• BIST 5.061,99
 • Altın 1218.639
 • Dolar 19.05
 • Euro 20.632
 • İzmir 11 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Antalya 12 °C
 • Ankara 7 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin ŞUBAT 2023 48'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin ŞUBAT 2023 48'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 

TÜROB Geleneksel aylık buluşmasının konuğu Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman oldu

TÜROB Geleneksel aylık buluşmasının konuğu Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman oldu
Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) üyeleri ile Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel’de aylık buluşmasını gerçekleştirdiği toplantının konuğu Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman oldu

TURİZMİN SESİ


Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını Kemal ÖZYİĞİT yaptı.

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-huseyin-yayman,turob-baskani-timur-bayindir,hyatt-centric-levent-istanbul-hotel,kemal-ozyigit,murat-yumak,mert-okan,-tarkan-akyuz.jpg

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman başta olmak üzere tüm konuklara hoşgeldin diyerek konuşmayı TÜROB Başkanı Timur Bayındır’a bıraktı.

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-huseyin-yayman,turob-baskani-timur-bayindir,hyatt-centric-levent-istanbul-hotel,kemal-ozyigit,murat-yumak,mert-okan,-tarkan-akyuz-001.jpgTÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'nin Şubat 2018 otel doluluklarının, yüzde 23.5 artarak yüzde 62.5 olarak kaydedildiğini açıkladı. Avrupa ülkeleri arasında dolulukta en yüksek artış oranını Türkiye’nin elde ettiğini kaydeden Bayındır,  “İyimser beklentilerimizin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu. Bayındır, İstanbul’un turizmde özel olarak ele alınması gerektiği görüşünü yineleyerek, “İstanbul kazanırsa Türkiye kazanır” dedi.

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-huseyin-yayman,turob-baskani-timur-bayindir,hyatt-centric-levent-istanbul-hotel,kemal-ozyigit,murat-yumak,mert-okan,-tarkan-akyuz-002.jpgTürkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'nin Şubat 2018 otel doluluklarının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23.5 artarak yüzde 62.5 olarak kaydedildiğini açıkladı. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) bugün Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel’de gerçekleştirilen ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın da katıldığı ‘Aylık Geleneksel Yemeği’nde konuşan Başkan Bayındır, “Avrupa ülkeleri arasında, Şubat ayında doluluk oranlarında en yüksek artış oranını Türkiye elde etti” dedi. 2018 yılına umutlu başladıklarını hatırlatan Bayındır, “2018 yılının ilk 3 ayını geride bıraktık. 2018, geçen 2 yıla göre daha iyimser beklentilerle başladığımız bir yıl oldu. İlk 3 aylık gerçekleşmelere baktığımızda da bu beklentilerin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu. 

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-huseyin-yayman,turob-baskani-timur-bayindir,hyatt-centric-levent-istanbul-hotel,kemal-ozyigit,murat-yumak,mert-okan,-tarkan-akyuz-003.jpgFiyatlar yavaş seyirde 
TÜROB Başkanı Timur Bayındır, dünya çapında veri ve analiz şirketi STR'nin TÜROB için hazırladığı ‘Şubat 2018 Ülke Performans Raporu’nda yer alan verilerle ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin Şubat 2018’de ADR, yani Average Daily Rate olarak adlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 1.9 artışla 57.4 Euro’ya yükseldi. RevPar olarak adlandırılan toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirler ise yüzde 25.9 artışla 35.9 Euro’ya çıktı. İstanbul’un Şubat 2017’de yüzde 48.2 olan doluluk oranı, Şubat 2018'de yüzde 35.1 artarak yüzde 65.1 olarak ölçüldü. Avrupa’da doluluklarda en yüksek artışı yaşayan destinasyon İstanbul oldu. Şubat 2018’de İstanbul’da ortalama günlük satılan oda bedeli 68.7 Euro ile 2017'ye göre yüzde 3.3 arttı. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) ise geçen yıla oranla yüzde 39.6 artış yaşandı ve 44.7 Euro olarak ölçüldü.”

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-huseyin-yayman.jpgAvrupa’dan geri dönüş sürüyor 
“Hükümet tarafından kruvaziyer, turist geriren uçaklara verilen yakıt desteği gibi teşviklerin de, umutla başladığımız 2018 yılına pozitif yönde katkı sağlayacağına canı gönülden inanıyoruz” diyen Bayındır, şunları söyledi: “Bu gelişmeler ışığında 2018 yılına ilişkin umutlarımızın devam ettiğini söyleyebilirim. Katıldığımız bütün büyük fuarlarda Türkiye olarak aldığımız sonuçlar da bu umutlarımızın artmasını sağlıyor. Londra, Berlin, Moskova, Tahran, Utrecht, Madrid… Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren hemen hemen tüm uluslararası fuarlarda olumlu sonuçlar aldık. Özellikle son iki yıldır gerileme yaşayan Türkiye’nin ana turizm pazarları niteliğindeki Avrupa’dan geri dönüş başlamasından büyük memnuniyet duyuyoruz.”

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-huseyin-yayman-001.jpgİstanbul kazanırsa Türkiye kazanır
İstanbul’a tanıtımlarda özel bir önem verilmesi gerektiği görüşünü yineleyen Bayındır, “Türkiye’nin marka şehri İstanbul’a gerek tanıtımlarda gerekse teşvik uygulamalarında özel bir önem verilmesi gerektiğini yine tekrarlıyorum. Zira İstanbul, turizmde kazanırsa bütün Türkiye kazanır. İstanbul bir çok şehir için bağlantı noktasıdır. İstanbul bir merkezdir. Herkes İstanbul’a gelir ve buradan başka yerlere geçer. Sözgelimi İstanbul çalışamıyorsa Kapadokya’nın çalışma şansı sıfırdır. Kongre turizminin yeniden canlandırılması için gereken uygulamaların ivedilikle hayata geçirilmesi gerekir. Fiyatlarımızın yeniden istediğimiz düzeylere gelmesinde en etkili gelişme kongre turizmi olacaktır. İstanbul otellerinde doluluklarda yükseliş başlamasına rağmen iş, toplantı ve kongre turizmi trafiğinde henüz yükseliş olmaması nedeniyle fiyat artışının önü açılamıyor. Fiyatların artışını sağlayacak en önemli etken kongre ve toplantı turizminin yeniden canlanması olur” değerlendirmesini yaptı. 

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-huseyin-yayman,mucella-tarhan,-bora-cakar.jpg

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Tarhan ve Bora Çakar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile kısa bir süre gündem üzerine konuştu.

kultur-ve-turizm-bakan-yardimcisi-huseyin-yayman,turob-baskani-timur-bayindir,hyatt-centric-levent-istanbul-hotel,kemal-ozyigit,murat-yumak,mert-okan,-tarkan-akyuz-006.jpg

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Marmara Skal geçmiş dönem Başkanı Murat Yumak, Marmara Skal yeni dönem Başkanı Mert Okan Laleli Otelciler Platformu Başkanı  Tarkan Akyüz ile selamlaştı. Ayak üstü bilgi alışverişinde bulunan  Yayman diğer konuklarla  selamlaştıktan sonra TÜROB Başkanı Timur Bayındır'ın masasına geçti.

turob-baskani-timur-bayindir-hyatt-centric-levent-istanbul-hotel-001.jpg

TÜROB Başkanı Timur Bayındır Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel Genel Müdürü Zafer Canbaz'a hediyesini taktim etti.

turob-baskani-timur-bayindir-hyatt-centric-levent-istanbul-hotel-002.jpg

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve TÜROB Başkanı Timur Bayındır Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel mutfak ekibi ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21