• BIST 9347.17
 • Altın 2024.035
 • Dolar 31.0695
 • Euro 33.645
 • İzmir 14 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Antalya 11 °C
 • Ankara 11 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin ARALIK 2023 58'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2023 57'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin ARALIK 2023 58'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2023 57'ncı Sayısı Yayında 

 Gastronomi Turizmi Derneği yeni yıla üyeleri ve çok değerli konukları ile birlikte merhaba dedi

 Gastronomi Turizmi Derneği yeni yıla üyeleri ve çok değerli konukları ile birlikte merhaba dedi
Gastronomi Turizmi Derneği Den Den Denizcilik ev sahipliğinde Mega Den Den yatta düzenlediği özel bir davetle 2019 yılına veda ederek, 2020 yılına merhaba dedi

TURİZMİN SESİ


İstanbul Boğazı’nın mavi sularında Den Den Mega yatta yapılan etkinliğe çok yoğun katılım oldu. Program boyunca eksilmeyen Türk Sanat müziği ve lezzetli yemek servisleri ile herkes yeni yılı güzel dilekleri ile karşıladı.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-omer-kartin-afrikali-ali.jpg

Eğlencenin ve paylaşımların eksilmediği yemeğe; Kültür Turizm ve Sağlık E. Bakanı Bülent Akarcalı, Peru Ticaret Ataşesi Hugo Guavez, Les Clefs d’or Türkiye Derneği Başkanı Adnan Öner, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Türk Hava Yolları Nepal Müdürü Abdullah Tuncer Keçecioğlu, Hatay Antakya Dayanışma Derneği Başkanı Fahir Semir Abacı, Mutfak Sanatları ve Gastronomi Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Güney, Akdeniz Gastronomi Aşçılar Derneği Başkanı Murat Baziki, I-MICE Derneği Başkanı ve TÜRSAB YK Üyesi Hüseyin Kurt, Alaçatı Farkında Platformu Başkanı Mehmet Ali Akbulut, TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, GTD Başkan Yardımcısı Koraltan Saygın, Gastro Akademi Kurucusu Dr. Mesut İnan, Afrikalı Ali  ve çok değerli konuklar katılım sağladılar.

aysula-ozgenbora-ozgen-afrikali-ali-tamer-koseoglu.jpgGTD Başkanı Gürkan Boztepe; “Bugün geldiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bugünün amacı her sene yaptığımız bir kaynaşma ve tanışmadır. Gastronomi Turizmi Derneği olarak; Türk Mutfağını, marka ürünlerimizi, yöneticilerimizi ve firma sahiplerini network anlamında tanıştırıyoruz ve diyaloğu arttırıyoruz. Bu akşam bizim için önemli. Den Den Yatlarının Sahibi Tamer Köseoğlu yeni bir tekne daha yaptırıyor.

mega-denden.jpgBizi Mega DenDen teknesinde ağırladığı için kendisine teşekkür ediyorum. Bugün aramızda çok değerli konuklarımız var. Hep birlikte 2020 yılına merhaba diyeceğiz” dedi.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-omer-kartin-afrikali-ali-001.jpgDavetliler Türk Sanat Müziği Sanatçısı Arzu Akça’nın güzel sesi eşliğinde ve muhteşem orkestrasıyla Boğaz turu yaparak keyifli bir akşam geçirdi.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-omer-kartin-afrikali-ali-002.jpgTÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir; “Yaklaşık 5 yıl önce bir gelişme oldu. TÜRSAB’ta çeşitli komiteler var. Dedik ki bir Gastronomi Turizmi Komitesi olması gerekiyor. Yolumuz o zaman birleşti. Ömer Kartın, Gürkan Boztepe ve diğer arkadaşlarla birlikte dönemin TÜRSAB Başkanı’na talepte bulunduk. Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı olması gerekiyor dedik. Ardından Gürkan Bey ve Ömer Bey ile birlikte biz bu komiteyi kurduk. Daha sonra yeni dönem başladı, yeni üyelikler belirlendi, yeni Başkan belirlenecek ve biz ekip arkadaşları ile birlikte toplantı halindeyiz. Dönemimizin TÜRSAB Başkanı Gastronomi Turizmi Başkanı bir hanımefendi deyince biz ortalıkta kaldık. Ardından da o toplantıdan sonra ne yapacağız arkadaşlar dedikten sonra, Gürkan Bey ortaya bir fikir attı,

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-7.jpg

4-5 yıl önce ortaya Gastronomi Turizmi Derneği çıktı ve o günden bu güne mücadelemiz Türkiye Gastronomi Turizmi adına devam ediyor. Çok da yol kat edildi. Eski Sağlık ve Turizm Bakanımız bizim yanımızdan hiç ayrılmadı. Bu anlamda Bülent Akarcalı Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Gürkan Bey bu işin peşini hiç bırakmadı hala da bırakmıyor. Bundan sonra işi biraz daha kolay. Çünkü 2020 yılı “Türkiye Gastronomi Yılı” ayrıca bugün bütün turizm literatürlerinde Turizm Bakanlığımızda kim söz alırsa söze ilk Türk Gastronomisi ile başlıyor. Demek ki burada bir başarı var ve gastronomi dernekleri de çoğalmaya başladı. Ama ilkler hiçbir zaman unutulmaz. Bizde mücadelemizi hiç bırakmadık, bize de kısmet oldu. Bir ay önce yapılan seçimden sonra Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkan Yardımcısı olarak görevdeyim. Amacımız bulunduğumuz konumlar, bize verilen görevler neticesinde en iyi şekilde ülkemizi temsil etmek, turizmimizi temsil etmek ve hep birlikte mücadelemizi sürdürmek. Bu anlamda ben çok teşekkür ediyorum. Şimdiden 2020 yılının hepimiz için hayırlı olmasını ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Öncelikle sağlıklı, sıhhatli mutlu bir yıl olmasını diliyorum ve işlerimizin güçlerimizin iyi olmasını temenni ediyorum” dedi.

peru-ticaret-atasesi-hugo-guavez.jpgPeru Ticaret Ataşesi Hugo Guavez; “Öncelikle herkese iyi akşamlar diliyorum. Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ve TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkanı Ömer Kartın beni ve eşimi buraya davet ettikleri için teşekkür ediyorum. Peru bir başarı hikâyesi yarattı, fuar stantlarında sadece Peru yazıyor. Farklı farklı dernek ve kurumlar yazmıyor.  Peru yaklaşık 20 sene önce tek bir hedef olarak özel sektör ile bir araya geldik. Şefler, yöneticiler, turizm dernekleri ve herkes bir araya geldi, tek bir hedefe yöneldi. Peru Mutfağı’nı dünyaya tanıtmak için ve nasıl tanıtılacağı konusunda yola koyulduk. Peru’da sahip olduğumuz ürünlerimiz var. Ama tek bir hedef ve iki sektör bir araya gelince hedefe ulaşmak mümkün olmuştur. Türkiye’de olduğu gibi Peru’da zengin bir mutfağa sahiptir. Her zaman şunu söylüyorum Türkiye, Peru’nun olduğu gibi zengin bir mutfağa sahiptir. O yüzden bunu kaybetmeden ilerlemeye devam ediyorsunuz. Ben bunu takdir ediyorum” dedi. Peru Ticaret Ataşesi Hugo Guavez, Peru’ya özgü seramik ürünlerinden oluşan hediyelerini Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ve TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkanı Ömer Kartın’a takdim etti.

tursab-gastronomi-ihtisas-baskani-omer-kartin.jpgTÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkanı Ömer Kartın; “Gastronomi Turizmi Derneği’nin gecesine hoş geldiniz. Gastronomi Turizmi Türkiye’de son yıllarda konuşuluyorsa Sevgili dostum Gürkan Boztepe’nin sayesindedir. Bu başarı kendisine aittir. Biz arkasında ve yanında çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl “2020 Gastronomi Yılı”. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’a Gastronomi Yılı ilan ettiği için teşekkür ediyorum. Fakat turizmde gastronomi ile ilgili bir şey yapılıyorsa TÜRSAB Başkanımız Firuz Bağlıkaya ve TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir sayesindedir eğer onlar olmasaydı bugünlere gelemezdik, onların sayesinde Gastronomi Turizmi konuşuluyor, kendilerine teşekkür ediyorum. İnşallah hep birlikte daha çok ve daha güzel işler yapacağız” dedi.

1975 yılından bugüne faaliyet gösteren Can Kebap’ın lezzetleri davetlilere ikram edildi.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-omer-kartin-afrikali-ali-003.jpgEski Kültür ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı; “Aslında Bakanımız 2020 Gastronomi Yılı değil, Gürkan Boztepe yılı ilan edecekti ama biz mütevazı davrandık. Gürkan’ın gerçekten belirtildiği gibi Peru’dan Nepal’e kadar gitmediği yer kalmadı. Gürkan Boztepe “Gastronominin Evliya Çelebisi” oldu. Ama tabi toprak mümbit olmadığı sürece istediğiniz kadar iyi tohum atın herhangi bir şey çıkmaz. Tabi ki Türkiye’de Gastronomi konusunda başarılı arkadaşlar olduğu sürece Türk ve Osmanlı Mutfağının lezzet ve tatlarını geliştiren geniş bir ülke olduğu için bütün Türkiye çapında dernekte başarılı oldu. Gastronomi ile ilgili olarak Gürkan kardeşimizin girişimi ile birlikte Alaçatı’da bir toplantı vardı. Toplantıda İzmir İl Müdürü son derece önemli bir mesaj verdi. Gastronomi Yılı ilan etmek yetmiyor, onun bir alt yapısını oluşturmak gerek. Bakanlıkta bu konuda son derece ciddi bir çalışma içerisine girmiş. Bundan sonra Turistik İşletme Belgesi kalkıyor. Yani sırf alkol ruhsatı almak için meyhane havasıyla üç tane kebapla veya yemekle turistik belgesi olanlar kalkıyor. Bunun yerine Gastronomi Belgesi geliyor. Peki Gastronomi Belgesi nasıl gelecek? Birincisi aşçının belgeli olması, ikincisi o belgeyi alacak lokantada en az beş adet yerel yemeğin yapılabilir olması ve buna benzer diğer ölçütler. O zaman Türkiye’de de bu Gastronomi dediğimiz olay dünyanın en geniş, en çeşitli, en kapsamlı, en lezzetli damak tadına hitap eden mutfağının hakikaten dünya çapında kendini ispat etme durumu olacak. Herkese mutlu yıllar diliyorum” dedi.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-omer-kartin-afrikali-ali-006.jpgLes Clefs d’or Türkiye Derneği Başkanı Adnan Öner; “Herkese iyi seneler dilerim. Derneğimiz yaklaşık 80 ülkede 4000 kadar üyesi olan uluslararası bir dernek. Biz bu derneğin Türkiye temsilcileriyiz. Gürkan Boztepe ile yakın bir zamanda bir çalışma içerisine girdik. Çünkü önümüzdeki sene çok heyecanlı bir kongremiz var. 2020 Türkiye’de Gastronomi yılı ama aynı zamanda ben kendi adıma da Consierge Yılı olarak görüyorum. Çünkü Consierge oluşumu dünyada 90 yıldır olan bir oluşum ve biz maalesef Türkiye olarak onlara geç katıldık. 2020 yılında bu arkadaşlarımızı İstanbul’a davet ettik. 29 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da Avrupa Kongremizi yapacağız. 25 ülkeden yaklaşık 200-250 katılımcı bekliyoruz. Bu bizler için çok büyük bir heyecan. Hem Türkiye turizmi hem İstanbul için çok değerli bir kongre olacak. 

Adnan Öner, Hüsnü Özyeğin’in hayat hikâyesi ile ilgili çıkan kitabını Hüsnü Bey’e imzalatarak Gürkan Boztepe’ye takdim etti. 

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-omer-kartin-afrikali-ali-004.jpgDen Den Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Köseoğlu; “Öncelikle değerli misafirler hepiniz hoş geldiniz. Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı değerli dostum Gürkan Boztepe’yi, yönetimini ve ekibini tebrik ediyorum. Gerçekten çok başarılı işler çıkartıyorlar, zevkle izliyor ve takip ediyoruz.Biz de kendi imkânlarımızla Boğazda Den Den yatlarıyla Deniz Turizmine hitap ediyoruz. Hepiniz tekrar hoş geldiniz, çok teşekkür ediyorum. Her Pazar Boğaz’da Den Den tekneleriyle denize atlayıp, yüzüyoruz. Geçen hafta 11. Haftamızı tamamladık. İnşallah bu Pazar’da devam edeceğiz. Karı görene kadar devam edeceğiz” dedi.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-omer-kartin-afrikali-ali-005.jpgGürkan Boztepe Tamer Köseoğlu’na GTD Fahri Üyelik Sertifikasını takdim etti.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir.jpg

eski-kultur-ve-turizm-bakani-bulent-akarcali-001.jpgEski Kültür ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı GTD’nin 2020 yılına merhaba pastasını kesmeyip, “Türkiye bölünemez, Ben Türkiye’yi Bölemem, pasta da olsa kesip ikiye ayıramam ama üzerinden Hatay bölümünden bir gastronomi parçası alıp tadacağım” diyerek pasta merasimi gerçekleştirildi.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-7-001.jpg

Türk Sanat Müziği ile doyan DENDEN yat misafirlerinin içinde Eski Kültür ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı'da bulunuyordu. Vip ağırlamayla 2020 'ye merba derken bakan Akarcalı'nın yüzünden tebessüm eksik olmadı. 2020 Hepimize ülkemize hayırlı olsun dedi.

gtdgurkan-boztepe-mega-den-den-tamer-koseoglu-kultur-turizm-ve-saglik-e-bakani-bulent-akarcali-adnan-oner-ali-bilir-abdullah-tuncer-kececioglufahir-semir-abaci-salih-guney-murat-baziki-huseyin-kurt-7-002.jpg

Kral FM'de radyo programı yapan Afrikalı Ali (Ali Şentürk) geceye güzel sesiyle eşlik ederken DENDEN yatlarının sahibi Tamer Köseoğlu'da Afrikalı Ali'ye ne güzel sesin var der gibi bakıyordu. İstanbul'da bu hafta Pazar günü sulu kar bekleniyor ve 6 derece bir hava olacak. Bu havanın soğukluğuna aldırış etmeyen "ÇILGINLAR GRUBU" Afrikali Ali, Tamer Köseoğlu, Lütfü Sapmaz, Lütfü Ayan, Bay Mustafa olmakla beraber katılım gösteren diğer dostlarla beraber Muhteşem Çılgınlar kışın ortasında denize giriyorlar. Bu hafta da serüven devam edecek gibi... 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21