• BIST 1.910,41
 • Altın 779.61577
 • Dolar 13.7178
 • Euro 15.5042
 • İzmir 19 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Antalya 16 °C
 • Ankara 10 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2021 33'ncü Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim2021  32'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Eylül 2021 31'inci Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2021 33'ncü Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim2021  32'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Eylül 2021 31'inci Sayısı Yayında

Hindistan ile e-vize sistemi  devreye girdiğinde  1 milyon Hintli turist hayal değil  

Hindistan ile e-vize sistemi  devreye girdiğinde  1 milyon Hintli turist hayal değil  
Murtaza Kalender, e-vize uygulamasını Hindistan’a da uygulandığı taktirde  Hindistan’dan Türkiye’ye 2020 yılında 1 milyon Hint turist ve 1.5 milyar dolar turizm geliri hayalini gerçekleştirebiliriz 

TURİZMİN SESİ


Türkiye’nin Çin, Malezya, Endonezya gibi ülkelere uyguladığı e-vize uygulamasını Hindistan’a da uygulandığı taktirde  Hindistan’dan Türkiye’ye 2020 yılında 1 milyon Hint turist ve 1.5 milyar dolar turizm geliri hayalini gerçekleştirebiliriz. TravelShop Turkey’nin Kültür ve Turizm Bakanlığıyla birlikte gerçekleştirmiş olduğu Destination Turkey B2B Workshop başarıyla tamamlandı. TravelShop Turkey yetkilisi Murtaza Bey’in ifadesine göre 2019’da 500 bin, 2020’deyse 1 milyon Hintli turistin ülkemize gelmesinin bir hayalden ibaret olmadığını görüyoruz.8-14 Ekim tarihleri arasından Hindistan’ın 6 büyük şehrinde gerçekleştirilen bu etkinliğe 2.000’e yakın Hint Tur Operatörü katıldı.

cin,-malezya,-endonezya,-travelshop-turkey,-destination-turkey-b2b-workshop,-travelshop-turkey-yetkilisi-murtaza-kalender.jpg

Hindistan’a gitmeden önce 2500 ön randevu alınarak etkinlik boyunca 6.000’den fazla ikili B2B görüşme yapıldı.WorkShop etkinliğini düzenleyen TravelShop Turkey firmasının Genel Müdürü Murtaza Kalender’in verdiği bilgiye göre; özellikle Wedding, M.I.C.E ve Kültür Turlarının öne çıktığı etkinlikte, vize konuları halledildiği takdirde, yıl sonuna kadar  en az 50.000 Hintli turistin Türkiye’ye geleceği öngörülüyor. Murtaza Kalender’den edinilen bilgiye göre, Hindistan’dan Türkiye’ye yoğun bir talebin olduğu ama maalesef vize sorunlarıyla karşılaşıldığını öğreniyoruz.Şu anda Hindistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının 170 bine yaklaştığı ve bunların %70’inden fazlasının Shengen vizesiyle veya online olarak vize edinen turistler olduğunu, % 30’undan az bir bölümünün de Hindistan’dan “sticker” vize aldıklarını görüyoruz.

cin,-malezya,-endonezya,-travelshop-turkey,-destination-turkey-b2b-workshop,-travelshop-turkey-yetkilisi-murtaza-kalender-002.jpg

Çin Modeli e-vize uygulaması Hint turist sayısını arttırarak düşük sezonlarımızı canlandırabilir!
En az 150 bin Hint turistin Türkiye’ye gelmek istemesine rağmen vize sorunlarından ötürü gelemediğini ve başka destinasyonları tercih ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz.“Bu da Türk turizmi için 300 milyon dolara yakın bir gelir kaybı demek oluyor ki bu rakam başka turistik destinasyonlara gidiyor.” Murtaza Kalender ek olarak “Mevcut vize koşullarında en fazla 200 bin vizenin verileceği öngörülürse, 2019 yılındaki Hint turist kaybımız 300 bin, döviz kaybımız ise 450 bin dolar civarında olacak” dedi. Özellikle Hint turistlerin kışın, düşük sezonu değerlendirdiklerini belirten Kalender, Ege ve Akdeniz’deki otellerin fiyat skalasında yukarı çıkacağını, doluluk oranlarında artış sağlanacağını, bu yüzden bu pazarın önemini ve değerlendirilmesi gerektiğini arz etti. Vizelerin zor alınmasının ciddi negatif algı yaratarak birçok düğün ve m.i.c.e firmasının destinasyon olarak Türkiye’yi programlarına koymadıklarını dile getirdi. Sürecin böyle devam etmesinin olumsuzluklara neden olmasından ötürü bu algının bir an önce değişmesi gerektiğini belirtti. 

cin,-malezya,-endonezya,-travelshop-turkey,-destination-turkey-b2b-workshop,-travelshop-turkey-yetkilisi-murtaza-kalender-003.jpg

Direkt uçuş ve sefer sayıları yetersiz kalıyor!
Murtaza Kalender öneri olarak, vize sorunlarının aşılması adına, Türkiye’nin, Çin, Endonezya, Malezya ve Güney Afrika’ya uygulamış olduğu e-vize modelini getirdi. Bu ülkelere uygulanan e-vize neden Hindistan’a uygulanmasın diye ekledi. Eğer Türkiye, Çin’e uyguladığı bu modeli Hindistan’a da uygularsa, Hindistan’dan 1 milyar 200 milyon dolar gelir elde edebilir şeklinde ifade etti. Direkt uçuşların da ayrıca sorun teşkil ettiğini belirten Murtaza Bey, 6 ayrı şehre değil daha fazla şehre uçuş sağlanarak, uçuş sayılarının da arttırılmasıyla 1,5 milyarlık bir turist gelirine ulaşılabileceğinin altını çizdi. Murtaza Kalender; Türkiye’den 32 kişilik alım heyetiyle gittiklerini ve heyet üyelerin aşağıda listeledi.       

travelshop,murtaza-kelender.jpg
KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN;
Kalender, özellikle TURSAB, TUROFED, TUROB, AKTOB ve bunun gibi sivil toplum kuruluşlarının bu konuya ciddi şekilde eğilmesi gerektiğini ve bu vize sorununun üst makamlarca giderilmesi adına çalışmalar yapmalarını arzu ettiğini belirtti. Kalender son olarak 18-21 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan B2B Luxury M.I.C.E etkinliğine tüm turizm çevrelerini davet etti.

ahmet-ketanci---ramada-golden-horn-–-general-manager.jpg

Ahmet Ketancı - RAMADA GOLDEN HORN – General Manager
Hindistan Türkiye için çok önemli bir Pazar. Çok ciddi taleplerin olduğunu, gurubu konfirme edip uçak biletlerini aldığı halde uçacağı gün vizelerini alan gurupların var olduğuna şahit olduk. Bu sorundan dolayı birçok tur operatörünün Türkiye’yi destinasyonlarından çıkarttığını gördük.  Öncelikle son yıllarda ülkemizin güvenlik sorununun ortadan kalkması ve yeni pazar arayışlarının getirdiği yüksek potansiyel Hindistan’da mevcuttur. Bakıldığında bizden onlara giden turist sayısı yıllık bazda 25.000 civarında olmasına rağmen ülkemizi ziyarete gelen Hintli turist sayısı 100.000 üzerindedir. Bu sayının hızla artması, Çin’e uygulananda olduğu gibi e-vize ve uçuş sayılarının artmasıyla kolaylıkla kısa vadede milyonları bulabilecektir. Ayrıca sezonu uzatmak anlamında en iyi potansiyelin olduğu pazarların başında gelmektedir. Şu halde;2020 yılında vize kolaylığıyla birlikte 1 milyon Hintli turistin ülkemize gelerek 1 milyar dolardan fazla döviz bırakabileceğini söyleyebilirim. 

ibrahim-bastutan---gamirasu-cave-hotel---general-manager.jpgİbrahim Baştutan - GAMIRASU CAVE HOTEL - General Manager
Hindistan’da 4. Defa B2B Workshop etkinliğine katıldım. Her seferinde vize ve uçuş sorunlarıyla karşılaştım. Uçuş sorunu bir nev’i aktarmalı şekilde çözebiliyorlar ancak vize sorunu maalesef çözülemedi. Oysa Hindistan, Türk Turizmi için aranan bir Pazar olup 12 ay boyunca “FIT” M.I.C.E, düğün ve kültür turları gibi etkinliklere katılarak ciddi paralar harcayan müşteri profiline sahip.6 şehirdeki Destination Turkey Workshop etkinliğinde Türkiye’ye olan ilginin bir önceki organizasyondan daha fazla arttığını ve hatta birçok gurubun otel rezervasyonlarını yapıp uçak biletlerini aldığı halde vizelerini son güne dek beklediklerine şahit oldum. Hindistan’a yönelik olarak Çin’de olduğu gibi vize kolaylığı sağlandığı takdirde 2020 yılında 1 milyon Hintli Turist hedefinin gayet gerçekleştirilebilir olduğunu görüyorum. Yetkililerden ricamız bu pazarın mercek altına alınmasını ve bir an önce vize kolaylığı sağlanıp sefer sayılarının da arttırılması olacaktır.  

burcin-karakus---hyatt-regency-hotel---group-sales-manager.jpg

Burcin Karakuş - HYATT REGENCY HOTEL - Group Sales Manager
Hindistan’ın 6 ayrı büyük şehrinde çok güzel Türkiye tanıtımı yaptık. Türkiye’ye ilginin beklediğimden daha fazla olduğunu ve gelmek isteyen birçok Hintli gurupların bulunduğunu söylemeliyim. Hindistan’daki Türk yetkililerden 450 milyon Hintlinin yurtdışına seyahat edebilecek bütçeye sahip olduğunu, 2018 itibariyle 30 milyon Hintli turistin yurtdışı tatiline çıktığını öğrenmiş bulunmaktayım. Türkiye’ye ciddi talebin olmasına rağmen vize sorunuyla karşı karşıya kalındığını ve bu yüzden Türkiye’nin destinasyonlar arasına koyulmadığını gözlemledim. Hindistan, Türkiye’ye 12 ay boyunca müşteri gönderebilecek ülkelerden birisi. Özellikle düşük sezonlarımızı doldurabilecek müşteri potansiyeline sahipler. Eğer, Hindistan’a Çin modeli vize uygulaması sağlanırsa 2019 yılında 500 binin üzerinde Hintli turisti ülkemizde ağırlayabiliriz.  

mert-ozcan---the-marmara-hotel-taksim---corporate--government-sales-manager.jpg

Mert Ozcan - The Marmara Hotel Taksim - Corporate & Government Sales Manager
Alternatif pazarlar yaratma isteğimizi karsilayacak en büyük potansiyellerden birini Hindistan oluşturuyor. Özellikle seyahat dönemlerinin ülkemizde düşük sezon diye adlandırdığımız Kasim-Mart dönemine denk gelmesi Türk turizminde sezonu uzatmak için de çok büyük bir şans oluşturuyor. Uçuş sayılarını arttırıp, vize süreçlerini kolaylaştırmak, Çin modelini benimsemek gibi konular kısa vadede olumlu sonuçlandırılırsa Türkiye, Hindistan pazarında öncelikli ülkelerden birisi olacaktır.

sena-elik---elite-world-hotel---group--mice-sales-supervisor.jpg

Sena Elik - ELITE WORLD HOTEL - Group & MICE Sales Supervisor
Hindistan pazarı gerçekten çok büyük bir Pazar ve ciddi talepler mevcut. 1.2 Milyar insana ev sahipliği yapan Hindistan'ı  gelecek vadeden bir Pazar olarak görüyorum. Bürokratik noktalardaki konulara özenli eğilimlerde bulunulup, Çin, Malezya, Güney Afrika gibi ülkelere olduğu gibi e-vize ve uçak sayısında gerekli  esneklik sağlanıp, charter uçak problemleri çözülebilir  ise kısa sürede uzun yol kat edeceğimizi konusunda bir öngörüye sahibim.  Bu çözümlerin akabinde mevcut durumdaki ziyaretçi  sayısının da artarak devam edeceği kanısındayım. Özellikle Havaalanının taşınmasından ötürü Basın Ekspres yolundaki oteller için Hindistan pazarından gelecek M.I.C.E. Incentive gurupları oldukça önem arz etmektedir.

seray-mekikoglu--- the-elysium-hotel---cluster-sales-executive.jpg

Seray Mekikoğlu -  The ELYSIUM HOTEL - Cluster Sales Executive
Dünya’nın en kalabalık nüfusuna sahip olan ikinci ülke Hindistan. 12 ay seyahat eden ziyaretçilere sahip bir ülkenin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirebilmek için Türkiye’nin diğer destinasyonlara karşı daha avantajlı hala gelmesi gerekiyor. Bunun için de atılacak en büyük adım Hintli turistlerin Türk vizesini almalarını kolaylaştırmak, hatta mümkün ise vize serbestisini getirmek ve seyahat etme ihtiyacına sahip orta gelir sınıfındaki Hint vatandaşlarını da çekmek için Türkiye-Hindistan arası charter uçuşlarını oluşturarak Hindistan-Türkiye arasındaki uçuşların sayısını arttırmak olacaktır. 

fatma-nur-karadogan--tst-line-producer .jpg

Fatma Nur Karadoğan -TST-Line Producer 
Ülke tanıtımı için en etkili yollardan birinin yabancı film şirketlerinin Türkiye’de film çekmek olduğunu düşünüyorum. Bollywood sinemasının potansiyelini B2B Workshop sırasında çok daha yakından gördüm. Türkiye Bolywood sineması açısından film çekilecek birçok lokasyon bulunması nedeniyle büyük bir potansiyel. Vize işlemlerindeki kolaylıkla, ülkemizde film çekmek isteyenlerin sayısı arttırabilirsek bu bağlamda ülkeye gelen turist sayısı da orantılı olarak artacaktır. 

cihan-yilmaz---paloma-otel---group-sales-supervisor.jpg

Cihan Yılmaz - PALOMA OTEL - GROUP SALES Supervisor
Dünyanın 2. Büyük nüfusuna sahip ve bu büyük nüfus içince dünya çapında, ekonomi anlamında ciddi gelirlere sahip işadamlarına ve ekonomik zenginliğe sahip olan vatandaşları nedeniyle Hindistan pazarı Türkiye için çıkarılmayı bekleyen altın madeni gibi değerlidir. Bu madenin ülkemize kazandırılması hususunda biz turizm camiası elimizden geleni son yıllarda bu workshop etkinliğinde olduğu gibi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Hindistan’da yaşayan ve Hindistan dışında tatillerini geçiren kişi sayılarında Dubai ve Tayland gibi ülkelerde ciddi rakamlara ulaşırken, Türkiye bu pastadan vize sorunları ve THY ile Air  India arasındaki “slot” anlaşmalarının sebebiyle henüz tam anlamıyla yararlanamamaktadır. Antalya’nın kış sezonu için Hint pazarı en önemli Pazar olduğunu gördük ki; 6 günde 6 büyük şehirde en aktif turizm acenteleri ile yoğun bir program kapsamında yapılan görüşmelerde özellikle Antalya hakkında aldığımız geri dönüşlerde, acentelerin Antalya’yı yalnızca deniz kum güneş turizmi açısından zengin olduğunu bildiklerine istinaden, Hindistan’da yapılan ya da yapılacak tanıtımlarda Antalya’nın diğer tarihi zenginlikleri ve plajları dışında da birçok aktivite ve etkinliklere sahip olduğunu ifade etmekte fayda olacağını düşünüyorum. Burada vizelerin tamamen kaldırılması veya alternatif kolaylıklar sağlanması halinde ve uçuşlar ile ilgili sorunların kısa sürede aşılmasının akabinde Türkiye’yi ziyaret eden Hintli turist sayısının her yıl artarak Türkiye turizminde Hindistan pazarının ciddi hacme ulaşacağını düşünmekteyim.

seda-erdem---lionel-hotel---travel-trade-sales-supervisor.jpg

Seda Erdem - LIONEL HOTEL - Travel Trade Sales Supervisor
Hindistan büyük bir pazar ve potansiyeli çok fazla. İki ülke arasında vize sorunları çözüldüğü takdirde ülkemizin bu pazardan hak ettiği payı alacağını düşünüyorum. Biz turizm elçileri olarak elimizden geleni her zaman yapmaya hazırız. Eğer, Hindistan’dan daha fazla döviz ve turist beklentisindeysek kesinlikle vize kolaylığı sağlamalıyız. Çünkü Hindistan’da ciddi bir potansiyel olup ülkemize 2020 yılında 1 milyon turistin gelebileceğini gözlemledim.

muammer-kaya---mk-travel--medical-–-vialand---–-general-manager.jpg

Muammer Kaya - MK TRAVEL & MEDICAL – VIALAND - – General Manager
Hindistan çok büyük bir pazar. En önemli faktörlerden biri de iki ülke halkının birbirini sevmesi ve ziyaretlerden mutlu olunması. Vize probleminin e-vize kapsamının genişletilmesi ile çözülmesi ve karşılıklı uçuş sayılarının arttırılması gibi doğru adımlar atılırsa hâlihazırda ülkemize gelen 95.000 Hintli turist sayısı her yıl ikiye katlanabilir.

hulya-kurmus---akmina-travel---product--sales-manager-  .jpg

Hulya Kurmus - AKMINA TRAVEL - Product & Sales Manager   
Hindistan gelecek vaat eden bir pazar ve büyümeye istekli görüşmelerimizde ki talepler bunu açıkça gösteriyor. Vize ve uçak konusu en çok zorlayan konular olarak önümüze geldi. Ülke güvenliği tabi ki önemli ancak yine de kolaylaştırıcı çözümler konusunda hızlı hareket edilmeli. 2019 yılı hedefleri için öncelikli vize sonrasında Charter ve uçuş konularına ağırlık verilmeli. Sektörün tanıtım ve pazarlama için gösterdiği çaba göz ardı edilmemeli. KKTC için de tanıtıma Türkiye'nin desteği şart.

bulent-kocak---antalya-fbb-travel-–-general-manager.jpg

Bülent Koçak - Antalya FBB Travel – General Manager
Türkiye olarak her iki ülke arasında belirli bir seviyede turist artışından söz etmemiz için vize, girişte alınacak şekilde düzenlenmeli. Birçok ülke bizden vize istiyor ama biz turist alan bir ülke olduğumuz için o ülkelerin vatandaşından girişte vize almasını talep ediyorsak Hindistan da bunu hak ediyor. Çalışma bu yönde olmalı ki bizlerde taşın altına elimizi değil bütün bedenimizi koyalım.  Charter izni için mücadele edelim, yoksa bu düzende büyük rakamlar hayal. Sizler de iyi biliyorsunuz ki pazar büyümeye oldukça müsait.

ugur-atak---pullman-hotel-–-general-manager.jpg

Uğur Atak - Pullman Hotel – General Manager
Hindistan’dan Türkiye’ye talepler olduğunu gördük. En sevindirici tarafı buydu. Üzücü yanıysa, bu kadar ciddi talebe rağmen vizeden ötürü gelemeyen binlerce insanın oluşu! Türk Turizminin gelişimi ve güçlenmesi açısından pazar yelpazemizi genişletmemiz gerektiği aşikâr, bu yönde yaptığımız önemli yatırımlardan bir tanesi de ülkemiz için büyük potansiyel teşkil etmekte olan konaklamalı toplantı gruplarından, düğünlere, gezi gruplarına kadar her alanda etkin talep üretebildiğimiz Hint pazarı, bu pazarda biz turizmcilerin etkin sonuçlar alabilmesi için vize başvurularının hızlı değerlendirilip sonuca kavuşturulması gerekmekte, yeterli koşullara sahip Hint vatandaşlarının 1 gün içerisinde vize alabilmesi veya dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’e uygulanan vize kolaylığının Hindistan için de geçerli olması biz turizmciler için olmazsa olmazların en başında gelmektedir.

ozlem-sahin---grand-hyatt-hotel---sales-manager-group-sales- .jpg

Ozlem Sahin - GRAND HYATT HOTEL - Sales Manager Group Sales  
8-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğumuz Destination Turkey B2B Workshop etkinliğine katılmaya son 2 yıldır Hindistan pazarında meydana gelen yüksek talep artısı sebebiyle karar verdik. Ziyaretlerimiz ve sektör partnerlerimiz ile temaslarımız sonucunda oldukça yerinde hatta farkında olduğumuz potansiyelin çok daha üzerinde bir iş hacmi ile birebir karşılaştığımızı açıkça söyleyebilirim. Başta Istanbul olmak üzere Antalya, Bodrum, Kıbrıs gibi destinasyonlarımız son yıllarda Dubai & Singapur & Malezya gibi destinasyonlara ciddi bir rakip olarak Hindistan pazarında yerini almıştır. Pazar çeşitlendirmesinin yanında düşük sezondaki volümün arttırılmasını sağlayacak bu potansiyelin karşısında duran vize alım süresinin uzun olması & karşılıklı direkt uçuşların yetersiz olması gibi sorunları çözebilmemiz gerek. Oysaki Çin’e Malezya, Endonezya ve Güney Afrika gibi ülkelere e-vize kolaylığı sağlanıyor. Hindistan’a da benzer bir uygulama olursa önümüzdeki yıl içerisinde Hindistan pazarından münferit ve Mice olarak 500,000.00 USD ‘ye yakın bir gelir elde edilmesi bir hayal değildir. Sektörel sivil toplum kuruluşlarının ve Kültür ve Turizm Bakanlığının birlikte atacağı süreci geliştirici olumlu adımlar, var olan potansiyeli elde etmemizi sağlayacaktır.

gokhan-gumusdede---gloria-golf-hotel---sales-manager.jpg

Gökhan Gümüşdede - GLORIA GOLF HOTEL - Sales Manager
8-14 Ekim 2018 tarihleri arasında Hindistan’da 6 farklı şehirde Hintli acenteler ve tur operatörleri ile buluştuk.1,2 Milyar nüfusu ile Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip ülke olan Hindistan’ın Türkiye turizmi için gelecekte çok önemli yere sahip olduğunu düşünüyorum. Orta direk büyüyen 420 Milyon nüfusa sahip olan Hindistan’ın tatil ve düğün destinasyonu olarak hızlı şekilde yapacağımız yatırımlarla Türkiye’yi seçmesini sağlamamız gerekmektedir. Hintli partnerlerimizden aldığımız bilgilere göre ülkemizde düşük sezon olan ilkbahar, kış ve sonbahar dönemlerini seyahat ve düğün için tercih eden Hintli misafirler aynı zamanda ülkemiz için hatırı sayılır potansiyel bir turizm geliri arz etmektedir. Söz konusu kış dönemlerinde özellikle Akdeniz bölgesinde otel doluluklarında ciddi düşüşler olması nedeni ile bu açığı kapatacak ciddi bir pazar olan Hint pazarına ilgi ve destek göstermemiz gerekmektedir. Gözlemlerimiz sonucu Hint pazarında talebin çok her geçen yıl arttığı ancak vize sorunu nedeni ile yeteri kadar talebi karşılayamadığımız görülmektedir. Şu an için Hindistan’ın sadece 2 şehirden uçuş sağlanmaktadır. Hintli misafirlerimizin vize alma süreçleri kolaylaşmasından sonra uçulan şehir sayısını ve sefer sayılarını artırılarak ülkemizde daha fazla sayıda Hintli misafir görmek arzusundayız. Hindistan vize problemi dünyanın en büyük ülkesi olan Çin’e uygulanan  vize edinim kolaylığında olduğu gibi çözülürse Antalya Turizminin 12 aya yayılması mümkün.

alper-yagci---bricks-hotel-–-general-manager.jpg

Alper Yağcı - BRICKS HOTEL – General Manager
Hindistan ziyaretimizde ülke sloganının “İnanılmaz Hindistan” olduğunu öğrendik. Travelshop Türkiye önderliğinde, Turizm Bakanlığı, THY Hindistan temsilcileri ve turizm sektöründen katılımcılarla düzenlenen etkinlikte Hindistan pazarının gerçekten inanılmaz gelecek vaat ettiğini pazarın kısa zaman içerisinde kat ve kat artmasının çok hayal olmadığını bütün ekip olarak gördük. Görüşmeler esnasında Hindistan acente, tur operatörleri ve diğer temsilcilerinin söylemeyi unutmadığı 2 konu vardı; vize ve ülkeler arası uçuşlar. Önümüzde Çin, Malezya, Güney Afrika ve Endonezya gibi e-vize örnekleri varken Hindistan’a da e-vize neden uygulanmasın? Bu iki konunun ivedi şekilde irdelenip aksiyonlar alındığında kısa zaman içerisinde ülkemizi ziyaret eden Hindistanlı turist sayısının artacağı tartışılmaz bir gerçektir.

sadegul-bostanci-–-travelux-–-general-manager .jpg

Sadegül Bostancı – TRAVELUX – General Manager 
6 günde 6 büyük şehirde Türkiye tanıtımı yaptık. Katılan kişi sayısı ve Türkiye’ye olan ilgi beklediğimizden de fazlaydı. Destination Turkey Workshop’ta, Kapadokya’ya ne denli talep olduğunu ve ciddi potansiyel teşkil ettiğini gördük. Görüşmelerimizden yola çıkarak anladık ki Hindistan için Türkiye çok tercih edilen, gelmek istenilen bir yerken bütün acentecilerin ortak tek ve büyük sorunu vizelerin kolay ve hızlı alamamaları. Bu sorunu yetkili birimler çözebilirlerse kesinlikle Hindistan pazarında 2019 yılı çok güzel işler yapılacağını düşünüyoruz. Kötü giden bir kaç yılın sonrasında Türsab ve Turizm Bakanlının işbirliği ile biz turizmcilere biraz destek olmalarını bekliyoruz. Bu kadar ciddi potansiyeli olan bir ülkenin vize sorunlarının Çin modeli örnek alınarak çözülmesi halinde hem turist hem de döviz kaybının önüne geçilecektir. 

rafail-akbarov---sab-tour---product--sales-manager- .jpg

Rafail Akbarov - SAB TOUR - Product & Sales Manager   
Vize işi pek kısa zamanda çözülecek gibi gelmedi bana çünkü vize konusu daha çok siyasi motivelerden dolayı ( Hindistan’ın Pakistan ve Türkiye’nin Pakistan ilişkilerinden dolayı.) Bu hassas konu ülkeleri vize konusunda ketum yaklaşıma itmiş. Zaten konsolosumuzun duruşunda da vize konusunda bir ketumluk vardı. Ayrıca havayolları konusunda su an Türkiye ve Hindistan arasında slotu okeylenmis ama gerçekleştirilemeyen 11 slot varmış. Bu talebin zaten mevcut uçuşa yetecek kadar olduğunu göstermektedir. 11 slot gerçekleşmeden zaten THY Yeni slot verilmemektedir. Slotlar Hint havayollarına ait olduğundan Bizim havayolları kullanamıyor. İlave talep oluşturmak için daha geniş kapsamlı tanıtım yolları bulmamız gerekiyor. Bu artık bollywood filmi mi dijital pazarlama mı olur değerlendirmek lazım. Hint Özel havayollarına, özel ucak şirketlerine yakıt destekleri verilirse( kış sezonuna özel)  slot kullanımında artış sağlanır.

egemen-ates---tav-antalya-airport---deputy-director-of-aviation-marketing-and-trade.jpg

Egemen Ateş - TAV ANTALYA AIRPORT - Deputy director of aviation marketing and trade
Fraport TAV Antalya Havalimanı olarak Hindistan Workshop etkinliğine büyük bir zevkle iştirak ettik. Antalya ve Türkiye’nin Hint turistlere neler sunabileceğini keyifle anlattık. Ayrıca doğrudan uçuşların Antalya’ya gelecek turist sayısını oldukça artıracağını düşündüğümüzden havalimanı işleticisi olarak Antalya çıkışlı olası Hindistan uçuşlarında yolcu başı 10€ değerinde ciddi bir destek ile payımıza düşeni yapmaya hazır olduğumuzu Hindistan’ın 6 farklı şehrindeki sektör temsilcilerine aktardık. Umut ediyoruz ki önümüzdeki süreçte öncelikli olarak İstanbul ve devamında Antalya’ya doğrudan uçuş gerçekleştirecek Hint ve Türk taşıyıcılarının operasyonları Türk turizminde Hindistan’ın önemli bir yer teşkil etmesine olanak verecektir.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21