• BIST 98.455
 • Altın 219,773
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İzmir 11 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Antalya 10 °C
 • Ankara 1 °C
 • Kaya Demirer’in 5’inci Dönem TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi
 • Ankara’dan yurtdışı Frankfurt, Viyana Berlin ve Paris’e seferler başladı
 • Wings For Life, dünyanın 12 farklı noktasında aynı anda başlayacak 
 • Kaya Demirer’in 5’inci Dönem TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi
 • Ankara’dan yurtdışı Frankfurt, Viyana Berlin ve Paris’e seferler başladı
 • Wings For Life, dünyanın 12 farklı noktasında aynı anda başlayacak 

TUREB BASIN AÇIKLAMASI

TUREB BASIN AÇIKLAMASI
Turist Rehberleri , Türk turizmi adına Sayın Bakan Ertuğrul Günay ve Kültür ve Turizm Bakanlığının yetkililerine seslenmektedirler
TURİZMİN SESİ
4848 sayılı kanuna göre Turizm sektörüyle ilğili eğitim,disiplin ve denetim yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığındadır. Yetkisiz rehberlik faaliyetleri yapan yerli veya yabancı KIMLIKSIZ KACAK Rehberler, Orman Bakanlığının korumasında geliştirilen rehberlik yapan Alan Kılavuzları, Bazı valilerin gözetiminde rehberlik faaliyetinde bulunan kültür elçileri, Bazı belediyelerce oluşturulan turizm gönüllüleri ve çeşitli kurumların sahiplendiği rehberlik kurslarından belge alıp, tanıtım yapan stajyerler, Üniversitelerde yeterli alt yapı olmaksızın mantar gibi açılan rehberlik bölümleri mezunları ve dahi bakanlıkca sürekli açılan rehberlik kursları sonucu başarılı olan kursiyerler, Türkiye'de Turizm yapılabilirliğinin sigortası olan Turist Rehberliği mesleğini adeta dört bir yandan kuşatma altına almışlardır.

Turizm seyahat sektöründe yaşanan çetin rekabet koşulları, dünya kriziyle birlikte daha da ağırlaşmıştır. Bakanlığın tesbit ettiği ücretlerin uygulandığının denetimi yapılmadığı için, Emek sömürüsü ve haksız uygulamalar olağan olmuştur. Türkiye'ye tatil amaçlı gelen turist ağırlıklı olarak kıyı ve kitle turizmi yapıldığından, kültür turizmi hedefli organizasyonlar yok denecek kadar azalmıştır.Birde buna düşük tur maliyet zorlaması eklenince, pek çok Seyahat Acentası artık turist rehberinin başarısını, Tur rehberlik hizmetinden memnun misafirlerce verilen teşekkür mektuplarında ve rehberin mesleki zenginliğini gösteren sertifikalarda aramak yerine, Rehberlik hizmeti tartışılır bir turizm anlayışını tercih eder olmuşlardır. Sektörde yaşananlardan, Türk Turizmi kelimelerle anlatılamayacak zararlar görmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 4848 sayılı kanunla ilişkili Profesyonel Turist Rehberleri Yönetmeliğine göre, turist rehberlerini yetkilendirmekte ve resmi evrak üzerinde rehber olabilmenin kriterlerinin altını süslü kelimelerle çizmektedir. Ancak, aynı Bakanlık ne hikmetse rehberlik mesleğine yönelik olumsuzluklara adeta seyirci kalmakta ve yer yer destek veriyor izlenimine sebep olmaktadır. Bakanlığa kayıtlı rehber sayısı 11000'i aşmış olmasına rağmen, Her yıl 6000 civarındaki rehber çalışma ruhsatını yenilemek istemektedir. Turist rehberleri Türk Turizminin işleyişindeki olumsuzluklardan rahatsızdırlar, meslekten uzaklaşmaktadır.

Turist Rehberleri,yıllardır her gelen bakanın söz vermesine rağmen, mesleğin dinamizmine uygun bir yasal düzenlemeden mahrumdur.Kazanç elde etme sistemine göre yasal olarak esnaf odası, isteğe bağlı olarak dernekler içerinde yada serbest mesleki faaliyetler yürütmelerinin sebep olduğu karmaşaya, Bakanlığın kendi yönetmelikleri ve uygulama esaslarına aykırı çalışmaları eklenince işler dahada karışmıştır. Bazı bürokratların rehberlerin meslek örgütleriyle olan ilişkilerinde eşit ve adil olmayan davranışlar içinde olması,mevcut yasaların uygulanmasında keyfi davranmaları, düşündürücüdür . Devleti zayıf gösteren olaylar olmaktadır, hiçbir yetkilinin buna hakkı yoktur. Bu olaylar, Türk turizmi adına olumlu gelişmeler değildir.

Bakanlık rehberlik mesleği için özel bir yasa için yıllardır tutulmayan sözler vermiştir. son günler de Turizm için bir cok kurumun birarada içine sokulacagı ÇERCEVE YASA adıyla yeni bir arayış dile getirilmektedir. Umarız, bu çalışmayla rehberler yok sayılıp, bir yerlere sıkıştırılmaz. Biz Rehberlere, Turizmin elcileri olarak; özel ve özerk bir MESLEK YASASI gereklidir. Turizm seyahat güvenliği adına, Tur güzergahlarındaki karayollarında ve bununla birlikte, Bakanlıkça yapılan sayısız toplantılarda, henüz; tur araçlarının, turizm şoförlerinin güvenilirliğiyle doğrudan ilişkili, turist rehberinin ve yolcuların güvenliğini öngören çalışmalar nedense ele alınamamıştır. Turizm taşımacılığı rehberliğin yapılabilirliğinde olmazsa olmazlardandır ve Rehberlik mesleğinin yapılabilirliğinde yaşamsal riskler taşımaktadır.

Turizm adına denetim yetkisi Bakanlığa aittir. Fakat, ya mümkün olduğunca hiç yapmama, yada yapmasalar daha iyi olur dedirtircesine yapar gibi görüntü verilen denetlemeler yapılmaktadır, Denetim etkin olmayınca, fırsatcılara gün doğmakta ve olumsuzluklara zemin hazırlanmaktadır.

''Turizm bölgelerinde asayiş berkemal değildir.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanlığı Yetkilileri:"-Bu sese lutfen kulak veriniz!"

Uğur AYYILDIZ
TURIST REHBERLERI BIRLIGI (TUREB) BASKANI
Etiketler:
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21