• BIST 4.975,47
 • Altın 1210.409
 • Dolar 19.0171
 • Euro 20.3672
 • İzmir 11 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Antalya 12 °C
 • Ankara 7 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin ŞUBAT 2023 48'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin ŞUBAT 2023 48'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 

TÜM DÜNYANIN AYAKTA ALKIŞLADIĞI DANS TOPLULUĞU

TÜM DÜNYANIN AYAKTA ALKIŞLADIĞI DANS TOPLULUĞU
Anadolunun dans diliyle TROYA ve efsanelerin dansi Anadolu Atesi, Antalya Aspendos Arena da sahne alacak.

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu TROYA efsanesi'ne hayat veriyor.
Aspendos Arena kapilarinı Troya gosterisi ile aciyor. Sahnelendigi gunden ítibaren kapali gise oynayan Troya, antalyali sanatseverlerle ve ulkemize gelen yabanci turistlerle bulusmaya hazirlaniyor.

Sibirya'dan Katar'a Japonya'dan Amerika'ya 60 ülkede gerçekleştirdiği 1500 temsille tüm dünyanın ayakta alkışladığı Anadolu Ateşi, Antalya'ya ve ulkemize kazandiracagi aspendos Arena da Troya ve Anadolu Atesi gosterileriyle sahne alacak.

Türkiye'nin sanatsal başarısının simgesi, ülkemizin kültürel zenginliğinin bir yansıması olan Anadolu Ateşi, yurtiçinde ve yurtdışında edindiği başarıyı, Aspendos Arena da gercekleştirecegi gösterileriyle yabancı turistlere taşımaya hazırlanıyor.

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu TROYA efsanesine hayat veriyor. Hazırlıkları 4 yıl süren TROYA ile sanat tarihinin bu ölümsüz eserine anayurdundan 3000 yıl sonra merhaba diyoruz. TROYA, tüm sanatseverleri düş ile gerçeğin, bilim ile ütopyanın iç içe geçtiği insanlık tarihinin en eski ve en bilindik öykülerinden biriyle buluşturuyor.

Anadolu Ateşi Dans Topluluğunun Aspendos Arena gosterileri Kasım dönemine kadar devam edecektir. Masal tarihten öncedir…İzmirli kör bir ozan anlatmıştı hikayeyi. Büyük ozan Homeros bundan tam 2500 yıl önce; görkemli Anadolu kenti Troyayı, ölümsüz aşklarını, sonsuz savaşlarını ve dağınık saçlı ordularını . Barışın en kutsal değer olduğu kente uğursuzluk getiren tanrıların insanların yazgıları ile nasıl oynadıklarını anlatmıştı. Üç bin yıl önce de yazgı aynıydı, bugün de aynı..

I. PERDE

SAHNE I

Troya'da üç hayat Pazar yeri
Altın renkli kentimizde huzur ve barış vardır. Dünyanın tüm halklarını konuk eden misafirperver Troyalılar, çok uzak ülkelerin halklarının kaynaştığı dünyanın o dönemdeki en önemli ticaret merkezini kurmuşlardı.
Troya'nın en sağlam birliği “saray muhafızları” kent halkına tören öncesi gösteriler yapar. Az sonra yapılacak görkemli buluşmanın habercisi olur.

Paris yıllar sonra doğduğu sarayda

İda dağlarında çobanlar tarafından büyütülen Paris doğduğu sarayda ağabeyi Hektorla tanışır.İki kardeşin kavga kıvamındaki buluşması ölümsüz bir dostluğa dönüşecektir.Ancak kardeşleri Kasandra Paris'in kente uğursuzluk getireceğini bilmektedir ve bu buluşmaya engel olmak ister.

Troyalılar bu buluşmayı olacaklardan habersiz coşkulu törenlerle kutlarlar.

SAHNE II
TANRILAR, Kasandra ve Troyalı kadınlar

Savaş, hiçbir zaman askerlerin değildir. Savaşı askerler çıkarmaz. Onlar sebep olmadıkları, tarafı olmadıkların ihtilafların yalnızca kurbanlarıdırlar. Troya savaşını da tanrılar istemişti. Sonucu da tanrılar belirlemişti. Kahraman Troyalılara gelecek kötülüklerin ilk belirtileri görülmektedir.Tanrıların bir bölümü Troyalıların, bir bölümü de Akhalıların tarafını tutarak savaşı kızıştırmaktadırlar. İda dağından savaşı izleyip kavganın kaderi ile oynamaktadırlar.

Kasandra tüm olanları ve olacakları bilmektedir. Kahin Kasandra, bilici Kasandra.Belki de Anadolu'nun ilk bilge kadını. Ama bilmek neye yarayacaktırki. Erkeklerin köşeli dünyasında..
Tüm gücüyle, delirircesine uyarır Kasandra, Troya'nın yıkılacağını, yakılacağını söyler. Kimse sözüne kulak asmaz. Aynı yazgıyı paylaşacağı Troyalı Kadınlar ise hep yanındadır.

“Kardeşlerimin kanını içecek bu toprak, yiğitler bir bir düşecek üzerine tohum gibi, Gözyaşları büyütecek açan gelincikleri, Ağıtlar yakılacak her yeni doğan bebeğe,Yalan değil anneciğim yalan değil sen söyle, Yıkanmıyor işte rüyalar suda, Gün geldi artık, Koynunda büyüttüğün ateş Troyayı saracak sonunda”
Kasandra babasının buyruğu ile saray muhafızları tarafından alıkonulur. Kehanetleri dinlenmez.

SAHNE III
Troya da Aşk

Dünyanın en yakışıklı genci, İda dağının sürüler çobanı, haşmetli kral Priamos'un oğlu Paris, karşı kıyının en güzel kadınına vurulur. Sarı saçlı Helen tanrıların buyruğu ile Paris'in olacaktır ve beraberinde Troya'yı felakete götürecektir.
Doğunun en güzel sarayına gelin gelir Helen. Kasandra'ya rağmen.

SAHNE IV
Akhalılar Anadolu kıyılarında

Binlerce kara gemi ve kara öfkeleri ile gelir karşı yakanın eski dostları. Oysa alışveriş yapmaya gelirlerdi eskiden. İştahlarını kabartan şey de buydu ya zaten. Helen sadece bir savaş bahanesi olarak kalacaktı Troya sarayında. Aralarında her zaman tanrılar tarafından kayırılan zorlu Aşil de vardı. Kendine ait olmayan bir savaşta şan için, ün için ve kan için gelmişti Troya'ya. Gelir gelmez tapınağa saldırmaları ve rahibeleri köle yapmalarından belliydi, daha sonra  neler yapacakları. Aşil, Apollon rahibesi Briseis'i köle olarak alır, Agamemnon Briseis'i Aşil'den alınca öfkelenen Aşil, Akhalıların safında savaşmamaya karar verir.

SAHNE V
OMUZ OMUZA BİR ANADOLU

Kendilerinden kat be kat üstün bir orduya karşı Anadolu'nun tüm halkları bir araya geldiler, yıllar sonra yine aynı yerde, yine aynı savaşta Gelibolu'da yaptıkları gibi.
“Geldiler karlı dağlarını başak dolu tarlalarını bırakıp, geldiler, ant içip bir ömür boyu beklemeye, tek damla gözyaşı dökmeyen anaları bırakıp, geldiler el değmemiş gelinleri ve bereketli göğüslerinde kadınlarının yeni doğmuş bebekleri bırakıp, geldiler vatan için dediler yola çıktık Altın renkli Troya'ya, vatan için ölmeye değer.”


II PERDE

SAHNE I

YAKAMOZ

Mistik bir denizde uçuşan tanrısal varlıklar, bir baba, oğul ve anne üçlemesi…

Hektor'un son gecesidir bu. Kundaktaki çocuğu ve karısı Andromahe ile vedalaşmaktadır. Kasandra nın dostu Andromahe bütün olanları bilir. Kahraman kocasını Aşil ile savaşmaktan alıkoymaya çalışır, ama nafile…Hektor, Troya prensidir. O, bizim ilk kahramanımızdır. Korkusuz Hektor Tanrıların desteklediği ölümsüz Aşil ile teke tek karşılaşmaya ve ölmeye hazırdır.

SAHNE II

Savaş I

Anadolu'nun kahraman birlikleri, birleşik Anadolu ordusu kendilerinden kat kat güçlü Akha ordusunu defalarca kale burçlarının önünden püskürtürler. Bu çatışmalar sırasında Aşil'in silahlarını kuşanan kuzeni Patroklus Hektor'a meydan okur. Aşil'le savaştığını sanan Hektor Patroklus'u öldürür. Genç bir çocuğu öldürdüğü için kahrolan Hektor o gün savaşa ara verir. Akhalılar Patroklus'un yasını tutar.

SAHNE III

Kasandra- İskeletleri dansı

Zafere inanan Troyalıları Kasandra birkez daha uyarır. Tanrılar, Akhaların yanındadır ve bu nedenle herkes ölecektir. Ölülerin bile savaştığı bir sonsuz savaşın çığlıkları ile iskeletler savaşır. Troya yanacak, herkes ölecek der Kasandra. Yine kimse inanmaz.

SAHNE IV

Gözcüler – Savaş II

Aşil, Patroklus'un öcünü almak için tüm acımazsızlığı ve tanrılar tarafından kayrılmışlığı ile yeniden savaşa katılır.Önden gözcü birlikleri girer, sonra acımasız Aşil. Onlarca Troyalıyı öldürdükten sonra kaleden içeri giren birliklerin ardında Hektor'la teke tek kalır. Kale burclarında O'nu içeri girmeye çağıran Annesi, babası ve karısının yalvarmalarına rağmen Hektor kahramanca savaşır. Bedenine silah işlemeyen Aşil'e darbe üstüne darbe indirmesine rağmen tanrısal Aşil adil olmayan bu kapışmada öldürür Hektor'u.

SAHNE V

Akhalılar'ın kampında

Hektor'un bedenini Troya önlerinde sürükleyen Aşil, kampa getirir Hektor'un ölüsünü ve cenazeye saygısızlık eder. Akhalılar zafer sarhoşudur, eğlenceler düzenlerler.Hektor'un babası Troya kralı Priamos, gizlice kampa gelir ve oğlunun cenazesini ister. Priamos'un bu cesareti karşısında duygulanan Aşil, verir cenazeyi ve o anda O' da ölüme yazgılı olduğunu hisseder. Troyalı tanrılar da O'nun için bir ölüm tasarlamışlardır.

SAHNE VI

Hektor'un cenazesi

Anadolu'nun ilk kahramanı Hektor ağıtlar ve zılgıtlarla uğurlanmaktadır. Karısı Andromahe, Annesi Hekabe, kardeşi Kasandra, Paris, Anadolulu kadınlar ve ağlayıcılar..Tüm Troya yas içindedir.

SAHNE VII

Troyalı komutanlar

Hektor'un silah arkadaşları, kavgadaki yoldaşları, müttefikler. Yeniden silah kuşanırlar, kral Priamos ordunun başına geçer ve Akhalılara son darbeyi vurup, oğlunun öcünü almak ister. Akhalılar çekilmiştir. Geride uğursuz bir at bırakarak. Akhalılar gemi parçalarından birleştirerek yaptıkları bir atın içine saklanmış Troyalılar'ın onları kente almasını beklemektedirler.Böyle bir hile olmadan Troya surlarını ve birleşik ordularını aşamayacaklarını anlamışlardır.

SAHNE VIII

Troya Atı

Troyalılar, iyi kısrak yetiştiricileri, usta biniciler, soylu tayların ve kanatlı atların sahipleri. Kentlerinin sembolü, kutsal saydıkları tahta atı görünce bunu tanrıların bir armağanı sayarak kente getirirler. İçindeki uğursuzlukla birlikte. Kasandra'nın uyarıları yine boşunadır.
Her şeyden habersiz Troyalılar atın etrafında eğlenceler düzenlerler, hem savaşın sonunu, hem de zaferlerini kutlarlar.
Gece olunca atın içindeki uğursuzluk dışarı çıkar. Aşil, Odiseus ve diğerleri kentin kapılarını açıp Akhalıları içeri alırlar. Katliam başlamışken Hektor'un kardeşi Paris, elinde oku ile Aşil'i beklemektedir.

ANADOLU ATEŞİ THE FIRE OF ANATOLIA

ANADOLU ATEŞİ ve TROYA

MEKAN : ASPENDOS ARENA / 21.15

18 Temmuz 2008 Cuma TROYA

22 Temmuz 2008 Salı TROYA
24 Temmuz 2008 Perşembe ANADOLU ATEŞİ
26 Temmuz 2008 Cumartesi TROYA

29 Temmuz 2008 Salı TROYA
31 Temmuz 2008 Perşembe ANADOLU ATEŞİ
2 Ağustos 2008 Cumartesi TROYA

5 Ağustos 2008 Salı ANADOLU ATEŞİ
9 Ağustos 2008 Cumartesi TROYA

12 Ağustos 2008 Salı ANADOLU ATEŞİ
16 Ağustos 2008 Cumartesi TROYA

19 Ağustos 2008 Salı ANADOLU ATEŞİ,
23 Ağustos 2008 Cumartesi TROYA

26 Ağustos 2008 Salı ANADOLU ATEŞİ,
30 Ağustos 2008 Cumartesi TROYA

TROYA

Biletix Satış Fiyatı : 70 ytl / kapıda 75 ytl

Grup İndirimleri :
20 – 50 kişi arası tek bilet fiyatı 65 ytl
50-100 kişi arası tek bilet fiyatı 60 ytl
100 kişi ve üzeri tek bilet fiyatı 55 ytl

ANADOLU ATEŞİ
Biletix Satış Fiyatı : 55 ytl / kapıda 65 ytl

Grup İndirimi :
20 kişi ve üzeri gruplarda tek bilet fiyatı : 45 ytl

Grup Satış kontakt : Anadolu Ateşi / Nurşen YAMAN
0533 815 48 92 / 0541 815 48 92 / 0242 247 83 32
nursenyaman@anadoluatesi.com

Nurşen YAMAN Özlem ÖZEN
Anadolu Ateşi Anadolu Ateşi
Antalya Bölge Müd. Yurtiçi Organizasyon Müd

ANADOLU ATEŞİ THE FIRE OF ANATOLIA

SERVİSLER
Aspendos Arena'da tüm Sezon boyunca gösterimi devam edecek olan Anadolu Ateşi ve Troya gösterilerine, Antalya'nın belli noktalarından ücretsiz Servislerimiz hizmet verecektir.

Servis hareket yerleri ve kalkış saatleri ;

Konyaaltı Müze Önü : 18.30

Muratpaşa Camii Önü : 18.30
Hasan Subaşı Cad girişi

Laura Alışveriş Merkezi Önü :18.30

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21