• BIST 10143.97
 • Altın 2408.531
 • Dolar 32.3635
 • Euro 34.7569
 • İzmir 35 °C
 • İstanbul 32 °C
 • Antalya 38 °C
 • Ankara 32 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

Küçük Oteller yeni dönemde kendini daha şanslı hissediyor

Küçük Oteller yeni dönemde kendini daha şanslı hissediyor
TÜRKODER Başkanı Ertan Ustaoğlu; Maksat iç karartmak değil ancak bugün için gerekli önlemleri alamazsak yarınlarımız herkes için çok sancılı geçecektir

TURİZMİN SESİ


Türkiye Küçük Otellerini temsilen derneğimiz olarak covid-19 salgınıyla beraber sektörümüzü etkileyen gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Öncelikle küçük otellerimizin sıkıntılarını gidermesi için beklediğimiz teşviklerde bazı yeni düzenlemelere gidilmesi gerekliliği olduğunu düşünüyor ve otellerimizin hizmet vermeye başlamasıyla alınması gereken önlemlerin hazırlıklarımızı tamamlayabilmemiz için bir an önce bildirilmesini bekliyoruz. Bireysel olarak önlemler alıyor, bir küçük otelin temizlik ve hijyen konusunda misafir memnuniyetlerimizin yüksek olmasından dolayı kendimizi daha şanslı hissediyoruz

Önlemlerimizi alıyoruz sağlıklı günlerde açılmak için gün sayıyoruz

Sağlıklı kalabilmek adına hepimiz üzerimize düşen izolasyon ve evinde kal çağrılarına uyarak günlerimizi geçiriyoruz. Bunun üzerimizde nasıl bir psikolojik etki bıraktığını yaşayarak göreceğiz.

Ancak gece yattığımız zaman yarının sıkıntılarını unutabilmemiz tabi ki mümkün değil.

Gerek işletmelerin ve gerekse turizm çalışanlarını kendine göre şu an ve de sonrası için nasıl bir ekonomik sıkıntı beklediğini hepimiz tahmin edebiliyoruz. Üstelikte bu sıkıntılar öyle  beş, altı ayla hatta bir senede bitecek gibi değil. Maksat iç karartmak değil ancak bugün için gerekli önlemleri alamazsak yarınlarımız herkes için çok sancılı geçecektir. Hatta işletmesini kapatan ve işini kaybedenler olacaktır.

Alınan önlemler destekler yeterli olmuştur ancak daha fazla desteğe ihtiyaç var

Alınmış olunan tedbirler ve verilen destekler kısmen yeterli olmuştur ancak yaraları sarmak için daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Bu konularla alakalı olarak, aşağıda kamuoyuyla paylaşacak olduğumuz isteklerimizi bakanlığımızın dikkate almasını rica ediyoruz.


1-    Uygulamaya konulması düşünülen Sertifikasyon ile ilgili olarak yapılacak düzenlemelerde, işletmelere maliyet yükü olmaması
2-    Küçük otellerin büyük oteller ile aynı kapsamda düşünülmemesi, yapıları itibariyle sahip oldukları dezavantajlara göz önüne alınarak uygulama yapılması
3-    Bağışıklığı yeterli olmayan personeli çalıştırmama konusunda tazminatın kimin tarafından ve nasıl ödeneceği açıklığa kavuşturulmalı,  çalışanları mağdur etmeyerek işletmelerin de olağanüstü bir zamanda böyle bir mali yükün altına girmesi engellenmelidir.
4-    Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanamayan çalışanlar için şartların daha da esnetilmesi
5-    Devlet bankalarının verdiği desteklerin özel bankaların da vermesi için gerekli girişimlerin yapılması
6-    KDV ve muhtasar ödemelerinin Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ek olarak Temmuz, Ağustos ve Eylül  aylarının da altı ay ertelenmesi.
7-    SGK primlerinin Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının bir defaya mahsus olarak tahsil edilmemesi.
8-    Çoğu kapalı olan otellerimizin enerji sarfiyatları olmadığından, ortalama endeks alınarak yazılması planlanan faturaların, ortalama endeks ile değil enerji sarfiyatımıza göre değerlendirilmesi ve taksitler ile tahsil edilmesi.
9-    Kamu ve özel Bankaların şirket kredi kartlarına yaptıkları üç aylık ötelemelerin dört ay daha uzatılması ve faiz oranının %1 ‘in altına düşürülmesi
10-    İşletmelerimizin kamu ve özel bankalardan kullanmış olduğu KGF, BCH ve tüketici kredilerinin üç aylık ötelemelerinin dört ay daha uzatılması ve faiz oranının düşürülmesi.
11-    İşletmelerimizin kamu ve özel bankalardan nisan ayı içinde yeni kullanacağı KGF ,BCH ve tüketici kredilerinin faiz oranlarının % 3’e düşürülmesi.
12-    Büyüklük ölçeğine bakılmaksızın işletmelere 2019 cirosunun %20’si kadar altı ay ödemesiz ve 36 ay sıfır faizli kredi verilmesi en net çözüm önerimizdir.

Endişeli  günlerin  geçeceği  sağlıklı,huzurlu ve güven içinde umutlu yarınlara en kısa zamanda kavuşabilmek üzere sağlıcakla kalın.

TÜRKİYE KÜÇÜK OTELLER DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21