Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıl dönümünü tebrik etti. Yeni AKM ile burada İstanbul'a ve dünyaya kültür sanat hizmetleri sunacak abidevi bir eser ortaya çıkardık dedi. Binlerce yıllık devletler silsilesinin coğrafyadaki en son halkası olan cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadele kahramanlarını rahmet ve şükranla yad ederek , milletin, bir asrını tamamlamanın eşiğine gelinen cumhuriyeti nice asırlar boyunca yaşatacak azim ve kararlılığa sahip olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biz de Cumhuriyetimizi kuranlara borcumuzu 2023 hedeflerimizi ortaya koyarak ve bunları gerçekleştirmek için gece gündüz çalışarak ödemenin gayreti içindeyiz.

akm-opera-salonu.jpg

Hiçbir engelin, hiçbir tuzağın, hiçbir saldırının bizi Cumhuriyetimizin 100. yılı için belirlediğimiz hedeflere ulaşmaktan alıkoymasına izin vermeyeceğiz dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katılımcıların ve milletin Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, Cumhuriyetin 98. yıl dönümüne erişmenin sevincinin yaşandığı bugün ülkeye ve İstanbul'a yeni bir kültür sanat eseri kazandırmanın da mutluluğu ve gururu içinde olduklarını söyledi. Toplam alanı 95 bin metrekareyi bulan bu eserin inşasının 2,5 yıl gibi rekor bir sürede tamamlandığını dile getirerek, açılış töreninin yapıldığı salonun da Atatürk Kültür Merkezi'nin en büyüğü ve ana yapısı olduğunu anlattı. Seyirci kapasitesi 2 binin üzerinde olan salonun her türlü kültür sanat faaliyetini icra etmeye uygun altyapıyla donatıldığını, ikinci salonun da 800'ü aşan seyirci kapasitesi ve modern donanımıyla pek çok faaliyet için uygun bir altyapıya sahip olduğunu söyledi. Kültür Sokağı'nın ise kütüphanesi, çocuk sanat merkezi, sineması, sergi salonu, müzik platformları, kafeleri, restoranları ve tasarım dükkanlarıyla her kesime hitap ettiğini belirterek, "Görüldüğü gibi yeni Atatürk Kültür Merkeziyle burada İstanbul'a ve dünyaya unutulmaz kültür sanat hizmetleri sunacak abidevi bir eser ortaya çıkarttık.

ataturk-kultur-merkezi-akm-cumhurbaskani-recep-tayip-erdogan-kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-003.jpg

AKM'nin açılış kurdelesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanvekili Celal Adan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu açılış kurdelasını kesti.


sinan-operasi.jpg

Türkiye’de millî sanat anlayışına katkı sunmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bestelenen “Sinan Operası” açılışı gerçekleşti. İstanbul Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği bu muhteşem eseri ünlü İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye taşıdı.  

akm-acilis.jpg

Dünyanın büyük bir kültür hazinesi olan Mimar Sinan’ı anlatan operayı Orkestra Şefi Gürer Aykal yönetti. Eserin bestesi çağdaş Türk klasik müziği bestecisi Prof. Hasan Uçarsu’ya, librettosu da Halit Refiğ’in aynı adlı senaryosundan hareketle Bertan Rona’ya ait.  Seyircilere, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak kabul edilen Süleymaniye Cami’nin inşasının 7 sene sürmesi, devlet içinde bu konu üzerinden Sinan’a karşı cephe oluşturulması, İran seferi ve Süleymaniye Camii’nin güneş gibi doğması anlatıldı. Mihrimah Sultan Cami ile Süleymaniye Cami’nin yapımları sürecinde yaşanan olaylar ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en ihtişamlı zamanları da bu eserle opera sahnesine yansıdı.

londra-flarmoni-orkestrasi.jpg

LONDRA FLARMONİ ORKESTRASI’NDAN YENİ AKM’DE DEV KONSER

Dünyanın en seçkin sanatçı ve sanat kurumlarını ağırlayacak olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin açılış haftasına da Londra Flarmoni Orkestrasının konseri damgasını vuracak.  Dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Orkestra 96 kişilik dev bir kadro ile 31 Ekim’de sahne alacak. Londra Flarmoni Orkestrası yeni AKM’de çok özel bir repertuvar seslendirecek.  Repertuvarda Türk besteci Özkan Manav'ın orkestra için yazdığı "Haydar Haydar" adlı eser de yer alacak. Londra Senfoni Orkestrası ilk defa bir Türk bestecinin eserini repertuvarına alacak. İtalyan asıllı İngiliz orkestra şefi Robin Ticciati yönetiminde gerçekleşecek konserin solisti yaşayan en iyi Mozart yorumcularından biri olarak kabul edilen piyanist Francesco Piemontesi olacak.Yaşayan en büyük caz müzisyenlerinden biri olan, Grammy ödülü sahibi ünlü trompet sanatçısı Chris Botti de kendi topluluğu ile birlikte 2 Kasım’da AKM Opera Salonu'nda izleyiciyle buluşacak.

akm-acilis-001.jpg

YENİ AKM ÖRNEK OLACAK

İstanbul’un dünya çapında öncü bir sanat şehri olma hedefinde önemli bir rol üstlenecek olan yeni İstanbul Atatürk Kültür Merkezi sanatı besleyen, çoğaltan ve her kesimden şehir halkı ile ziyaretçiyi zengin içeriklerle buluşturabilen bir yapı olarak yoluna devam edecek. Yeni AKM Türkiye’deki benzer yapılanmalara da örnek teşkil edecek.  En yeni ve gelişmiş teknolojiyle inşa edilen binanın işletme modeli ise yapıyı farklı kılan bir değer unsur olacak. Dünyada benzer işleve sahip çok sayıda yapılanmanın ayrıntılı biçimde incelenerek, Türkiye’deki kültür dünyasının önde gelen isimleriyle istişarelerin yapıldığı bu yeni modelde deneyimli profesyonellerden oluşan bir ekip görev alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul Senfoni Orkestrası ile İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu yeni Atatürk Kültür Merkezinde yerleşik kurumlar olarak yer alacak. AKM’nin yerleşkesinde 2 bin 40 kişilik opera salonu ve 802 kişilik tiyatro salonunun yanı sıra “Kültür Sokağı” olarak adlandırılan bir hat boyunca farklı işlevlere sahip birimler yer alacak. Ayrıca sergi, konser, tiyatro, konferans, toplantı gibi farklı amaçlara hizmet verebilecek çok amaçlı bir salon bulunacak. Taksim Meydanı’na bakan cephede, ikonik kürenin yer aldığı ana binanın yanında, Kültür Sokağı’nın girişinde havada uçarcasına yükselen prizmatik tasarıma sahip AKM Galeri de İstanbul’daki sergi salonu ihtiyacını karşılamada önemli bir rol üstlenecek. Açılışla birlikte, bu galeride önemli bir çağdaş sanatçılar seçkisi sergilenecek. 

akm-kultur-sokagi.jpg

GENÇLER KÜLTÜR SOKAĞI’NDA BULUŞACAK

Atatürk Kültür Merkezinin Kültür Sokağı gençlerin buluşma noktası, çocukların ise sanatla tanışacakları bir koridor olacak. Sokağın girişindeki müzik platformunda da uzun süreli sergiler yer alacak. Giriş katında “Bizdeki Dünya, Dünyadaki Biz” başlıklı ve Türk müziğinin dünya ile etkileşiminin anlatıldığı bir yazı sergisi; birinci katında ilk izleri Orta Asya’da bulunan Türk çalgılarının günümüze uzanan serüvenine tanıklık eden “Türk Çalgıları” sergisi ile müziği farklı açılardan deneyimlemek için özel bir alan bulunacak.  Ayrıca bu katta oluşturulan “Ustalara Saygı” köşesinde A. Adnan Saygun, Münir Nurettin Selçuk, Aşık Veysel, Şerif Muhiddin Targan, Leyla Gencer ile Alaeddin Yavaşca’nın özel eşyaları sergilenecek. Kültür Sokağı’nda ayrıca gençlerin içinden çıkmak istemeyeceği bir Müzik Kayıt Stüdyosu ile 4-6 yaş arasındaki çocukların sanatla tanıştırılacağı ve çeşitli atölye çalışmalarının yapılacağı Çocuk Sanat Merkezi yer alacak. Sokakta sadece AKM’ye özel tasarım ürünlerin satılacağı bir de Tasarım Dükkânı bulunacak. Kültür Sokağı’nın adeta incisi olan 2 katlı ve 3 balkonlu AKM Kütüphanesini ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye’nin önemli sanat kütüphanelerinden biri olan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi ortaklaşa kullanacak. Bu sanat kütüphanesi, kamu ile özel sektör arasında kültür alanındaki başarılı iş birliğine iyi bir örnek teşkil edecek. Kültür Sokağı’nın bir diğer önemli noktası da Türk sinemasının duayenlerinden Reis Çelik’in işleteceği AKM Yeşilçam Sineması olacak. 100 kişilik bu cep sinemasında daha çok vizyonda fazla yer bulamayan festival filmlerine ağırlık verilecek. AKM herkese iyi gelecek…
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21