• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • İzmir 27 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Antalya 24 °C
 • Ankara 19 °C
 • “Türk İstiklal Harbi’nin Başlangıcının 100. Yılı” Sergisi (1919-2019)
 • Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya oldu
 • Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan Akfen Yenilenebilir Enerji’ye iki ödül
 • “Türk İstiklal Harbi’nin Başlangıcının 100. Yılı” Sergisi (1919-2019)
 • Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya oldu
 • Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan Akfen Yenilenebilir Enerji’ye iki ödül

Kadın girişimciler BİLGİ’li öğrencilerle buluştu

Kadın girişimciler BİLGİ’li öğrencilerle buluştu
İstanbul Bilgi Üniversitesi, kadının iş dünyasındaki yerine vurgu yapmak amacıyla “Kadın Girişimciler Paneli”ni düzenledi

TURİZMİN SESİ


26 Ocak 2019’da santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen panele katılan girişimcilik ve iş dünyasının başarılı kadınları, gerçek bir gelişme için fırsat eşitliğinin şart olduğu konusunda birleşti.İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen “Kadın Girişimciler Paneli” BİLGİ’li Liderler Kulübü tarafından gerçekleştirildi. Panelin açılış konuşmasını BİLGİ İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programı Direktörü ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Uçanok Tan yaptı. Türkiye’de kadının iş dünyasındaki yerinin büyük önem arz ettiğini belirten Doç. Dr. Tan, “Kadın yöneticilerin karşılaştıkları zorluklar ve vermek zorunda oldukları mücadele çağımızın en büyük sorunlarından biri. Gelişmiş bir ülke olmak için başta iş hayatı olmak üzere her alanda fırsat eşitliğini sağlamak zorundayız” dedi.

“9 milyon kadının yarısı kayıt dışı”
Açılış konuşmasının ardından başlayan ilk oturumda sözü Optimist Yayın Grubu Genel Müdürü ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) üyesi Zeynep Dicleli aldı. Kadının iş hayatına katılım sürecinde karşılaştığı zorlukları kendi tecrübeleri üzerinden aktaran Dicleli, kadının ekonomide yer almasının ve özgür kararlar vermesinin önemini vurguladı. Dicleli konuşmasında KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’ın video mesajını da katılımcılarla paylaştı. Sanem Oktar, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de çalışabilir kadın nüfusu 29 milyon ve sadece 9 milyon kadın iş hayatında. Bu sayının yarısından fazlası kayıt dışı işlerde, sosyal güvencesi olmadan çalışıyor. Çalışabilir nüfus oranımız %29. Bu rakam gelişmiş ülkelerde %58 seviyesinde. Dünyada 144 ülke arasında Türkiye sondan beşinci sırada. İş hayatında kadın erkek eşitliğini sağlayamadığımız sürece ülke olarak yerimizde saymaya mahkumuz.” Çeşme Bazlama Kahvaltı Kurucusu Sinem Tuncer ise gelişmiş ülkelerle Türkiye arasında fırsat eşitliği konusunda büyük farklar olduğunu belirttiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Devletin önce girişimcilere, daha sonra da kadın girişimcilere destek vermesi gerekiyor. Gerek kurumsal hayatta gerek girişimcilikte gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz. Kadın, toplum tarafından olması gerektiği yerde konumlandırılmıyor.”

“Girişimcilik, yolda olmak demektir”
Panelin ikinci oturumu 2015 yılında Capital En Genç Girişimci Ödülü sahibi Youthhall Kurucu Ortağı Elis Yılmaz’ın konuşmasıyla başladı. 21 yaşında kurduğu şirketiyle bugün ulusal ve uluslararası onlarca firmayla çalışan Yılmaz, yola 50 dolarla çıktığını ve bugün 650 bin aktif kullanıcılı bir internet sitesi yarattıklarını belirtti. Yılmaz, cinsiyete, sermayeye, yaşa bakmaksızın bir karar vermenin ve cesaretle bir adım atmanın girişimciliğin püf noktası olduğu konusunda öğrencileri uyardı. Elis Yılmaz’ın ardından sözü son konuşmacı olarak iş insanı kimliğinin yanı sıra sosyal girişimci olan Oya Kalender aldı. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi seçildiği bilgisini toplantıda paylaşan Kalender, öğrencilere şu öğütleri verdi: “Girişimcilik, yolda olmak demektir. Bu yol boyunca evrilir ve vizyonunuzu genişletirsiniz. Mümkün olduğunca çok sivil toplum kuruluşu üyesi olun, toplantılara katılın. Yatırım sadece parayla olmaz, en büyük yatırım insanın kendisine yaptığı yatırımdır. Kendinize aşkla sahip çıkın, insanları başarıya ulaştıran, kariyer basamaklarını tırmandıran şey istek, çaba ve aşktır.”

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21