• BIST 10387.34
 • Altın 2399.588
 • Dolar 32.278
 • Euro 35.0788
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

TEMİZLİĞİN FUARINDA BULUŞALIM Mİ?

KONUK YAZAR

Sevgili Otel İşletmecisi ve Housekeeping Yöneticisi, Temizlik ve Tesis Hizmetleri Yönetimi İşadamları Derneği TESHIAD’ın desteği ile iki yılda bir düzenlenecek olan Avrasya Endüstriyel ve Çevresel Temizlik Fuarı PULIRE EURASIA Fuarı bu yıl 27-29 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak.Öncelikle yurt içinden ve dışından sektörün önemli üretici ve tedarikçilerinin ürünlerini sergileyeceği, sektörün bir araya geleceği 27 Eylül 2012 tarihini sektörle ilgisi olan ve tesis tedarik yöneticilerinin  takvimlerine işaretlemeni ve fuarı mutlaka ziyaret etmelerini önermek istiyorum. Hız çağında zamansızlıktan ya da yeni oluşan alışkanlıklarımızla makaleleri, uzun gibi yazıları okumaktan imtina ettiğimizden mektubumun son cümlelerini ilk başa taşıyarak öncelikle randevu defterinize 27 Eylül’ü kaydetmenizi sağlamayı amaçladım. Sonra da izin verirseniz ülkeler, pazarlar, kurumlar ve tüketicileri açısından çok önemli olan fuarlar konusunu Türkiye Endüstriyel Temizlik Sektörü ekseninde birazcık aralayayım.
Fuarlar, mal ve hizmet üreticileri ile hedef tüketicilerinin, tedarikçilerinin belli bir zaman ve mekan dilimi içerisinde bir araya geldiği pazarlardır...


Belirli bir konuya yönelik ihtisas fuarları, katılımcılarına talebi doğrudan, kısa sürede ve en etkili biçimde yakalama olanağı vererek satış ve tanıtım açısından önemli kazanımlar elde edilmesini sağlar. Bu özelliği ile pazarlama karışımının belki de en önemli öğesi, doğru hazırlanmış ihtisas fuarlarıdır. Bu fuarlarda konunun tüm ilgilileri üç dört günlük süreler içinde belli ve tarafsız bir alanda bir araya gelmekte ve o konuda ciddi boyutta sinerji yaratılmaktadırlar. Fuarları TV, basın ilanları, doğrudan tanıtım çabaları gibi diğer pazarlama enstrümanlarından farklı kılan en önemli özellikte tüm duyulara hitap ediyor ve aynı ortamda benzer ürün ve hizmetlerin topluca kıyaslanabiliyor olmasıdır.
 

Endüstriyel temizlik alanında dünyada en başarılısı, popüleri tartışmasız ISSA Amsterdam fuarıdır. Çiftli yıllarda organize ediliyor. Ağırlıkla tekli yıllarda olmak üzere İtalya’da, Almanya’da, Polonya’da, Çin’de, Moskova’da, Hindistan’da, dünyanın daha bir çok ülkesinde alternatif temizlik fuarı yapılıyor. Avrupa’da yapılanlardan Messe Berlin kimyasal sektörü açısından, Pulıre Verona’da makine üreticileri açısından sanki diğerlerinden bir adım daha önde gibi. 


30 yılı aşkın süredir Türkiye’de de modern pazarlamanın gereği olarak ihtisas Fuarları düzenleniyor. TESHIAD’da 1992’den beri endüstriyel temizlik alanında iş kolunu temsil ediyor olması nedeniyle Türkiye’de farklı firmaların düzenlediği temizlik ve hizmet fuarlarını kurumsal boyutta destekledi. Ancak farklı nedenlerle sağlıklı sonuçlar alınamadığından olsa gerek bu fuarların devamlılıkları olamadı.
 

Amsterdam ISSA dahil Avrupa ve Amerika’da katıldığım “Temizlik” başlığı altında ki fuarlarda, makine ve kimyasalcılar başta olmak üzere sektöre tedarikçi olan firmaların ürün yelpazelerini, geliştirdikleri yeni ürünleri ziyaretçilerin mukayese yapmasına zemin oluşturdukları ve demo yaptıkları organizasyonlar olarak gördüm.  Türkiye’de geçmişte fuar düzenleyen yerli organizatörlerimizin bilgilendirmemize rağmen bu çerçevede konseptlerini oluşturarak yola çıkmadıkları için yeterince başarılı olamadıklarını düşünüyorum
 

Son yıllarda Avrupa’da pazarların doyma noktasına gelmiş olması bir yana, Türkiye’nin bölgedeki ekonomik çekim merkezi olma konumu iyice pekişince global boyutlu fuar organizatörleri çevre coğrafyayı da içerecek tarzda Türkiye’yi mercek altına aldılar…TESHIAD ile hemen hepsi uluslararası boyutlu organizasyonlar için görüşmeler yaptı…Bunlardan İtalyan Afidamp Servizi Srl yeni dönemde İstanbul’da profesyonel temizlik endüstrisine adanmış ilk fuar organizasyonu adımını attı. 2010 yılı Eylül sonunda düzenlenen PULIRE EURASIA’ya 38’i yerli, çoğunluğu İtalya’dan olmak üzere, Almanya, İngiltere, İspanya, İsviçre ve Çin’den 32 uluslararası firma katıldı. 
 

Ortalama 2 bin metrekare ve 2 bin ziyaretçi ilk bakışta tatminden uzak da olsa, hizmet, temizlik endüstrisi fuarı yapılmaz denen bir süreçte Afiadam’ın kararlılığı, projeye inanan endüstrinin, talep ve tedarik piyasalarını kontrol eden üretici ve distribütörlerin varlığı gelecek için umut verdi. PULIRE EURASIA İSTANBUL, henüz emekleme aşamasındayken Güneydoğu Avrupa, Ortadoğu ve Arap dünyasındaki piyasaların kontrolü için temizlik endüstrisindeki en önemli global fuarlardan biri olarak öne çıktı.
 

Endüstriyel temizlik sektöründeki en modern teknolojilere, ekipmanlara ve malzemelere odaklanan sadece profesyonel ziyaretçilere yönelik bir ihtisas fuarı olarak çiftli yıllarda TESHIAD’ın desteğinde düzenlenecek PULIRE EURASIA İSTANBUL Endüstriyel ve Çevresel Temizlik Fuarı bu yıl Yeşilköy İFM’de 27 - 29 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek.
 

Vizyonu, gelişim eğiliminde olan pazarlarda küresel temizlik endüstrisinin bir araya geleceği bir ağ, bir platform yaratmak, bütün pazarlarda kopyalanabilir, en uygun ve efektif, verimli arz ve talebin bir araya getirileceği bir format yaratmak olan Pulire markasının da sahibi olan Afidamp, Pulire Eurasia İstanbul’u da; durağanlaşan sektörlerin canlı yüzü olan coğrafyamızda, Edward de Bono’nun rekabet sözcüğü yerine kullandığı “surpetition” teriminden hareketle kaynaklarını rakiplerinin yolu ile, yörüngesi ile çakışmayacak bir yöne doğru hareket ettirebilmek olarak görüyor. Afidamp’ında, Teshiad’ın da ortak hedefi de; coğrafyamızda ilk adımı atan olarak endüstriyel temizlik ve facity management sektörünün merkezinin Türkiye, fuar denince de akla Pulire Eurasia’nin gelmesini sağlamak.


Sektörden Tedarikte Bulunan İşveren ve İşveren Temsilcileri,

Sektörün yurtiçi ve yurtdışından önemli firmalarının sektörel gelişmeler ve yeni ürünlerini takdim edeceği PULIRE EURASIA Avrasya Endüstriyel ve Çevresel Temizlik Fuarına sektörün Avrupa Federasyonu FEMIN & EU-nited’in her biri dünyanın önemli markalarının üst yöneticileri olan Yönetim Kurulu Üyeleri de katılıp federasyonun yıllık toplantısını İstanbul’da yapacak olduklarından fuara yurtdışından da geniş bir katılımcı kitlesinin gelmesi bekleniyor.
27 Eylül 2012 Perşembe gününü takviminizde işaretlemenizi ve fuarı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyor, TESHIAD & HİZMET DERGİSİ standında kahve içmeye beklediğimi bilgilerinize paylaşarak tertemiz günler diliyorum. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21