• BIST 1.460
 • Altın 498,867
 • Dolar 8,3405
 • Euro 10,1044
 • İzmir 20 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Antalya 26 °C
 • Ankara 18 °C
 • Turizmin Sesi Haziran 2021 28'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Mayıs 2021 27'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi NİSAN 2021 26'ncı Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Haziran 2021 28'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Mayıs 2021 27'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi NİSAN 2021 26'ncı Sayısı Yayında

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın Dünya Turizm Günü Mesajı

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın Dünya Turizm Günü Mesajı
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın Dünya Turizm Günü ile İlgili Mesajı

TURİZMİN SESİ


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya; Dünya Turizm Günü ile ilgili olarak; ‘’Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından kabul edilen Dünya Turizm Günü'nü bu yıl, tüm dünyayı derinden etkileyen Koronavirüs salgınının yaralarını sardığımız bu dönemde, yerelin önemine bir kez daha dikkat çeken “Turizm ve Kırsal Kalkınma” temasıyla kutluyoruz. Bu tema; büyük şehirlerin dışında fırsatlar yaratarak, önemli bir nüfusun geçimini turizm yoluyla sağlamasına imkân veren sektörümüzün bölgesel kalkınmada oynadığı benzersiz rolünü bir kez daha ortaya koyuyor.

Salgın döneminde özellikle yerel ekonomilerin değeri ve önemi bir kez daha anlaşıldı. Ülkemizin her bir köşesine yayılan eşsiz değerleriyle, kırsal kalkınmayı en başta destekleyen sektörlerin başında turizm gelmektedir.

TÜRSAB olarak; bu yılki Dünya Turizm Günü temasına ve bu etkinliğe uygun olarak, ulusal ve uluslararası platformda üyelerimizin gelişimine destek olmak ve yerel değerlerimizi öne çıkarmak amacıyla Türkiye turizmini destekleyen çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Böylelikle bölgesel pazarlarımızı teşvik ederek sektörümüzün korunmasına katkıda bulunuyor; ülkemizde turizmin sürdürülebilir ve sorumlu gelişimini önemsiyoruz.

Ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel olarak turizmi tüm çevrelerde destekleyecek adımların arkasında olduğumuzu belirterek, tüm meslektaşlarımızın ve sektöre katkısı bulunan tüm emekçilerin Dünya Turizm Günü’nü kutlarız.‘’

Mesajı ile turizm sektörünün önemini vurguladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, pandemi sürecinde tüm dünyada en çok etkilenen sektörün turizm sektörü olduğuna işaret ederek, artık dünya turizminde yeni bir döneme girildiğini, bu dönemde iş birliğinin, veri ve deneyim paylaşımının ve kriz yönetiminin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Bu dönem tüm bakış açılarını değiştirdi. Artık yeni ve ortak bir bakış açısına ihtiyacımız var.”

Turizmde sürdürülebilirliğin sağlanması için, global anlamda güç birliklerine gidilerek, sorunların birlikte çözülmesi gerektiği noktasından hareketle, G20’deki benzer bir yapının T20 (Dünya Turizminde ilk 20 ülke) olarak oluşturulmasının zamanının geldiğini ifade etti.

Turizmde kendi ülkelerindeki etkin Sivil Toplum Kuruluşlarının yer alacağı T20 ülkelerinin, turist sayıları, turizm gelirleri, turizm sektörünün büyüklüğü, altyapısı vb. kriterler dikkate alınarak seçilmesi gerektiğini, bununla ilgili çalışmaları Dünya Turizm Örgütü ile birlikte yürütmeyi amaçladıklarını belirten Bağlıkaya, Birlik olarak çalışmalara başlandığını söyledi.

T20 toplantıları kapsamında, ortak deneyimler, dijital dönüşüm, yeni turizm ürünleri, kriz yönetimi, veri paylaşımı, iklim değişikliğini önlemek için alınacak önlemler, sosyal sorumluluk projeleri, çevre projeleri, etik değerler, ortak fonlar, yerel ve bölgesel kalkınma için birlikte atılacak adımlar, eğitimde iş birliği, turizmin gelişimi için hükümetlere öneriler vb. konuları ele alınacak.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya; “Amacımız, T20 olarak dünya turizminde gelişmekte olan ülkelere örnek olmak, turizmde hizmet ve kaliteye ileriye taşıyarak sürdürülebilirliği sağlamak, yaşanan sorunları minimize etmek, haksız rekabeti önlemek ve dünya turizm pazarını büyüterek dünya ekonomisine katkı sağlamaktır.“
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21