• BIST 92.803
 • Altın 359,595
 • Dolar 6,7811
 • Euro 7,3795
 • İzmir 19 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Antalya 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart  Sayısı Yayında 
 • Turizminsesi Dijital Dergi Kapağını kırmızı fon üstünde anahtarlı kalp ve gül ile süsledik
 • Turizminsesi Dijital Dergisi Ocak 2020 Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart  Sayısı Yayında 
 • Turizminsesi Dijital Dergi Kapağını kırmızı fon üstünde anahtarlı kalp ve gül ile süsledik
 • Turizminsesi Dijital Dergisi Ocak 2020 Sayısı Yayında

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2018 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2018 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı
2018'de Türkiye’de 459 plaj, 22 marina ve 10 yatta Mavi Bayrak dalgalanacak

TURİZMİN SESİ


Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 49 ülkede uygulanıyor.2018 Mavi Bayrak Ödülleri’nde ilk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada Fransa ve ardından 5. sırada İtalya yer alıyor. Bu yıl Türkiye’deki Mavi Bayrak şampiyonu iller ise şöyle:

 Antalya: 200 plaj, 5 marina, 5 yat
 Muğla: 100 plaj, 7 marina
 Aydın: 30 plaj, 2 marina, 1 yat
 İzmir: 52 plaj, 3 marina, 1 yat
 Balıkesir: 23 plaj, 1 marina, 3 yat
 Çanakkale: 12 plaj
 Samsun: 8 plaj
 Mersin: 8 plaj, 1 marina
 Tekirdağ: 5 plaj
 Kocaeli: 5 plaj

Mavi Bayrak’lı plaj kriterleri nelerdir?
Bir plajın Mavi Bayrak sahibi olmak için karşılaması gereken kriterler şöyle? Çevre eğitimi ve bilgilendirme:
Mavi Bayrak Programı ve diğer FEE eko-etiketi ile ilgili bilgiler plajda sergilenmelidir.Sezon süresince farklı kategorilerde en az beş çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirilmelidir. Yüzme suyu kalitesi bilgileri (deniz suyu analiz sonuçları) plajda sergilenmelidir. Plaj kullanıcıları için yörede yer alan ekosistem, hassas doğal alanlar, çevresel unsurlar ve kültürel alanlar ile ilgili bilgiler panoda sergilenmelidir. Plajda bulunan donanımı ve olanakları gösteren bir harita Mavi Bayrak Panosunda sergilenmelidir. Yasalara göre hazırlanan plaj davranış kuralları panoda sergilenmeli ve plaj kullanımını düzenleyen yasalar istenildiğinde kolayca ulaşılabileceği bir yerde bulundurulmalıdır.

Yüzme suyu kriterleri:
Plaj, numune alım yöntemi ve numune alma takvimi konusundaki şartlara tamamen uymalıdır.
Plaj, alınan numunelerin analizi konusunda yüzme suyu kalitesi analiz standartları ve şartlarına tamamen uymak zorundadır. Sanayi ve kanalizasyon atıkları plaj alanını etkilememelidir. Yüzme suyu değerleri,mikrobiyolojik parametreler için verilen limitler içerisinde olmalıdır. Yüzme suyu fiziksel ve kimyasal parametreler için verilen limitler içerisinde olmalıdır.

Çevre Yönetimi:
Plajın bağlı olduğu yerel yönetim/plaj yöneticisi plajlarda çevresel denetimleri ve kontrolleri yapmak ve bir çevre yönetim sistemini oturtmak amacıyla belde bazında Mavi Bayrak Plaj Yönetim Komitesi oluşturulmalıdır. Plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm yasa ve yönetmeliklere uymalıdır. Hassas alanların yönetiminde ilgili yönetmeliklere uyulmalıdır.

Plaj temiz tutulmalıdır.
Plaja gelen yosun ve diğer doğal bitki kalıntıları, kötü bir görüntü yaratmadığı sürece plajda bırakılmalıdır. Plajda yeterli sayıda çöp kutusu, atık konteynırı bulunmalı, düzenli olarak boşaltılmalı ve temiz tutulmalıdır. Plajda geri dönüştürülebilen atıkların ayrı ayrı toplanabilmesi için imkanlar olmalıdır. Yeterli sayıda sıhhi olanaklar (tuvalet-lavabo) bulunmalıdır. Sıhhi olanaklar temiz tutulmalıdır. Sıhhi olanaklar atıksu sistemine bağlı olmalıdır. Plajda izinsiz kamp, araç kullanımı ve herhangi bir atık boşaltımı yapılmamalıdır. Köpekler ve diğer evcil hayvanların plaja girişleri katı bir şekilde kontrol edilmelidir. Plajın bütün yapı ve ekipmanları bakımlı olmalıdır. Yörede deniz ve tatlısu hassas alanları varsa, buradaki doğal yaşamı izleme programı uygulanmalıdır. Plaj alanına ve belde içerisinde sürdürülebilir ulaşım araçları (toplu taşıma, bisiklet vb.) teşvik edilmelidir.

Can güvenliği ve hizmetler:
Kamu güvenliği için gerekli önlemler alınmalıdır. Plajda ilkyardım malzemeleri bulundurulmalıdır. Kirlilik kazaları ve riskleri ile mücadele edebilecek acil durum planları oluşturulmalıdır. Plajda farklı kullanımlar sonucu olabilecek kazalara karşı önlemler alınmalıdır. Plajda kullanıcıların güvenliği için gerekli önlemler alınmalıdır ve halka ücretsiz erişim hakkı tanınmalıdır. Plajda içme suyu bulundurulmalıdır. Beldede en az bir Mavi Bayraklı plajda engelliler için tuvalet, erişim rampası gibi imkanlar bulunmalıdır.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21