• BIST 100.141
 • Altın 218,512
 • Dolar 5,2903
 • Euro 6,0256
 • İzmir 11 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Antalya 15 °C
 • Ankara 4 °C
 • Kaya Demirer’in 5’inci Dönem TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi
 • Ankara’dan yurtdışı Frankfurt, Viyana Berlin ve Paris’e seferler başladı
 • Wings For Life, dünyanın 12 farklı noktasında aynı anda başlayacak 
 • Kaya Demirer’in 5’inci Dönem TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi
 • Ankara’dan yurtdışı Frankfurt, Viyana Berlin ve Paris’e seferler başladı
 • Wings For Life, dünyanın 12 farklı noktasında aynı anda başlayacak 

EGE ÜNİVERSİTESİNDE KONFERANS

EGE ÜNİVERSİTESİNDE KONFERANS
Profesyonel Genç Turizmciler Derneği tarafından Ege Üniversitesi'nde düzenlenen ve sektör Yöneticileri ile Turizm Öğrencilerini buluşturan konferansta Turizmci Gençlere Otel işletmelerinde kurumsallaşma ve profesyonelleşmenin gerekliliğini ve kurum olabi

TURİZMİN SESİ


Turizmin sesi köşe yazarı ve Profesyonel Otel Yöneticisi Sayın Turgay GENÇ,Profesyonel Genç Turizmciler Derneği tarafından Ege Üniversitesi'nde düzenlenen ve sektör Yöneticileri ile Turizm Öğrencilerini buluşturan konferansta Turizmci Gençlere Otel işletmelerinde kurumsallaşma ve profesyonelleşmenin gerekliliğini ve kurum olabilmenin şartlarını anlattı.

Bilindiği üzere Turizm Sektörü ülkemiz ekonomisinin temel yapı taşlarından biri ve bu ekonomi içerisinde sizlerin üstlendiği rol çok önemli.Her ekonomik kriz döneminde Turizm Sektörünün önemi mevcut siyasi iktidarlarca daha iyi anlaşılıyor.Turizm Sektörüne iç ve dış ödemeler dengesinde üstlendiği rol nedeniyle kurtarıcı gözü ile bakılıyor.
Fakat Sektör,ekonomimiz içerisinde bu kadar önem arz etmesine rağmen sıkıntılı günler geçiriyor.Bir geçiş dönemi yaşıyor.


Ülkemiz turizmi artan bir ivme kazanmasına rağmen bu büyüme sancılı gerçekleşiyor. Kurumsallaşamamış ve kalite standardı anlayışına sahip olmayan işletmeler sürekli artan turizm trendini her anlamda baltalıyorlar. Tesislerin kapısına tabela asmakla kurumsallaşmak olmuyor.Oysa turizmde hizmet kalitemizin artması kurumsal ve profesyonelleşmiş işletmelerimizin sayısının artmasından geçiyor.
Öncelikle kurumsallaşmak için şirketinizin geçmişinin belli bir kısmını kaybetmeyi göze almanız,değişimi gerçekten istemeniz gerekiyor.
Bunun yerine daha çağdaş,eğitimli profesyonel insanlar ile çalışmanız gerekiyor.Vefa duygusu tabi ki çok önemli.Yalnız 15 yıldır yanınızda çalıştırdığınız adam kendisini çağın gerekleri doğrultusunda eğitmemiş ve geliştirmemişse o çalışanı gözden çıkartmak zorundasınız.

Sonra bir kurum kültürü oluşturmalısınız.Sizi diğer rakiplerinizden farklı kılacak bir yapı… İç müşterilerin en az dış müşteriler kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.Çünkü Kurum Kültürü, tüm çalışanları aynı değerler ve aynı çalışma anlayışı çevresinde yakınlaştırıp birbirine bağlayıcı rol oynar ve kuruma bütünlük kazandırır.
Sonra hedefleriniz arsına ulaşmak istediğiniz kalite standardı hedefini de katmalısınız.

Ülkemizde hizmet veren birçok işletme yöneticisinin daha kalite kavramından bir haber olduğu ayrı bir konu… Sorgulanmayan alışkanlıklar,fırsatlara dar görüş açısı ile yaklaşmak ve mevcut yönetim çerçevesini oluşturan tartışılmayan varsayımlar şirketlerin gelişimini engelleyen en önemli nedenler arasında yer alıyor. İşte bu noktada kurumsallaşmak işletmelerin gelişimini engelleyen bu nedenleri ortadan kaldırıyor ve işletmelere yeni bir kapı açıyor.

Kurumsallaşmanın yolu profesyonel otel yöneticileri ile çalışmaktan geçiyor.Kurumsallaşamamış ve profesyonel yönetimlere sahip olmayan işletmelerin durumu oldukça vahim ve bu işletmeler hala bindikleri dalı kesmeye,kendi geleceklerini belirsizleştirmeye devam ediyorlar.Bu durumdan en büyük zararı ise her yönü ile Türk Turizmi görüyor.
Çünkü bu işletmeler bir kurum olamadıkları için eğitimli,profesyonel insanlar ile çalışmıyorlar.Uzun vadeli stratejik hedeflere sahip değiller.Eğitimli iş görenlerin tercihi ise istihdam noktasında kurumsal şirketler oluyor.

Kurum olamamış işletmelerde işleyiş karga düzen gidiyor.Çalışanlar bir kurum kültürü olmadığı için işletme hakkında ve işletmenin hedefleri hakkında bilgilendirilmiyor ve kalite düşüyor. Kurumsallaşamamak aynı zamanda genç istihdamın önündeki en büyük engel. Kurumsallaşmak ise kaliteyi arttıran en önemli etkenlerden biri.İşleri düzene sokuyor.Eğitimli insanları sektöre kazandırıyor.


Değerli Arkadaşlar, Mevcut durumda hepimiz çalıştığımız işletmelerde bu ve buna benzer durumlar ile karşılaşmışsınızdır.İşte bu noktada siz genç arkadaşlara düşen görev sektörden uzaklaşmak,kaçmak yerine;mücadele etmek ,daha çok çalışmak ve mesleğinize sahip çıkmak.
Bizler bulunduğumuz konumlara bizden istenilenlerden fazlasını vererek,en az hanutçular kadar mücadele ederek geldik.Eninde sonunda Turizmde çalışan profili dendiğinde aklımıza sizler geleceksiniz.Önemli olan bu süreci hızlandırmak.


Eğer Türkiye bir yerlere gelecekse turizmde mevcut kalitesiz kadroları tasfiye etmek zorunda. İşte o zaman sizler ne kadar doğru bir meslek seçtiğinizi daha iyi anlayacaksınız.Türkiye ekonomik olarak üreten bir ülke değil ,ürettiğinden fazlasını tüketen bir ülke.Turizm bu ekonominin lokomotifi,kurtarıcısı.Bu bağlamda kalitesiz hizmet sunan işletmeler zaman içerisinde yok olmaya mahkum olacaklar.Kaliteli hizmet vermek için ise sizlerin kapılarını çalacaklar.


• Arkadaşlar öğrendikleriniz ve okuduklarınız ile yetinmeyin,
• Çok çalışın,mücadele edin,
• Dürüst ve açık olun,
• Bulunduğunuz çalışma ortamında dedikodudan uzak durun,
• Bilgiyi arayın,bulun,haklarınızı sorgulayın,araştırmacı olun,
• Girişimci olun,
• Yanlışların düzelmesini istiyorsanız yanlışlar hakkında bilginiz olmalı.
Toplumumuzun tüm kısımlarında hakim olan yanlışlıklar,ancak sizlerin bilinçlenmesi ile düzelecek ve yaşam kalitesi artacak.
Değerli Arkadaşlar,
Sektörde yükselen turizm potansiyeli ile hizmet kalitesini bu paralelde geliştiremez ve kurumsallaşmış,markalaşmış şirketler ile Dünya Turizm payı içerisinde yerimizi alamazsak 2.ve 3.kuşak Otel Yöneticilerini göremeyeceğiz.Fakat gelecek , bu sürecin eğitimli,bilgili,yabancı dil bilen çalışanların yönünde değişeceğini gösteriyor.


Buna mecburuz.Bu Türk Turizmi için kaçınılmaz.
Aksi takdirde bu değişime direnirsek,kaliteyi hedeflemezsek;küreselleşen dünya ekonomisinde güçlü ulusal sermayeye sahip kurumları ile yer alan ülkelerin yanında yok olmaya mahkum olacağız.
Bu noktada sizlerin üzerinize düşen görevi yapacağınızı ve kendinizi geliştirerek mesleğinize sahip çıkacağınızı düşünüyorum.

Sevgi ile kalın,

 • Yorumlar 9
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21