• BIST 10904.67
 • Altın 2445.744
 • Dolar 32.2107
 • Euro 35.012
 • İzmir 23 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Antalya 27 °C
 • Ankara 13 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 

TUROB'UN GELENEKSEL ÖGLE YEMEĞİ POLAT RENAİSSANCE HOTEL'DE YAPILDI

TUROB'UN GELENEKSEL ÖGLE YEMEĞİ POLAT RENAİSSANCE HOTEL'DE YAPILDI
TUROB Başkanı Timur Bayındır, ilk 6 ayın rakamlarına bakıldığında, kentin yüzde 16 artış ile 3 milyon 300 bin kişiyi ağırladığını ve yıl sonunda 8 milyona yakın turist sayısına ulaşılacağını söyledi.

Turizmin Sesi


TUROB Başkanı Timur Bayındır,
“Misafirlerin ve otelcilerin mali risklerini teminat altına almak için 'sigorta' sistemi getirilmelidir”


Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB)'un Temmuz Ayı Geleneksel Öğle Yemeği, 31 Temmuz tarihinde Polat Renaissance Hotel'de yapıldı. Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Skal İstanbul Başkanı Kemal Özyiğit, TUROB Yönetim Kurulu Üyeleri, TUROB üyeleri, sektör temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Sigorta sistemi getirilmeli

Açılış konuşmasına, İstanbul'un turizmde başarılı bir yıl geçirdiğini anlatarak başlayan TUROB Başkanı Timur Bayındır, ilk 6 ayın rakamlarına bakıldığında, kentin yüzde 16 artış ile 3 milyon 300 bin kişiyi ağırladığını ve yıl sonunda 8 milyona yakın turist sayısına ulaşılacağını söyledi.

Yönetim Kurulu olarak 11 Temmuz tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a yaptıkları ziyareti değerlendiren TUROB Başkanı Timur Bayındır, “Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay'ı makamında ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında; iflas eden seyahat acentaları, telif hakları, Türkiye Otelciler Birliği Yasası'nın çıkarılması, Taksim- Talimhane Bölgesi'nin 'turizm merkezi' ilan edilmesi, enerji ve petrol fiyatlarındaki artışın sektöre etkisi, eğitim- sertifikasyon gibi güncel konuları gündeme getirdik.

Acentaların iflas ettiğini açıklaması; hem yurtdışından gelecek parasını ödeyerek tatilini satın almış turistleri, hem paralarını acentadan zaten zor ve geç tahsil eden otelcileri, hem de Bakanlığımızın ve özel sektörün büyük çabalarıyla yapılmış ve faydaları görülmeye başlayan tanıtım çalışmalarını ve ülkemizin imajını zor durumda bırakmaktadır. Bu tür hadiseler, ekonomik zararın ötesinde, ne denli zor yaratıldığını hepimizin yakından bildiği, marka imajımıza çok büyük zararlar vermektedir.

Tur operatörü veya seyahat acentasının iflası durumunda; turlara katılacak misafirlerin mali risklerinin tazmin edilmesinin veya teminat altına alınmasının yanında, otellerimizin de kendi alacaklarını tahsil edebilecekleri konusunda, kendilerini emniyette hissetmeleri önemlidir. Bu konuda, bir 'Sigorta' sisteminin getirilmesi artık kaçınılmaz ve de zorunludur. AB ve ABD'de yürürlükte olan kanunlar, iflas eden firmalar karşısında, misafirleri veya muhatapları iflastan direkt olarak etkilenmemek üzere etkin olarak korumaktadır.

Oysa ülkemizde, yaşanan tüm olumsuzluklara karşın, etkin herhangi bir Kanuni düzenleme veya önlem (sigorta, teminat, ulusal kriz yönetimi vs.) bulunmuyor. Ve maalesef, bu zorluklar yaşanmaya devam ediyor. Acentaların, yatırdıkları teminat miktarı da, günümüz şartlarına göre, son derece düşük orandadır. Önerimiz, amacına uygun, makul ve değişen ekonomik koşullar paralelinde artan bir 'teminatın' Bakanlık nezdinde bloke edilmesidir” dedi.

Telif hakları, tek merciye ödenmeli

Bakan ile yapılan toplantıda, sektörün uzun zamandır çözüme kavuşmayan telif hakları sorununu da gündeme getirdiklerini kaydeden Başkan Timur Bayındır, “25 tane meslek birliği var. Müzik meslek birliklerinin ardından, en son sinema yapımcılarının da telif için gelmeye başlamasıyla, herhalde yakında otel odalarından televizyonları kaldırmağa mecbur olacağız. Ya da, yeni çareler arayacağız. Bakanımıza sunduğumuz raporda; Avrupa'da en yüksek telif ücreti ödeyen ülkenin, büyük çabalar ve pazarlıklarla indirilmiş olmasına rağmen, Türkiye olduğunu belirttik.

Macaristan oda başına 2.50 Euro, İngiltere 3.67 Euro, Belçika 11.8 Euro, Finlandiya 14.30 Euro öderken ve Avrupa ortalaması 11.82 Euro olurken; Türkiye'de ise oda başına 28.70 Euro talep edildiğini ifade ettik. Ve Avrupa'da, ödenenlerin içinde sinemacıların ve diğer telif hakkı sahiplerinin de olduğunu unutmayalım. Telif hakları konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda, bir havuz sistemi oluşturulmalıdır ve ödemeler bu havuza yapılmalıdır. Havuza yapılan ödemelerin, Meslek Birliklerine ve hak sahiplerine paylaşımı ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirleyeceği kriterlere göre, Devlet tarafından yapılmalıdır. UMK (Umumi Mahal Kullanım Bandrolü) sistemi, acil olarak başlatılmalıdır.

Uygulama ile mekanik müzikte telif ödemelerinde karşılaşılan sorunlar ortadan kalkmakla birlikte, telif ücretleri gerçek hak sahiplerine ulaşacaktır. Ve en önemlisi de, her an sayıları artan ve önümüzdeki dönemlerde yenileri eklenecek olan müzik meslek birlikleri ve diğer hak sahipleri için otellerin tek bir merciye ödeme yapması konusudur. Telif hakları konusuna ilişkin, mevcut ve gelebilecek sorunlar ile bu sorunların çözümüne yönelik önerilerimizi dikkatle dinleyen Sayın Bakanımız, 'Gerekiyorsa, bu konuda küçük bir değişiklikle, müzik ve sinemada tek bir dernek veya birlik gibi bir konsorsiyum oluşturalım' ifadesinde bulundular. Kültür ve Turizm Bakanlığı'mızın gayretli çalışmaları ile yakın gelecekte, bu sorunun çözüme kavuşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında, TUROB ile Medline Johanniter Acil Yardım Akademisi A.Ş. arasındaki işbirliğine de değinen Başkan Timur Bayındır, “Bugün itibari ile 69 üyemiz, 294 çalışanına 'Sertifikalı İlkyardım Eğitimi' aldırmıştır. Bilindiği üzere, 22 Mayıs 2002 tarih ve 24762 sayılı “İlkyardım Yönetmeliği”ne göre, “Tüm kurum ve kuruluşlarda, sertifikalı ilkyardımcı bulundurma zorunluluğu” mevcuttur. Diğer üyelerimizin de, ileriki tarihlerde sıkışmadan, hemen ilkyardım sertifikasına kavuşmasını canı gönülden diliyoruz” dedi.

Boyut Yayın Grubu'nun turizm alanında yüzlerce yayını var

Toplantının konuk konuşmacısı olan Boyut Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Özükan, bugüne kadar turizm alanında yüzlerce yayın hazırladıklarını anlattı. Bülent Özükan, "Aynı zamanda BBC'nin Türkiye yayın partneriyiz. Britannicca ürünleri, Türkiye'de Boyut lisansıyla yayınlanıyor. Murdoch kitapları da aynı şekilde... Dünyadaki bazı ülkelerde Boyut'un ürettiği ansiklopediler okutuluyor. Türkiye'de üretilen bir yayının yurtdışına ihraç edilmesi bir ilktir.

Bunlar da Boyut'un bir başka boyutudur" dedi. İstanbul'un marka olma yolunda ilerlediğini kaydeden Bülent Özükan, 20 yıl önce faaliyete başladıkları zaman İstanbul turizmde çok farklı bir profil olduğunu kaydetti.


Konuşmaların ardından TUROB'un yeni üyeleri, Yuva Otel'den Çiğdem Bezaroğlu,Avicenna Hotel'den Serdar Gider, Sunset Beach Hotel'den Sheila Abibula, Polat Renaissance Erzurum Hotel'den Naci Gedik, Grand Beyazıt Hotel'den Talip Abay ile İbrahim Kuşçi, Four Seasons at the Bosphorus'dan Marcos Bekhit, İbis Hotel İstanbul'dan Serhan İlker, İbis Hotel Eskişehir'den Serhan İlker, Green Park'ın Bostancı, Taksim, Kartepe otellerinden Atilla Üstündağ ile Divan Palmira'dan Orhan Yeşerenyuva plaketlerini Başkan Timur Bayındır'dan aldılar. Başkan Timur Bayındır, Polat Turizm Otelcilik AŞ. Genel Müdürü Naci Gedik'e teşekkür plaketi verdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21