• BIST 11064.85
 • Altın 2582.234
 • Dolar 32.9774
 • Euro 35.9804
 • İzmir 36 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Antalya 30 °C
 • Ankara 28 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 

KOSOVA’DA ÇARPITILAN TÜRKİYE

KOSOVA’DA ÇARPITILAN TÜRKİYE
Kosova'da devlet okullarında kullanılan ders haritalarında Türkiye sınırları içerisinde Kuzey Doğu kısmı Armenia (Ermenistan), Güney Doğu kısmı da Kürdistan olarak gösteriliyor
TURİZMİN SESİ
Yurt dışından Kosova eğitimine destek amaçlı gönderilen haritalarda Türkiye Cumhuriyeti'nin Güney Doğu kısmı Kürdistan olarak yer alması, eğitim gören genç beyinlerin karışmasına neden olmasından korkuluyor. Haritalar dışında, Arnavutça tarih ve coğrafya ders kitaplarında da Türk halkıyla ilgili hakarete varıcı cümleler yer alıyor. 9'uncu sınıf coğrafya kitabında, Türkiye'nin Güney Doğusu Kürdistan olarak yer alırken, 4'üncü sınıf tarih kitaplarında da Türklere hakaret içeren yazılar yer almakta. Harita ve ders kitaplarıyla ilgili Kosovalı Türk temsilciler, gerekenin yapılması için girişimlerde bulunduklarını söylüyorlar.

EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ: VAR OLAN HARİTALAR KALDIRILACAK
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prizren Belediyesi Eğitim Müdürlüğü Türkçe Eğitim Koordinatörü Orhan Volkan, haritalardan haberdar olduklarını söyledi. Volkan: “5 yıl önce yanılmıyorsam İtalya mı, Amerİka'da bir örgütten mi böyle bir haritalar Prizren eğitim müdürlüğüne gelmişti. Biz Eğitim Müdürlüğü olarak bunun önlemini aldık ve hemen harekete geçmiştik ve bu haritaları ortadan kaldırmıştık. Ancak bazı okullarda bu haritaların halen kullanılması beni şoke etti. Bunun hemen müdahalesini yapacağız ve var olan okullarda bu haritaların kaldırılması konusunda söz veriyorum' dedi.

'HARİTALAR DIŞINDA COĞRAFYA KİTAPLARINDA DA 'KÜRDİSTAN' YER ALIYOR'
Haritalarla ilgili açıklamalarda bulunan Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki, dernek olarak Arnavutça eğitiminde kullanılan tarih, müzik ve coğrafya kitaplarında Türk diline ve Türkiye Cumhuriyetine hakaret nitelikli yazıları tespit edip onların tercümelerini yaptıklarını söyledi. Aşıkferki: ?Okullarda bu tür haritaların kullanıldığını açıkça söylemek gerekirse bilmiyordum. Bu haritalar muhtemelen Fransa'dan gelen haritalardır. Aynı olay Arnavutça coğrafya 9'uncı sınıf ders kitaplarında da yer alıyor. Yani Kürdistan haritası mevcutö dedi. Bu tür yazı ve haritaların daha önce tespit ederek Türkçeye tercüme ettiklerini ve bir dosya halinde; Türkiye Cumhuriyeti Eşgüdüm Ofisine, Kosova Milli Eğitim Bakanlığına, Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığına, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığına ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına gönderdiklerini söyleyen Aşıkferki, ?Bunun akabinde bazı kitaplardan Türkçeye olan hakaretler ve Türklüğe yapılan bazı hakaret nitelikli yazılar kitaplardan çekilmiştiö ifadelerini kullandı.

Prizren Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa görüşmelerde bulunduklarını söyleyen Aşıkferki, okul, okul gezip bu haritaları kullanılmasından kaldırılmasının talebinde bulunacaklarını söyledi. Arnavutça 4'üncü sınıf tarih ders kitaplarında Türk bayrağının at ayakları üzerinde çiğnenmesi ve Türk askerine yapılan hakaretlerle ilgili de Aşıkferki, ?Bu hakaret Osmanlı'ya değil, Kosova'da yaşayan Türklere ve bütün Türk alemine yapılan bir hakarettirö dedi.

Tespit ettikleri kitaplardaki tercümeleri okuyan Aşıkferki, Türkiye'nin doğunun Kürdistan olarak gösterilen satırları dosya halinde gösterdi.

'YENİ DÖNEMDE MECLİS OLARAK GEREK YAPILACAKTIR'
Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Enis Kervan da konuyla ilgili mikrofonlarımıza yaptığı açıklamada, geçmiş dönemde bu tür bazı haksızlıkları göz önünde bulundurarak girişimlerde bulundukları çalışmaları olduğunu ve kurumlara iletildiğini söyledi. Kervan, “Kosova Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıkların Türkiye'deki kurumlarla gerçekleştirdikleri protokol anlaşmaları neticesinde ve buradaki çalışmalar neticesinde bazı adımlar atılmaya başlamıştır. Fakat olağanüstü seçimlerin gerçekleşmesiyle birlikte Kosova Eğitim Bakanlığı neznindeki eğitim yasalarındaki değişiklikler maalesef Kosova Meclisine ulaşamamıştır. Temennimiz geçen dönem başlayan bu girişimler yeni dönemde gerçekleşmesiyle birlikte bu sorununda ortadan kalkmasıdır. Dolayısıyla Kosova Meclisinin çalışmaya başlamasıyla birlikte ve parlamenter komisyonların çalışmaya başlamasıyla birlikte Eğitim Bakanlığında, eğitim kanunlarındaki eğitim değişiklikleriyle birlikte bu değişiklikleri ve önergeleri Parlamentoya sunulması beklemektedir. Mecliste de üzerimize düşen görevi gerçekleştirdikten sonra komisyonlarla birlikte bu haksızlıklar ortadan kalkacaktır ve Kosova Eğitim Bakanlığı, Kosova Türklerine, Kosovalı topluluklara ve Kosova'ya gerçekten dost olan ülkelere karşı yapılan bu kaksızlıklara dur diyecektir. Biliyorsunuz bu doğrultuda eski Kosova Eğitim Bakanının da mevcut açıklamaları ve girişimleri bulunmaktadır şeklinde konuştu./E. Tabak/
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21