• BIST 2.795,06
 • Altın 1030.954
 • Dolar 17.9519
 • Euro 18.2977
 • İzmir 25 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Antalya 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Temmuz 2022 41'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2022 40'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2022 39'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Temmuz 2022 41'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2022 40'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2022 39'nci Sayısı Yayında 

MÜSİLAJLA Mücadele Denizi Bilim ve Teknik Kurulu açıklandı 

MÜSİLAJLA Mücadele Denizi Bilim ve Teknik Kurulu açıklandı 
MÜSİLAJLA Mücadele Edecek “Marmara Denizi Bilim ve Teknik Kurulu” açıklandı

TURİZMİN SESİ


Marmara Denizi'ni tehdit eden müsilajdan temizlemek için oluşturulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde Bilim ve Teknik Kurulu oluşturuldu. Marmara bölgesinde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla oluşturulan kurulun başkanlığını TÜBİTAK’tan Prof. Dr. Hasan Mandal üstlenirken üyeler arasında İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerden akademisyenler bulunuyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6 Haziran 2021 tarihinde Kocaeli, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Yalova valileri ve belediye başkanlarının katıldığı Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı'nın ardından Marmara Denizi'ni müsilajdan temizlemek amacıyla oluşturulan 22 maddelik bir eylem planı açıklamıştı. Marmara Denizi Koruma Eylem Planı; Marmara Belediyeler Birliği ile birlikte Bakanlıklar, TBMM Çevre Komisyonu Üyeleri, Valiler, Belediye Başkanları ve bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanmıştı.

Eylem Planının ilk maddesinde “Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sanayi odaları ve STK'lardan müteşekkil koordinasyon kurulu, Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu” oluşturulacağı belirtilmişti.

Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu çalışmalarına bilimsel olarak tavsiyelerde bulunmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri ve TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu başlıca; Kentsel ve endüstriyel atıksular, tarımsal aktiviteler, gemilerden kaynaklı riskler ile atmosferik taşınımı da kapsayacak şekilde kirlilik baskısına ve bu baskıların azaltılması için yapılması gereken çalışmalara,Marmara Denizi’nin hidrodinamik, hidrobiyolojik şartları ile kimyasal yapısına,Müsilaj ve diğer kirlilik unsurlarının temel sektörel etkileri ile sektörlerin deniz kirliliği üzerine etkisine odaklanacak.

Bilim ve Teknik Kurulunda yer alan 21 isim;  Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar’ın katılımıyla yapılan Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı’nın ardından MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından açıklandı.

Büyükakın “Marmara Bölgesi’nin ortak problemlerine yönelik çözümler geliştirmek, bölgesel ölçekte araştırmalar yaparak politika önerileri oluşturmak ve birlikte hareket etmek, Marmara Belediyeler Birliği’nin kuruluş misyonu. Bu misyon ışığında Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilaj problemiyle mücadele için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte çalışmalarımıza başladık. Katılımcı bir yaklaşımla 6 Haziran’da bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Bu sorun ortak akılla ve birlikte hareket ederek çözülebilecek bir sorun. “Marmara Hepimizin” diyerek Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliğini başlattık.” şeklinde konuştu.

Tonlarca deniz salyasının Marmara Denizi’nden uzaklaştırıldığını ifade eden Büyükakın “Müsilaj seferberliğimizi bilimin ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak yürütmeye devam ediyoruz. Dün de oksijenin daha derinlere inmesine ve deniz canlılarının rahat solunum yapmasına yardımcı olacak cihazları Sayın Bakanımız Murat Kurum ile Marmara Denizi'mize bıraktık. Marmara Denizi'ni müsilajdan temizlemek için oluşturulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı’nın ilk maddesinde Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde bir bilim ve teknik kurulu oluşturulacağını ilan etmiştik. Bu kurul, Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla kuruldu. Aynı zamanda bu kurul Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu çalışmalarına bilimsel olarak tavsiyelerde bulunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri ve TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde MBB bünyesinde oluşturulan kurulda 21 değerli bilim insanı bir araya geldi.” dedi.

Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu Kurul Başkanı
Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Başkanı
Kurul Üyeleri
Doç. Dr. Ahsen Yüksek, İstanbul Üniversitesi
Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, Boğaziçi Üniversitesi / İBB
Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi / MARMOD
Prof. Dr. Bülent Keskinler, Gebze Teknik Üniversitesi     
Doç. Dr. Çolpan Polat Beken, TÜBİTAK MAM -emekli-
Prof. Dr. Funda Yercan, Piri Reis Üniversitesi
Prof. Dr. Güçlü İnsel, İstanbul Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Güleda Engin, Yıldız Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Gülşen Altuğ, İstanbul Üniversitesi
Prof. Dr. İzzet Öztürk, İstanbul Teknik Üniversitesi / TÜBA
Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, İstanbul Üniversitesi     
Prof. Dr. Melike Gürel, İstanbul Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Mete Yılmaz, Bursa Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Mustafa Sarı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi        
Prof. Dr. Nuray Çağlar, İstanbul Üniversitesi
Prof. Dr. Nüket Sivri, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa   
Dr. Osman Okur, TÜBİTAK MAM Başkanı           
Prof. Dr. Saadet Karakulak, İstanbul Üniversitesi 
Dr. Selma Ayaz, TÜBİTAK MAM Ens. Md.
Prof. Dr. Sevil Veli, Kocaeli Üniversitesi
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21