• BIST 10471.32
 • Altın 2440.417
 • Dolar 32.837
 • Euro 35.2071
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

DİVAN Karbon Nötr Konaklama Deneyimini Başlatıyor

DİVAN Karbon Nötr Konaklama Deneyimini Başlatıyor
Sürdürülebilir bir geleceğin inşası için çalışmalarına devam eden Divan Grubu, 2050 karbon nötr hedefi doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor

TURİZMİN SESİ


Bu kapsamda karbon nötr konaklama deneyimine imza atan Divan Grubu, iklim teknolojileri şirketi Climateware iş birliğiyle ‘Gelecek için Divan’dayız mottosuyla karbon nötr konaklama projesini hayata geçirdi. Hayata geçirilen proje ile Divan Grubu, misafirlerin konaklama ve etkinliklerinden kaynaklanan emisyonlarını nötrleyecek. Misafirler, destek verecekleri karbon ofsetleme (dengeleme) projesi sayesinde iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayacak.

‘Sadece En İyi’ ilkesi ile yola çıkan ve misafirlerine daima kusursuz bir hizmet sağlamayı ilke edinen Divan Grubu, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma vizyonu kapsamında çevreye ve topluma fayda sağlamaya devam ediyor. ‘Gelecek İçin Divan’dayız mottosundan hareketle misafirlerine karbon nötr konaklama imkânı sunacak olan Divan Grubu yeni projesini; Divan İstanbul, Divan Bodrum, Divan Çukurhan, Divan Ankara, Divan İstanbul City ve Divan Bursa otellerinde başlattı. 

divan-istanbul-divan-bodrum-divan-cukurhan-divan-ankara-divan-istanbul-citydivan-bursa-divan-grubu-genel-muduru-murat-tomruk-deniz-dikkaya.jpg

Koç Holding liderliğinde yürütülen karbon dönüşüm programı kapsamında, otel misafirlerinin konaklamalarından oluşan emisyonlar, konaklama yapılan Divan oteli tarafından ücretsiz olarak ofsetlenecek. Misafirler, bağımsız kuruluşlar tarafından doğrulanan karbon ofsetleme sürecinin hangi projeler aracılığıyla sağlandığını ve çevresel faydalarını karbon ofset sertifikası ile somut bir şekilde görebilecek. Divan misafirleri bu projeye katılarak, sosyal ve çevresel sorumluluk bilincinin artmasına önemli ölçüde destek verecek.

divan-istanbul-divan-bodrum-divan-cukurhan-divan-ankara-divan-istanbul-citydivan-bursa-divan-grubu-genel-muduru-murat-tomruk-deniz-dikkaya-001.jpg

Tomruk: “Misafirlerimizi karbon nötr bir geleceğe doğru ilerleme hedefimize ortak etmek istiyoruz”

Divan Grubu Genel Müdürü Murat Tomruk, "Divan Grubu olarak, sürdürülebilir bir geleceğe olan kararlı bağlılığımızı ve "Sadece En İyi" ilkesini işimizin her alanına entegre ediyoruz. Toplumsal alanda olumlu bir etki yaratma, çevreye duyarlılık ve insanlara karşı özverili bir tutum sergileme konularında öncü bir misyon üstleniyoruz.  Çevreye olan duyarlılığımız ise, sürdürülebilirlik ilkelerine uygun hareket etme hedefimizle birleşiyor. İş süreçlerimizi çevresel etkileri minimize edecek şekilde tasarlıyor ve kaynakları verimli bir şekilde kullanmayı hedefliyoruz. Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede ise üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz. Sürdürülebilirlik vizyonumuzun merkezinde karbon nötr olma ve karbon nötr konaklama stratejileri bulunuyor. Karbon nötr konaklama ve karbon nötr etkinlik düzenleme seçenekleri de sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunma yolunda attığımız önemli adımlardan ikisi. Bu yöntem, misafirlerimizin konaklama ve etkinliklerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını nötrlemesine olanak sağlıyor. Misafirlerimiz, destek verecekleri ofsetleme projesi sayesinde iklim değişikliğiyle mücadelede aktif rol oynayacak. Bu hususta, Divan Grubu olarak değerli misafirlerimizi karbon nötr bir geleceğe doğru ilerleme hedefimize ortak etmek istiyoruz” dedi. 

Divan Grubu Oteller ve Ziyafet Birimleri Genel Müdür Yardımcısı Emre Altunal ise “Çevre bilincine olan bağlılığımız çerçevesinde, sera gazı emisyonlarımızı azaltma konusunda önemli hedeflerimiz var. 2020 yılı baz alınarak, 2030 yılına kadar operasyonlarımızdan kaynaklanan emisyonlarımızı yüzde 20 oranında azaltmayı ve 2050 yılı itibarıyla tüm operasyonlarımızda karbon nötr olmayı hedefliyoruz. Misafirlerimize ve çalışanlarımıza karbon dengeleme hakkında bilgilendirme yaparak, farkındalık oluşturmak önemli bir rol oynuyor. Bu süreçte Divan İstanbul, Divan Bodrum, Divan Çukurhan, Divan Ankara, Divan İstanbul City ve Divan Bursa olmak üzere toplam 6 otelimizde misafirlerimiz artık karbon nötr olarak konaklayacak ve konaklama sonunda karbon ofset sertifikası ile belgelendirilecek. Ayrıca bu otellerimizde gerçekleştirilecek tüm toplantı ve organizasyonlarda da karbon dengeleme seçeneği sunacağız.” 

Proje Climateware ile geliştirildi 

İklim teknolojileri şirketi Climateware’in geliştirdiği projeyle, Divan misafirlerinin konaklama ve etkinlik sonucunda ortaya çıkan karbon ayak izi hesaplama ve ofsetleme hizmeti, yazılım entegrasyonuyla birlikte Divan ekipleri tarafından kullanılacak.  Divan sistemlerine entegre edilen yazılım ile hesaplamalar yapıldıktan sonra, misafirlerin emisyon miktarına göre Divan Grubu’nun belli çevresel kriterler ışığında seçtiği proje aracılığıyla emisyon ofsetlenecek. Divan misafirleri ofsetleme sonucunda sahip oldukları sertifikalarda hangi Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na (SKA) katkı sağladıklarını açıkça görebilecek. 

divan-istanbul-divan-bodrum-divan-cukurhan-divan-ankara-divan-istanbul-citydivan-bursa-divan-grubu-genel-muduru-murat-tomruk-deniz-dikkaya-002.jpg

Climateware CEO’su İlker Turan, “Yenilikçi ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru attığımız adımları, sektör lideri markalarla kurduğumuz stratejik ortaklıklar aracılığıyla sizlerle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. Değerli iş ortağımız Divan ile birlikte, karbon ayak izini azaltma ve karbon nötr uygulamalarını yaygınlaştırma misyonumuzu pekiştiriyoruz. Özellikle Divan için geliştirdiğimiz hesaplama API’leri, konaklamalar ve etkinlikler için doğru emisyon verileri sunarak, gerçek zamanlı karbon dengelemesi yapılmasına olanak sağlıyor. Bu sayede, konaklamalarını karbon nötr hale getiren Divan, misafirlerine somut bir çevre dostu deneyimi sunuyor ve onları bu anlamlı değişimde aktif birer katılımcı haline getiriyor” dedi.   

divan-istanbul-divan-bodrum-divan-cukurhan-divan-ankara-divan-istanbul-citydivan-bursa-divan-grubu-genel-muduru-murat-tomruk-deniz-dikkaya-003.jpg

Divan Grubu, 2050 Yılına Kadar Karbon Nötr Olmayı Hedefliyor

Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakma amacıyla, sera gazı emisyonlarını değer zincirinde yer alan tüm süreçlerde düşüren Divan Grubu, 2050 yılında karbon nötr olmayı hedefliyor. Bu kapsamda, öncelikli olarak yenilebilir enerji yatırımları yapan Divan Grubu, GES kurulumu için de 2023 yılında 10 MWe’lik kapasite ile başvurusunu yaptı. Divan Grubu, 2030 yılına kadar tüm operasyonlarında döngüsel ekonomi ilkelerine tam uyum sağlayarak ve 'Azalt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür' (3R) prensiplerini şirket kültürünün ayrılmaz bir parçası haline getirerek; doğaya olan sorumluluğuyla kaynakları daha bilinçli kullanmayı ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı amaçlıyor. Örneğin Arçelik ile geliştirilen kahveden yapılmış kahve makinası (Telve Duo) projesi çerçevesinde, kahve atıklarının toplanarak Arçelik'in Telve Duo makinasının alt aksamında biyokompozit malzeme olarak kullanılması sağlanıyor. Bu proje ile birlikte kahve atığı kaynaklı atık miktarını yüzde 50 azaltması ve kahve atıklarının karbon emisyon seviyesinin yüzde 10'ununun engellenmesi hedefleniyor. Divan Grubu, 2023 yılında belirlediği hedef doğrultusunda, oda başına su tüketimini yüzde 2 oranında azaltarak su kaynaklarının korunmasına yönelik taahhüdünü de somut adımlarla pekiştiriyor. 

Divan Grubu, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitlilik temelli gıda ve konaklama kültürünü; etik, eşitlikçi, kapsayıcı bir yönetim anlayışı ve çevresel varlıkları koruyan bir üretim yaklaşımı ile insana, doğaya ve ekonomik kalkınmaya katkılarını aralıksız sürdürüyor. 

Basın lansmanı ve panelin yanı sıra, otel, çevre haftasına özel olarak hazırlanan çiçek aranjmanlarından atık olarak ayrılacak yaprak ve dallardan oluşturulan bir backdrop ile misafirlerini karşıladı. Bu özel tasarım, doğanın ve yeniden kullanımın önemini vurgulayarak, atıkların sanata dönüşebileceğinin güzel bir örneğini sergiliyor.Etkinlikler kapsamında, misafirlere hediye olarak zeytin ağaçları takdim edildi. Zeytin ağacı, barışın ve umudun sembolü olarak bilinirken, aynı zamanda bölgenin doğal güzelliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu anlamlı hediye, Divan İstanbul'un çevre dostu yaklaşımını ve doğaya olan saygısını yansıtıyor.Ayrıca, Divan İstanbul, yiyecek kokteylinde vegan ve vejeteryan menü seçenekleri sunarak, sürdürülebilir beslenme alışkanlıklarını destekleyen bir tutum sergiledi. Sağlıklı ve lezzetli seçeneklerle donatılan menü, etkinliğe katılan herkes tarafından takdirle karşılandı. Çevre Haftası boyunca Divan İstanbul'da gerçekleşen bu etkinlikler, çevre bilincinin artırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor ve otelin topluma karşı sorumluluklarını yerine getirme konusundaki kararlılığını gösteriyor. Divan İstanbul, bu tür etkinliklerle çevre dostu uygulamaları teşvik etmeye ve çevre koruma bilincini yaymaya devam edeceğini belirtiyor.


 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21