• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İzmir 13 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Antalya 15 °C
 • Ankara -1 °C
 • Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya oldu
 • Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan Akfen Yenilenebilir Enerji’ye iki ödül
 • “Sabancı Vakfı Mentorluk Programı” Eski Ve Yeni Bursiyerler Arasında Köprü Olacak
 • Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya oldu
 • Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan Akfen Yenilenebilir Enerji’ye iki ödül
 • “Sabancı Vakfı Mentorluk Programı” Eski Ve Yeni Bursiyerler Arasında Köprü Olacak

TÜRSAB ile Özbekistan arasında “Turizmi Geliştirme İş Birliği” anlaşması imzalandı 

TÜRSAB ile Özbekistan arasında “Turizmi Geliştirme İş Birliği” anlaşması imzalandı 
TÜRSAB ile Özbekistan Cumhuriyeti Turizm Geliştirme Devlet Komitesi arasında “Turizmi Geliştirme İş Birliği” işbirliği anlaşması imzalandı

TURİZMİN SESİ


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Özbekistan Cumhuriyeti Turizm Geliştirme Devlet Komitesi ile imzaladığı “Turizmi Geliştirme İş Birliği” anlaşmasının imza töreni (10 Nisan 2018)'de TÜRSAB'ın Genel Merkez binasında gerçekleşti.

tursab,tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-baglikaya-,ozbekistan-cumhuriyeti-turizm-gelistirme-devlet-komitesi-bakani-aziz-abdulhakimov,ozbekistan-cumhuriyeti-turizm-gelistirme-devlet-komitesi-baskan-danismani-sadik-badak.jpgİmza töreninde TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Özbekistan Cumhuriyeti Turizm Geliştirme Devlet Komitesi Bakanı Aziz Abdulhakimov’un yanı sıra TÜRSAB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Halil İbrahim Kalay, Özbekistan Cumhuriyeti Turizm Geliştirme Devlet Komitesi Başkan Danışmanı Sadık Badak da yer aldı.

tursab,tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-baglikaya-,ozbekistan-cumhuriyeti-turizm-gelistirme-devlet-komitesi-bakani-aziz-abdulhakimov,ozbekistan-cumhuriyeti-turizm-gelistirme-devlet-komitesi-baskan-danismani-sadik-badak-001.jpg

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya’ya tebriklerini sunarak başlayan Aziz Abdulhakimov, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan’a bir ziyarette bulacağını ve bu heyette Bağlıkaya’nın yer almasını temenni ettiğini söyledi. İlk olarak Türkiye ile yakın vadede turizm alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi için ortak çalışmalar yürütmeye hazır olduklarını ifade eden Abdulhakimov; Özbekistan’da turizmin geliştirilmesi için gerekli hukuki düzenlemelerin hızla hayata geçirildiğini belirtti. Ülke turizmini geliştirmek için Sadık Badak ile önemli çalışmalar yürütmeye başladıklarını söyleyen Abdulhakimov, Türk acentelerin Özbekistan’a yönelik tüm sorularını, işbirliği ve ortak çalışma tekliflerini kendisine iletebileceklerini kaydetti.


İki ülke arasında hayata geçirilen vize muafiyetinin kısa zamanda turizme önemli katkılar sağladığına değinen Abdulhakimov; alınan bu karar sonrasında bir yılda gelen Türk ziyaretçinin 3 ay içerisinde geldiğini söyledi. Abdulhakimov,iki ülke arasında ziyaretçi rakamlarındaki dengesizliğe dikkat çekti. “İki ülke arasındaki ziyaretçi rakamlarında önemli bir dengesizlik söz konusu… Özbekistan’ın nüfusu 32 milyon, Türkiye’nin ise 80 milyon, Türkiye’nin nüfusu Özbekistan nüfusunun yaklaşık üç katı kadar fakat ziyaretçi rakamlarına bakıldığında, gelen ziyaret sayısında 6 kat fark var. Özbekler, Türkiye’yi daha çok ziyaret ederken; Türkler Özbekistan’ı daha az ziyaret ediyor. İlk olarak bu dengesizliğin giderilmesi için çalışmalar yürütmeliyiz.”dedi. Türkiye’nin önemli bir turizm ülkesi olduğunu belirten Abdulhakimov, turizm alanında sizin yürüttüğünüz çalışmaları, tekniklerinizi özellikle de “inanç turizmi” alanında öğrenmek için hazırız.

Sadık Badak: Özbekistan yepyeni, keşfedilmesi gereken bir coğrafya…
Abdulhakimov’un ardından söz alan Özbekistan Cumhuriyeti Turizm Geliştirme Devlet Komitesi Başkan Danışmanı Sadık Badak ise Özbekistan’ın turizm endüstrisinde atılım yapmak istediğini ve bu alanda önemli çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Asyalı ve Avrupalı turistlerin bilinen destinasyonları birkaç ziyaret ettiklerini, artık bu destinasyonların tanındık destinasyonlar haline geldiğini belirterek; “Özbekistan yepyeni, keşfedilmesi gereken bir coğrafya… Hem Özbek bürokratlar hem de Üst karar alıcı devlet temsilcileri ülke turizmini geliştirmek için önemli atılımlar yapıyorlar” dedi. Özbekistan’ın orta vadede 8 – 10 milyonluk ziyaretçi rakamlarına ulaşılabilecek potansiyele sahip olduğunu söyleyen Badak; burada TÜRSAB’a önemli görev düşüyor. Özellikle iki ülke arasında ziyaretçi sayılarının artırılması için uçuşların artırılması gerekiyor” dedi.

tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-baglikaya--001.jpg

İmza töreninde son olarak TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya söz aldı. Bugün Özbekistan ile imzalanan işbirliği anlaşmasının göreve geldiklerinden beri ilk uluslararası resmi iş geliştirme protokolü olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya; böyle bir anlaşmayı Özbekistan ile imzalamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Hedeflere ulaşmada karar vermenin önemli olduğunu vurgulayan Bağlıkaya; “Her şey karar verme ile başlıyor. Hedeflere ulaşmada karar verme çok önemli. Biz de iki sene önce bir karar verdik, bir hedef koyduk ve başarıya ulaştık. Görüyoruz ki Özbekistan da bir karar almış; turizmde bir atılım gerçekleştirmek için hedefler koymuş ve önemli çalışmalar yürütülüyor. Biz de TÜRSAB olarak bu hedeflere ulaşmada Özbek meslektaşlarımıza elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi. Özbek yetkililerin ülke turizmini geliştirmek için Sadık Badak ile çalışmaya karar vermelerinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya; “Sadık Bey önemli bir şahsiyet böyle bir değerli isimle yola çıktığınız için önemli başarılara imza atacağınızdan eminim” dedi.

tursab,tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-baglikaya-,ozbekistan-cumhuriyeti-turizm-gelistirme-devlet-komitesi-bakani-aziz-abdulhakimov,ozbekistan-cumhuriyeti-turizm-gelistirme-devlet-komitesi-baskan-danismani-sadik-badak-002.jpg

“TÜRSAB olarak atılması gereken adımların hepsini atacağız”
İki ülke arasındaki ziyaretçi rakamlarındaki dengesizliği de değinen Bağlıkaya; konuya ilişkin şunları söyledi: “İki ülke arasındaki ziyaretçi rakamlarında dengesizlik söz konusu ama bu Türkiye’nin turizmdeki konumu nedeniyle ortaya çıkan bir tablo… Biz Almanya’dan da Rusya’dan da çok fazla turist alıyoruz ama daha az turist gönderiyoruz. Daha önce atılan adımlar bu yönde atılmış. Türkiye son yıllarda turist göndermeye başlayan bir ülke… TÜİK verilerine baktığımızda Özbekistan’dan Türkiye’ye 200 bin turist gelmiş, Türkiye’den Özbekistan’a ise 30 bin turist gitmiş. İmzaladığımız bu anlaşmanın amacı bu dengesizliği gidermeye yönelik ilk adım. Cumhurbaşkanımızın Özbekistan’ı ziyaretiyle daha da önemli adımlar atılacaktır. Biz TÜRSAB olarak atılması gereken adımların hepsini atacağız bundan emin olabilirsiniz.”

tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-baglikaya-.jpgTÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, konuşmasının sonunda, TÜRSAB’ın yeni yönetimi olarak ilk resmi işbirliği anlaşmasını Özbekistan ile imzalamaktan memnuniyet duyduklarını yineledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21