• BIST 9679.8
 • Altın 2489.039
 • Dolar 32.4231
 • Euro 34.4318
 • İzmir 23 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Antalya 26 °C
 • Ankara 20 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 

TRT RADYOLARI,TÜRKİYE’NİN ŞARKISIDIR,TÜRKÜSÜDÜR ve NEŞESİDİR

TRT RADYOLARI,TÜRKİYE’NİN ŞARKISIDIR,TÜRKÜSÜDÜR ve NEŞESİDİR
Antalya Radyosu, 600 kW'lık orta dalga vericisiyle, Türkiye'nin ikinci güçlü radyosudur.1962 yılından bu yana sadece Antalya'ya değil, Isparta'dan Burdur'a, Muğla'dan Konya'ya kadar geniş bir bölgeye yayın yapan Antalya Radyosu, Kıbrıs'tan, hatta Libya'da

TURİZMİN SESİ


Petrol şirketleri, holdingler, inşaatçılar, nakliyatçılar bile radyo, televizyon, gazete sahibi olmak için birbiriyle yarışırken, asıl işi yayıncılık olan ve Anayasa emriyle kurulan TRT, elindeki radyoları kapatmaya çalışıyor.

Dünyanın büyük yayın kuruluşları, coğrafi, demografik, sosyoekonomik, kültürel farklılıklarına göre her bölgeye ayrı yayın yapabilmek için milyonlarca dolar yatırım yaparken, Türkiye'de neden bunun tersi yaşanıyor, anlamak mümkün değil.

Her şeyden önce, radyo "GÜÇ"tür!

Küçücük bir el radyosu, bütün dünyayı dağların başına taşır.

Bugün değerini bilmediğiniz radyonun neler yapabileceğini, deprem gibi büyük felâketlerde, bütün iletişim araçları felç olduğunda anlarsınız.
Ama felâketlere kadar gitmeye gerek yok. Hayatın içindedir radyo.

Yıllardır insanımız köye haberlerle başladı güne. Çiftçimiz, köylümüz, süne zararlısıyla mücadeleyi TRT radyolarının tarım programlarından öğrendi.
Üniversitelerimiz, meslek odalarımız, sağlık örgütlerimiz, barolarımız, tüketici derneklerimiz, esnaf ve sanatkâr kuruluşlarımız, belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz halkı radyo mikrofonlarından aydınlattı.

Halkımız sorunlarını, dileklerini bu mikrofonlardan duyurdu yetkililere.
Çocuklarımız hayatı, dünyaokul radyosundan tanıdılar.
Arkası yarınından müziğine, eğlencesine kadar, günün ve yaşamın her anını kucaklayan bir dostluktur, yarenliktir TRT radyoları.
Yolcuya yoldaş, gurbetçiye kardaş, esnafa arkadaş, ev kadınına sırdaştır.
TRT radyoları, Türkiye'nin şarkısıdır, türküsüdür; neşesidir, hüznüdür…
Arkası Yarındır, Radyo Tiyatrosudur, Çocuk Saatidir, Halk Hikâyeleridir… TRT, halk ozanlarıdır, yurttan seslerdir, beraber ve solo şarkılardır, çok sesli müziktir, hafif müzik ve cazdır… "Şimdi haberler"dir…
Hakkâri'yi Edirne'ye, Artvin'i Silifke'ye, dünü bugüne, bugünü yarına bağlayan köprüdür.

TRT radyoları, Türkiye'nin okuludur.

Antalya Radyosunun eğitime, sağlığa, bölgesel sorunlara, habere, kültüre, sanata ayırdığı zamanı hangi özel yayın kuruluşu ayırabilir?

TRT bu alanı nasıl boşaltabilir? Kamu hizmeti yayıncılığı görevinden nasıl vazgeçebilir? TRT Antalya Radyosu, Antalya'nın ve bölgenin zenginliğidir, belleğidir. Antalya Radyosunu kapatma kararı; ilimize, bölgemize, bölge insanına yapılmış büyük bir haksızlıktır.

Antalya Radyosu, kapatılmak bir yana, altyapısı, teknik donanımı, personeliyle daha da güçlendirilmeli, görevini hakkıyla yerine getirecek olanaklara kavuşturulmalıdır
.
Çünkü Antalya, Türkiye turizminin kalbidir. Türkiye'nin uluslararası kongre merkezidir. Sahip olduğu olanaklar ve zenginliklerle, bölgenin ve Türkiye ekonomisinin can damarlarından biridir.

Ev sahipliği yaptığı festivaller, kültür sanat etkinlikleri, konserler, uluslararası kongreler ile Antalya, bir dünya kentidir.

TRT gibi bir kamu hizmeti yayın kurumunun, Antalya'yı en önemli yayın merkezlerinden biri haline getirmesi gerekir. Bu, sadece Antalya'nın ve bölgenin değil, tüm Türkiye'nin ihtiyacıdır.

Bölgemizin sesini kısmak, Antalya Radyosunu kapatmak isteyenlere karşı, Antalyalıları, Ispartalıları, Burdurluları, Afyonluları göreve çağırıyoruz.
Sesimizi, tepkimizi örgütlü ve güçlü bir şekilde çıkarmak için bölgemizdeki tüm meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini, ticaret ve sanayi odalarını, esnaf ve sanatkâr odalarını, sivil toplum örgütlerini, üniversiteleri, belediyeleri, bölgemizin tüm milletvekillerini, Antalya Radyosuna sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Biz ellerimizi, güçlerimizi, yüreklerimizi birleştirirsek,
Biz sesimize, kentimize, bölgemize sahip çıkmak için sesimizi yükseltirsek,
Biz radyomuza, belleğimize, kültürümüze sahip çıkarsak,
bunu yapamazlar; Antalya Radyosunu kapatamazlar.

Sesimizi kısmalarına izin vermeyeceğiz. 13 Eylül 2008


KESK Haber-Sen Genel Merkezi – Antalya Gazeteciler Cemiyeti – Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi – Türkiye Gazeteciler Sendikası Antalya Temsilciliği – Antalya TRT Emeklileri Derneği

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21