• BIST 1.874,52
 • Altın 760.87113
 • Dolar 13.4325
 • Euro 15.2424
 • İzmir 17 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Antalya 18 °C
 • Ankara 8 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2021 33'ncü Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim2021  32'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Eylül 2021 31'inci Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2021 33'ncü Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim2021  32'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Eylül 2021 31'inci Sayısı Yayında

Mesleki Eğitim resmiyet kazanarak imzalar atıldı

Mesleki Eğitim resmiyet kazanarak imzalar atıldı
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Millî Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü imza törenine katıldı

TURİZMİN SESİ


Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, “Millî Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme iş birliği protokolü kapsamında bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hepinizi saygılarımla selamlıyorum. Günümüzde artık dünyanın en büyük ve en dinamik endüstrilerinden birisinin turizm olduğu kabul edilmektedir. Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri bakımından büyük bir potansiyele sahip olan ülkemiz için turizm ise, önemli bir gelir kaynağı olmasının yanı sıra ülkemizi dünyaya doğru olarak tanıtmanın etkin bir yoludur” diyerek sözlerine başladı.
 muberra-eresin-004.jpg

HİZMET KALİTESİNİN ARTTIRILMASINDA EĞİTİMİN ROLÜ YADSINAMAZ

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, “Her yıl önemli sayıda turistin geldiği ülkemiz için, diğer ülkelerle turizm sektöründe rekabet gücünün korunması ve arttırılması, gelen konuklara sunulan tesislerin altyapı imkanlarının yanı sıra, sağlanan hizmet kalitesine bağlıdır. Hizmet kalitesinin arttırılmasında ise eğitimin dolayısıyla yetişmiş insan kaynağının rolü yadsınamaz bir gerçektir. Hızlı bir gelişim süreci içinde olan turizm sektöründeki yetişmiş insan gücü ihtiyacının karşılanabilmesi, sadece kavramsal bir düzeyde değil, gerçek ihtiyaç ve beklentilere cevap verebilecek yöntem ve süreçlere dayandırılması gerekmektedir. Turizm sektöründe kalite, standardizasyon ve verimliliğin arttırılmasına katkı sağlayacak, ihtiyaç duyulan bilgi ve beceri düzeylerini kazandıracak olan bir eğitim sisteminin önemine inanmaktayız” dedi.

milli-egitim-bakani-mahmut-ozer-kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-istanbul-valisi-ali-yerlikaya-turkiye-otelciler-birligi-baskani-muberra-eresinali-imdat-ucar-ismail-tasdemir-001.jpg

ÇALIŞANLARIN ULUSLARARASI STANDARTLARA KAVUŞTURULMASI ÜLKEMİZİ YATIRIMCILAR İÇİN CAZİBE KAYBAĞI HALİNE GETİRECEKTİR

Eresin; “Turizm Sektöründe çalışan insan kaynaklarının uluslararası standartlara kavuşturulması, ülkemizin sadece rekabet gücünü arttırmayacak, ülkemizi uluslararası yatırımcılar için de bir cazibe kaynağı haline getirecektir. Bu itibarla, Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde sektörde meydana gelen gelişmeler ile eğitim sisteminin eş güdümünü sağlamak, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak ve istihdama katkı sağlamak üzere yapılacak olan mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları kapsayan bu protokolü çok önemli ve yerinde görüyoruz” dedi.

GELECEK YILLARDA SEKTÖRÜMÜZÜN EN BÜYÜK SIKINTISI NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI OLACAK

Eresin; “Salgın nedeniyle 2 yıldır dünyada daralma yaşayan turizm alanında gelecek yıllarda karşılaşılacak en büyük sorun nitelikli insan kaynağı sıkıntısı olacak, bu ihtiyacı karşılamak için Bakanlıklarımızla işbirliğinde çalışmalarımızı hızlandırdık. Sektör olarak pandeminin etkilerinin ortadan kalkacağı yakın geleceğe odaklandık. Hizmet sektörünün en önemli unsuru nitelikli çalışanlar konusu başta olmak üzere turizm eğitimi alanındaki gelişme ve önerilerimizi değerlendirdiğimiz ve kısa süre önce düzenlenen toplantının sonucunda, bugün, bu anlamlı salonda, toplantıda görüştüğümüz “Mesleki Eğitim Merkezleri” konusunun hayata geçiriliyor olmasının, sektör adına son derece önemli olduğunu özellikle belirtmek isterim. Projede, pilot bölge olarak İstanbul’un seçilmesiyle de çalışmalarımızı hızla başlatmış bulunuyoruz” dedi.

TÜROB’UN 50.YIL SLOGANI VE MOTTOSU “TURİZMDE EĞİTİM”

Müberra Eresin; “Türkiye Otelciler Birliği olarak kuruluşumuzun 50inci yılın sloganı, yani mottosu olarak ilan ettiğimiz “Turizmde Eğitim” kapsamında, ihtiyacımız olan donanımlı, eğitimli insan gücü ve istihdama katkı sağlayacağından emin olduğumuz bu sosyal projenin uygulanması başta olmak üzere tanıtılması konularında var gücümüzle çalışacağımızı özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

milli-egitim-bakani-mahmut-ozer-kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-istanbul-valisi-ali-yerlikaya-turkiye-otelciler-birligi-baskani-muberra-eresinali-imdat-ucar-ismail-tasdemir.jpg

HEDEFİMİZ 25 BİN İSTİHDAM SAĞLAMAK

Eresin; “Proje kapsamında ilk etapta 25 bin insanımıza eğitim ve istihdam sağlamak temel hedefimiz olacak. Projenin hayata geçirilmesi konusunda bizlerden desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer ve İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya başta olmak üzere Bakanlıklarımızın bürokratlarına, sektör temsilcilerimize ve projede tüm emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyor hayırlı olması temennimi siz değerli katılımcılarla paylaşıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 
 
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21