• BIST 5.191,83
 • Altın 1164.692
 • Dolar 18.799
 • Euro 20.4291
 • İzmir 9 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Antalya 13 °C
 • Ankara 7 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim 2022 44'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim 2022 44'ncü Sayısı Yayında 

SARAY YEMEKLERİ YARIŞMASI” ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYADA

SARAY YEMEKLERİ YARIŞMASI” ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYADA
Dünyaca ünlü otellerin şefleri "Osmanlı Saray yemekleri" için Amasya'da yarışıyor

Turizmin Sesi


“Kültür” başlığı altında değerlendirildiğinde başlangıcı 15. Yüzyıl olarak ele alınan Osmanlı Saray yemekleri ilk kez büyük bir organizasyonla Türkiye'nin ünlü otellerindeki şeflerin katılacağı yarışmayla tanıtılacak. Yarışma, dünyanın üç büyük mutfak kültüründen biri olan Osmanlı mutfağının günümüzde de bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlayacak.

“Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması”nın ilki Amasya Valiliği'nin desteğiyle gastronomi yayıncılık grubu Food İn Life moderatörlüğünde Anadolu Halk Mutfağı Derneği'nin koordinatörlüğünde yapılacak.

5 yıllık bir projenin ilk ayağı Şehzadeler Şehri olarak bilinen Amasya'da gerçekleştirilecek. “Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması” imparatorluğun en önemli şehirleri olan Bursa, Edirne, Manisa'da da yapılacak. Yarışmanın en son final ayağı ise imparatorluğun başşehri İstanbul'da yapılacak.

“Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması”nın ilki Amasya Valiliği'nin desteğiyle 15 / 16 / 17 Ağustos 2008 de Amasya da gerçekleşecek.

“Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması”nın tanıtımı ve duyurulması amacıyla Amasya Valiliği, İstanbul'daki Marriott Hotel Asia'da basın lansmanı düzenledi. Basın lansmanına Amasya Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile birlikte yarışmanın moderatörlüğünü üstlenen Food İn Life Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen, yarışmanın koordinatörü Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin ile jüri başkanı Vedat Başaran katıldı.

Amasya Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, “Yerel değerlerimize yerel dinamiklerimize ihtiyacımız var. Evrenseli yakalayacağız ancak kendimiz olarak yaşayacağız. Dünya mutfakları arasında Türk mutfağının önemli bir yerde olmasında, Osmanlı mutfağının önemli bir yeri ve katkısı var.

Osmanlı saray mutfağına ilgi çekmek unutulmuş saray mutfağını yaşatmak uluslar arası ve profesyonel mutfaklarda Osmanlı mutfağının yer almasın sağlamayı amaçlıyoruz. Amasya 7 bin 500 yılı aşan tarih ve kültür birikimine sahip bir kent. Tarih yelpazesi haline gelen 14 uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet kenti olan, bu kültürlerin izlerini taşıyan, yaşatan tek il Amasya'dır. Bu yarışma kültür hayatımıza katkılar sağlayacak olan yarışmanın Amasya'da yapılıyor olmasından mutluluk duyuyoruz. ” dedi.

Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin de Türkiye'de ilk kez “saray mutfağına yönelik” düzenlenen ve 5 yılı kapsayan yarışmanın önemine değinerek şunları söyledi: “O döneme ait yemekleri tekrar canlandırırken, o döneme ait sosyal ve kültürel hayatı da canlandırmış olacağız. Yemek tarihle bir bağ kurmaktır. Biz sadece yemekleri yaşatmayacağız. Tarihle olan bağımızı güçlendireceğiz”

Jüri Başkanı Vedat Başaran, yarışmadaki kuralların standartlarının dünyada genel geçer kurallar olduğunu vurgulayarak “Yemek kültürümüz açısından çok değerli bir girişim ve organizasyon olacak. Jürimizde Türkiye'nin önde gelen gurmeleri, yemek araştırmacı ve yazarları var. Her konu ciddiyetle ele alınıyor. 5 yıllık projenin ilk etabında keyifli bir yarışma olacak” dedi.

Yarışmanın en önemli amacı: Osmanlı saray mutfağındaki “malzeme seçimi”, “pişirme teknikleri” ve “sunumların” kayıt altına alınması, günümüz şartlarında orijinalliğini bozmadan yenileyerek ulusal ve uluslararası profesyonel mutfaklarda uygulanma oranını artırılması.

Yarışmada, Osmanlı saray mutfağının dünü, bugünü ve yarını ile ilgili arşiv planlama, uygulama ve izlemeler gerçekleştirilecektir. Ülkemizdeki dünyaca ünlü büyük otellerden 11 tanesi mutfak kültürümüzün ilerlemesi için yarışacaklar:

1. Ankara Sheraton Zeki Açıköz
2. Conrad İstanbul Batuhan Piatti
3. Çırağan Palace Kempinski İstanbul Uğur Alpaslan
4. Dedeman İstanbul Adnan Öztürk
5. Four Seasons Hotel İstanbul Sultanahmet Mehmet Gök
6. Hilton İstanbul Hasan Sabuncu
7. Holiday Inn Airport North Hotel İstanbul Mehmet Siriş
8. Marriott Hotel Asia İstanbul Eyüp Kemal Sevinç
9. Polat Renaissance İstanbul Yücel Dereyayla
10.The Marmara İstanbul Sedat Özkan & Aytekin Karakaya
11.Wow Hotel İstanbul Mehmet Yalçınkaya

Yarışma Jürisi

Vedat BAŞARAN Araştırmacı Yazar / Gurme (Jüri Başkanı)
Ahmet ÖRS Mutfak Dostları Dernek Başkanı / Gazeteci-Yazar / Gurme
Özge SAMANCI Araştırmacı Yazar
Aybek ŞURDUM Şef
Aydın DEMİR Şef
Max THOMAE Şef (Son haftalarda ING Bank reklamından tanıdığımız şef)OSMANLI SARAY MUTFAĞI İLE İLGİLİ GÜNÜMÜZE BAZI NOTLAR

*Saray mutfaklarında sıradan halkın tükettiği bulgur yerine pirinç, bal- pekmez yerine şeker, esmer ekmek ve yufka yerine beyaz mayalı ekmek çeşitleri tüketilirdi.

*Osmanlı sofralarında su yerine şerbet ve hoşaf içilirdi.

*Koyun ve kuzu eti tercih edilirdi.

*Ekmeğe çok önem verilirdi. Has beyaz ekmek, en has beyaz ekmek, sıradan ekmek gibi çeşitlere ayrılıyor ve saraydaki hiyerarşik yapıya göre dağıtılırdı. Sultan en has ekmeği yerdi.

*Ençok sevilen sebze patlıcandı. Ancak patlıcan da Anadolu'dan değil Çin'den gelen bir sebzeydi.

*Fasulye, patates, hindi, kakao, mısır, bazı kabak çeşitleri Amerika kıtasının keşfinden sonra, yani 15. yüzyıldan sonra Osmanlı mutfağına girdi.

*Bamyanın özel bir yeri vardı.

*Misk ve gül suyundan helva, keten helva, bademli helva gibi yedi-sekiz çeşit helva vardı.

*19 yüzyılda saray mutfağında et ve balık pişirilirken tarçın kullanılırdı.

*Koruksuyu (olmamış üzümün suyundan yapılır) mutfakların demirbaşıydı.

*Tencere yemekleri koruk, limon suyu, nar ekşisi, ve tabii ki soğan ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılırdı.

*Yemekler her zaman sadeyağ yani tuzsuz tereyağı ile pişirilirdi.

*Domates, 18. yüzyıl sonu Osmanlı mutfağına 'yabani' olarak girdi. Daha sonra aşılanarak bugün bildiğimiz domates haline geldi. İlk hali kiraz domates boyutlarındaydı. Domates yeşilken tüketilirdi. Dolması, çorbası, zeytinyağlısı yapılırdı. Kırmızıya döndüğünde de çöpe atılırdı.

*Şiş kebap bugünkü gibi demir şişte yapılmazdı. Şiş olarak defne dalı ya da patlıcan sapı kullanılırdı. Sıcaklıkla birlikte bunların aromaları ete geçer.

*Sultanın yemeğini önce çaşnigirbaşı, yani çeşni tadıcı tadar sonra padişah yerdi. Yemekler sahanda gelirdi.

*Bugün bizim bildiğimiz asma yaprağından sarmalar Osmanlı'da fındık kestanesi yaprağının sürgünlerinden, at kestanesi yaprağından, ayva yaprağından, fasulye yaprağından yapılırdı.

*Yemeğini yalnız yiyen Fatih Sultan Mehmet en çok karides, tavuk ve balık severdi. Fatih Sultan Mehmed için pişen yemeklerde en çok yumurta kullanılırdı. Örneğin, tavuk kızartmasında, özel lapa ve peynirli pidede en çok harcanan yumurtaydı. Fatih`in padişah sofrasında yenen etler koyun, tavuk, kaz, baş, paça ve işkembeydi. Sarayda en çok yenen sebzeler pırasa, lahana ve ıspanaktı.

*Sultan II. Abdülhamid'in en çok sevdiği yemek soğanlı yumurtaydı. Soğanlı yumurtayı kim iyi yaparsa o ödüllendirirdi. Soğanlı yumurtanın yapılması, pişirilmesi çok büyük bir marifet gerektirirdi. Soğanlı yumurtanın pişirilmesi üç buçuk saat sürerdi.

*Sultan Abdülhamit sade yemekleri severdi. En çok sevdiği yemek yoğurt ve çılbır (yoğurtlu yumurta) idi.


YARIŞMASI İLE İLGİLİ DETAYLAR


*Yarışma başlama saati 10:00 sunuma başlama saati 13:00 dür.Toplamda yarışmacı ekibe yemeğin hazırlanması, pişirilmesi ve sunuma hazırlık için 3 saat süre verilecektir.

*Yarışmacı ekipler 3 aşçı dan oluşacaktır.

*Her ekip 1 çeşit giriş yemeği, 1 çeşit ana yemek ve 1 çeşit tatlı dan oluşan Yemek Listesi hazırlayacaktır. Hazırlanan Liste miktarı tadım ve teşhir için toplam 10 kişilik olacaktır. (İsteyen ekip ekmeğini de kendisi hazırlayabilir)

Jüri önceden yapılmış hazırlık olarak aşağıdakilere izin verecektir:
+Yıkanmış ve soyulmuş meyve yada sebzeler
+Temel soslar
+Pişmemiş yağlı yada diğer hamurlar ( Açılmış hamur olabilir )
+Önceden pişirilmesi gerekli dekor amaçlı garnitürler

Jüriden, katılımcıları değerlendirmeleri istenecektir, katılımcılar ise, yiyeceklerin hazırlanmasında, tüm becerilerini göstermeye gayret edeceklerdir. Tahsis edilmiş süre içerisinde, kasaplık ve balık filetosu çıkarmak da dahil olmak üzere, mümkün olduğunca fazla görev tamamlamak yarışmacıların lehine olacaktır.

Genel Yarışma Kriterleri

a-Yapılan yemekler mümkün olduğu kadar geleneksel yöntemlere ve orijinal tariflere bağlı kalarak uygulanacak tır.

b-Tüm ( Giriş / Ana Yemek ve Tatlı) hazırlıklarda Kaynak gösterilmesi zorunludur.


Jüri değerlendirmesi 100 puan üzerinden yapılacaktır.

-Orijinalliğe uyum – 20 puan

-Hijyen kurallarına uyum – 20 puan

-Lezzet – 20 puan

-Sunum – 20 puan

-Uygulama ve işçilik – 20 puan


ÖDÜLLER: Ödüller, ulaşılan standarda göre Juri başkanı tarafında açıklanacaktır.

ALTIN ÖDÜL 10.000 YTL

GÜMÜŞ ÖDÜL 5.000 YTL

BRONZ ÖDÜL 2.500 YTL

ŞEHZADE ÖZEL ÖDÜLÜ 2.500 YTL


BİLGİ İÇİN

ERA MEDYA
Yavuz RENÇBERLER (Medya İletişim Direktörü) 0532 4860188 / 0212 2757880

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21