• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • İzmir 17 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Antalya 17 °C
 • Ankara 12 °C
 • Turizmin Sesi NİSAN 2021 26'ncı Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Mart 2021 25'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Şubat 2021 24'ncü Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi NİSAN 2021 26'ncı Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Mart 2021 25'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Şubat 2021 24'ncü Sayısı Yayında  

MICE Sektörünün Ankara Çıkarması

MICE Sektörünün Ankara Çıkarması
17 Dernek ve 1 Platformdan Oluşan MICE Sektör Bileşenlerinin Ankara Çıkarması

TURİZMİN SESİ


17 dernek ve 1 platformdan oluşan MICE sektör bileşenleri, sektörün sorunlarına çözüm bulmak ve seslerini duyurabilmek için Ankara’da protokol ziyaretlerinde bulundu. MİCE sektörünün önemli isimlerinin yer aldığı heyet, 16 – 17 – 18 Mart tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen yoğun ziyaretlerde sektörün çözüm bekleyen sorunlarını gündeme taşıdı.

 “İŞİMİZİ, AŞIMIZI, GELECEK ADINA VERDİĞİMİZ YAŞAM MÜCADELESİNİ OLASI TÜM İLGİLİLERE DUYURMAK ADINA ANKARA’YA GİTTİK”

I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt; “Yapılan ziyaretlerle Nisan ayında başlaması muhtemel turizm hareketliliğinin deniz, kum, güneş turizmi üzerine olacağını çalıştığımız segmentleri barındıran toplantı, kongre, etkinlik, organizasyon, fuar, incoming ve outgoing segmentlerinde en erken hareketliliğin sonbaharı hatta 2022 yılı ilk çeyreğini bulabileceğini bu bağlamda sektörün hayatta kalabilmesi nitelikli istihdamını koruyabilmesi adına “KÇÖ” nün sektörel bazda uzatılmasının hayati önem taşıdığını, bunun yanı sıra pandemi sonrasına rekabet edebilecek düzeyde hizmet üretebilmenin hibe kredi, vergilerin ötelenmesi, stopaj indirimi, sicil affı vb. destek ve teşviklerden geçtiği hassasiyetle aktarılmıştır” dedi.

mice-sektoru-huseyin-kurt-gursel-baran-burak-akburak-ozlem-zengin-mehmet-nuri-ersoy-zehra-taskesenlioglu-ban-ahmet-davutoglu-haydar-akar-engin-ozkoc-ali-ihsan-arslan-bulent-ispir-ali-babacan-cevdet-yilmaz.jpg

17 DERNEK VE 1 PLATFORMDAN OLUŞAN SİVİL İNİSİYATİF OLARAK SESİMİZİ DUYURMAYA ÇALIŞTIK

17 dernek ve 1 platformdan oluşan sivil inisiyatif olarak ortak mektubumuzu Cumhurbaşkanımız dışında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, partilerin genel başkan, grup başkanı, başkanvekili ve genel başkan yardımcılarına ilettik. Ulaştırdığımız mektuplarla birlikte sosyal medyada sektör olarak #kcouzatılmalı #KÇÖuzatılmalı sesimizi duyurmaya çalıştık. İletilen mektuplarımız ve sosyal medya çalışmalarımız sonrasında aramızdan seçilen temsilcilerle hızlıca Ankara’da yoğun ziyaretler gerçekleştirdik.

Pandemi ilanının hemen ardından tüm platform, kurum ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmelerde defaatle dile getirdiğimiz gibi sektörümüz; henüz geçmiş yıllardan kaynaklı sıkıntıların yaralarını saramamışken, maalesef daha önce hiç yaşamadığımız ölçek ve türde yeni bir krizle baş başa kalmıştır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı’nın 17 Şubat tarihinde yaptığı ulusa sesleniş konuşması ve konuşma içerisinde öğrendiğimiz kısa çalışma ödenek desteğinin (KÇÖ) Mart ayı itibariyle son bulacağı yönündeki açıklaması doğrultusunda hızlıca ortak bir mektup kaleme alarak 19 Şubat tarihinde Cumhurbaşkanı’na ulaştırdık ve okunduğu bilgisini aldık. Özetle kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasının sektörümüz açısından hayati önem taşıdığını, kısa çalışma ödeneği dışında hayatımıza devam edebilmek ve pandemi sonrasına da hizmet üretebilmek adına teşvik ve desteklerin verilmesinin kaçınılmaz olduğunu arz ettik. 

GÖRÜŞME YAPILAN KİŞİLER (ZİYARET SIRASINA GÖRE) :

1.    Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran 
2.    İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve STK İlişkileri Başkanı Burak Akburak 
3.    AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin 
4.    Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy 
5.    AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban 
6.    Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 
7.    T.B.M.M Başkanvekili Haydar Akar 
8.    CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç 
9.    AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan 
10.    Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Bülent İspir 
11.    DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan 
12.    T.B.M.M Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz 

GÖRÜŞMELERDE DİLE GETİRİLEN TALEPLER 

1.    Sektör bileşenleri için Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) 31.12.2021 tarihine kadar devam ettirilmesi, 
2.    Turizm ve MICE sektörü çalışanlarının aşılanma takviminde öne alınması, 
3.    Asgari ücret teşvikinin COVID‐19 salgınının etkileri geçene kadar iki katına çıkarılması, 
4.    Ertelenen kredi borçlarının vadesi gelmiş olsa bile sektörel faaliyetlerin başlayamaması nedeni ile faizsiz yapılandırılması, 
5.    Sektörün nakit ihtiyacı için 2019 yılı ciromuz esas alınarak bu cironun en az %40’ı kadar bir meblağının bankalar üzerinden 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde sermaye olarak şirketlere enjekte edilmesi, 
6.    2019 ve 2020 yılları SGK, KDV, muhtasar, kurumlar vergisi ve gelir vergisi tahakkuk, ödeme ve yapılandırmalarının en az 1 yıl olmak üzere faizsiz ertelenerek takip eden yıldan itibaren yapılandırılması, 
7.    Salgından etkilenmiş etkinlik ve organizasyon sektör bileşenleri için sicil affı çıkarılması 
8.    Stopaj indirimi

ANKARA SEYAHAT İZLENİMLERİ VE AKTARILAN KONU BAŞLIKLARI 

16 – 17 – 18 Mart tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen yoğun ziyaretlerde aktarılan detay, hususlar ve destek istenilen maddeler; 
•    Nisan veya Mayıs ayı itibariyle başlaması öngörülen ‘’ turizm hareketinin ‘’ deniz-kum-güneş turizmine yönelik olacak olup, hizmet türümüzün kitlelere hitap eden organizasyon tipi ve çalışma alanı olarak göz önüne alındığında Eylül veya Ekim ayından önce kesinlikle hareketlilik beklenmediği, uluslararası şirketlerin, çalışanlarına Haziran ayı sonuna kadar toplantı, etkinlik ve organizasyonlara katılım yasağı getirmiş olmalarının dikkatlerden kaçmaması gerekliliğini arz ettik. 
•    Hatta bu sürecin ihtisas alanımız açısından 2021 sonuna kadar uzayabileceği 2022 başlarını bulabileceği göz önünde tutulduğunda, ticari hayatlarımıza devam edebilme olasılığımızın her geçen gün azaldığının anlaşıldığına dikkat çektik. 
•    Sektörümüzün hayatta ve ayakta kalabilmesi, sağladığı istihdamı koruyabilmesi, pandemi sonrasında hizmet üretebilmesi ve 2023 hedeflerini yakalayabilmesinin başta kısa çalışma ödeneğinin uzatılması sonrasında ise şüphesiz alacağı destek ve faydalanabileceği teşvik paketlerine bağlı olduğu tüm ilgililere aktarıldı. 
•    Krizin ilk günlerinde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde ‘’etkinlik ve organizasyon‘’ sektörünün yer almasının elbette her birimiz tarafından memnuniyetle karşılandığı ve sektörümüz adına bir kazanım olarak kabul edildiği paylaşıldı. 
•    Ancak, kısa çalışma ödeneği, vergilerin ertelenmesi, KDV ve stopaj düzenlemeleri vb. çalışma ve desteklerin sektörümüze belli ölçüde nefes aldırmakla birlikte yaşanan krizin boyutlarına göre oldukça kısıtlı kaldığı aktarıldı. 
•    Her daim ülkesi için üretmeye, istihdamı korumaya ve ekonominin çarklarının dönmesi adına katkı sağlayan sektörümüz tarafında, teşvik ve destek paketlerini alamamamız halinde binlerce firmanın kapanma ve on binlerce çalışanımızın ise işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı.
•    Bizleri biz yapan personelimizin nitelikli personel olup, her birinin minimum lisans mezunu, 1 dil bilen ve yine minimum birkaç senede yetiştirilen çalışanlar olduğu, pandemi kaynaklı krizle birlikte nitelikli personelimizi kaybetmek üzere olduğumuz defaatle tüm görüşmelerde dile getirildi. 
•    2015 yılına kadar uluslararası kongre ve etkinlikler sıralamasında ilk 10’a girmiş, dünyanın önde gelen destinasyonlarından biri olmuş güzide şehrimiz İstanbul'u, pandemi kaynaklı krizle birlikte dünyanın eşitlendiği bu dönemi fırsata çevirerek gerekli destek, teşvik paketleri ve doğru stratejiler doğrultusunda tekrar hak ettiği konuma getirebileceğimizi aksi durumda günden güne kas erimesiyle baş başa kaldığımızı ve rekabet gücümüzü kaybettiğimizi ilettik.

İLK DURAK ATO (ANKARA TİCARET ODASI)

I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt; “MICE sektör bileşenleri olarak 17 dernek ve 1 platformdan oluşan sivil inisiyatif olarak sektörümüzü, endüstriyel ve ekonomik büyüklüğümüzü, verdiğimiz yaşam mücadelesini olası tüm ilgililere duyurmak adına Ankara’da toplantılar gerçekleştirdik. İlk durağımız ATO Başkanı Gürsel Baran oldu. Başkandan desteklerini istirham ettik.”

İKİNCİ DURAK İYİ PARTİ

Heyetin İkinci durakları İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, STK İlişkileri Başkanı Burak Akburak oldu.

ÜÇÜNCÜ DURAK AK PARTİ

I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt;
Günün üçüncü görüşmesini AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’le gerçekleştirdik.  Zengin’le yapılan görüşmede,  Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan “ekonomik istikrar kalkanı paketinde“ etkinlik ve organizasyon sektörünün yer almasının elbette her birimiz tarafından memnuniyetle karşılandığını ve sektörümüz adına bir kazanım olarak kabul edildiğini belirttik. Ancak, kısa çalışma ödeneği, vergilerin ötelenmesi, KDV ve stopaj düzenlemeleri vb. çalışma ve desteklerin sektörümüze belli ölçüde nefes aldırmakla birlikte yaşanan krizin boyutlarına göre kısıtlı kaldığını aktardık. Cumhurbaşkanı tarafından 17 Şubat günü ve yapılan açıklamalarda kısa çalışma ödeneğinin uzatılmayacağını büyük bir üzüntüyle dinlediğimiz ve takip ettiğimizi ilettik” dedi.

DÖRDÜNCÜ DURAK KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET ERSOY

I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt; “Dördüncü durağımız Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy oldu. Bakan’la yapmış olduğumuz görüşmede Nisan ayı itibariyle başlayacak olan turizm hareketliliğinin deniz, kum, güneş turizmi üzerine beklendiğini kongre, toplantı, etkinlik ve fuar sektörü başta olmak üzere gerek incoming gerekse de outgoing segmentlerinde de en erken hareketliliğin Eylül veya Ekim ayı sonrası hatta 2022 yılı başlarını bulabileceği aktarılmıştır. Özellikle Uluslararası şirketlerin çalışanlarına Haziran ayı sonuna kadar getirmiş oldukları seyahat, toplantı ve etkinliklere katılım yasağı hususu hatırlatılmıştır. Aynı zamanda dünyada aşılama çalışmalarının beklenenden zayıf ilerlemesinin yanı sıra etkinlik ve organizasyonlara getirilen kısıtlamaların satın alıcıda ve hizmet üreticide kafa karışıklığı yarattığını, belirli kapasitelerle açık ve kapalı alanlarda etkinlik ve organizasyon yapmanın önünün muhakkak açılması gerekliliği, toplantı, etkinlik, kongre, fuar ve organizasyon sektörünün tedbir ve önlemlerle organizasyon yapabileceği, tüm tedbirleri alabileceği aktarılmış olup, bu konuda sözlü başta olmak üzere destekleri istirham edilmiştir. Ülkemiz ve güzide şehrimiz İstanbul’u tekrar üst sıralara alabilmenin sektörü hayatta tutmakla, teşvik ve destek paketleriyle olabileceğini aksi durumda sektör tarafında binlerce firmanın kapanma, on binlerce çalışanın işsiz kalma, rekabet avantajını kaybetmek gibi birçok tamir edilemez ve sarılamaz yarayla baş başa kalacağını bu bağlamda neredeyse son umut olarak tutunulan “ KÇÖ “ uygulamasının devam ettirilmesinin istihdamın korunması ve nitelikli personelin sektörde kalabilmesi adına çok çok önemli bir öncelik taşıdığı arz edildi. Sektörün hayatına devam edebilmesi adına vergilerin ötelenmesi, hibe kredi, sicil affı çıkarılması vb. hususların önem arz ettiğini sektörün alacağı teşvik ve desteklerle pandemi sonrasına hazırlanmasının rekabette ciddi avantaj sağlayacağı paylaşılmıştır” dedi.

TBMM BAŞKANVEKİLİ HAYDAR AKAR’A ZİYARET

“KÇÖ” NÜN SEKTÖREL BAZDA UZATILMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt; “İkinci günün ikinci görüşmesini TBMM Başkanvekili Haydar Akar’la gerçekleştirdik. Başkan’a Nisan ayında başlaması muhtemel turizm hareketliliğinin deniz, kum, güneş turizmi üzerine olacağını çalıştığımız segmentleri barındıran toplantı, kongre, etkinlik, organizasyon, fuar, incoming ve outgoing segmentlerinde en erken hareketliliğin sonbaharı hatta 2022 yılı ilk çeyreğini bulabileceğini bu bağlamda sektörün hayatta kalabilmesi nitelikli istihdamını koruyabilmesi adına “KÇÖ” nün sektörel bazda uzatılmasının hayati önem taşıdığını, bunun yanı sıra pandemi sonrasına rekabet edebilecek düzeyde hizmet üretebilmenin hibe kredi, vergilerin ötelenmesi, stopaj indirimi, sicil affı vb. destek ve teşviklerden geçtiği hassasiyetle aktarılmış olup, mecliste sesimizi dillendirmeleri talep edildi.”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NE ZİYARET

I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt;
“İkinci günün birinci görüşmesini Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Özkoç’la gerçekleştirdik. Parti tarafında sesimizi dillendirmeleri talep edildi.”

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ (BBP) GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT İSPİR’E ZİYARET

I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt;
“İkinci günün dördüncü görüşmesini Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Bülent İspir’le gerçekleştirdik. BBP olarak sesimizi dillendirmeleri talep edildi.”

DEVA PARTİSİ GENEL BAŞKANI ALİ BABACAN’A ZİYARET

I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt;
İkinci günün beşinci görüşmesini Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’la gerçekleştirdik. Babacan’la yapılan görüşmede, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan “ekonomik istikrar kalkanı paketinde“ etkinlik ve organizasyon sektörünün yer almasının elbette her birimiz tarafından memnuniyetle karşılandığını ve sektörümüz adına bir kazanım olarak kabul edildiğini belirttik. Ancak, kısa çalışma ödeneği, vergilerin ötelenmesi, KDV ve stopaj düzenlemeleri vb. çalışma ve desteklerin sektörümüze belli ölçüde nefes aldırmakla birlikte yaşanan krizin boyutlarına göre kısıtlı kaldığını aktardık.”

T.B.M.M PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU BAŞKANI CEVDET YILMAZ’A ZİYARET

I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt;
“T.B.M.M Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’la makamında bir araya geldik. Yılmaz’la gerçekleştirmiş olduğumuz görüşmede kongre, toplantı, etkinlik, fuar, yurt içi ve yurt dışı teşvik ve motivasyon gezileri, incoming ve outgoing segmentlerinde en erken hareketliliğin Eylül, Ekim ayı sonrası hatta 2022 yılı başlarını bulabileceği bu bağlamda sektörün tutunduğu son dal olan “ Kısa Çalışma Ödeneğinin “ sektörel bazda uzatılmasının elzem olduğunu ayrıca pandemi sonrasına sektörün hizmet üretebilmesi adına kaslarının güçlendirilmesi gerekliliği bununda hibe kredi, sicil affı, stopaj indirimi, vergilerin ötelenmesi vb. teşvik ve desteklerle olabileceği hassasiyetle aktarılmıştır.”

MICE Heyetinde, I-MICE Derneği (Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği) Başkanı Hüseyin Kurt, I-MICE Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği İcra Kurulu Üyesi Murat Çakan, MPI Uluslararası Toplantı Profesyonelleri Derneği Başkanı Feyhan Kapralı, Site Türkiye Motivasyon Etkinlikleri Turizmi Yöneticileri Derneği Başkanı Hasan Dinç, TETSED Tüm Etkinlik Teknolojileri Sektörü Derneği Başkanı Osman Bora Turgay,  TUED Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği Başkanı Meltem Tepeler ve YEPUD Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği Başkanı Şebnem Mardini yer aldı.

ÖZETLE;
•    Görüşmeler neticesinde ortaya çıkan tabloda sektörümüzün ilgililer nezdinde tam tanınmadığı, endüstriyel ve ekonomik büyüklüğünün, istihdama sağladığı katkı, kadın çalışan oranı vb. detaylar bütününde bilinmediği gözlemlendi. Tüm bu detaylar mektubumuzda ve tüm görüşmelerde sözlü olarak aktarıldı.
•    Genel itibariyle turizm denilince akla deniz, kum, güneş turizminin geldiği, ülkemizin maalesef bu turizm çeşidiyle kamu nezdinde bilindiği izlenimlerimizden kaçmadı. Bu bağlamda ziyaretlerimizin en büyük çıktısının sektörümüzün tüm paydaşlarıyla, yarattığı fayda ve katma değerle tüm parti ve ilgililer nezdinde tanınması ve öneminin farkına varılmasıydı.
•    Tabi bu görüşmelerin süreklilik arz etmesi, sektörümüzün ilgililer tarafından zaman zaman hatırlanması ve/veya hatırlatılması çok önemli.
•    Ankara’da bir milletvekilinin vekilliğinin düşürülmesi, parti kapatma davası açılması, MHP kongresi, AK Partinin kongreye hazırlanıyor olması görüşme ve ziyaretlerimizi etkiledi. Buna rağmen AK Parti tarafında AK Parti Grup Başkanvekili Sn. Özlem Zengin, T.B.M.M Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sn. Cevdet Yılmaz, Sn. Ali İhsan Arslan, Sn. Zehra Taşkesenlioğlu Ban ile görüşebildik. Maalesef MHP kanadında bir görüşme gerçekleştiremedik.
•    AK Parti tarafında bu hafta kongre var. Aynı zamanda olası kabine ve üst yönetim değişikliği beklenmektedir. Dolayısıyla yapmış olduğumuz görüşme notları gerek kongre yoğunluğu gerekse de olası değişiklik beklentileriyle Sn. Cumhurbaşkanı’na ne ölçüde arz edilir. Net bir şey söylemek tarafımızca zor.
•    CHP Grup Başkanvekili Sn. Engin Özkoç ile yaptığımız görüşme ortasında AK Parti Grup Başkanvekili Sn. Mehmet Muş’u arayarak tarafımızca durumun hassasiyetini aktardı. Özellikle KÇÖ’nin sektörel bazda uzatılmasının gerekliliğini paylaştı.
•    Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Mehmet Nuri Ersoy ile yapılan görüşme neticesinde sektörümüzün paydaşlarıyla birlikte sıkıntılı bir süreç geçirdiği ve en yoğun etkilenen segment/sektör olduğu kendisi tarafından da kabul edilmiş ve dile getirilmiştir.
•    Bu bağlamda teknik bir çalışma yapılması talimatını daire başkanına vermiştir.
•    Sektörün Nace kodlarıyla etkilenen firma/mükellef sayısının ortaya konulmasının gerektiği bu doğrultuda sektörel bazda adı belki başka bir şey olabilir yeni bir destek ve teşvik çalışmasının yapılması ve destek olarak tarafımıza aktarılabileceğini aktarmıştır.
•    Sayın Bakanın talebi üzerine hemen hazine ve maliye bakanlığımızla oturup sektörün belli ölçüde ekonomik göstergelerini Nace kodu, mükellef sayısı ve matrahlar üzerinden 2019 ve 2020 olarak çıkardık.
•    Görüşmelerden ortaya çıkan en önemli detaylardan bir tanesi de devletimizin bizleri NACE KODLARIMIZLA değerlendirmeye aldığı ve nace kodu üzerinden sektörün ekonomik olarak katkısı ve son durumunu görebildiği bu bağlamda bazı nace kodlarına baktığımızda o sektörün zarar ettiğini bilirken devlet nezdinde kar etmiş görülebildiği görülmüştür. Örnek acentalar genel itibariyle 791201, 791101, 823002’de toplanmakta ve yılı büyük zararla kapatırken 731101’de görülen acentalar ise 2020 yılını % 7 karla kapattığı görülmektedir. Çünkü reklam sektöründe görünüyorlar.
•    Tüm partililer, önümüzdeki günlerde konuyu dile getireceklerini paylaşmışlardır.
•    Konu tarafımızca ve gelecek hafta içerisinde de yoğun bir şekilde takip edilecektir. Malum, bu hafta da AK Parti kongresi var.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21