• BIST 110.477
 • Altın 275,921
 • Dolar 5,8011
 • Euro 6,4759
 • İzmir 18 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Antalya 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • TURİZMİNSESİ e-Dergi Kasım sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dijital Dergisi Ekim Sayısı 322 sayfa okumanız dileğiyle
 • Turizm- Konaklama- Dernekler- Otomoto- Spor – Moda Dünyası- Sağlık Haberleri İçerikleriyle dopdolu 322 sayfa okumanız dileğiyle …
 • TURİZMİNSESİ e-Dergi Kasım sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dijital Dergisi Ekim Sayısı 322 sayfa okumanız dileğiyle
 • Turizm- Konaklama- Dernekler- Otomoto- Spor – Moda Dünyası- Sağlık Haberleri İçerikleriyle dopdolu 322 sayfa okumanız dileğiyle …

Prontotour 25. Yılında Yurt İçi Turlarında da Hedef Büyüttü!

Prontotour 25. Yılında Yurt İçi Turlarında da Hedef Büyüttü!
 Vizyonuna yurt içinde büyümeyi de ekleyen Prontotour, yılın ilk çeyreğinde kültür turlarında yüzde 300 artış kaydetti

TURİZMİN SESİ


Butik şehir turlarından festival turlarına, trenli konsept turlardan klasik kültür rotalarına kadar zengin içerikli turları, ürünleri arasına katan Prontotour, yurt içi turlarda pazar liderliğini hedefliyor. Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan yurt dışı turların lider markası Prontotour, yurt içi kültür turlarında da hedef büyüttü.

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli.png

Prontotour yönetimi, Ramada Resort Kazdağları, Thermal & Spa’da gerçekleştirdiği Basın Toplantısı’nda 2019 yılındaki yeniliklerini paylaştı.

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-001.png

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Gürkan Erol ve Yurt İçi Turlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel, düzenlenen Basın Toplantısı’nda 2018 yılını değerlendirip, 2019’dan beklentiler konusunda bilgiler verdi.

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-002.png

Döviz kurlarındaki hızlı hareketlerden dolayı 2018’in zor bir yıl olduğunu hatırlatan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Ekim ayından itibaren satışlarımız yükseldi. Son 6 ayda istikrarlı bir artış trendi yakaladık. 2018 yılını ciro bazında yüzde 10’luk artışla kapadık. Kişi sayısı azalsa da döviz kurundaki yükselme ile TL olarak gelirlerimiz arttı. Bazı pazarlarda çift haneli büyüdük. Ürünlerimizi çeşitlendirmeye devam edip, yurt içi kültür turlarında hedeflerimizi de büyüttük. Kültür turizmi, ülkemizin kültür mirasını koruyup yaşattığı gibi, yerel ekonomilere de önemli katkılar sunuyor” dedi.

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-003.png

YURT İÇİ TURLAR %300 ARTTI
Geçen yılın Ağustos ve Eylül aylarının zor geçtiğine değinen Ali Onaran, “Ana destinasyonlarda gerilemeler oldu. Bazılarında çift haneli düşüşler görüldü” dedikten sonra açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Son çeyrekte ise satışlarımız yükseldi. Kişi sayısı anlamında Kıbrıs’ta yüzde 33, Kapadokya’da yüzde 20, Karadeniz’de yüzde 28’lik büyümeler kaydettik. Kars turlarındaki büyümemiz ise yüzde 121’e ulaştı. Yurt dışı pazarlarda da gemi turu ve Pronto Plus’da büyüme hızımızı koruyup, Maldivler’de yüzde 61, Ukrayna yüzde 40, Orta Doğu’da yüzde 24 artış kaydettik.”

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-004.pngBu yılın ilk üç aylık döneminde yurt içi kültür turu misafir sayılarının 2018’e göre yüzde 300 arttığını vurgulayan Onaran beklentilerini şöyle özetledi: “Yeni yerler keşfederek mevcut bilgilerine yenisini katmak isteyen gezginler, ağırlıklı olarak kültür turlarını tercih ediyor. Eskiden bu turları orta yaş ve üstü tercih ediyordu. Günümüzde artık gençler de rağbet ediyor. Bu yüzden kültür turlarında beklenti ve hedeflerimizi yükselttik.”

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-005.png

DÜNYA DENİZLERİ İLE KİŞİYE ÖZEL TATİLİ ÇEŞİTLENDİRDİ
Bu yılki yenilikler hakkında bilgi veren Prontotour CMO’su Gürkan Erol, Dünya Denizleri ile kişiye özel tatili çeşitlendirdiklerini belirterek “Yurt içi kültür turlarındaki hedeflerimizi büyütmenin yanı sıra, yurt dışında kültür tatili ile deniz tatilini de bir araya getirdik. Yurt dışındaki kıyılarda yurt içinden daha ucuz deniz tatili yapma imkânı oluşturduk. Ve tabii yurt içi kültür turlarında hedeflerimizi büyüttük” dedi. Prontotour ile seyahat eden gezginlerin ileriye dönük yurt dışı paket turlarını önceden satın alma noktasında sekiz yılda yüzde 150’lik artışlar olduğunu dile getiren Erol “Bizimle seyahate çıkan gezginler eskiden tatili 35 gün öncesinden alıyordu. Günümüzde ise 90 gün öncesine kadar yaklaştı. Gezginlerin yurt dışı tatillerini 55 gün daha erken alıyor olması, seyahat severlerin daha da bilinçlendiği ve erken satın alımın önemini kavradığını gösteriyor” diye ekledi.

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-006.png

YURT İÇİ TURLARDA DA LİDERLİĞİ AMAÇLIYOR
Prontotour Yurt İçi Turlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel, şirketin 1994 yılında işe İtalya turlarıyla başladığını belirttikten sonra şöyle konuştu: “Prontotour günümüzde 1.200 acentesi olan, birçok ilki gerçekleştiren, seyahat trendleri belirleyen lider tur operatörü konumunda. Bu yıl ofisimizi yeni yerimize taşıdık. Grup şirketlerinden ProntoMICE ve Binovist aynı yer, aynı binada bir araya getirdik. Bu durum, bize iletişimde büyük avantajlar sağladı. Prontotour’un ana işi kültür turları yapmak. Bunu ağırlıklı yurt dışında yapıyordu. Şimdi bu vizyona yurt içi turlarını da ekledik. Pazarda olmayan pek çok ürünü Prontotour’da görebilirsiniz. Ürün çeşitliliğine önem veriyoruz. Yurt içi kültür turlarında da lider olmayı amaçlıyoruz.”

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-007.png

PRONTOTOUR’UN 25 YILDAKİ “İLK”LERİ…

 • Turizm sektöründe ilk defa internet sitesi üzerinden online satış başlattı.
 • Yurt dışı turlarda ilk erken rezervasyon zilini çaldı.
 • Seyahat Sigortası uygulamasını başlatan ilk marka oldu.
 • İlk defa gemi ile Vizesiz Yunan Adaları turu başlattı.
 •  “Cebinde milin, dünya senin” sloganıyla ilk defa mille tur alımını gerçekleştirdi.
 • Turizm sektöründe seyahat raporu açıklayan ilk firma oldu.
 • 2015 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün “Turizmde Global Etik İlkeler” bildirgesini imzalayan ilk tur operatörü oldu.
 • Üniversitede lisans öğrencilerine marka dersi koyan ilk turizm şirketi oldu.
 • Türkiye’nin ilk termal oteller rehberini çıkardı.
 • Kamboçya’da su kuyusu açarak yurt dışında sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren sektördeki ilk yerli marka oldu.

 pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-008.png
YURT İÇİ KÜLTÜR TURLARINDA NELER VAR?
Prontotour, kültür turlarında deneyimli kadrosu ve rehberleri ile misafirlerine pek çok seçenek sunuyor. Festival turlarından doğal yaşam turlarına, butik şehir turlarından trenli turlara kadar hemen her kategoride farklı mevsim dönemlerine uygun, zengin içerikli kültür rotaları programlar arasında yer alıyor. Ayrıca İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Adana, Mersin, Aydın, Gaziantep çıkışlı turlar da bulunuyor. Kapadokya, Karadeniz, Gap Turları, Doğu Anadolu Turları, Ege-Akdeniz turları gibi klasikler dışında Kemaliye, Van, Mardin, Urfa ve Antakya’yı detaylı gezebileceğiniz alternatifli turlar da yer alıyor. Doğal yaşam, köy turları ile misafirler sağdıkları sütü, kümesten aldıkları yumurtaları kahvaltıda tüketirken, şehrin stresinden kurtulup gezmek dışında bir köy yaşantısını da yaşayabiliyorlar. Prontotour seyahat severlere yurt içinde festival coşkusu da yaşatıyor. Adana Portakal Çiçeği Festivali’nden Urla Enginar Festivali’ne, Konya Çumra Lale Festivali’nden Isparta gül ve lavanta festivallerine kadar pek çok seçenek programlar arasında bulunuyor. Misafirler trenli, uçaklı veya otobüslü turlar ile diledikleri paket tura katılabiliyor.

pronto-tour,ali-onaran,-eda-ozsoy-onaran,-ramada-resort-kazdaglari,-gurkan-erol,-hakan-oksel,-mehmet-guneli-009.png

KÜLTÜR TURLARININ YARARLARI

 • Kültür turuna katılan gezgin, gidilen kentin tarihi ve genel kültürünü yakından tanıyor.
 • Katıldığı turdan güzel anıların yanı sıra, yeni deneyimlerle dönüyor.
 • Başta Anadolu’nun saklı cennetleri olmak üzere, dünyayı keşfetme imkânı sunuyor.
 • Gezginin, tarih ve çevre bilgisini artırıp, damak zevkini geliştiriyor.
 • Yerel halkın ekonomisine katkı sunup, rekabet güçlerini arttırıyor.
Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21