• BIST 116.972
 • Altın 399,077
 • Dolar 6,8591
 • Euro 7,7598
 • İzmir 29 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Antalya 37 °C
 • Ankara 24 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin HAZİRAN  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Dergimizin HAZİRAN  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  

TravelShop Turkey Kuşadası’nda "Holy Lands Workshop" Düzenledi

TravelShop Turkey Kuşadası’nda "Holy Lands Workshop" Düzenledi
8-12 Mart 2020 tarihlerinde TravelShop Turkey “B2B Holy Lands Workshop”u Kuşadası’nda Gerçekleştirdi

TURİZMİN SESİ


Dünyanın En İyi Dini Tur Operatörleri Travelshop Turkey İle Kuşadası, Suhan 360’da Buluştu .ITB Berlin, ATM Dubai Fuarları iptal oldu ama Türkiye’de Workshop çalıştayı gerçekleşti. Dünyanın her tarafında dini turlar organize eden seçkin tur operatörleri TravelShop Turkey tarafından düzenlenen Workshop Çalıştayı ve eğitim turlarına katılmak için Türkiye’deler.

Türkiye’yi workshop çalışmaları ve fuarlarla başarılı bir şekilde tanıtan ve dini temalı Workshop çalıştayını Kuşadası’nda düzenleyen ve açılış konuşmasını yapan TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender; “Bugüne kadar biz birçok etkinlik ve çalıştay yaptık.

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalender.jpg

Son 3 yıldır EMITT Turizm Fuarı’nın altyapısını yaptık. En son ACE of MICE Fuarı’nınkini yaptık” diyerek sözlerine başladı.

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalender-001.jpgDÜNYADA BİRÇOK İPTAL OLURKEN TRAVELSHOP TURKEY OLARAK CESARET GÖSTERİP, WORKSHOP ÇALIŞTAYIMIZI YAPTIK

Dini temalı Workshop çalıştayımıza katılmak için 1354 yabancı tur operatörü ön kayıt yaptırdı. Bunların içerisinden, 94 ayrı ülkedeki dini tur operatörlerinden 968’i kesin gelmek üzere sistemimizdeki gerekli prosedürleri tamamladı. Amacımız 968 dini tur operatörünün arasından en iyi 200 tur operatörünü getirebilmekti.

Maalesef, dünyadaki Corona virüsü kaygılarından ötürü birçok iptaller yaşandı. ITB Berlin fuarı iptal olana kadar yüzün üzerinde gelecekleri teyit olunan acente vardı. ITB Berlin Fuarı’nın iptaliyle birlikte ülkemize 20’ye yakın ülkeden, 50’ye yakın tur operatörü workshop çalıştayımıza katılmak için geldiler. Dünya’da birçok iptal olmasına rağmen biz workshop çalıştayımızı yaptık ve bu cesareti gösterdik.

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalender-002.jpg

TRAVELSHOP TURKEY OLARAK SENEYE DAHA BÜYÜK BİR ETKİNLİKLE TEKRARLAMAK İSTİYORUZ

Eğer İzmir’de, Kuşadası’nda, Selçuk’ta, Denizli’de Sivil Toplum Kuruluşları bizi desteklerlerse gelecek yıl daha büyük ve geniş kapsamlı bir etkinlikle tekrarlamak istiyoruz.

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalender-003.jpg

TURİZMİ 12 AYA YAYMAK İÇİN DİNİ TURLAR ÖNEM ARZ EDİYOR

Özellikle Ege Bölgesi dini paket turları açısından çok tarihi bir bölge ve turizmi 12 aya yayabilmek için dini turlar çok önem arz ediyor. Bu bölge dini temalı çalıştayımız açısından da çok önemli. Meryem Ana ve 7 kilisenin 5 tanesi İzmir Bölgesi’nde yer alıyor.

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalender-004.jpg

12 AY BOYUNCA SEYAHAT EDİLEBİLEN ÜLKE TURLARI HAZIRLAYABİLİYORUZ

Günümüzde Turizmi 12 aya yaymak istiyorsak, sadece gemi turizmi değil, 7 kiliseler turu ve dini temalı turlar çok önemli. Çünkü 12 ay boyunca seyahat edilebilen ülke turları hazırlayabiliyoruz. Ancak dünyada yeteri kadar tanıtımının yapılamaması nedeniyle turizmde hak ettiği yeri alamıyor. Yapmış olduğumuz bu workshop çalıştayı ve yerinde eğitim gezileriyle turizmde hak ettiği yeri almasına katkıda bulunmak istedik. Tüm protokolün, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Belediyenin, Valiliğin, İl Turizm Müdürlerinin bizi desteklemelerini rica ediyoruz. Eğer desteklerlerse seneye aynı tarihte tekrar yapmayı arzuluyoruz.

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalender-005.jpg

Etkinliğin açılışına, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Selçuk Belediyesi Başkanı Filiz Ceritoğlu, Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Uysal, İzmir Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta ve Denizli Turizm İl Müdürü Turhan Akyol, Kuşadası Genç İşadamları Başkan Yardımcısı Salman Kurt, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ersel Öztürk ve birçok özel davetli teşrif ettiler. Açılışta, Kuşadası Belediyesi Meclis Üyesi Fahrettin Çiçek, İzmir Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta ve Denizli Turizm İl Müdürü Turhan Akyol ve TravelShop Genel Müdürü Murtaza Kalender konuşma yaparak, Ege Bölgesi’nin dini temalı turlar için önemli bir bölge olduğunu ve aynı zamanda deniz, kum ve güneşiyle birlikte ender turistik destinasyonlardan birisi olduğunu belirtti.  

TravelShop Genel Müdürü Murtaza Kalender;

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalenderdenizli-turizm-il-muduru-turhan-akyolkusadasi-belediyesi-meclis-uyesi-fahrettin-cicek.jpg

Kuşadası Belediyesi Meclis Üyesi Fahrettin Çiçek,

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalenderdenizli-turizm-il-muduru-turhan-akyol.jpg

Denizli Turizm İl Müdürü Turhan Akyol,

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalenderdenizli-turizm-il-muduru-turhan-akyolkusadasi-belediyesi-meclis-uyesi-fahrettin-cicekizmir-turizm-il-muduru-murat-karacanta.jpg

İzmir Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta,

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalenderdenizli-turizm-il-muduru-turhan-akyolkusadasi-belediyesi-meclis-uyesi-fahrettin-cicekizmir-turizm-il-muduru-murat-karacantaselcuk-belediye-baskan-yardimcisi-hasan-uysal.jpg

Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Uysal,

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalendersukru-ok-denizli-turizm-il-muduru-turhan-akyolkusadasi-belediyesi-meclis-uyesi-fahrettin-cicekizmir-turizm-il-muduru-murat-karacantaselcuk-belediye-baskan-yardimcisi-hasan-uysal.jpg

Ok Grup Sahibi Şükrü Ok

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalendersukru-ok-denizli-turizm-il-muduru-turhan-akyolkusadasi-belediyesi-meclis-uyesi-fahrettin-cicekizmir-turizm-il-muduru-murat-karacantaselcuk-belediye-baskan-yardimcisi-hasan-uysal-001.jpg

Suhan 360 Hotel’e plaket takdim etti.

travelshop-turkey-b2b-holy-lands-workshop-murtaza-kalender-006.jpg

Holy Lands Workshop Çalıştayı açılışı için protokol kurdele kesimi gerçekleştirdi.

Toplamda 150’ye yakın katılımcıyla Suhan 360 Hotel’de workshop çalıştayı gerçekleşti. Açılış öncesi Türkiye’de gezilecek dini destinasyonların tanıtım sunumu yapılarak, akabinde düzenlenen 8 günlük eğitim gezilerinin devam ettiği belirtildi. Workshop Çalıştayı sonrasında Kuşadası’nın en şık restoranlarından Oksa Marina Restaurant’ta Gala Yemeği organize edilerek gelen yabancı tur operatörleri için Kuşadası’nda unutulmaz bir gece geçirildi. Bu unutulmaz gecede TravelShop Genel Müdürü Murtaza Kalender bütün bayanlara kırmızı karanfil dağıttırdı. Gelen yabancı tur operatörleri 8 gün sürecek Eğitim Turları’na devam ediyor.

İzmir Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta; “İzmir biliyorsunuz başlı başına bir destinasyon ama inanç destinasyonu açısından da Türkiye’nin en zengin bölgelerinden biridir. Meryem Anasıyla, kiliseleriyle, havralarıyla camileriyle çok önemli. En önemlisi İncil’deki 7 kilisenin 3’ü İzmir’de, 3’ü Manisa’da, 1’i Denizli’de yer alıyor” diyerek İnanç Turizmi üzerine önemli bilgiler aktardı.

izmir-turizm-il-muduru-murat-karacanta.jpg

İNANÇ TURİZMİNDEN İSTEDİĞİMİZ PAYI ALAMIYORUZ
İnanç turizminden istediğimiz payı alamıyoruz. Bu kadar çok değerimiz varken, bu kadar çok inanç merkezimiz varken pay alamıyoruz. Bunun için en önemlisi Restorasyonlar yapıyoruz.

İNANÇ TURİZMİ İÇİN RESTORASYONLAR YAPIYORUZ
Hemen yakınımız olan Efes, Selçuk’tan başlayarak, Selçuk ve Şirince’de 2 kiliseyi restore ettik. St, Jean Kilisesi’nin giriş kapısını ve yan duvarını restore ediyoruz. Artemis Tapınağı’nın projelerini yaptırdık, en kısa zamanda hem karşılama merkezi, hem çevre düzenlemesi hatta daha ileri de lazer aydınlatma işlemine başlayacağız. Efes’teki inanç merkezi olan 7 Uyuyanların projelerini yaptırıyoruz, en yakın zamanda çevre düzenlemesini de yapıp, hizmete açacağız. Yine Bergama’da 7 kilisemizden biri olan Bazilika’nın restorasyonunu yaptık, en kısa zamanda çevre düzenlemesini de yapacağız, şu an ziyarete de açık. Merkezde St. Jean Kilisesi’nin de projelerini yaptık, en kısa zamanda restorasyonlarına da başlayacağız. Havra Bölgesi, bütün havraların bir arada olduğu topluluk ve 11 tane havramız var. Bir kısmının restorasyonunu yaptık bir kısmı da devam ediyor. Aynı zamanda Havra Sokağı’nın restorasyon çalışmaları da devam etmektedir. Bütün bu potansiyelimizi tanıtma çalışmalarımız devam ediyor.

20 MAYIS’TA İZMİR’DE ÇALIŞTAY YAPACAĞIZ
Ayrıca bu kadar potansiyel varken hak ettiğimiz payı alamıyoruz. Bu yıl Valimizin destekleriyle ve paydaşlarımızla bir kongre yapmak için çalışmalara başladık. Bu sene çalıştay yapacağız. 2021 ‘de büyük çaplı bir kongre yapacağız. 20 Mayıs’ta çalıştayımızı İzmir’de gerçekleştireceğiz.

BAKANLIK İNANÇ MERKEZLERİ VE ROTALARI HARİTASI ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR
Bakanlığımız da inanç turizminin geliştirilmesine çok önem veriyor. İnanç Merkezleri ve Rotaları Haritası üzerinde çalışıyorlar, en kısa zamanda bu haritada yayınlanacaktır.

EFES’TE 26 TANE AYİNE İZİN VERDİK
Ayinlerle ilgili Efes’te ki Meryem Ana Kilisesi ve St. Jean Anıtı 11 inanç merkezinden iki tanesidir. Buralarda izinlerimizi veriyoruz. Talep edilen bütün ayin izinlerine de yer veriyoruz. Geçen sene sadece Efes’te 26 tane ayine izin verdik.

Murat Karaçanta; “İnanç turizmine çok önem veriyoruz, el birliği ile başarı elde edeceğiz. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

denizli-turizm-il-muduru-turhan-akyol.jpg

Denizli Turizm İl Müdürü Turhan Akyol; “TravelShop’un bu nazik davetine şükranlarımı sunuyorum. Çünkü turizmin çeşitlendirilmesinde, 2023 dediğimiz Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü üzerine Bakanlığımızın önemli atakları, hedefleri ve projeleri var. Turizmin çeşitlendirilmesi özellikle sadece deniz, kum, güneş değil artık. Turizmin çeşitlendirilmesinde Denizli özelinde Termal ve Sağlık Turizmi ve bunun yanı sıra İnanç Turizmi de önem arz etmektedir” dedi.

LAODİKEA İNANÇ TURİZMİ İÇİN EN ÖNEMLİ YERLERDEN BİRİDİR
Anadolu’daki 7 kiliseden en önemlilerinden bir tanesi de erken dönem hristiyanlık Laodikea’dır.

İNANÇ TURİZMİNE YÖNELİK DESTİNASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK
Geçen hafta kendi ilimizin turizm politikasının tespiti anlamında inanç turizmine detaylı yer verdik. Dolayısıyla ziyaretçilerimizin Laodikea’daki ayinlerine ve ibadetlerine yönelik izinlerini veriyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra Hierapolis ile ilgili Hz. İsa’nın 12 Havarisinden St. Philippus’un mezarının bulunması ve son çalışmalarımızla birlikte Hristiyanlık ve İslamiyete yönelik kalem işi camiler dediğimiz çalışmalarla birlikte inanç turizminin alt yapısını oluşturabilecek bir takım destinasyon çalışmalarına başladık.

DENİZLİ’DE YAPILACAK BU TÜR ÇALIŞMALARA DESTEK VERECEĞİZ
Her ne kadar dünyada şu anda yaşanmakta olan corona virüs sıkıntısı artarak devam ediyor olsa da inanıyorum ki havaların biraz daha ısınmasıyla birlikte bütün dünyada bir an önce bu beladan da kurtulacağımızı umuyorum. Bazı şeyler başlangıçta kriz gibi görünüyor olsa da o kriz evrensel anlamda bütün dünyada farklı başlangıçlara sebep olabilir diye düşünüyorum. Ben bir sonraki bu tür çalışmaları Denizli’de de gerçekleştirebileceğimizi belirtmek istiyorum. Denizli’de de bu çalışmalara her türlü destek vereceğiz. Çalışmaların turizm açısından güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Emeği geçen başta Murtaza Kalender’e ve ekibine teşekkür ediyorum.

Kuşadası Belediyesi Meclis Üyesi Fahrettin Çiçek; “Kuşadası, 7 kiliseler gibi din temalı turların merkezinde olan bir destinasyon sizler bu destinasyonumuza hoşgeldiniz. Bizler ülke turizmine ve bölge turizmine en üst düzeyde katkıyı sunmaya aday bir Belediye olarak göreve başladık.

kusadasi-belediyesi-meclis-uyesi-fahrettin-cicek.jpg

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen tüm çalışmalarımız devam ediyor. Kuşadası hem kruvaziyer turizminde, hem kıyı kitle turizminde, hem kültür turizminde, hem de inanç turizminde bütün olumsuzluklara rağmen çalışmalarımız devam edecek. Bu değerli çalışmalarından ve Kuşadası’nı seçmesinden dolayı değerli meslektaşım Murtaza Kalender’e teşekkür ediyorum” dedi.

 


 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21