• BIST 9645.02
 • Altın 2411.621
 • Dolar 32.5808
 • Euro 34.7866
 • İzmir 23 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Antalya 26 °C
 • Ankara 20 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 

İPEKYOLU FİLM FESTİVALİ

İPEKYOLU FİLM FESTİVALİ
Bu yıl 28 Kasım-4 Aralık 2008 tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, 15 Kasım akşamı Çırağan Sarayı'nda yapılan görkemli bir basın toplantısı ile tanıtıldı

TURİZMİN SESİ


Sunuculuğunu Güner Özkul'un yaptığı basın toplantısında, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Hikmet Şahin'in yanı sıra, Festival Yönetmeni Ali Çalışır, Festival Danışma Kurulu Üyeleri oyuncu İzzet Günay, sinema yazarı Sevin Okyay, sinema dünyasının yakından tanıdığı Ali Sönmez, Türk sinemasının büyük emektarı Necip Sarıcı, Altyazı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve SİYAD Üyesi Fırat Yücel, yönetmen Semir Aslanyürek ve bu yıl festivalin “Engelsiz Filmler Kuşağı”nda gösterilecek filmlerin, görme engelliler için betimleme çalışmasını yapan ve kendisi de bir görme engelli olan Boğaziçi Üniversitesi Sesli Betimleme Grubu üyelerinden Kenan Önalan'da konuşmacı olarak yer aldı .

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin basın toplantısı Hikmet Şahin'in konuşması ile başladı. Hikmet Şahin konuşmasında: “İpek Yolu, tarihsel, kültürel ve ticari işlevleriyle birlikte kültürlerarası diyalogun ve barışın simgesidir. Bu duygularla; 3 yıl önce medeniyetler beşiği Bursa'nın tarihi misyonuna uygun olarak özgün evrensel değerlerle yola çıktık. Amacı ve içeriği ile sinema dünyasını yakından ilgilendiren bir festival konumuna ulaştık ve gelenekselleşme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Festivalin açılışının Atatürk'ün mirası Merinos'taki yeni kültür merkezinde gerçekleştirileceğini belirten Şahin: “Biz, dünya sinemasının usta ve yeni yönetmenlerini sinema seyircisi ile buluştururken, sinemamızın yerelden evrensele uzanmasının gerekliliğine de inanıyoruz. Amacımız Türkiye'de yapılan festivaller arası yarış değil, film yapımını özendirerek, filmlerin seyirciyle buluştuğu bir festivalin ötesine geçip sinema sanatına katkıda bulunmaktır. Sanat bir toplumun aynasıdır. Biz İpek Yolu film festivali ile güzelliklerimizi Bursa'dan dünyaya yansıtıyoruz” dedi. Hikmet Şahin sözlerini “Bursa'daki bu büyük sanat olayına gösterdiğiniz yakın ilgiye şükranlarımı sunuyorum, festivalde buluşmak üzere” diyerek noktaladı.

Festival Başkanı Ali Çalışır ise: “Festivalimiz bu yıl; Brezilya'dan Kanada'ya, Mozambik'ten Norveç'e, Filistin'den Japonya'ya kadar uzanan, geniş bir film seçkisiyle, Tarihi İpek Yolu rotasını da aşıp, kendi kültürel rotasını belirleyerek, 14 başlık altında, dünyanın 40 ülkesinden 115 filmi Bursalı sinemaseverlere taşıyacak. Üçüncü yaşında olmasına rağmen film ve ülke sayılarındaki artışla, etkinliklerinin zenginliğiyle çok daha büyümüş olan festivalimiz, çağımızın en önemli sanatsal etkinliği olan sinema aracılığıyla, ülkeler arası kültürel bağlılığı da arttırmayı hedeflemiştir. Bu anlamda festivalimiz, Roma Film Festivali'ne Türk filmlerinden oluşan 7 filmlik bir seçkiyi armağan etmiş, festivaller arası kardeşlik bağlarını güçlendirirken, Türk filmlerinin yurtdışı tanıtımını da gerçekleştirerek hedeflerinden birine daha ulaşmıştır. Diğer yandan, Avrupa'nın en önemli festivallerinden biri olarak kabul edilen; Saraybosna Film Festivali'nden 6 filmlik bir seçkiyi İpek Yolu Üzerinden: Bosna-Hersek başlığı altında programına almıştır” dedi.

Festival danışma kurulu üyesi Ali Sönmez, Uluslararası film programını, Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak filmleri ve Amerikalı yapımcı Jim Stark; Fransız romantik komedilerinin vazgeçilmez oyuncusu Fabienne Babe; geçen yıl Bursa'da Altın Karagöz ödülünü kazanan “Padre Nuestro”nun Meksikalı yönetmeni Christopher Zalla; Kazakistan'da düzenlenen Avrasya Film Festivali'nin sanat yönetmeni Gülnara Abikeyeva ve sinema yazarımız, SİYAD Onursal Başkanı Atilla Dorsay isimlerinden oluşan Uluslararası Yarışma Jüri Üyelerini açıkladı .

Festival danışma kurulunun diğer ismi, sinemamızın unutulmaz oyuncusu İzzet Günay ise Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak filmleri ve başkanlığını Hülya Koçyiğit'in üstlendiği, yazar Füruzan; “Vicdan” ve “Mutluluk” filmlerinin oyuncusu Murat Han; “Deli Yürek Bumerang Cehennemi”, “Pars: Kiraz Operasyonu” filmlerinin yönetmeni Osman Sınav; unutulmaz film müziklerinin bestecisi Cahit Berkay; sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler ve görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı'dan oluşan Ulusal Yarışma Jüri Üyeleri'nin isimlerini açıkladı .

Lale Filmin kurucusu ve festival danışma kurulu üyesi Necip Sarıcı, bu sene verilen Onur Ödülleri'nin sahipleri Muhterem Nur ve Sezer Sezin isimlerini açıklarken, iki büyük sinema oyuncusunun Türk sineması için taşıdığı öneme dikkat çekti.

Sinema Yönetmeni Semir Aslanyürek ise bu yıl ilk kez verilen Emek Ödülleri'nin Sırrı Elitaş ve Süheyl Eğriboz'a verileceğini ilk kez kamuoyuna duyurdu.

Sinema yazarı Sevin Okyay ise, festivalimiz ile birlikte sürgit yürütülen Ücretsiz Sinema Kurslarında, eğitmen olarak bu yıl yer alan isimleri açıklarken, Cem Özer'in vereceği oyunculuk atölyesine değindi.

Sinema yazarı Fırat Yücel uluslararası ve ulusal kısa metraj yarışma bölümünde yarışacak filmlerin isimlerini açıklarken, uluslararası bölümde “SİYAD En İyi Film Ödülü” için değerlendirme yapacak Okan Arpaç, Banu Bozdemir ve Burçin S. Yalçın'dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi ve yine ulusal bölümde “SİYAD En İyi Film Ödülü” için değerlendirme yapacak Tunca Arslan, Nihal Bengisu Karaca ve Deniz Yavuz'dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi isimlerini açıkladı .

Boğaziçi Üniversitesi Sesli Betimleme Grubu üyesi Kenan Önalan ise, Hikmet Şahin'e ve Ali Çalışır'a teşekkürlerinin ardından “Daha önce yapılan tüm etkinliklerde görme engelliler olarak ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüklerini, ancak ilk kez Uluslararası İpek Yolu Film Festivali'nde böylesi bir önemle karşılandıklarını ve engelsiz olarak film izleme şansını yakaladıklarını” söyledi. Sesli betimlemenin opera, tiyatro ve sinemada sessiz gelişen bölümlerin bir anlatıcı ile aktarılması olduğunu belirten Önalan, basın toplantısı aracılığı ile sinema yapımcı ve oyuncularına çağrıda bulunarak görme engelliler için film izleme olanaklarının arttırılması gerekliliğine vurgu yaptı.

Basın toplantısının hemen ardından yapılan kokteylde Hakan Aysev ve Meyra, The Godfather ve Evita gibi unutulmaz film müziklerini seslendirdikleri, mini bir konser verdi.

Gecede Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Hikmet Şahin, Festival Başkanı Ali Çalışır ve Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan festivale değerli destekleri için “Festival Basın Sponsorları”na teşekkür plaketlerini takdim ettiler.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21