• BIST 103.024
 • Altın 378,317
 • Dolar 6,8109
 • Euro 7,4186
 • İzmir 17 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Antalya 17 °C
 • Ankara 12 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart  Sayısı Yayında 

TÜROB üyeleri ve Turizmciler Dünya Turizm Günü’nde Swissotel The Bosphorus’ta buluştu

TÜROB üyeleri ve Turizmciler Dünya Turizm Günü’nde Swissotel The Bosphorus’ta buluştu
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Geleneksel Eylül ayı toplantısı, Dünya Turizm Günü olması vesilesiyle 27 Eylül Cuma günü Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşti

TURİZMİN SESİ


Buluşmaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, İstanbul’un Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Dr. Hülya Kaya ve İstanbul’un Turizmden Sorumlu Eski Vali Yardımcısı, İzmir Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin'de katıldı.

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-ozgul-ozkan-yavuz-turkiye-otelciler-birligi-turob-muberra-eresin.jpg

TÜROB Başkanı Müberra Eresin; “Otelciler kariyerimizle birlikte el ele vermiş ve yeni gelişimlere ayakta durarak ilerlemeye çalışıyoruz. Bu bağlamda bize destek veren tüm üyelerimize ve yerel yönetimlerimizin hepsine tekrar teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerine başladı.

DÜNYA TURİZM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
Bildiğiniz gibi TÜROB Geleneksel Öğle yemekleri her ayın son Perşembe günü gerçekleşmekte. Ancak, bu ay Dünya Turizm Günü münasebetiyle yemeğimizi Cuma günü gerçekleştiriyoruz. 

TURİZM SEKTÖRÜ DÜNYANIN EN BÜYÜK 3. İHRACAT SEKTÖRÜ
Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, Uluslararası turist sayısı 2018 yılında 1,4 milyara ulaştı. 2030 yılına gelindiğinde ise, bu rakamın 2 milyara yaklaşması bekleniyor. Turizm sektörü bugün, kimyasal ve yakıttan sonra dünyanın en büyük 3. ihracat sektörü. Küresel turizmin büyüklüğü ve diğer birçok sektör üzerindeki etkisi giderek ön plana çıkıyor. 

ugur-talayhan-001.jpgYENİLİKÇİ PROJELER VE İŞBİRLİKLERİ GELİŞTİRMEYİ TASARLIYORUZ 
Bilgi ve inovasyona bağımlı olarak yaşadığımız günümüz dünyasında, sadece yeni araçlara ve teknolojilere değil, yeni bir vizyona ve düşünce tarzına ihtiyacımız bulunuyor. İnovasyonu ve dijital ilerlemeleri kullanarak, yerel toplumu güçlendirmeyi ve etkin kaynak yönetimini geliştirmeyi, dolayısıyla turizmi daha geniş sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaştırmayı amaçlamalıyız. Sektörümüzün her daim dinamik ve çok yönlü yapısı ile dünyayı ve toplumları birleştiren en büyük ve tarafsız güç olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden TÜROB olarak yenilikçi projeler ve işbirlikleri geliştirmeyi tasarlıyoruz. Bu vesile ile global etik kuralların hakim olduğu, bilinçli ve sorumlu ilkelerle hareket edebilen bir dünya turizmi ümit ediyor, tüm meslektaşlarımın 27 Eylül Dünya Turizm Günü’nü kutluyorum.

THOMAS COOK’UN İFLASI İLE SARSILDIK
Dünya Turizm Gününü kutladığımız bu günde dünyada birçok ilklerin öncüsü olarak, “turizm” olgusunu yaratan tur operatörü konumundaki Thomas Cook’un, maalesef iflas haberi ile sarsıldık. Türkiye’de faaliyet gösterdiği markalar; Thomas Cook, Neckermann Reisen, Bucher Last Minute, Öger Tours ve Air Marin. Otel grupları;  Sentido, Sunprime, SunConnect ve Smartline.

ugur-talayhan-002.jpg

THOMAS COOK'UN SEKTÖRE BIRAKTIĞI BORÇ YAKLAŞIK 150-160 MİLYON DOLAR  
Thomas Cook'un 2018 faaliyet raporuna göre; Türkiye'de 29 oteli bulunuyordu. 2018'de Türkiye gelirleri yüzde 70 artışla 347 milyon sterlin olmuştu. 2018'de Türkiye'ye toplam 1 milyon 155 bin turist taşıdı. Bu turistlerin 620 bini Almanya'dan, 435 bini ise İngiltere'dendi. Türkiye’de en çok faal olduğu bölgeler; Marmaris, İçmeler, Bodrum, Turunç, Fethiye, Didim, Antalya ve Alanya (İngiliz ve Alman pazarı) Çeşitli kaynaklarca yapılan açıklamalarda Sektöre bıraktığı borç yaklaşık 150-160 milyon dolar.  Thomas Cook, Sivil Havacılık İdaresi (CAA) tarafından İngiltere Kamu Otoritesi (ATOL) sistemi altında işletilen İngiltere seyahat güvenlik sistemi kapsamındaydı. CAA / ATOL, Thomas Cook tarafından satılan bir paketin (yani uçuş + otel) “konaklama” bir parçasıysa, şu anda otellerde kalan turistlerle ilgili olarak sorumluluk alacaktır. Bu turistler için, CAA / ATOL'un, otelde halen konaklayan tüketicilere (Thomas Cook UK üzerinden rezervasyonu yapılan) ödenmemiş faturalarını otele ödemesi beklenmektedir ve bu turistler, (geri dönüşüne kadar) tüm konaklamalarını tamamlamaya hak kazanacaklardır. Bu güvence CAA / ATOL tarafından karşılanacaktır. Otellerin Thomas Cook’un İngiltere dışındaki diğer bağlı şirketleri / markaları tarafından rezerve edilmiş müşterileri olması durumunda ve bu şirketlerin de iflas etmesi durumunda, bu iştirakler / markalar CAA / ATOL güvence sistemine dahil değildir.

BU BAĞLAMDA ÜLKEMİZ NEZDİNDE ÖNERİLERİMİZ
Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından olaydan etkilenen işletmelere kullandırılmak üzere bir kredi paketi hazırlandığı açıklanmasını olumlu buluyoruz. Bununla beraber, hükümetimiz tarafından ülkemizde yaşanan afet ya da sektörel ekonomik zorunluluklar gibi durumlarda devreye sokulan bir bölümü hibe, uzun vadeli ve faizsiz kredi olanağı sağlandığı dikkate alınarak, Thomas Cook’tan alacağı bulunan otellere kullandırılacak kredilerin bir kısmının hibe, kalan kısmının ise uzun vadeli ve faizsiz olarak geri ödemesinin sağlanması önemli ve gereklidir. Bu durumdan olumsuz etkilenen otellerin, alacaklarını tahsil etmek üzere farklı kanallardan çözüm yollarına başvurmalarını ve daha da mağdur olmalarını önlemek üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından acil olarak bir Koordinasyon Merkezi oluşturulması gerekmektedir. 

THOMAS COOK’TAN ALACAĞI OLAN OTELLER İÇİN ÖNERİMİZ
Thomas Cook ile direkt sözleşmesi olan oteller, alacakları için istenen fatura, sözleşme vs. gibi evraklarla tüm ödemelerin güvence altında bulunduğu İngiliz Kamu Otoritesi’ne (ATOL) müracaat etmelidir. Thomas Cook misafirlerine konaklama sağlamak üzere ülkemizde faaliyet gösteren bir Seyahat Acentası ile sözleşmesi bulunan otellerin ise alacakları için sözleşmeleri bulunan Seyahat Acentası ile temas kurmalıdır. Son yaşanan Thomas Cook’un iflasında görüldüğü ve önceki yıllarda defaatle gündeme getirdiğimiz üzere,  iflas eden tur operatörü ve/veya seyahat acentasının Bakanlık nezdinde herhangi bir teminatı bulunmamaktadır. Yani şu anda otellerin kendi alacakları için Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde herhangi koruma sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla, turizm mevzuatında acil olarak yapılacak düzenleme ile, İngiltere’de olduğu üzere ATOL benzeri bir güvence sisteminin ülkemizde de acil olarak oluşturulması önemli ve gereklidir.

TÜRKİYE TURİZM TANITIM VE GELİŞTİRME AJANSI
Turizm sektörü açısından bu yılın en önemli konularının başında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) kurulması geliyor. Bildiğiniz gibi TGA'nın kurulmasına yönelik kanun teklifi Temmuz ayında TBMM’de yasalaştı. Geçen ay sonunda da TGA Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri ilk toplantısını İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy başkanlığında yaptı. Bu toplantıyla birlikte Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın geçici yönetim kurulu belli oldu ve ajans faaliyetlerine başladı. 

TÜROB BAŞKAN YARDIMCISI TGA YÖNETİMİ’NDE
TÜROB Başkan Yardımcısı ve Hilton Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, TGA Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri arasında yer aldı. Birliğimiz adına bu atamadan dolayı duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyoruz. Sayın Armin Zerunyan’ın yönetimdeki diğer değerli isimler gibi, sektörel tecrübesi, bilgi birikimi ve vizyonuyla; sektörümüzün ortak görüş ve önerilerini bu çok önemli platforma taşıyacağına, sektörümüzle TGA arasında köprü olacağına inanıyoruz. Ajansın hayata geçireceği ve sürdüreceği faaliyetler bizim için çok önemli. Ajansın gelirlerinin en az yüzde 85'i ülke turizminin tanıtılmasına yönelik faaliyetlerin, kalan kısmı ise diğer faaliyetlerin finansmanında kullanılacak. Bu durumu olumlu olarak karşılıyoruz. Kanun’un uygulanmasına yönelik hazırlanacak Yönetmelik ve Tebliğ çalışmaları konusunda ilgili Bakanlıklarla temaslarımız sürmekte olup, gelişmeler siz değerli üyelerimizle paylaşılacaktır. Yeni oluşumda Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy ve TÜROB Başkan Yardımcımız Armin Zerunyan’la birlikte yönetim kurulundaki diğer tüm çok değerli isimlere başarılar diliyor ve hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

TÜROB & SHELL İŞBİRLİĞİ
Üyelerimiz için yeni ve çok önemli bir işbirliğini başlatıyoruz. TÜROB & Shell işbirliği ile TÜROB üye işletmelerine ait şirket araçlarında ve işletmede kullanılmak üzere (Jeneratör, tekne vs.) Shell’de alınan akaryakıtlarda oldukça avantajlı bir indirim uygulamasını hayata geçiriyoruz. İşbirliğinin detaylarını çok yakında sizlerle paylaşacağız. Bu konuda kurumsal sözleşme dönemi yaklaşan üyelerimizin bizden güncel haberleri beklemesini özellikle tavsiye ediyorum. Arçelik ile yapacağımız benzer işbirliğini de kısa süre içerisinde siz değerli üyelerimizle paylaşacağız.

GÜÇLÜ BİR İLETİŞİM İLE GÜÇLÜ BİR SİNERJİ YARATABİLİRİZ
Birliğimiz, email servisleri, web sayfamız ve sosyal medya kanallarımız aracılığıyla sizler için son derece önemli verileri anlık olarak paylaşmaktadır. Lütfen web sayfamız şifreli alanı için şifre bilgilerinizi Merkez Ofisimizden edininiz ve sosyal medya kanallarımızın takip edilmesi sağlayınız. Güçlü bir iletişim ile güçlü bir sinerji yaratabiliriz.

TÜROB YENİ OFİSİNE TAŞINDI
Son olarak, sizlere daha iyi hizmet vermek amacı ile yola çıktığımız yeni ofisimize nihayet taşınma işlemini bitirdik. Sizleri zaman buldukça bekliyoruz. Yeni ofisimize taşınma sürecinde bizlerden desteğini esirgemeyen siz değerli üyelerimize ve Yönetim Kurulu Üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.

ugur-talayhan.jpgTÜROB’un Eylül ayı buluşmasında, Birliğe yeni katılan 3 üyeye plaketleri teslim edildi.

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-ozgul-ozkan-yavuz-turkiye-otelciler-birligi-turob-muberra-eresinswissotel-the-bosphorus-genel-muduru-ve-accor-turkiye-luks-markalar-ugur-talayhan.jpgSwissotel the Bosphorus Genel Müdürü ve Accor Türkiye Lüks Markalar Bölge Başkan Yardımcısı Sayın Uğur Talayhan’a ve çok değerli ekibine teşekkür edildi.

hulya-kaya-muberra-eresinkazim-tekin-rifat-dedeman.jpg

İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya ve TÜROB Başkanı Müberra Eresin

hulya-kaya-muberra-eresinkazim-tekin-rifat-dedeman-001.jpg

İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya, TÜROB Başkanı Müberra Eresin ve DEDEMAN Turizm A.Ş YK Banu DEDEMAN...

 

rifat-dedeman-banu-dedemanmuberra-eresin.jpg

Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin,TÜROB Başkanı Müberra Eresin, DEDEMAN Holding ve Ddeman Madencilik YK Rıfat DEDEMAN, İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya ve DEDEMAN Turizm A.Ş YK Banu DEDEMAN...

hulya-kaya-muberra-eresinkazim-tekin-rifat-dedeman-002.jpg

Hilton İstanbul Maslak Genel Müdürü Özkan Alkan,Dedeman Bostancı GM Nadir Karadal, Güneşil Elite World Hotel  GM Murat Arslan, Elite World Hotel Emel Elik ve Skal İSTANBUL Başkanı ATA Eremsoy

turob-baskani-muberra-eresin-1.jpg

turob-baskani-muberra-eresin-1-001.jpg

turob-baskani-muberra-eresin-1-002.jpg

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Müberra Eresin,Aykut Bakay, Wish More Hotel Genel Müdürü Erkan Akkurt,

turob-baskani-muberra-eresin-1-003.jpg

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Müberra Eresin,Elite World Otel Emel Elik,Poin Otel GM Nuri Kalyoncu

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21