• BIST 1.314
 • Altın 464,951
 • Dolar 7,8775
 • Euro 9,3140
 • İzmir 7 °C
 • İstanbul 2 °C
 • Antalya 8 °C
 • Ankara -2 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Eylül sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Eylül sayısı yayında

Emirates Grubu 2019-20 sonuçlarını açıkladı

Emirates Grubu 2019-20 sonuçlarını açıkladı
Emirates Grubu art arda kar açıklamasının 32. Yılında 1,7 milyar AED (456 milyon ABD Doları) kar kaydetti

TURİZMİN SESİ


104 milyar AED (28,3 milyar ABD Doları) tutarındaki Grup geliri 1. Çeyrekte Dubai Uluslararası Havaalanının pistinin planlı kapanışından ve 4. Çeyrekte COVID-19 pandemisinden etkilendi. Yılı 25,6 milyar AED (7,0 milyar ABD doları) somut nakit dengesiyle tamamladı.Emirates önceki yıla kıyasla karını %21 arttırarak 1,1 milyar AED (288 milyon ABD doları) kar kaydetti


•    Gelirler DXB pistinin 45 günlük planlı kapanışı ve yolcu uçuşlarının Mart ayında geçici olarak askıya

etkilenerek %6 düşüşle 92,0 milyar AED’ye (25,1 milyar ABD Doları) geriledi.
•    Uçak filosu büyüklüğü değişmezken, havayolu kapasitesi 59 milyar Mevcut Ton Kilometre (ATKM) seviyesine düştü
dnata bir BT şirketi olan Accelya’daki payının satışından elde edilen bir seferlik bir kazanç olan 216 milyon AED (59 milyon ABD doları) içinde olmak üzere 618 milyon AED (168 milyon ABD doları), kar açıkladı
•    Gelirin %72’sini oluşturan uluslararası işlerle birlikte işlerdeki büyümeyi yansıtarak gelir %2 artarak 14,8 milyar AED (4,0 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşti
•    Karı etkileyenler şunlardır: ticari itibarda bozulma (özellikle Seyahat için) dolayısıyla 164 milyon AED (45 milyon ABD Doları), Thomas Cook’un iflası nedeniyle iptaller (Seyahat ve İkram) dolayısıyla 96 milyon AED (26 milyon ABD Doları), ve COVID-19’un etkisi dolayısıyla (tüm iş bölümleri genelinde) 274 milyon AED (75 milyon ABD Doları)
•    Havaalanı operasyonları ve ikram bölümleri genelinde yeni tesisler ve hizmet imkanlarının eklenmesiyle küresel ayak izi genişlediİ
Emirates Grubu ,  büyük ölçüde birinci çeyrekte DXB pistinin planlı kapanışı esnasında azalan operasyonlara ve dördüncü çeyrekte COVID-19 pandemisi nedeniyle uçuş ve seyahat kısıtlamalarının etkisine atfedilebilecek bir gelir azalmasına karşılık, arka arkaya kar elde ettiği 32. yıllına ulaştığını duyurdu.

Emirates Grubu,  yayınlanan 2019-20 Yıllık Raporunda, 31 Mart 2020’de sona eren mali yıl için, geçen yıla kıyasla %28’lik bir azalmayla 1,7 milyar AED (456 milyon ABD Doları) kar açıkladı. Grubun geliri geçen yılki sonuçlara kıyasla %5’lik bir düşüşle 104,0 milyar AED’ye (28,3 milyar ABD Doları) geriledi. Grubun nakit dengesi büyük ölçüde Şubat 2020’ye kadar güçlü iş performansı ve önceki yıla kıyasla düşük yakıt ücretleri sayesinde geçen yıla göre %15 artışla 25,6 milyar AED (7,0 milyar ABD Doları) oldu.

Süregiden pandemi kaynaklı  öngörülemeyen iş ortamı nedeniyle ve Grubun likidite pozisyonunu korumak için, Grup geçtiğimiz yıl Dubai Yatırım Kurumu'na açıkladığı 500 milyon AED (136 milyon ABD Doları) temettünün ardından bu mali yıl için temettü açıklamadı.

Emirates Havayolu ve Grubu Başkanı ve İcra Kurulu Yöneticisi Ekselansları Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum şu açıklamayı yaptı: “2019-20 döneminin ilk 11 ayında, Emirates ve dnata güçlü bir performans gösteriyorlardı ve ticari hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda ilerliyorduk. Ancak, Şubat ayının ortasından itibaren COVID-19 pandemisi, ülkelerin sınırlarını kapatması ve katı seyahat kısıtlamaları getirmesiyle uluslararası uçak seyahati talebinde ani ve büyük bir düşüşe neden olarak dünyayı kasıp kavurmaya başladığı için durum hızla değişti.

Pandemi olmasa dahi, sektörümüz her zaman çok sayıda dış faktöre karşı zayıf olmuştur 

2019-20 döneminde ABD Dolarının diğer ana para birimleri karşısında daha da güçlenmesi karlarımızı 1,0 milyar AED seviyesine geriletirken küresel havayolu yük taşımacılığı talebi yılın büyük bir bölümünde yumuşak seyretti  ve rekabet kilit pazarlarımızda yoğun hale geldi. "Zorluklara rağmen, Emirates ve dnata, yıl boyunca düşük ortalamalı yakıt fiyatlarıyla birleşen,  özellikle yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde ödüllü ürünlerimiz ve hizmetlerimize gösterilen sağlıklı talep sayesinde arka arkaya kar elde ettiğimiz 32 yıla ulaşmıştır.

"Her yıl çevikliğimiz ve yeteneklerimiz bakımından sınanıyoruz

Hemen müdahale gerektiren zorluklarla uğraşıp karşımıza çıkan fırsatlardan fayda sağlarken, kararlarımıza her zaman Dubai merkezli karlı, sürdürülebilir ve sorumluluk sahibi bir iş yaratmaya yönelik uzun vadeli hedefimiz kılavuzluk etmiştir. Grup, 2019-20 döneminde yeni uçaklara ve cihazlara, şirket alımlarına, modern tesislere, en son teknolojilere ve çalışan girişimlerine müştereken 11,7 milyar AED (3,2 milyar ABD Doları) yatırım yaptığı halde geçen yılın rekor yatırım harcaması tutarı olan 14,6 milyar AED’nin (3,9 milyar ABD doları) altında kaldı. Ayrıca, topluluklar ve çevresel girişimler yanı sıra gelecekte sektörün büyümesini desteklemek için yetenek ve inovasyonu besleyen geliştirme programlarını desteklemeye yönelik olarak kaynak yatırımı yapmaya devam etti.

Kasım ayında yapılan 2019 Dubai Havacılık Fuarında Emirates 50 adet A350 XWB için 16 milyar ABD Doları tutarında ve 30 adet Boeing 787 Dreamliner uçak için 8,8 milyar ABD Doları tutarında sipariş verdi

2023 yılında beklenen ilk teslimatlarla birlikte, bu yeni uçaklar Emirates’in mevcut filo karmasına eklenecek ve uzun mesafeli merkez modeli içerisinde konuşlandırma esnekliği sağlayacaktır. Emirates’in uzun süredir devam eden modern ve etkin bir filo işletmeye yönelik stratejisi doğrultusunda, bu yeni uçaklar filo yaşını da sektör ortalamasının oldukça altında tutacaktır.

Dnata’nın yıl içerisinde yaptığı kilit yatırımlar şunları kapsamaktadır

 Vancouver, Houston, Boston, Los Angeles ve San Francisco’da yeni operasyonların açılmasıyla Kuzey Amerika’da ikram kapasitesinin önmeli ölçüde genişletilmesi. dnata ayrıca Birleşik Krallık’ın en büyük uçuş ikram, uçak içi perakende satış ve lojistik şirketinin tek hissedarı olmak için Alpha LSG’nin kalan hisselerinin satın alınmasını da tamamladı.

120 iştiraki genelinde, Grubun toplam iş gücü sayısı 160 farklı milliyeti temsil eden 105.730 çalışanla neredeyse hiç değişmeden kaldı

Şeyh Ahmet, “2019-20 döneminde iş ve gelir fırsatlarımızı genişletmek için yatırım yaparken maliyet disiplinimiz bakımından da istikrarlıydık. İş yapılarımızın sürekli gözden geçirilmesi ve yeni teknoloji sistemlerinin uygulanmasıyla, verimliliği arttırdık ve iş gücü maliyeti artışlarını yavaşlattık. Pandeminin ortaya çıkmasıyla, nitelikli iş gücümüzü korumak ve gerek çalışanlarımızın gerekse müşterilerimizin sağlık ve güvenliğini sağlamak amacıyla mümkün olan tüm önlemleri aldık.

Gelecek aylarda operasyonlarımıza kademeli şekilde dönüş yolumuzu belirlerken bu en önemli önceliğimiz olarak kalacaktır” diyerek sözlerine aşağıdaki açıklamayla son verdi: “Emirates’in yolcu operasyonlarının 25 Mart itibariyle geçici olarak durdurulması ve dnata’nın işlerinin de dünya genelinde hava trafiğinin ve seyahat talebinin kesilmiş olması dolayısıyla benzer şekilde etkilenmesi yüzünden COVID-19 pandemisinin 2020-21 performansımız üzerinde çok büyük etkisi olacaktır. İşimize kaldığımız yerden devam etmenin planlamasını yaparken agresif maliyet yönetimi tedbirleri almaya ve işimizi koruyacak diğer gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.

Seyahat taleplerinin normal bir görünüme kavuşmasının en az 18 ay sürmesini bekliyoruz

Bu süre zarfında, pandemi sonrası dünyada yolcuların ve işletmecilerin sağlık ve güvenliğini sağlamak amacıyla standartları belirlemek için çalışan düzenleyiciler ve ilgili paydaşlarla aktif şekilde ilişkiler kuruyoruz. Emirates ve dnata, müşterilerimize şartlar izin verir vermez hizmet vermek için operasyonlarımıza yeniden işlerlik kazandırmak için çalışmaktadır”.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21