• BIST 10143.97
 • Altın 2408.531
 • Dolar 32.3635
 • Euro 34.7569
 • İzmir 35 °C
 • İstanbul 32 °C
 • Antalya 38 °C
 • Ankara 32 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

TURKODER, Açıklanan paketin daha fazla destekleyici olmasını istiyoruz

TURKODER, Açıklanan paketin daha fazla destekleyici olmasını istiyoruz
COVID-19 hayatımızı, hem sağlık, hem de ekonomik açıdan küresel bir krizin içerisine soktu

TURİZMİN SESİ


Türkiye’nin tüm bölgelerinde 250’ye yakın üye otellerimizde TURKODER- Türkiye Küçük Oteller Derneği olarak COVİD-19 virüsüyle mücadelede özellikle Sağlık Bakanımıza ve tüm sağlık çalışanlarımıza özverili gayretlerinden dolayı minnettarız.

 

TURKODER ÜYELERİ OLARAK TÜM TEDBİRLERİ ALIYORUZ

Biz Küçük otelciler, covid-19 salgınıyla ilgili Sağlık Bakanlığımızca alınan önlemlere en üst seviyede destek olup özen gösteriyor ve salgının çok fazla yayılmaması için gereken tüm tedbirleri alıyoruz.

TURKODER; DESTEK PAKETİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR GENİŞLETİLMESİNİ İSTİYORUZ

Sektörümüzü, otel yatırımcıları ve  çalışanlarını etkileyen ve etkilemeye devam edecek olan salgından kaynaklı ekonomik kriz için Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın açıklamış olduğu destek paketi içinde kendilerine teşekkür ediyoruz.

TURKODER; TURİZM ÇALIŞANLARI GENİŞ KAPSAMLI DESTEKLENMELİ

Ancak bu olumsuz şartların sektörümüze etkilerinin azaltılması, işletmelerin ayakta kalabilmesi ve turizm çalışanlarının daha az zarar görmesi adına bu paketin daha fazla destekleyici olması kanaatindeyiz Hem iptaller hem de yeni rezervasyonlar alınamaması, kira, personel ve tedarikçilere yapılacak olan ödemeler ve işletmenin devamlılığını sağlayabilmek için desteklere ihtiyacımız var.  Bu bağlamda Küçük Oteller Derneği olarak devletimizin daha kapsamlı desteklerini almak için görüş ve düşüncelerimizi değerlendirmeniz adına paylaşıyoruz.

1.    Muhtasar, KDV  ve SGK primlerinin ilk altı aylık diliminin tahsil edilmemesi ve sadece geri kalan ayların yıl sonuna ertelenmesi ve yapılandırma yapılarak tahsil edilmesi.

2.    TTGA ve konaklama vergilerinin 2021 Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlaması, oranlar ve koşulların yeniden değerlendirilmesi.

3.    İşsizlik sigorta fonu kapsamındaki kısa çalışma ödeneğinin bürokratik engellere takılmadan kolaylıklar sağlanarak uygulamaya geçilmesi ve online başvuru yapılabilmesi için işlemlerin hızlandırılması.

4.    Kısa çalışma ödeneğinde yapılacak olan ödemelerin devlet tarafından karşılanması, turizm çalışanlarının ileride alacağı işsizlik ödeneğinden kesilmemesi.
  
5.    Bağlı bulunduğumuz Belediyelerin Otellerimizden vergi ve harç ödemelerini yıl sonuna ertelemeleri ve yapılandırma yapılarak tahsil edilmesi.

6.    Özel sektörde kiracılık yapan otel-pansiyon ve özel belgeli otellerimizin kiralarını ilk altı aylık dilimde ödememesi ve 2020 yılı için belirlenen kira artışının bu seneye mahsus olacak şekilde uygulanmaması.

7.    Konaklama ve yeme-içme sektörü işletmeleri olmak üzere nakit akışını teminen, teminatsız uzun vadeli KGF kaynaklı uygun koşullu kredi sağlanması.


8.    Otelcilerimizin Özel ve Kamu Bankalarından kullanmış olduğu taksitli KGF kredileri , Eximbank kredileri ve BCH kredilerinin faiz ve ana para ödemelerinin yıl sonuna kadar dondurulması, 2021 yılından itibaren bu borçların kaldığı yerden uygun faiz koşulları ile yeniden yapılandırılması, ayrıca mevcut yasal takiplerin yapılmaması.

9.    İşletme için kullanılan şirket kredi kartları borçlarınında yıl sonuna kadar tahsil edilmemesi ve yasal takip yapılmaması, 2021 yılından itibaren taksitlendirilerek tahsil edilmesi.

10.    Mart 2020 yılı  dahil olmak üzere elektrik, su, gaz, sabit telefonlar ve cep telefonları faturalarını yılın ilk altı ayı için tahsil edilmemesi, yılın geri kalan ayları için vergiden arındırılmış haliyle ve kalan miktarında uygun indirim destekleriyle tahsil edilmesi.

11.    İşletmelerimizin Mart ayından itibaren tedarikçilerine olan borçlarından dolayı ödeme aksaklığı olacağından tedarikçi firmaların alacakları ile ilgili yasal süreç takibi olmaması için hukuksal düzenlemelerin yapılması. 

Bizler gibi küçük oteller bu gibi ekonomik olumsuzlukların etkilerini ancak birkaç yıl içerisinde telafi edebiliyoruz. 

Oda sayıları küçük, ağırladığı misafirlerinin gönüllerinde çok büyük yer alan otellerimiz, ülke turizmine katkısı ve Dünya’da önem kazanan küçük otellerin rolüyle, ülke turizminin en önde gelecek aktörlerinden olacaktır.   

Bu sebeple; destek paketinin genişletilmesi için düşüncelerimizi paylaştık. Elbette Devletimiz için bu süreçlerin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Her vatandaşımız gibi bizler de vergisini ödeyen işletmeler olarak ayakta kalmaya çalışacağız.  Devletimizin bu durumda daha kapsamlı desteklerini öncelikle tüm milletimizden daha sonra otel yatırımcıları ve turizm çalışanlarından esirgemeyeceğini ve yanımızda olacağına inanıyoruz. 

Küresel salgının en kısa zamanda sonlanacağını ümit ediyor, umutlarımızın ve hayallerimizin gerçekleşeceği günleri sabırsızlıkla bekliyor olacağız. 

TÜRKİYE KÜÇÜK OTELLER DERNEĞİ
              Yönetim Kurulu

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21